Polovina křižovatky Drysice na Hanácké dálnici je hotová, stavbaři na zimu zmizí

Křižovatka Drysice na D46. Pramen: ŘSDKřižovatka Drysice na D46. Pramen: ŘSD

Čtyřicetikilometrová dálnice mezi Olomoucí a Vyškovem supluje nedokončenou dálnici D1, ŘSD se ji snaží modernizovat od roku 2011.

Stavební firmy Kareta a Silnice Group dokončily první etapu modernizace mimoúrovňové křižovatky Drysice na dálnici D46, které se někdy přezdívá Hanácká dálnice.

„Ze soboty na neděli postupně odstraníme přechodné dopravní značení a v neděli odpoledne stavbu MÚK Drysice uvedeme do provozu v režimu předčasného užívání,“ uvedla mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková. Dočasně tak zmizí omezení, kvůli kterému je provoz veden obousměrně v jednom pásu (1+1). Stavbaři se vrátí na jaře, druhá polovina stavby má být hotová na podzim 2022.

Přestavba se provádí ve dvou etapách kvůli nutnosti rozšíření a rekonstrukce dálničního mostu. První na řadě byla pravá polovina dálnice. Sdružení firem zvítězilo v tendru s cenou 187,4 milionu, když předpokládaná cena byla 202,3 milionu.

Stavba zahrnuje především doplnění připojovacích a odbočovacích pruhů. Původní řešení křižovatky je z roku 1983, kdy se postavily jen připojovací klíny. Ty jsou dnes považovány za dopravní závadu, neboť neumožňují bezpečný nájezd a sjezd. Vyměněny a rozšířeny budou také protihlukové stěny.

Čtyřicetikilometrová dálnici mezi Olomoucí a Vyškovem supluje nedokončenou dálnici D1, ŘSD se ji snaží modernizovat od roku 2011. Kultivace spočívá především v přestavbě nevyhovujících křižovatek, kterým z dob výstavby před desítkami let chybějí právě připojovací pruhy. Zmodernizovány byly zatím čtyři křižovatky. Byla také instalována například nová svodidla.

Další na řadě by měla být křižovatka Vyškov.

Tagy D46 MÚK Drysice ŘSD seznam
10 komentářů