LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

„Past uzavírek“. Doprava v Liberci kolabuje, vedení města slibuje lepší koordinaci

Jablonecká ulice v Liberci. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czJablonecká ulice v Liberci. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Město vysvětluje současný kolaps tím, že některé dopravní stavby provádí jiné organizace.

Zatímco druhá polovina října většinou znamená u oprav silnic jejich postupné ukončování, řidiči i cestující v MHD zažívají v Liberci největší dopravní komplikace v letošním roce až od tohoto týdne. Na vině je i špatná koordinace mezi jednotlivými správci silnic.

V neděli sice skončilo velké omezení na silnici I/35 na příjezdu do Liberce od Turnova, to ale v porovnání se současným stavem ve městě byla malá komplikace. Provoz ve městě, které nemá žádný obchvat a je rozděleno na dvě poloviny průtahem, zhoršila hlavně v pondělí zahájená uzavírka části Jablonecké ulice na šest týdnů. Od pátečního odpoledne by mělo skončit alespoň jedno větší omezení. Jde o rekonstrukci křižovatky Letná a Stračí, která se otevře o týden dříve proti harmonogramu. Město aktuálně pracuje na devíti vlastních dopravních stavbách.

V uplynulých měsících se město opakovaně dostalo do ‚pasti uzavírek‘, tedy situace, kdy se nepovedlo ideálně sladit termíny oprav s dalšími investory,“ přiznalo město v tiskové zprávě. Město proto řeší, jak v budoucnu koordinovat jednotlivé dopravní stavby. Současný kolaps vysvětluje i tím, že u části staveb není město investorem, ani zadavatelem.

„Za pár dnů si na to ani nevzpomeneme“

Dobře si uvědomuji, že omezení při průjezdu městem je pro motoristy otravné. Na druhou stranu ale přijměme jako fakt, že udržovat a opravovat silnice prostě musíme neustále. Jinak bychom město neudrželi v rozumném technickém stavu, za což by nás občané určitě nepochválili,“ říká náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie Jiří Šolc. „Za pár dnů bude hotovo a pak si na to ani nevzpomeneme. Alespoň do okamžiku, než budeme muset provést další rekonstrukce na jiných úsecích silnic, po kterých denně jezdí tisíce aut,“ dodal Šolc.

Řešením přitom často není v Liberci ani varianta místo jízdy autem jít pěšky. Řada spojnic mezi jednotlivými částmi města nemá chodník. Například z Nové Rudy na Kunratickou jde o trasu dlouhou 1,3 kilometru, úsek bez aut měří sto metrů. Jinak musejí lidé po silnici bez chodníku. Právě na ní výrazně provoz kvůli uzavírkám v jiných částech města vzrostl.

V tiskové zprávě se primátor Jaroslav Zámečník omluvil obyvatelům za komplikace. „Je na nás, abychom majitele silnic do budoucna vyzvali k lepší koordinaci a přemýšlení při plánování uzavírek. Musíme zkrátka najít cestu, jak se nežádoucí dopravní zátěži kvůli uzavírkám vyhnout nebo ji co nejvíce minimalizovat,“ řekl  Zámečník. Kompletní přehled uzavírek je zde.

Město čeká příští rok podstatně větší komplikace: na hlavním průtahu silnice I/35 bude rok a půl omezen provoz, většinou do uspořádání 1+1.

Tagy dopravní kolaps liberec seznam
38 komentářů