Autobusy Doprava ve městě

Polský Solaris vyhrál v Česku další zakázku. Do Chomutova dodá 13 autobusů na plyn

Solaris Urbino 12 CNG. Foto: DPCHJ
Solaris Urbino 12 CNG. Foto: DPCHJ

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova nakoupí s pomocí evropských dotací 13 nových autobusů na stlačený zemní plyn (CNG) od polského výrobce Solaris. Ten byl jediným soutěžícím. Dojde tak k výměně téměř poloviny flotily autobusů.

DPCHJ zaplatí za nové autobusy 86,5 milionů korun bez DPH. Solaris byl podle písemné zprávy zadavatele jediným soutěžícím.  DPCHJ v soutěži přitom neřešil jen cenu za autobus, ale například i provozní náklady. Cena měla v hodnocení 70 % váhu, po patnácti procentech pak ukazatel garance maximálních nákladů na plánovanou údržbu po dobu 8 let a garantovaná výše provozní spolehlivostí. Tu Solaris slibuje na úrovni 97 %.

Do Chomutova míří dva typy autobusů: jedenáct dvanáctimetrových Solaris Urbino 12 CNG a dva osmnáctimetrové kloubové Solaris Urbino 18 CNG. Dodávka je rozdělena do dvou etap. Dopravní podnik počítá u nákupu s využitím dotace z IROP, která má pokrýt 85 % nákladů.

Podle poslední výroční zprávy má DPCHJ ve flotile 30 autobusů, postupn tak obmění téměř polovinu vozového parku. Podle serveru Busportal.cz je už první autobus v Chomutově, jde o novou generaci řady Urbino. Chomutovskou MHD čeká letos velká modernizace, dopravní podnik přebere letos také nové trolejbusy od Škody Electric a Solarisu.

Pro Solaris jde za poslední půlrok o další velkou zakázku v Česku. V lednu firma vyhrála soutěž na 40 autobusů pro Ostravu a 18 autobusů pro Plzeň.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
petr.r
Host
petr.r

žije vůbec volvo bus polsko? Solarisy kupují podruhé DP, ale ještě jsem neslyšel, kdo měl volvo, že koupil též.

Partneři