Doprava ve městě Infrastruktura Železnice

Praha mohla na projektování Terminálu Smíchov ušetřit, levnější nabídku vyřadila kvůli jednomu papíru

Nová podoba dopravního terminálu na Smíchově. Foto: IPR
Nová podoba dopravního terminálu na Smíchově. Foto: IPR

Sdružení firem Smích ON, v kterém jsou projekční společnosti AFRY CZ, Sagasta, Siebert + Talaš a Jakub Cigler architekti, se chce všemi možnými prostředky bránit proti vyloučení ze soutěže na projektování Terminálu Smíchov. Jejich nabídka byla o více než 13 milionů korun nižší než u sdružení vedeném Sudopem Praha.

Pražští radní tento týden oznámili, že vítězem tendru s odhadovanou cenou 160 milionů korun se stalo sdružení Sudop Praha, Sudop EU, Metroprojekt a A69-architekti. Posledně jmenované studio už navrhlo podobu terminálu.

Město vybíralo ze čtyř nabídek, vítěz přišel s cenou 141,6 milionu bez DPH. Ve hře byly ale levnější možnosti. Smích ON požadoval za projektovou dokumentaci  128,3 milionů korun. Byl ale vyřazen: odbor investora hlavního města Prahy, který soutěž organizuje, usoudil, že firma nesplnila podmínky, když nedodala originál bankovní záruky.

„Nesouhlasili jsme s tím a podali jsme námitku. Podle zákona jsme na to měli 15 dní, ale ještě v této lhůtě, než jsme ji podali, radní rozhodli o tom, že vybrali rovnou vítěze. Je to pro nás nepochopitelný krok, a to zejména ve vztahu k tomu, že jsme jako účastník zadávacího řízení dosud neobdrželi od zadavatele oznámení o výběru dodavatele. Tento postup opravdu není v souladu se stále platným zákonem o veřejných zakázkách,“ řekl Ivo Šimek, šéf AFRY CZ. Dceřiná společnost skandinávského projektantského gigantu se 17 tisíci konzultanty nedávno oznámila, že chce na českém trhu výrazně expandovat a rozbořit zdejší nepříliš konkurenční trh s projekčními zakázkami díky skandinávské síle a pověstné transparentnosti.

Mluvčí hlavního města Vít Hofman odmítá, že by město pochybilo, konkrétně ale nevysvětlil, jak je možné, že město rozhodlo o vítězi ještě před tím, než doběhla lhůta na podání námitek.

„Vzhledem k tomu, že zadávací řízení ještě nebylo ukončeno, nemůžeme vám bohužel v tuto chvíli poskytnout konkrétní informace, které se týkají účastníků, jejich nabídek či postupu zadavatele,“ řekl Hofman. „Obecně pro dodavatele existují v zadávacím řízení zákonné náležitosti a s jejich nesplněním je spojena povinnost dodavatele vyloučit, a to i přesto, že by jeho nabídka byla ekonomicky nejvýhodnější,“ dodal. „Magistrát tak postupoval a postupuje zcela podle zákona,“ tvrdí.

Zakázka na smíchovský terminál patří svým rozsahem mezi největší projekční zakázky, které v Česku veřejní zadavatelé vypsali. Při posuzování hrála roli například i kvalifikace a zkušenost hlavního inženýra projektu a hlavního architekta projektu. Projektanti budou spolupracovat se Správou železnic, která chystá rekonstrukci samotné nádražní budovy; její zahájení odložila právě s odkazem na záměry města. Správa železnic chce na nádraží přenést své sídlo z Dlážděné ulice.

Podle Ivo Šimka nejde přitom jen o problém s výkladem požadavku na bankovní záruku a o toto konkrétní výběrové řízení. „Samozřejmě záruku máme správně a doložili jsme ji včetně dobrozdání banky, že k jejímu uplatnění zadavatelem její originál opravdu nepotřebuje. Je to přežitek doby předdigitální a rigidní přístup zadavatele je v mezinárodním kontextu velmi neobvyklý. Nehledě na to však naši právníci našli i další procesní chyby v celé soutěži. Pro naše švédské akcionáře je velkým zklamáním být svědky takovéhoto počínání. Je to bohužel mezinárodní ostuda pro celý náš trh, a to i ve vztahu k nedávno zrušené soutěži na projektovou dokumentaci pro první úsek vysokorychlostní tratě Běchovice – Poříčany,“ dodal Šimek.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ViliamS
Host
ViliamS

Musia sa nabaliť „naši ľudia‘

Vlastimil Kocurek
Host
Vlastimil Kocurek

Cože, tahle příšera na obrázku se má stavět ????? To už jsme tady v Česku úplně pozbyli smysl pro estetiku, pro architekturu. Vždyť to je řešení z 60. let, žádný kraj by něco takového nechtěl, ale beru na vědomi, že v Praze platí, čím ohavnější, tím lepší. Takovou věc navrhl vystudovaný architekt ????? Tak to se mi vybavuje Karel Kryl: Ne, nejsme na kolenou, ryjeme držkou v zemi. To je příšera úplně mimo kontext současného světa. Pozdravuji pana architekta. A všechny lidi, co to schvalovali, jen tak dále. Zase nejde nevzpomenout na Calatravu, např. jeho nádraží v Lisabonu. Architekt není… Číst vice »

Jakub Ptačinský
Host
Jakub Ptačinský

Dobrý den,
jen možná ještě jeden a trochu jiný úhel pohledu. Generální projektant byl u této zakázky vybrán na základě multikriteriálního hodnocení. Tzn. že nabídková cena byla pouze jedním z několika hodnocených hledisek. V tomto konkrétním případě činila váha ceny 60% celkového hodnocení. To, že byla nabídka AFRY o několik milionů levnější, tak nutně němusí vůbec znamenat, že byla v celkovém hodnocení pro zadavatele i nejlepší. Komentáře a úvahy typu „kvůli jednomu papíru vyloučili nejlevnějšího = mohlo se ušetřit“, tak mohou být klidně i zcela nepřesné a zavádějící.
S přáním klidného dne
Jakub Ptačinský

Dáda
Host
Dáda

Což taky neznamená, že AFRA mohla být to nejlepší… Byla vyloučena, tudíž se nezůčastnila hodnocení. Vyloučení je „jistější“ než připustit srovnání.

LiborV
Host
LiborV

Kdyby Afru nevyloučili a ona to vyhrála, tak by to skončilo u soudu nebo na ÚHS za nadržování Afře, která nesplnila vše co má. Zde není dobré řešení 😕👎

Leinad
Host
Leinad

Řešení je místo obálek dělat online aukci. Učastníci vidí hned kolikátí jsou.

Luděk S.
Host
Luděk S.

Jasně přeci platí, že musí vyhrát SUDOP a spol.

Gawain
Host
Gawain

Kdo má zájem se v tomto dovzdělat, tak zde je právní názor AK Fiala. https://www.akfiala.cz/aktualne/lzde-doplnit-doklad-ktery-prokazuje-poskytnuti-jis Ve zkratce, jistotu je třeba doložit již v nabídce, není možné jí doplnit později a v případě bankovní záruky se musí jednat o originál.

Jan Schmidt
Host
Jan Schmidt

Je fajn, že se někdo snaží bořit monopoly v dopravním projektování. Držím AFRY palce… Jako skeptik se ale bojím, aby se příště radši nedohodli… šéf lokální pobočky bude chtít splnit KPI…. nebyla by to první zahraniční firma co začla spolupracovat

Dusanh
Host
Dusanh

No tak v r. 2006 (tuším) byl Siemens vyřazen ze soutěže o dodávku 20ks lokomotiv pro ČD, protože nedoložil záruku, že dokáže vyrobit lokomotivu…

Luděk S.
Host
Luděk S.

To byl tehdy majstrštyk!

LiborV
Host
LiborV

Pěkně to tehdy Siemens pokazil. Stejně jako byl vyřazen Stadler při výběru velkokapacitní tramvaje (a byl levnější), protože měli v přiložené dokumentaci na špatném místě desetinou čárku a tak tramvaj od Stadleru formálně nesplnila požadované rozměry A dopravnímu podniku nezbývalo než Stadler vyloučit. Docela mě bylo toho chudáka, který připravil Stadler chybou v desetinné čárce firmu o zakázku líto.

oltis
Host
oltis

Navíc to meel špatně jen na jednom místě, na druhém místě to bylo vpořádku… všichni, co vidím do DPO pod pokličku, ví o tom svoje

ABC
Host
ABC

díky skandinávské síle a pověstné transparentnosti

To je asi něco jako Ťok ze Skansky?

Gawain
Host
Gawain

Co je to zase za amateřinu. Zadavatel nejprve vybere dodavatele a až po té běží 15ti denní lhůta na podání námitek. Je to lhůta pro napadení výběru dodavatele, čili nemůže nikdy běžet předtím. Zřejmě byl výběr dodavatele zaměněn za podpis smlouvy, ta samozřejmě nemůže být podepsána ve lhůtě pro podání námitek.

náhodný kolemjdoucí
Host
náhodný kolemjdoucí

Kdyby si aspoň dali tu práci a ušili podmínky na míru, pak by se nedalo tak snadno protestovat. Ale tohle? To už je skoro na trestní oznámení (ne, já ho podávat nebudu, věřím, že se dotčená firma o svá práva postará sama).

LiborV
Host
LiborV

Oni je vyloučit museli. I kdyby nechtěli. Kdyby to neudělali, a ti vyloučení vyhráli, tak by se bránil ten nevybraný.

Laik
Host
Laik

To je hnus!

Dáda
Host
Dáda

Velebnosti!

Vlastimil Kocurek
Host
Vlastimil Kocurek

Tahle stavba je hnusná.

Eduard
Host
Eduard

Jejda oni jsou opravdu „zlí“ takto připravit pány radní o provizi. Že se nestydí. Copak pražští konšelé budou teď v těžkých časech dělat? Kdo se nad nimi slituje?

Radovan Komínek
Host
Radovan Komínek

Chvíli to vypadalo, že už je v Praze čisto, ale je to běh na dlouhou trať. Hlavně nepolevit v úsilí a nevrátit se do stavu z let 1989 až cca 2010. Trochu přmýšlím, kdy asi mohlo vzniknout stále platné (a rozhodně apolitické) rčení : „Za peníze v Praze dům“.

Márty
Host
Márty

Myslím si, že tohle je akorát blbost a ‚um‘ některých úředníků. Je mi z toho smutno, ale tím, že to nebylo ‚šité na míru‘, tak stále věřím, že se to tu někam hýbe. No nic, budu AFRY držet palce, konkurence Sudopu je potřeba jako sůl!

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Hodně dávno. Už za Císaře pána to platilo.

Dáda
Host
Dáda

No to je jasný že se musel vybrat SUDOP s A69. Velmi by mne překvapilo, kdyby nevyhráli. Víme své.

František Mrázek
Host
František Mrázek

A co vlastně víte? Prozradíme nám to nebo jen děláte ramena?

David
Host
David

Hlavně si myslím, že pokud zadavatel vyřadí nabídku „kvůli originalitě jednoho papíru“, může na 100% očekávat námitky. Vůbec netuším, proč se tedy rozhodl zveřejňovat vítěze ještě před uplynutím této doby.

Gawain
Host
Gawain

§ 41, odst. 4, písm. b) ZZVZ. Zadavatel pouze dodržuje zákon, to že si ho uchazeč není schopen nastudovat, potažmo i zadávací dokumentaci, je jeho problém.

David
Host
David

To s mým příspěvkem nijak nesouvisí. Já se bavím o zveřejnění vítěze nikoli o zákonnosti postupu.

Gawain
Host
Gawain

Tvrdíte tu, že „hlavně si myslím, že pokud zadavatel vyřadí nabídku „kvůli originalitě jednoho papíru“, může na 100% očekávat námitky“. Já Vám dávám odkaz na zákonné ustanovení, kde se originalita „papíru“ vyžaduje, tak jak to že to nesouvisí?

Petr
Host
Petr

Zabývá se tady někdo myšlenkou, že když by AFRY nevyřadili, že by se odvolal SUDOP a celé výběrové řízení by zvrátil ve svůj prospěch, protože AFRY nedodržel přímo zákon? Když někoho napadne myšlenka, že se mělo výběrové řízení v takovém případě zrušit, tak sděluji, že ani to není možné. K tomu musíte mít zakonný důvod a špatně podaná nabídka a to v tomto případě zcela bezpochyby nastalo, není zakonným důvodem pro zrušení zakázky.

LiborV
Host
LiborV

Vidím to stejně jako vy. Buď se odvolá Afra nebo Sudop. Může to skončit jinak než zrušením výběrového řízení a vypsáním nového?

Petr
Host
Petr

UOHS potvrdí v tomto případě rozhodnutí zadavatele. Takže by se musel najít jiný zákonný důvod pro zrušení zakázky. I nezákonné zrušení veřejné zakázky lze napadnout. Pak by ještě bylo možné, že by se Praha se Sudopem dohodla potajmu, že to nenapadne, ale vzdát se v současnosti takovéto zakázky bez odporu je asi nepravděpodobné.

súdružka Kolesárová
Host
súdružka Kolesárová

To také nechápu, že nevyčkali těch pár dnů navíc. Jedině že by to od nich (magistratu) byla skrytá snaha celou soutěž zrušit jako neregulérní.

František Mrázek
Host
František Mrázek

Jako první to zveřejnil pan Sůra. V zápětí několik informačních webů. Zadavateli pak už nic jiného nezbylo…

LiborV
Host
LiborV

Pokud by dodavatele nevyřadil tak námitky budou také 🙁

Alex
Host
Alex

Málo se mluví o tom, že pan primátor MUDr. Zdeněk Hřib pochází z rodiny architektů. Tahle rychlá a formalistická tlačenka pro SUDOP tak rychle nabírá zcela jiný rozměr. Vylučování ze soutěží z důvodu čistě formalistických a snadno odstranitelných vad v minulosti i Piráti kritizovali. A ejhle, když jsou u koryta, rádi pomůžou přihrát kšeft svým kámošům.

Gawain
Host
Gawain

Podání neoriginálu bankovní záruky je vada neodstranitelná.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Tak až budou při výměně občanky po vás chtít originál rodného listu, tak si vzpoměňte na svoje slova. A úřad doufám nebude zajímat, že jste o originál přišel při živelní pohromě – ztratíte nárok na občanství, neoriginál je vada neodtranitelná.

Gawain
Host
Gawain

Možná jste si nepovšimnul toho „bankovní záruky“.

Hajnej
Host
Hajnej

No jestli jste se nenarodil, ale byl vložen do banky, tak budiž. Ale spíš mi z Vašich příspěvků připadá, že jste tzv. vyšel rozkazem…

Jan Schmidt
Host
Jan Schmidt

tohle nejde za Hřibem, ale za Scheinherrem. No zklamání.

Jakub
Host
Jakub

Tak pokud se SAFRY domnívá, že nebylo postupováno podle zákona, tak předpokládám, že bude činit další kroky k nápravě stavu.

Petr
Host
Petr

Pane redaktore, nemyslíte, že formulací nadpisu sklouzáváte do bulváru? Pro jistotu sděluji, že nemám s žádnou stranou nic společného. Nicméně zákon o zadávání veřejných zakázek platí pro všechny. Na tom se asi shodneme. A jestli je to tak, že některý účastník nesplní vyhlášené zadávací podmínky, které platí pro všechny stejně (a tedy transparentně), tak pak napsat, že kvůli „jednomu papíru“ Praha vyřadila levnější nabídku je bulvár. Předpokládám, že šlo o bankovní záruku za nabídku, tedy tzv. „jistotu“ za nabídku (§67 ZZVZ). A pokud ji v souladu se zákonem zadavatel požaduje (po všech, co chtějí podat nabídku) a některý z uchazečů… Číst vice »

Brejlovec
Host
Brejlovec

Máte to špatně. Jde spíše o par.

Dodavatel ucházející se o veřejnou zakázku má přitom možnost poskytnout jistotu v jedné z forem uvedených v § 41 odst. 3 ZZVZ (tj. formou složení peněžní částky na účet zadavatele, formou bankovní záruky ve prospěch zadavatele a formou pojištění záruky ve prospěch zadavatele). ZZVZ pak ve vztahu k jistotě poskytnuté formou bankovní záruky stanovuje v § 41 odst. 4 písm. b) ZZVZ konkrétní požadavek na její podobu, tj. je vyžadováno předložení originálu záruční listiny v nabídce.

Gawain
Host
Gawain

Konečně někdo, kdo má alespoň minimální znalost o zadávání veřejných zakázek. Akorát § citujete starý zákon z roku 2006.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

No a když je teda pán znalcem: Má podání námitky odkladný účinek?
Jestli ano, obhajujete nezákonný postup.

Gawain
Host
Gawain

Jak jsem psal výše, zadavatel nesmí podepsat smlouvu viz § 246 ZZVZ, což v tomto případě nenastalo.

Tonda
Host
Tonda

A z firmy je najednou SMÍCH OFF.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

„Vždycky“ jsem se divíval, že pro banky, plynové a elektrické podniky a podobné instituce jsou potřeba úředně ověřené podpisy nebo ověřování totožnosti u přepážek, ale od nich stačí i bez podpisu.

Hajnej
Host
Hajnej

Jestli ono to nebude tím, že se zpravidla snaží očůrat někdo je než naopak…

Hanzi
Host
Hanzi

Tak hlavně jestli si fakt někdo myslí, že se v téhle době s takovouto stavbou a dalšími podobnými začne, tak asi fakt miluje sci fi príběhy.

XXXD
Host
XXXD

No zrovna tohle není až tak megalomanský projekt, navíc krize je ideální doba pro realizaci takovýchhle projektů.

Hanzi
Host
Hanzi

Tak v době krize se samozřejmě vybírá daní o dost méně, tudíž o dost méně je ve státní kase a ta má potom co dělat aby utahla ,,nutné,, výdaje státu. Ale určitě to nebude na plácání báboviček. Leda že by jste vyhlasili sbírku jako kdysi na Národní Divadlo.

ads
Host
ads

V době krize, která navazovala na tu mezinárodní z r. 2008 (a u nás ji vyvolalo škrcení státních investic) se soutěžilo běžně za 40-50% projektové ceny, dnes je to klidně za 150%. Takže i kdyby byl úvěr v době krize sebedražší, stejně se to vyplatí. Takže stavět v době krize je evidentně příležitost.
Ad Národní divadlo. Ta sbírka je jen donekonečna opakovaný mýtus, cca 2/3 šli z veřejných peněz, tak 30% přidal cisař a šlechta ze svého. A kolem 5% přišlo v drobných příspěvcích od veřejnosti.

Lukáš F.
Host
Lukáš F.

Možná kdyby firmu přejmenovali na SUDOP Sever, nějaký zadavatel by se mohl přehlédnout a nějaký kšeft jim dát.