LOT 3a leaderboard

Praha od neděle zdraží více než dvojnásobně jízdenku na petřínskou lanovku

Lanovka na Petřín. Pramen: DPPLanovka na Petřín. Pramen: DPP

Podle Ropidu není důvod, aby Praha lanovku dotovala tolik, jako dosud. Slouží hlavně turistům.

Od neděle vstupuje v platnost nový tarif Pražské integrované dopravy, který řeší cestování veřejnou dopravou v Praze a Středočeském kraji. Jednou z dosud málo známých novinek je výrazné zdražení jízd lanovkou na Petřín.

Od neděle 1. srpna 2021 totiž pro lanovku bude zaveden speciální tarif, kdy jednotlivá jízda vyjde na 60 korun. Již tak nebude stačit koupit si běžnou 30minutovou jízdenku za dosavadních 24 korun. Vyplývá to z nového ceníku jízdného zveřejněného na webu pražské integrované dopravy (PID). Kromě lanovkové jízdenky od neděle zdraží i jednotlivé jízdné v hlavním městě. Cena měsíčního, čtvrtletního a ročního kuponu se nemění.

„Cílem Prahy je zvýšit příjmy z jízdného, ale přitom co nejméně poškodit místní obyvatele. Lanovka na Petřín je v drtivé většině využívána návštěvníky Prahy a není důvod, aby Praha z peněz daňových poplatníků lanovku takto výrazně dotovala,“ sdělil na dotaz ČTK Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Změna ceny jízdného se netýká cestujících s měsíčním, čtvrtletním či ročním předplaceným kupónem. Stejně tak si zvláštní jízdenku nebudou muset kupovat lidé, kteří si již předtím pořídili a mají platnou 24hodinovou či třídenní jízdenku. Stejně tak si ji nemusí pořizovat děti do 15 let nebo senioři, kteří jezdí v MHD zdarma.

Jízdné se od neděle zdraží pro cestující využívající jednotlivé jízdenky. Ta na 30 minut zdražuje z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun. Zvyšuje se rovněž cena sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 Kč a 90 minutové z 32 na 42 Kč. Ve středních Čechách se zvýšily ceny jednorázových i předplatních jízdenek o pětinu až čtvrtinu. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 Kč.

(detailněji se budeme věnovat změně cen v PID zítra)

ČTK

Tagy lanová dráha na Petřín Lanovka Petřín PID Pražská integrovaná doprava seznam
106 komentářů