umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Infrastruktura Železnice

Po pěti letech opět rekonstrukce. Kvůli tunelu rozkope Správa železnic trať Liberec – Tanvald

Motorový vůz 840 Stadler RS1 ve stanici Vesec u Liberce. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Motorový vůz 840 Stadler RS1 ve stanici Vesec u Liberce. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Trať z Liberce do Tanvaldu prošla téměř kompletní opravou s dlouhou výlukou, na 82 metrů dlouhý tunel se ale nedostalo.

Pět let po dokončení rozsáhlé modernizace tratě z Liberce do Tanvaldu se chystá Správa železnic opět přerušit provoz kvůli opravám. Chystá rekonstrukci 82 metrů dlouhého Dolnolučanského tunelu. Pro cestující to bude znamenat výluky.

Správa železnic zatím vypsala soutěž na projektanta opravy. Ta je zatím předběžně naplánována na rok 2023. Odhadované náklady jsou 93 milionů korun. Vítězná firma má posoudit variantu rozsahu a metodu sanace tunelu.

Podle zadávací dokumentace je tunel ze statického hlediska bez podstatných závad. Problémem je ale průsak vody, který vede k degradaci zdiva. Přes zimu pak dochází k tvorbě rampouchů a ledopádů, které ohrožují projíždějící vozidla.

Správa železnic zvažuje komplexní rekonstrukci ostění tunelu včetně izolace a rubové drenáže, zřízení postranních odvodňovacích stok a obnovu obou portálů tunelu včetně navazujících křídel. Nově má dojít ke zřízení tunelových výklenků pro zajištění bezpečnosti železniční dopravy. Součástí projektu bude také pokládka kabelizace v nové poloze.

Dolnolučanský tunel je mezi zastávkami Jablonecké Paseky a Lučany nad Nisou. Foto: Správa železnic
Dolnolučanský tunel je mezi zastávkami Jablonecké Paseky a Lučany nad Nisou. Foto: Správa železnic

Příliš mnoho oprav před lety, vysvětluje Správa železnic

Správa železnic tunel opravovala už v roce 2015 při celkové rozsáhlé rekonstrukci tratě z Liberce do Tanvaldu. Při této akci byla obnovena střední tunelová stoka. Proč se neopravil tunel najednou při kompletní opravě tratě?

„Rozsah plánovaných prací a časová a investiční náročnost jsou důvodem, proč se tunel realizuje samostatně a nebyl součástí revitalizace trati Liberec – Tanvald. Navíc kromě zmíněné revitalizace probíhaly na uvedené trati v daném roce i rozsáhlé opravné práce zajišťované Oblastním ředitelstvím Hradec Králové, které bylo nutno rovněž technologicky a časově koordinovat a realizovat další výlukově náročnou stavbu už nebylo v té době realizovatelné,“ uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Během revitalizace byl provoz na trati zastaven.

Nejde o první případ, kdy Správa železnic rozkope trať po nedávné modernizaci. Opravu chystá i na trati mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi, která rovněž prošla velkou modernizací. Půjde o opravu Bečovského tunelu. „Při přípravě rekonstrukce trati Mariánské Lázně – Karlovy Vary dolní nádraží bylo možné zahrnout do   stavby objekty do limitu ekonomického hodnocení. To nepokrylo všechny požadavky na komplexní opravu. Proto se tunel nyní bude opravovat v samostatné akci,“ vysvětlila mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Dopravci si navíc často stěžují na to, že Správa železnic řadu oprav kouskuje na více let a zbytečně tak dochází k opakovaným výlukám. Důvodem může být i to, že u oprav do určitého limitu se na rozdíl od větších revitalizačních akcí nemusí řešit ekonomická návratnost.

32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš Beneš

V 82m dlouhém tunelu výklenky-od kdy zaměstnanci správy železnic opustily muvky a chodí pěsky?

Marcel Štancl

Návěstní technik chodí pěšky Míčku nemá a návěstidla opravuje bez výluky.

Marcel Štancl

Muvku nemá oprava pravopisu naběhla.

Alibaba

A co zastávku Dolní Lučany nechtěj obnovit?

xyz

Její obnovení není možné kvůli potřebě stíhat ujet úsek mezi žst. Jablonec nad Nisou a žst. Smržovka za méně než 15 minut (tak, aby se stíhal 30min. interval).

Ostatně, ze stejného důvodu už tam byla „aféra“ s (ne)zastavováním vlaků v zast. Nová Ves nad Nisou.

Martin V.

Ten Sůrův nadpis mě dostal. Já už myslel, že pět let po rekonstrukci stávající tratě vybuduje SŽ úpatní tunel Liberec – Tanvald a předchozí investice tím přijde vniveč. A on už tam tunel je a je 82 metrů dlouhý…

xyz

Navíc to bude po 8 letech (budu-li brát, že k dílčí opravě tunelu došlo až v roce 2015, nicméně k rekonstrukci předmětného mezistaničního úseku došlo již v roce 2014 – ano, i tehdy se v úseku Jablonec – Tanvald „výlukovalo“ nadvakrát!), ne po pěti (viz údaj o roce 2023).

Majkl

Tohle je, bohužel, smutnej důkaz toho, že ekonomické hodnocení je u infra staveb, zejména u těch již existujících kontraproduktivní. Něco se mi rozpadá, tak budu dvacet let počitat esi se mi vyplatí to opravit, nebo ne. Je jedno kolik to počitání stojí, hlavně mi to musí vyjít…

Jaaa

Přesně tak. Tenhle systém se prostě už od začátku šulí, protože je naprosto k ničemu. Parametry jsou určovány „á la vue“ (lidově „baj voko“) a pak se to takhle flikuje.

Jediným výsledkem je akorát paralýza primárního účelu: Dopravy. Nikdo už nedopočítá další ztráty z dalšího přerušení provozu. Šaškárna.

xyz

V tomto případě možná nebylo problémem ekonomické hodnocení doby poměr přínosů (zejména těch „měkkých“ společenských aneb „ocenění ušetřených minut, které tím pádem cestující stráví jinak“) a nákladů (zejména těch „tvrdých“ coby peníze vynaložené za tu rekonstrukci), ale finanční strop celé akce, kde tyto menší revitalizace byly zastropovány 1 miliardou korun. A mimochodem dostalo se na jejich realizaci paradoxně jen díky nerealizaci několika větších projektů, čímž pádem se stanovily menší, náhradní projekty na „dočerpání fondů“. Technická poznámka – mezi Libercem a Tanvaldem však nešlo o „revitalizaci“ (která by byla oním „náhradním projektem“ – viz výše), ale o „rekonstrukci“; dle jednoho ze… Číst vice »

Ondra L.

To, jak to mluvci spravy zeleznic vysvetluje, mi dost pripomina reportaze z 80., kde reditele narodnich podniku vysvetluji ty zcela objektivni duvody, proc zrovna na trhu chybi nasady na lopaty nebo toaletni papir

Martin1

Trefný 🙂 Bohužel.

Jézeďák

Tak proto tam dál budou jezdit ČD. Dřív jsem si myslel, že jsou to jen kecy nepřejícníků liberalizace, ale teď už to zapadá. Na Kořenov taky není zájem, tam se taky něco podobného chystá. Samozřejmě, že vyjímky potvrzují pravidlo. I když snaha byla, ale Stará Paka – Jaroměř nikdy hotovo nebude.

Jiří Kocurek
Brumla

Vždy tvrdím , že pokud výluka tak ČD, viz rychlíky Liberec – Pardubice, dokud nebyla Jaroměř hotová , Ticho po pěšině

tondovo

Tvoje čeština být příšerný.

J.K.

Tak snad bude maximum výluk v turistické sezoně, jako na té 149, nebo na Rudu…

Peeetr

Obecně je tu většina tunelů na h… Kdyby se skutečně dobře plánovalo, tak třeba před takovou stavbou jako VRT se může už víc jak 15 let rozebírat i ziskově podstatná část zavazejících kopců na štěrk.

jasmín

…a co Vás pane Peeeter rozebrat na štěrk! co zavazející objekt

Kuna

V případě připravovaného VRT tunelu pod Krušnými horami je to opravdová výzva rozebrat na štěrk masiv Krušných hor. Asi se staneme na příštích 22 let nejvetším exportérem štěrku v Evropě.

Martin V.

Leda by v tom bylo dost lithia, cínu a kdovíčeho dalšího. Ale představa, že tam bude konkurenční „labský kaňon“ je docela vzrušující. 🙂

hank

Jo, zvlášť toho uraňáckého, který bude na silnicích a v železničním svršku ještě stovky let svítit… Před převratem se směl u dráhy používat jenom pro obnovy na širých tratích. Jak se s ním zachází dneska?

Petr

Najednou, desítky let se používá. Když se teď dělal D4 okolo Dubence, tak se stavař chystal, jak vydělá na smolce z odvalu, který třídil pro materiál na stavbu a ono tam nebylo skoro nic.:-D

Petr

http://www.ecoinvestpb.cz/ Tady se už dvě haldy prohnaly skrz třídírnu. 😀

kpetr

Zrovna u tohoto cancourkového tunelu by byla zajímavá varianta nahradit jej zářezem, popř. s případným mostem – odstranila by se řada problémů sama

Martin V.

Takhle kdysi pár tunelů zmizelo mezi Brnem a Blanskem. Ale na dálnicích se dnes jde přesně opačným směrem – místo zářezů přesypané biokoridory pro zvěř.

dopravák

Pokud si to dobře pamatuji, tak zlikvidován tam byl jen jeden tunel.

Martin V.

Byly opravdu dva, č. 5 a 6, oba mezi Babicemi a Adamovem. Detaily zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Blanensk%C3%A9_tunely

Tomáš Fuk

Biokorydor tunel, podchod apd má pro zvěř svůj význam přechodu přes překážku v podobě žel. tratě, dálnice apd . Co naopak považuji za nesmysl v ČR , je rozšiřování stavu počtu vlků, medvědů v ČR , který je jako stát hustě obydlen .

Tomáš Fuk

V místě dolnolučanského tunelu je lepší krátky tunel , který do krajiny krásně přirozeně zapadá a nad tunelem lze snadno přejít po cestě z jedné strany na druhou . Při rekonstrukci tratě 036 měl být tento tunel řádně opraven, to se ale nestalo .

Naopak považuji za nesmysl, zde vymýšlet odstranění tohoto krátkého tunelu a ještě více problubovat, už tak hluboký a dlouhý zářez a vytvářet zde most nad tunelem .

Alibaba

Já bych tunel naopak prodloužil a ten hluboký zářez co tam je zkrátil /zasypal. Dráha by neměla rozdělovat krajinu víc než je nutné.