Průlom: DPP začíná informovat o skutečných časech odjezdů autobusů

Bus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr HejnaBus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr Hejna

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začíná nově od dnešního dne informovat v pilotním provozu o skutečných časech odjezdů autobusů.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začíná nově od dnešního dne informovat v pilotním provozu o skutečných časech odjezdů autobusů. Po dlouhých jednáních i díky vypsané soutěži na nový řídící systém povrchové dopravy se podařilo data odblokovat a zpřístupnit.

Data jsou zatím v pilotním provozu na webových stránkách www.kdymitojede.cz, které spravuje společnost Ropid. V následujících týdnech se tyto údaje postupně objeví ve vyhledávačích spojení a mapových serverech jak na webových stránkách DPP a Ropid, tak i v aplikaci PID Lítačka či jiných vyhledávačích. Během letošního roku by mělo dojít ke zpřístupnění dat i u tramvají.

Zatímco jiní dopravci už Ropidu údaje o poloze v Pražské integrované dopravě dodávali, v případě DPP to možné nebylo. Zejména u povrchové dopravy kvůli častým zácpám přitom taková informace je pro cestující důležitá, poznají skutečné zpoždění autobusu či tramvaje. Zveřejňování bránil požadavek společnosti Xanthus, která provozuje řídící systémy DPP a za otevření dat požadovala desítky milionů korun. O poskytování dat se několik let soudí datový novinář Jan Cibulka.

Je to další z příspěvků DPP k projektu smart city a naplňování jednoho z našich cílů: poskytovat zákazníkům maximum užitečných dopravních informací, které zjednodušují cestování po Praze a zatraktivňují MHD,“ řekl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

„Podařilo se udělat významný krok k vyřešení problému, kdy Praha na rozdíl od mnoha jiných měst nedokázala poskytovat data o poloze svých vozů MHD. Po dlouhých vyjednáváních teď máme náhradní řešení, díky kterému máme k dispozici veřejná data o času odjezdu autobusů ze zastávek. Do konce roku pak chceme zpřístupnit i další data včetně těch o aktuální poloze tramvají,“ řekl Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra jde o další krok, který má učinit městskou hromadnou dopravu uživatelsky přívětivou nejen v dopravních prostředcích. „V metru jsme monitory se skutečným příjezdem vlaků nainstalovali na konci prosince, nyní jsme začali zveřejňovat aktuální odjezdy autobusů DPP ze zastávek a během roku 2020 začneme také poskytovat cestujícím informace o skutečných příjezdech všech tramvají,“ dodal Scheinherr.

Tagy Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp on-line informace o poloze autobusů
32 komentářů