LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Poslední razítko pro obchvat Svitav. Necelých deset kilometrů nové silnice získalo stavební povolení

Silnice I/43 a příprava stavby obchvatu Svitav. Pramen: ŘSDSilnice I/43 a příprava stavby obchvatu Svitav. Pramen: ŘSD

Stavba za více než tři čtvrtě miliardy má začít na počátku příštího roku.

Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD) překonalo s největší pravděpodobností poslední překážku pro zahájení stavby obchvatu Svitav na silnici I/43. Krajský úřad Pardubického kraje vydal stavební povolení pro stavbu Hradec nad Svitavou, která má výrazně ulevit zejména obyvatelům Svitav od tranzitní dopravy.

Stavební povolení je na úřední desce kraje, je možné se proti němu ještě odvolat. Na rozdíl od řady jiných staveb nových silnic ale tento úsek zatím neprovází zásadní spory s odpůrci stavby. Jde o stavební povolení na 24 objektů včetně hlavní trasy, už dříve ŘSD získalo povolení na další stavby, například přeložky silnic nižších tříd.

Pro ŘSD jde o další posun v přípravě stavby. Na konci října zamítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh společnosti Metrostav Infrastructure na zrušení tendru. Firma se domáhala zrušení výběrového řízení z důvodu jeho netransparentnosti. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obdrželo šest nabídek, s nejnižší cenou za téměř deset kilometrů nové silnice přišlo sdružení firem Eurovia a M-Silnice. Jeho nabídka ve výši 786,9 milionu je na 63 procentech ceny předpokládané (1,25 mld. Kč).

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl na Twitteru uvedl, že finalizuje příprava podpisu smlouvy s vítězným sdružením, aby se mohlo na začátku příštího roku začít stavět. Hotovo má být v roce 2023.

Přeložka má vedle motoristů přinést úlevu zejména obyvatelům žijícím v blízkosti stávajících silnic I/43, I/34 a II/366, které procházejí centrem města těsně sevřené zástavbou. Silnice I/43 navíc prochází úzkými a nízkými podjezdy pod tratěmi Brno – Česká Třebová a Žďárec u Skutče – Svitavy. Podjezdy jsou vedeny jako dopravní závada. Nově se silnice s tratěmi vůbec křížit nebude. Detailně je stavba popsána v informačním letáku ŘSD.

Silnice I/43, Svitavy, obchvat. Pramen: ŘSD

Silnice I/43, Svitavy, obchvat. Pramen: ŘSD

Novostavba bude měřit téměř deset kilometrů, součástí bude osm mostů, dvě mimoúrovňové křižovatky a šest protihlukových stěn. Silnice I/43 je hlavní spojnicí východních Čech s Brnem.

Tagy I/43 Pardubický kraj Ředitelství silnic a dálnic ŘSD seznam Svitavy obchvat
51 komentářů