Policie odložila případ srážky trolejbusu s tramvají v Brně. K nehodě došlo kvůli vadě šroubu

Nehoda trolejbusu a tramvaje v Brně v Křenové ulici. Foto: Drážní inspekceNehoda trolejbusu a tramvaje v Brně v Křenové ulici. Foto: Drážní inspekce

Drážní inspekce vydala kvůli nehodě bezpečnostní doporučení týkající se náhradních dílů.

Za srážku trolejbusu s tramvají v Brně před více než dvěma lety nebude nikdo trestně stíhán. Policie dnes oznámila, že případ po intenzivním prověřování odkládá, protože nejde o podezření z trestného činu a věc není na místě vyřídit jinak.

Při nehodě bylo zraněno čtyřicet cestujících. Důvodem nehody byl nevyhovující technický stav trolejbusu, u kterého došlo k odlomení části závrtného šroubu v uchycení spodního ramene pravého předního kola. Trolejbus se tak stal neovladatelný a srazil se s tramvají.

„Ulomení šroubů nemohl řidič předpokládat a jejich případné narušení kontrolou před jízdou ani odhalit. Šrouby byly v rámci generální opravy měněny. Na základě znaleckých zkoumání byl odhalen rozdíl v technologii výroby těchto šroubů. Policisté prověřovali, zda v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů některý ze subjektů v tomto směru nepochybil. Po vyhodnocení všech opatřených důkazů byla zjištěna dílčí pochybení více zainteresovaných osob, nedosahovala však takové intenzity, aby mohla být postižena normami trestního práva,“ uvedla policie v tiskové zprávě.

K nehodě došlo 1. dubna na křižovatce ulic Koželužská, Masná a Křenová. Zranění utrpělo 40 osob, z toho 13 zranění bylo těžkých. Škoda se vyšplhala na 2,5 milionu korun.

Nehodu vyšetřovala také Drážní inspekce, která dnes zveřejnila kompletní závěrečnou zprávu. „Na základě této události jsme vydali bezpečnostní doporučení Drážnímu úřadu, aby apeloval na provozovatele trolejbusů, aby v rámci údržby byly nahrazovány komponenty, které mají vliv na bezpečné provozování drážní dopravy výhradně komponenty v souladu s odpovídající schválenou výrobní dokumentací drážního vozidla, resp. součástkami se shodnými parametry,“ řekl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Vyšetřování ukázalo, že k podobné události došlo už v minulosti, Dopravní podnik města Brna jako provozovatel šrouby už v roce 2017 reklamoval.

Tagy brno Dopravní podnik města Brna DPMB Policie České republiky srážka trolejbusu a tramvaje
61 komentářů