egoe-plus
Lidé

Po roce bude mít ministr dopravy náměstkyni. Čočka střídá Hlubučková

Budova ministerstva dopravy, v které sídlí České dráhy. Foto: MDČR
Budova ministerstva dopravy, v které sídlí České dráhy. Foto: MDČR

Dosavadní ředitelka odboru interního auditu Lenka Hlubučková se stane novou náměstkyní ministra dopravy. Vyhrála druhé kolo výběrového řízení na post náměstka ekonomické a infrastrukturní sekce.

Vítězství Hlubučkové potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Hlubučková působí na ministerstvu dopravy od roku 2008, dříve působila jako tajemnice 1. náměstka, vedoucí oddělení vládní a parlamentní agendy nebo jako ředitelka odboru kanceláře člena vlády.

Na postu vystřídá Tomáše Čočka, který se hlásil do prvního kola, v němž nebyl vybrán. Na jeho odchod kvůli kauze elektronických dálničních známek tlačil na počátku roku premiér Andrej Babiš. Neobsazena zůstává i pozice náměstka sekce nesilniční dopravy a mezinárodních vztahů.

Lenka Hlubučková. Foto: Ministerstvo dopravy
Lenka Hlubučková. Foto: Ministerstvo dopravy

„Lenka Hlubučková vybudovala na Ministerstvu dopravy velmi silný kontrolní mechanismus v pozici ředitelky Odboru interního auditu a kontroly, stejně tak prošla v resortu několika vedoucími pozicemi, proto od ní očekávám, že povede stejně kvalitně i ekonomickou sekci ministerstva,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček. Odbor interního auditu například nedávno upozornil na velké nedostatky u malých zakázek Ředitelství silnic a dálnic.

Ministerstvo již v květnu oznámilo, že vybralo dva náměstky: sekci legislativní a právní vede dál Jakub Kopřiva, sekci silniční a veřejné dopravy a správních agend Ladislav Němec. Oba byli náměstky už dříve.

Druhé kolo se vyhlašuje v případech, že vybraný zájemce už nemá zájem nebo nebyl nikdo vybrán. Vypsání druhých kol znamená, že se mohou přihlásit i jiní zájemci a zmírnit podmínky pro přihlášení. Původně se mluvilo o tom, že Čočka vystřídá poradce ministra Karla Havlíčka Roman Lesný, ten se ale nakonec nepřihlásil.

Nové organizační uspořádání Ministerstva dopravy schválila vláda k 1. březnu letošního roku, smyslem změn bylo produktově uspořádat jednotlivé sekce a zároveň zrušit neobsazené pozice politických náměstků. Počet sekcí ministerstva se snížil z pěti na čtyři. Následně byla vypsána výběrová řízení na obsazení vedení čtyř nově vzniklých sekcí. Kvůli nouzovému stavu a opatřením k zamezení šíření koronaviru se pohovory účastníků opozdily o několik týdnů.

Ženou v nejužším vedení ministerstva byla naposledy Lenka Voplatková, která odešla z postu náměstkyně loni s ministrem Danem Ťokem.

(V textu jsme původně nesprávně uvedli, že jde o první náměstkyni po deseti letech, za chybu se omlouváme.)

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lokodepo

Jojo, „velmi silný kontrolní mechanismus“… Sice umí odhalit „velké nedostatky u malých zakázek Ředitelství silnic a dálnic“, ale neumí, nebo spíše nechce odhalit žádné nedostatky u zakázek DSŽ.

Miloš Novák

Paní Hlubučková je všechno možné, jen ne kompetentní kontrolorka. Při zmiňované kontrole malých zakázek nenašla vůbec nic, vše opsala z kontrol prováděných v ŘSD. Pan ministr by měl naopak ocenit dobře fungující vnitřní řídící a kontrolní systém uvnitř ŘSD. Bylo by dobré, aby před zveřejněním těchto „bombastických“ článků pan Sůra ověřil všechna fakta.

Miloš Novák

Vážený pane Sůro,
myslíte, že jeden případ z cca 35.000 zakázek (dle zápisu u kontroly MD) je „bombastický“ nález? Nehledě na to, že tento nález nenalezla kontrola MD, ale ŘSD!!! Prosím, pokud se této kauze věnujete, používejte objektivní informace.

Jan Schmidt

Ještě pryč Sosnu, Pastuchu a bude líp. Kopřivův znovuvýběr je chyba. Doporučuju se podívat na plnění legislativního plánu.

Osoba odborně nezpůsobilá

Ať je Jakub jaký je, tak tady se ho musím mírně zastat – vstupy od příslušných věcných odborů jsou pro účely zpracování legislativních předloh mnohdy katastrofální, jsou-li vůbec nějaké.
Jinak ale lze souhlasit s tím, že nemá výtlak, zvláště pak transpoziční novely se patlají po lhůtách. Měl by více řvát u ministra.
Na druhé straně kauzu mýta uhrál solidně.

Martin1

Právě že průšvih s mýtem je jeho záležitost. Nevím, co na tom solidně uhrál. 😉

Martin1
Jakub

Že je těhotná ? Jak dlouho tam vydrží? Nebo se vrátí po 3M. To je panečku mateřství 🤷🏿‍♂️

Josef

Tak konečně žena, škoda, že si nikdo nevšiml, že je …….

Martin1

těhotná? 🙂

Hona

Čočka je škoda. Rozuměl tomu, komunikativni, pracovitý.
Třeba se i ta nová povede. Trochu se obávám že je z vnitřních zdrojů. A to je bída už léta. A nelepší se to.

Honsa

Znam pana Cocka. Mozna pravovity ale velice neefektivni. Nema ten nemecky drive. Spis cesky kecal a byrokrat. Ale at mu Pan Buh zehna

Petr Nick

To nastoupila hned po školce.. nebo jde o ilustrační foto

Jiří Kocurek

Nebo je to fotka 15 roků stará. To se stává.

Lektor

To je zase odbornost….

Kubrt

Ses měl přihlásit, zjevně o to místo není moc velký zájem.

Lektor

Tak to není důvod brát kohokoliv. Třeba ta pozice není vůbec nutná 🙂

Miroslav

Chyba s deseti lety zůstala v nadpisu, ne? Nebo to špatně chápu? 🙂

Jan Sova

chyba byla ta náměstkyně před více než 10 lety. Sice se chlubila, kolik že to přežila ministrů, ale na její práci to bylo vidět. Alibistka až za hrob….

Partneři


Czechtoll

pst
podcast