Praha po letech zpřístupnila cestujícím online polohu autobusů v MHD

Autobusy Pražské integrované dopravy na Českomoravské. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czAutobusy Pražské integrované dopravy na Českomoravské. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Do konce roku se mají v nové aplikaci ukazovat i vlaky v systému Pražské integrované dopravy.

Cestující v pražské MHD mají nově k dispozici informace o aktuální poloze všech autobusů. Nová webová aplikace mapa.pid.cz nově zobrazuje všechny aktivní spoje v Pražské integrované dopravě (PID). Cestující na stránkách naleznou informace o jejich trase, zpoždění, bezbariérovosti a dalších parametrech.

Dosud měli cestující informace o zpoždění jen přes aplikace PID Lítačka a IDOS. Nově je zpřístupněný i mapový portál. Nová mapová aplikace je dalším krokem otevírání dat. Je totiž vystavěna nad zcela veřejnou webovou službou, kterou můžou svobodně využít všichni vývojáři i ve svých aplikacích.

„Stejně jednoduše bychom chtěli v příštím roce zpřístupnit také online data o tramvajích. Jsou to zdánlivé maličkosti, které ale reálně zlepšují kvalitu MHD a šetří cestujícím čas, který by jinak strávili zbytečným čekáním,“ říká náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Kromě zpoždění mohou cestující i zjistit například informace o celé trase či o tom, zda jede autobus s klimatizací nebo bezbariérovou přístupností (kromě vozidel DPP). Bonusem zejména pro nadšence je pak odkaz na kartu vozidla na webu seznam-autobusu.cz. Na stránce pak najdou spoustu podrobných informací a fotografií. I ten je však prozatím dostupný pouze u soukromých dopravců.

Pro snazší orientaci je možné spoje filtrovat podle čísla linky, přičemž lze zadat i více linek najednou. Též je možné zapnout na mapě vrstvu zastávek a prohlížet si z nich odjezdy. Web je optimalizovaný jak pro zobrazení na počítači, tak v mobilním telefonu.

Přesnější data o zpoždění

Podle vedoucího odboru technického rozvoje a projektů Ropid Zbyňka Jiráčka není ambicí jen zobrazit polohu na mapě, ale také zpřístupnit data i dalším aplikacím a vývojářům. „Již nějaký čas předáváme jízdní řády a polohové informace z více než 2 500 autobusů 26 dopravců do pražské Datové platformy Golemio, kterou vyvíjí a provozuje městská společnost Operátor ICT,“ dodal Jiráček.

Datová platforma poskytuje veřejné datové rozhraní, které mohou využít i ostatní aplikace od soukromých dodavatelů a rozšířit tak portfolio aplikací pro cestující. Nová webová mapa je tak mimo jiné ukázkou možností využití otevřených dat PID. Je vystavěna právě nad zmíněnou Datovou platformou a jízdními řády PID.

Díky mapám by cestující měli mít přesnější data o zpoždění autobusu. Současné systémy pracují typicky na principu přepočtu zpoždění vždy při průjezdu zastávkou, kde se jednoduše odečítá reálný čas průjezdu od času určeného jízdním řádem. Mezi zastávkami se však zpoždění nepřepočítává. Pokud se vozidlo v mezizastávkovém úseku zdrží delší dobu nebo není průjezd zastávkou zachycen, začne být vypočtená hodnota zpoždění nepřesná.

V Datové platformě proto aktuálně s Operátorem ICT Ropid testuje vylepšený algoritmus, který zpoždění určuje přímo podle polohy na trase. To je možné i díky tomu, že se v Golemiu potkávají data z plánování MHD s údaji z dispečinku a je tedy možné je takto kombinovat.

Vlaky budou v mapách do konce roku

Kromě autobusů jsou v mapě aktuálně i přívozy. Mají se v ní objevit ale i tramvaje a vlaky. „Polohy vlaků již máme k dispozici díky novým smlouvám se Správou železnic a s dopravci, paradoxně je však problematičtější získat přístup k jízdním řádům, které doposud neexistují v uspokojivé strojově čitelné variantě,“ uvedl Ropid. Data ze železnice mají být zapojena ještě letos.

Tramvaje zatím online zatím nejsou, Ropid termín neuvedl. „Dopravní podnik hl. m. Prahy však nyní aktivně řeší dovybavení tramvají GPS moduly, které by měly zasílat data i do centrálního dispečinku PID. Jakmile se tak stane, budeme schopni poměrně rychle polohy tramvají zapojit do mapy spojů i otevřených dat,“ uvedl Ropid.

Ukázka nové aplikace s online-polohami autobusů v Praze. Foto: RopidUkázka nové aplikace s online-polohami autobusů v Praze. Foto: RopidUkázka nové aplikace s online-polohami autobusů v Praze. Foto: Ropid
Tagy on-line informace o poloze autobusů PID praha Pražská integrovaná doprava ropid Top
39 komentářů