LOT 3a leaderboard

Ostrava začne stavět nový parkovací dům u nemocnice. Jedno místo pro auto vyjde na 836 tisíc korun

Vizualizace parkovacího domu u Městské nemocnice Ostrava. Foto: OstravaVizualizace parkovacího domu u Městské nemocnice Ostrava. Foto: Ostrava

Do soutěže se přihlásilo deset firem, dvě nejlevnější ale nakonec odmítly podepsat smlouvu.

Nový parkovací dům začne u Městské nemocnice Ostrava v říjnu stavět společnost Geosan Group. Stavba má zvýšit kapacitu původního parkoviště na čtyřnásobek, na místě bude 465 míst pro auta a také prostor pro 54 jízdních kol.

Zahájení stavby oznámila Ostrava v tiskové zprávě. V prosinci zahájená soutěž přilákala podle profilu zadavatele deset firem, vývoj na trhu ale vedl k tomu, že první dvě odstoupily a smlouvu nepodepsaly, konkrétně Gemo Olomouc a Hochtief. Zakázku tak nakonec získala za 388,5 milionů korun bez DPH společnost Geosan Group.

„Zahájení stavby se oproti našemu předpokladu posunulo o čtyři měsíce, důvodem jsou problémy na stavebním trhu v důsledku pandemie covidu, které se odrazily v neschopnosti některých firem zakázku dle své původní nabídky realizovat. Jsme proto rádi, že se smlouvu nakonec podařilo podepsat se společností Geosan Group a práce mohou začít,“ řekla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Stavba na dva roky

Objekt se sedmi patry bude sloužit k parkování zaměstnancům i veřejnosti. V přízemí objektu bude lékárna, obchodní prostory i technické zázemí. Hotov by měl být do konce roku 2023. Po dobu jeho výstavby bude fungovat náhradní parkování. Tři podlaží budou pod zemí, čtyři nad zemí. Parkovací dům navrhla projekční společnost Kania.

Z celkového počtu 465 míst bude 27 stání pro imobilní a šest pro dobíjení elektromobilů. Dále budou v parkovacím domě místa pro úschovu 54 jízdních kol. Vybaven bude pokročilým elektronickým odbavovacím systémem. Ve vytápěném a klimatizovaném přízemí objektu najde zázemí nemocniční lékárna, budou v něm veřejné toalety, obchodní jednotky i technické zázemí. Ze strany ulice Hornopolní se vytvoří v objektu záliv, v němž bude umístěna zastávka MHD. Podzemní patra budou sloužit primárně k parkování zaměstnanců nemocnice, nadzemní patra pro veřejnost.

Po dobu výstavby parkovacího domu bude možné parkovat u galerie Plato. Na příjezdových komunikacích k místu bude zajištěno dopravní značení. Ze zmíněného odstavného parkoviště se lidé dostanou prostřednictvím městské hromadné dopravy. „Chceme poprosit návštěvníky lokality, a zejména nemocnice, aby v následujících dvou letech, pokud možno, omezili vjezd do lokality osobními vozy a volili raději městskou hromadnou dopravu,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Vladimír Cigánek. Pro vjezd přímo do areálu nemocnice zůstane zachován vjezd z Hornopolní – sloužit bude pro sanitky i auta s pacienty, kteří budou kvůli svému zdravotnímu stavu potřebovat vjet dovnitř.

K cestě z parkoviště u galerie Plato lze volit náhradní dopravu autobusem linky číslo 50 (dále pokračuje v jízdě na ulici Českobratrskou). Změněna byla trasa autobusu linky číslo 99 (která jede na Frýdlantské mosty, dále ulice Cingrova, Českobratrská, Hornopolní, Nemocniční a pokračuje po své trase).

Parkovací dům bude v docházkové vzdálenosti od centra města i vlakové stanice Stodolní. Místa propojí nejen navazující hromadná doprava, ale také sdílené dopravní prostředky.

Tagy Geosan Group Městská nemocnice Ostrava ostrava parkovací dům u MNO seznam
49 komentářů