Dopravci Železnice

Omezení režijek se nekoná. Ministerstvo ustoupilo, ve většině krajů budou platit dál

Počet majitelů režijních jízdenek dlouhodobě klesá. Ilustrační foto: Jan Sůra
Počet majitelů režijních jízdenek dlouhodobě klesá. Ilustrační foto: Jan Sůra

Ministerstvo dopravy ustoupilo od svého původního plánu dát krajům možnost přestat v jimi objednávaných osobních a spěšných vlacích uznávat takzvané režijky.

Po dnešním jednání mezi vedením ministerstva a zástupci odborářů to potvrdil místopředseda Odborového sdružení železničářů Vladislav Vokoun. „Pro nás velmi problematický bod stáhli. Rozdílné názory máme ještě ohledně takzvaného komerčního příplatku, dohodli jsme se na setkání příští týden,“ řekl Vokoun. Stažení bodu potvrdila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Už dříve ministerstvo zbavilo kraje povinnosti uznávat režijky v případě, že vysoutěží smlouvu na provoz vlaků s Českými drahami. Této možnosti chce využít Plzeňský a Jihomoravský kraj.  Letos navržený model by ale znamenal možný konec režijek prakticky ve všech regionálních vlacích. Ministerstvo vysvětlovalo svůj návrh nutností rovnosti dopravců.

Ke stažení návrhu došlo poté, co České dráhy ministerstvu dopravy potvrdily, že za uznávání režijek v krajských vlacích nebudou chtít od státu žádné kompenzace. V minulosti se přitom při soutěžích České dráhy vymlouvaly na to, že jsou povinností uznávat režijky diskriminovány proti jiným dopravcům.

Odborářům se nadále nelíbí ani postup v případě Jihomoravského kraje, který sice umožní regionální režijku, ale pouze pro zaměstnance Českých drah a jejich rodinné příslušníky podílející se na zajištění dopravy v kraji. Odboráři chtěji, aby na tuto jízdenku mohli dosáhnout například i zaměstnanci SŽDC.

 

363 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

Uvědomujete si diskutující že toto neni jen o režijkách jak se nám článek snaží namluvit ale o všech co vlastní IN karty, tedy běžní cestující?

Axel

Rozčiluje mě diskriminace většiny menšinou. Mluvím o tom, že jedna skupina cestujících si vynucuje naprosto výjimečnou paušální jízdenku (sice vázanou jen na část krajského integrovaného systému). Vůbec mi nevadí, když veřejná hromadná doprava v některých případech je velmi výrazně dotována. A jsem pro, aby zaměstnavatelé (po odstranění dnešního šíleného zdanění) přispívali svým zaměstnancům na cestu z/do práce. Tj. je naprostý nesmysl co si vynucují někteří diskutéři údajně pracující v Českých drahách. Dává smysl, aby kraj nabídnul zaměstnavatelům paušální jízdenky pro jejich zaměstnance, tak aby si zaměstnavatel rozhodnul jestli chce proplácet cestu z/do práce na jedné lince (tj. na stálé pracoviště)… Číst vice »

Jano

Je to moc hezké, jak se tady všichni zasvěceně rozčilujete, ten neuznává či neměl by uznávat tomu atd., ale napadlo vůbec někoho selským rozumem (nemám ekonomické vzdělání), že se jedná vlastně pořád o státní peníze, akorát z jiného „chlívku“ ? (myslím tím ČD a.s., SŽDC s.o., kraje, MD, pořád jsou to státní peníze a platí to nakonec všichni…), takže na tom, v globále zase až tak nezáleží a je to jenom taková srandovní hra na „převzájemkovávání“ peněz…

Axel

To není pravda, minimálně v tom ohledu, že „co je (téměř) zdarma, toho si lidé vesměs neváží“… Tj. paušální jízdenka na vytrženou část integrované krajské dopravy bude deformovat skutečný zájem cestujících. Tj. chápal bych, kdyby železničáři požadovali po svém zaměstnavateli, aby jim zajistil paušální jízdenku na cestu z/do práce na všechny integrované spoje. TJ. i autobusové spoje a spoje jiných železničářských společností…. Protože primárním cílem integrované krajské dopravy jsou: a) aby lidé docestovali tam kam nezbytně nutně potřebují a dále b) aby dotování sedlových časů hromadné dopravy stálo státní/krajských/městských rozpočet co nejmíň (=např. nevyhazovat peníze z okna za dublované spoje… Číst vice »

xyz

„napadlo vůbec někoho selským rozumem (nemám ekonomické vzdělání), že se jedná vlastně pořád o státní peníze, akorát z jiného „chlívku“ ?“ Námitky v této věci zde zmíněny byly, nicméně: – o to šetrněji vůči veřejným penězům se chová nyní např. JMK, když rozhodl, že z veřejných peněz bude kompenzovat jen „ztrátu“ (tedy náklady mínus tržby) vzniklou z toho jízdného, které on sám uzná za vhodné. – o to šetrněji vůči témuž vystupuje brutto-systém (případné zvýšené tržby náležejí objednateli, nikoliv dopravci) – každý z jednotlivých sujektů (oprávněně) nebere ohled na eventuální tezi, že „stejně to jsou jedny státní peníze“, tzn. ČD… Číst vice »

xyz

Perličkou je (a v žádném z komentářů to zde nebylo uvedeno), že tento „vítězoslavně odmítnutý“ bod v ministerském návrhu by reálně nemusel dojít naplnění, protože: – žádný z krajů (mimo některé jiné, které ale využily práva z jiného bodu, a to onoho „soutěžení linky = možnost vymezit neplatnost některých jízdenek“) zřejmě ani nepředpokládal, že by tohoto práva využil – onen navrhovaný bod uváděl, že by k jeho aplikaci byl potřeba souhlas objednatele i dopravce. Tzn. netýkal by se již sjednaných/podepsaných smluv (resp. dopravce by musel přistoupit ke smluvnímu dodatku ohledně tohoto omezení, ale to by přece neudělal, protože onen zaměstnanecký… Číst vice »

Marek

Jak p. Sura zase kope do CD 😀 Ja nevim co si ten pan tim kompenzuje ale lituju jeho druzku 😀

Axel

@Marek… nevím kdo jste a co jste Vy dokázal, když bez argumentů kritizujete autora článku. Nicméně: jestliže jste neporozuměl nebo Vám nedochází ta zvrácená logika některých zdejších diskutujících (kteří nadávají zákazníkům svého zaměstnavatele, když mají spor se svým zaměstnavatelem), tak je vcelku zbytečné Vám cokoliv vysvětlovat. Holt, něco jako v 19. století, když méně kvalifikovaní rozbíjeli stroje, protože stroje jim „kradli“ práci….no, jo a kde je těm lidem dneska konec? Hradláři? Prodavači lístků v tramvajích? Lidi co dělají výkopové práce na liniovém vedení? Všechny tyhle profese buď skončili nebo je vytlačila levnější alternativa. Z mého pohledu jako cestujícího mi nezbývá… Číst vice »

Hrackalw

Státní rozpočet právě ušetřil přibližně dvě miliardy 😀 . Nechápu že se tu nad tím jásá tak málo 🤔 .

Manitou

Na závěr této „obohacující“ diskuse bych rád uvedl, že v roce 2013 společnost SŽDC zachránila ČD Cargo od bankrotu tím, že ho „založila“ půl miliardou. Tato jednání probíhala přes MD.
Zajímavé, že místní ekonomickomorální specialisté a vrcholní manažeři ani jednou neuvedli tuto zásadní věc.
Ovšem o marginální množství režijek v celkovém objemu, o tuto problematiku se mohou roztrhat. 😆

xyz

„Zajímavé, že místní ekonomickomorální specialisté a vrcholní manažeři ani jednou neuvedli tuto zásadní věc.“
To je jednoduché – protože není tématem článku.

Bude-li článek zabývající se retrospektivně tuto věcí (resp. přesněji řečeno – výrazným snížením poplatků za DC pro nákladní vlaky s jednotlivými vozovými zásilkami; předpokládám-li správně, že máte na mysli tuto věc), budou zde komentáře (a jistě i takové, které tento krok budou kritizovat za nesystémový) k této věci.

Cyklista

Myslíte ty miliony, které ČD Cargo utratilo ze rekonstrukce a přebarvování všech svých budov?

Jan

Vemte rezijky szdc a pokud vstoupi do stavky, nevyjede jediny vlak. Ani soukromnik ne. Jak chceme dobehnout ten vybajeny zapad kdyz se nechame zdirat. Tam chcou neco vzit zamestnancum a hmed je stavka. A vsichni k nim vzhliuime jak trubky jak se maji dobre a co vsechno si muzou z vyplaty koupit.

xyz

„Jak chceme dobehnout ten vybajeny zapad kdyz se nechame zdirat.“
Perličkou je, že ono „nezdírání“ pracovníků SŽDC, s. o., tedy probíhá (dle vašeho názoru/vaší teze) tak, že dostávají benefit od úplně jiného subjektu (dopravce ČD, a. s.).

Zatímco sám zaměstnavatel (SŽDC, s. o.) je sám od sebe asi nedokáže dostatečně (ve smyslu peněžním i nepeněžním) ohodnotit.

Dan

Jaký je to pocit být blbej jak poleno?

Hrackalw

On snad ani žádné pocity natož city nemá 😀 .

Jan

Si něco zjistěte jak se dělilo ČD a jake byly podmínky rozdělení této společnosti. Zjistěte si neco i o tzv. sociálním smíru na železnici abyste neblabolil páté přes deváté netvářil se jak kakabus.

xyz

„Si něco zjistěte jak se dělilo ČD a jake byly podmínky rozdělení této společnosti.“
„Dělily“ se k 1. 1. 2003 tak, že (mj. na nátlak odborů) SŽDC byla vytvořena coby defacto prázdná schránka s tím, že jednotliví zaměstnanci či majetek pak byli dílčím způsobem – a za náležitou kompenzaci – převáděni/převáděny).

Nic to nemění na tom, že ono „nezdírání“ pracovníků SŽDC (tedy organizace, která je už téměř 17 let nezávislá na ČD) tedy probíhá „v rámci zachování sociálního smíru“ formou poskytnutí zaměstnanecké jízdenky úplně jiného subjektu (řadového železničního dopravce ČD, a. s.) než je SŽDC, s. o.

Jan

Co hulíš za matros? Chci ho taky!

Otmar

Režijky byly zachráněny. Tečka. Teď ještě úchylka JM kraj a budou platit všude jako doposud. Přeji všem krásný víkend.

xyz

„Režijky byly zachráněny.“
Rušit je nikdo nechtěl.

„Teď ještě úchylka JM kraj“
Tam je taky nikdo neruší.

„Teď ještě úchylka JM kraj““
… a mj. vysoutěžená linka v Plzeňském kraji.

Cyklista

NIKDO režijky rušit nechtěl

Hans

Tomu ale NIKDO nevěří.

xyz

„Tomu ale NIKDO nevěří.“
Já tomu věřím, že je rušit nechtěly.

Nepředpokládám, že by takový zaměstnavatel jako ČD vůbec uvažoval nad tím, že zruší letitý benefit v podobě zaměstnanecké jízdenky.

Dominik

A jak tedy nazvat stav, kdy kraj chce dopravci zakazovat používat jeho benefit?

lkyM

Modrobijcům dochází munice (argumenty ). Zatím zvítězil zdravý rozum.

xyz

Primárním ARGUMENTEM je, že objednatelem Os/Sp vlaků jsou kraje, tudíž nedává logiku, aby jiný subjekt (zde: ministerstvo) určoval podmínky, jaké si může objednatel stanovit do smlouvy (tzn. dvoustranného právní aktu) s dopravcem.

Axel

@xyz… myslím, že je zbytečné reagovat na takové schválně provokativní kecy…. Evidentně ten člověk ještě nepochopil že od 2020 v části krajů se ČD začlenilo na stejnou startovní čáru jako ostatní vlakoví/autobusoví dopravci… tj. ten člověk nechápe, že současné podoba paušální jízdenky (tzv. režijky) NEMŮŽE fungovat v integrovaném systému kde kraj=zákazník soutěží dopravce dle jejich nákladů (a riziko kolik se utrží od cestujících si převzal zákazník (kraj) dopravce)…. Čili namísto vykecávání na webu by se zaměstnanci ČD měli pustit do intenzivní debaty se svým zaměstnavatelem – firmou ČD, aby ČD kupovali od těchto krajů (např. od Olomouckého) za tržní ceny… Číst vice »

Dominik

To je opravdu řešení, budu mít deset různých jízdenek místo jedné, protože se kraje najednou rozhodly, že nebudou koukat dál jak za hranice svého kraje a rozhází systém. Není přeci přípustné, aby cestující měl co nejjednodušší způsob cestování (když nežije v daném kraji).
A ještě si některé kraje naivně myslí, že zakáží tarif dopravce a on velice nadšeně přidá tarif kraje do eshopu a do aplikace.

Axel

@Dominik. promiňte, ale nesouhlasíte s něčím co já nenapsal a ani si nemyslím. Já totiž souhlasím s tím, že měl být jednotný způsob prodeje jízdenek (např. společná appka ve smartphonu použitelná ve všech krajích). Ale u nás ve Zlínském kraji chápu, že oni nejsou tou brzdou, protože současné krajské vedení (radní pro dopravu) převzalo práci po naprosto líném bývalém krajském vedení, které radši vůbec nedělalo. Protože bývalý radní pro dopravu – radní Kučera z KSČM jako bývalý prodavač pojistek vůbec nerozuměl veřejné dopravě. Takže současné vedení muselo začít úplně od začátku – navrhnout integrovaný systém, vymyslet jak do našeho zapadlého… Číst vice »

PzD

Už tomu přestávám rozumět. Na dost tratích přestávají ČD od JŘ 19/20 provozovat regionální i dálkové vlaky. Tam všude režijky platit nebudou a nikomu to nevadí? Ceny režijek vybojovali odboráři stejné, jejich vyuziti pokleslo, tedy skryté zdražení a nikomu to nevadí? JM kraj prisel pro zaměstnance dopravců s nabídkou ,krajské režijky‘, ktera by umožnila v rámci kraje jízdy vlaky všech dopravců v regionu, a to je špatně? ČD odmítly akceptaci krajské režijky v dálkových vlacích, a nikomu to nevadí?

zesp

Jde asi o to, že s těch odborů se podělá tak akorát vedení ČD (což tedya moc dobře nechápu), ale kraje a jiné subjekty rozhodně ne. Je až úsměvné, jak si všichni nna dráze myslí, že jsou odbory všemocné a budou diktovat všem. Už se konečně probuďte… Pokud budou odbory furt vyskakovat, tak prostě ty kraje zadají dopravy někomu jinému, kdo bude více po vůli a nebude dělat problémy. tak to je…

Dominik

Vy nevidíte ten paradox? My Vám zakážeme režijky v námi objednaných vlacích, ale Vy ty naše v dálkových vlacích respektujte. Když by to bylo o vzájemném uznání, tedy ČD v krajských vlacích, krajská v dálkových vlacích (navíc ty objednává MD, tak by kraj asi musel tam), tak to je jiná, ale jen blbec bude čekat, že jinému jeho zakáže a své přidá.

xyz

“ My Vám zakážeme režijky v námi objednaných vlacích, ale Vy ty naše v dálkových vlacích respektujte.“ Jednak: nikoliv ve všech dálkových vlacích (mj. ne ve vlacích EC/rj). Jen v těch rychlících, které jsou integrovány do tarifu IDS JMK. A hlavně: je tomu tak na základě kompenzace ze strany Jihomoravského kraje (logicky – v „nettorychlících“ je část tržeb typu „brutto“, konkrétně jde o tržby za IDSkové jízdenky, které nejsou příjmem dopravce, ale jdou na „společnou hromádku“ v rámci IDS JMK). Je příznačné, že tento stav existuje již po mnoho let bez větších problémů. Zatímco když nyní někteří objednatelé požadují opak,… Číst vice »

PzD

Paradox? Nevidím. Nevyčetl jsem, že by kraj požadoval platnost v integr. R, ale že dopravcum tuto možnost navrhl. Ale pokud CD považuji pro své zaměstnance za lepší, aby platili 1100 plus 480 místo třeba jen 480, což by mnohým stačilo …

Dominik

Já neříkám, že požadoval, už jen to, že navrhuje (navíc si myslím, že s tímhle by asi musel na MD, vždyť to objednává R) je zajímavé. Neřeknul bych ani slovo, kdyby kraj přišel s nabídkou krajská do R a ČD do krajských vlaků, pak bych to chápal. Navíc rozšířením do R a s tím, že by zaměstnanec platil jen 480,- by stejně nic neřešilo, protože pak by náhle nemohl jet EC/rj, třeba když by měl nástup v Břeclavi, nebo třeba v Třebové (Sp Třebová – Brno), protože přeci jen R je stále pomalejší o trochu v obou případech. Takže ve… Číst vice »

xyz

„navíc si myslím, že s tímhle by asi musel (myšlen JMK, pozn. red.) na MD, vždyť to objednává R“
Z logiky věci by nemusel, pokud jde o nettosmlouvu (což jde).

mgr.pavel

Rejpnutí: Zaměstnanci ČD a SŽDC mají „právo“ jezdit ve vlacích zdarma asi stejně, jako zaměstnanci FÚ mají „právo“ plnit daňovou povinnost zdarma (neplatit daně). Teď vážněji: pokud chce dát firma A (ČD) zaměstnancům nějaký firemní benefit (jízdu vlakem zdarma), je to jen věc mezi ní a zaměstnanci/odbory. Nějak nerozumím, proč se v tom angažuje stát a kraje. A pokud jiná firma (SŽDC) chce dát svým zaměstnancům firemní benefit zajištěný jinou firmou (jízdu vlaky ČD zdarma), opět by to mělo být jen na domluvě mezi vedením a zaměstnanci – a smlouvě s ČD o proplacení kompenzací. Nechápu proč z toho někdo… Číst vice »

Rajče

Je to tak. Režijky jsou komunistický přežitek. A klidně se umínusujte.

Dominik

Komunistický? Takový detail, zaměstnanecké jízdné existovalo existovalo už za R – U, takže se rozhodně nejedná o věc, kterou by zavedli komunisté.

Axel

Firemní benefity pro zaměstnance nejsou přežitek. Právě naopak. Akorát spousta železničářů nepochopila že paušální jízdenka poskytovaná firmou České dráhy. nemůže fungovat v integrovaném dopravním systému, kde zákazník (=kraj) chce optimalizovat množství spojů a proto zavádí novinku že už nikoliv dopravce, ale po novu kraj bude tím kdo „riskuje“ kolik se utrží od cestujících. Může fungovat to, že např. v Olomouckém kraji budou České dráhy kupovat od Olomouckého kraje paušální jízdenky za TRŽNÍ cenu a tyto nakoupené jízdenky bude zdarma nebo levněji poskytovat svým zaměstnancům…. Ale tuto otázku si měli zaměstnanci na železnici řešit už dávno – už předtím než byly… Číst vice »

Standa

Axel – odbory nezaspali ve všech krajích se to vyřešilo dohodou včetně těch v Brutto smlouvách kromě Kraje Jihomoravského a i tam už se schyluje k dohodě.

Axel

To je zajímavá informace (která jde naprosto proti nářku těch zdejších diskutérů, kteří prý jezdí s režijkou). Byl by prosím odkaz na konkrétní ustanovení smlouvy, např. s Olomouckým krajem? Upřesním – ptám se na situaci v krajích (např. v Olomouckém), kde dopravce (např. ČD) má začít jezdit bez toho, aby řešil výši tržeb od cestujících…tedy jde o jinou situaci než např. ve Středočeském kraji (kde České dráhy budou jezdit ve starém režimu, tj. nesou riziko že skončí ve ztrátě, pokud se netrefí s odhadem tržeb). Tj. v Olomouckém kraji je jediné logické řešení, aby ČD nakupovali od organizátora/donátora veřejné hromadné… Číst vice »

Hrackalw

Pane Axeli s tou vaší logikou už běžte někam to stále bylo by logické to neumíte nic jiného? Co takhle používat zdravý rozum a ne jen dokola odříkávat poučky a čísla paragrafu s smluv 🙂 .

Axel

Co takhle začít diskutovat k věci? A začít používat fakta, ne báchorky?

Cyklista

Ano, je třeba brát v potaz ducha zákona, ne literu….

Hrackalw

Vážený pane opravdu nic ve zlém ale soucasne režijky jsou porevoluční kapitalistický přežitek 🙂 . Víte vůbec jak fungovaly režijky za komunistů 🙂 ? A ve Francii Německu Rakousku a pod to mají taky komunistický přežitek 🙂 ?

Ferenc Futurista

počítám, že jste musel hrozně obrečet, když vám sebrali deputátní uhlí.

Hrackalw

Jak souvisí uhlí s tím co jsem napsal 🤔 ?

lkyM

No, dobrý no. Nic chytřejšího jste nevymyslel?

BoH

Já skutečně nechápu, jak Vám za tento názor může dát mínus. Vždyť takto by to mělo být správně. Tady vůbec nejde o to, že se mají rušit režijky, protože jim je údajně někdo závidí, ale aby benefity poskytovat zaměstnavatel, nikoliv stát (a to ještě pouze zaměstnancům dvěma vybraných firem) 🙂

Roman G.

A kde je Manitou? Byl bych zvědav, co teď napíše!

Manitou

Na rozdíl od vás něco dělám a nejen masturbuji u diskusí, jako vy. 😉
A k věci. Napíši to, co včera. ČD a SŽDC jsou státní firmy, které vznikly z ČD z důvodu legislativních, nikoliv, že by je to napadlo samotné.
Čili zaměstnanci ČD se přes noc stali zaměstnanci SŽDC bez vlastní.
Ošetřeno je to zákonem, jelikož někoho napadlo, že se objeví mudrci Vašeho formátu, co neznají okolnosti a začali blekotat, jak to předvádíte vy.

Roman G.

No jo, někdo masturbuje a druhý nemá co honit.. Tak trochu kroťte vášně a uklidněte hormon. Jen čtu a reaguji. Od toho je diskuze. Ale to Vy asi nechápete. Režíjkám zdar!

Manitou

Čtete, reagujete a o problematice víte prd, jako „xyz“, přičemž blábolíte, co je a není správné/špatné.
Nad tím zůstává rozum stát.

xyz

„pokud chce dát firma A (ČD) zaměstnancům nějaký firemní benefit (jízdu vlakem zdarma), je to jen věc mezi ní a zaměstnanci/odbory. Nějak nerozumím, proč se v tom angažuje stát a kraje.“¨
Angažování objednatelů je pochopitelné v situaci, kdy na sebe berou riziko tržeb (brutto-smlouva) a kdy následně požadují po dopravci buď finanční kompenzaci (snížení finanční úhrady vůči dopravci), nebo jiná omezení (např. vymezení, že zaměstnanecké jízdenky se budou týkat jen pracovníků dopravce v rámci kraje) za jakékoliv „neIDSkové“ (tzn. „ne-brutto“) jízdenky.

Axel

@xyz… ano, to přesně mi chybí v diskuzi= a) Zavedení paušální krajské jízdenky (=omezení vykazování). Např. když v centru Jihomoravského kraje – v městě Brně – může platit roční paušální jízdenka za 5 tisíc na 2 zóny, tak proč nemůže platit i nějaká paušální jízdenka i v rámci kraje na pár zón. Protože Jihomoravský kraj IMHO chce stejný princip jako v sousedním Jihomoravském či Olomouckém kraji = vyžadovat po dopravcích, aby „pouze“ jezdili za své náklady, přičemž riziko kolik se utrží od cestujících je záležitostí kraje b) ovšem nechápu plánované zavedení paušální roční jízdenka pro zaměstnance ČD po Jihomoravském kraji… Číst vice »

xyz

Před necelými 12 lety, když bylo zřízeno ČD Cargo, byl zaveden stav, že nově přijatým zaměstnancům ČD Cargo již nejsou zaměstnanecké jízdenky ČD přidělovány.

Změnilo se mezitím něco v této věci (příp. od kdy)? Nebo tedy pracovníci ČD Cargo musejí při svých přepravách v rámci pracovních cest nechat (volným přepisem z příspěvků jiných diskutujících) „složitě vyplňovat cestovní příkazy“, „prodražovat Cargu hospodaření“, přičemž „tak jako tak jde o peníze v rámci jedněch a těch samých ČD“?

Děkuji za odpověď.

Alda

Když jsem nastupoval do ,ČD Cargo v lednu ,tak jsem byl, na školení a cesťák jsem musel vyplnit….

Dominik

Noví zaměstnanci Carga dostávají In100 a RP In50.

xyz

„Noví zaměstnanci Carga dostávají In100“
Děkuji za odpověď, která tedy znamená zajímavý precedens, kdy tedy existuje situace, kdy jeden „železničářský“ subjekt zaplatí jinému „železničářskému“ subjektu za každou takovou jízdenku částku odpovídající běžné (či „téměř odpovídající“ v situaci, pokud např. mají dohodnutu nějakou „množstevní slevu“ apod.) ceně (srov. se zdejšími tvrzeními typu „stejně by to jedna státní firma platila jiné“ atd.).

Cyklista

A o tom se tady pořád mluví…. Nejen ČD cargo, ale i jiné firmy vzniklé rozdělením ČD nemají pro nové zaměstnance režijky a starým zůstaly, naprosto nesystémové a diskriminující. Proto by bylo jednodušší a průhlednější mít příspěvek na dopravu – třeba i tu IN100. Odbory by měly čas na normální práci a zaměstnanci všech drážních společností klid.

PzD

Souhlas, správným směrem vedou jednání odboráři SŽDC = příspěvek na dopravu. Dogmatické lpění vrchních odborářů ČD na standardních režijkách je poněkud out.Není čas na upgrade?

Dominik

Čas na upgrade. Já využívám režijku v plné výši, ani nemám auto, protože se pomocí VHD dostani většinou všude. Stejně jako jezdím na Slovensko a využívám v cizině FIP, o to všechno bych měl přijít za nějaký příspěvek? Jo to by musel být pořádný příspěvek.

Axel

@Dominik… na kolik si ceníte že v tržních cenách projezdíte s Vaší paušální jízdenkou ročně? Tj. kolik čistého by Vám Váš zaměstnavatel – ČD – měli vyplácet ve výplatě navíc? Ročně. Klidně napište Váš výpočet, pokud jej už máte spočítaný s věrnostní kartou jako např. IN25 nebo Leo Koruny nebo kartička Regiojetu/SA nebo kreditní/slevové kartičky autobusových dopravců.

Částky za cesty do zahraničí do toho prosím nepočítejte, neboť předpokládám, že nejde o veřejnou dopravu dotovanou z rozpočtu českého státu nebo kraje nebo města/svazu města obí.

Dominik

Na kolik si cením režijky nebo kolik projedu?
Na první otázku tak 8 tisíc měsíčně do výplaty (nejde jen o to kolik projedu, ale že tu možnost mám), na druhou přesnou odpověď nemám, jelikož si přesnou statistiku nevedu, jinou kartu nemám (i když jsem už párkrát se soukromníkem jel), ale dokážu to odhadnout (dobře bez ciziny). A můj odhad z ní ( když to zprůměruji), 3 000,- měsíčně.

Axel

Zajímalo mě kolik projedete, když nyní (skoro) nic neplatíte, bo máte paušální jízdenku na část hromadné dopravy od zaměstnatele. Protože cílem integrovaného dopravního systému je: a) aby lidi +- se dostali tam kam nezbytně potřebují. b) aby dotace dopravcům za výkyvy mezi špičkovu a sedlem byly co nejmenší. Z toho vyplývá, že bych nechal na cestujících, aby se sami rozhodli která možnost cesty je nejlepší – což obvykle znamená poměr mezi garancí včasnosti dojezdu do cíle, komfortem za jízdy, délky jízdy, částky za cestování. Přičemž poměr je subjektivní (podle konkrétního člověka a jeho nároků např.na komfort viz např. v Praze… Číst vice »

Dominik

Ano, sice bude naprd mít 10 karet (proto jsem navrhoval převést režijky v současné podobě pod SJT), ale kraj ať pak dopravce neomezuje, komu je smí dát (viz. JMK).

Cyklista

Ano, 8.000, když IN100 vyjde na 1.700

Cyklista

Ano, víme, četli jsme několikrát.. 20.000 měsíčně…

Ale FIP ani jízda na Slovensku nemá souvislost s režijkou. Jako drážák by jste měl vědět. Pokud nebudou režijky, dohodne ČD se ZSSK jiný způsob identifikace zaměstnance drah. Nehledě na to, že na jakoukoliv kartičku ČD (IN něco) lze nahrát cokoliv, tedy i „slovenskou IN100“

Standa

PzD – i u ČD,a.s. je v návrhu, který půjde do kolektivního vyjednávání za odbory příspěvek na dopravu rozdělený
do čtyř kategorií , podle vzdálenosti z trvalého bydliště zaměstnance na jeho pracoviště.

Železničář z venkova

Z trvalého bydliště?
Tak to by se u mne zaměstnavatel pěkně prohnul.
TB mám už pár let formálně na druhé straně republiky, fyzicky ovšem bydlím úplně jinde . Tuto skutečnou adresu ovšem nikdy nikde neuvádim, takže jak pro zaměstnavatele, tak pro úřady bydlím na Moravě ( pracuju a reálně žiju v západních Čechách)

Cyklista

buďte rád, dostanete aspoň vysoký příspěvek

BoH

Hmm… zaměstnavatel mi nechce dát 100 dnů placené dovolené. Žádám stát, aby zasáhl a u mé profesi toto uzákonil, jinak to bude znamenat narušení sociálního smíru, což je nepřípustné 🙂

BoH

Když o tom přemýšlím, kašlu na profesi. Požaduji, aby to uzákonili u mého zaměstnavatele, na ostatní kašlu, ti mě nezajímají 😀

xyz

„zaměstnavatel mi nechce dát 100 dnů placené dovolené.“
Vy žádáte, aby stát v této věci zasáhl do dvoustranného smluvního vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec, nicméně téma článku je o jiné věci – kdy odbory vyžadovaly/vyžádaly, aby stát zasáhl v diskutované věci do dvoustranného smluvního vztahu dopravce – objednatel (tzn. dodavatel – odběratel). Což je ale snad ještě zajímavější/zvláštnější 🙂

BoH

omlouváme se, ale takovou další absurdní paralelu nedám 😀

Vbb

Jak to že nemáte 100 dnů placené dovolené? Vy chodíte do práce i v sobotu a neděli? 🙂 🙂 🙂

BoH

Vy dostáváte peníze za víkendy? Já jen, že nikoho takového neznám 🙂

Standa

BoH stačí se přihlásit do některé provozní profese u SŽDC, ČD nebo např.ČD Cargo a budete mít víkendy zaplaceny i s příplatky a nemusíte nikoho hledat.

Cyklista

Škoda, že nikdo jiný, než drážáci o víkendech a v noci nepracuje

JarynJarin

Kdy už tahke režijková komedie skončí a začne rádoby vyjednávání o nové kolektivní smlouvě?

Gajda

Dokud si z nich ministr z nějakýho důvodu bude sedat na zadek – předpokládám, že kdyby dostali na výběr zachovábí režijek současně s vypsáním soutěží na všechno co miniaterstvo platí, nebo ústup s režijek a zachováním současnýho stavu, hned by věděli co si vybrat

Dominik

O nové kolektivce se jedná (alespoň u SŽDC) od konce Srpna.

xyz

„O nové kolektivce se jedná (alespoň u SŽDC) od konce Srpna.“
… a stále nebylo (stav k 18. 10.) dojednáno? Snad ne proto, že SŽDC coby zaměstnavatel mj. nechce dostatečně akceptovat oprávněné požadavky zaměstnaneckých odborů na spravedlivé peněžní i nepeněžní ohodnocení? 🙂

Dominik

Abych řekl pravdu, neznám podnik, kde by bylo dojednáno během jednoho týdne.
Poslední jednání bylo právě 18.10. a další bude 22.10.
A ať se Vám to nemusí líbit, tak kolektivky vždy bude o dohodě a hledání kompromisů, takže to bude trvat třeba 3 měsíce.

Jiří 2

Režijka zachována, tak ještě vrátit to deputátní uhlí. 😂

František

Dnes už by možná byla praktičtější elektřina nebo nafta, když ji objednávají ve velkém. 🙂

Petr

Kdepak žádné takové prudké změny. A zároveň poskytnout možnost odkupu pražců za jednu korunu na topení 😀

Jakých pražců

vyřazených betonových pražcú?

Petr

Zase ale mají nulovou uhlíkovou stopu. 😀 Jinak u nás ve stanici je těch vyřazených dřevěných halda. Dnes už tedy vlastně skládka nebezpečného odpadu. A znám několik baráků. které mají z těch betoňáků základy, ale chce to techniku, 300kg je 300kg 😀

Joseph

Tzn., že se ceny prolongací zvednou… Ale i tak se to vyplatí.

JarynJarin

Ceny se zvedat nebudou následující tři roky.

xyz

„Ceny se zvedat nebudou následující tři roky.“
Což je ostudné, že odbory ani nezvládnou vyjednat snížení ceny zaměstnanecké jízdenky z 1100 Kč na cenu odpovídající „přímým nákladům na vystavení + evidenci“ (či jak to přesně nazvat), což by se mohlo pohybovat okolo cca 200 – 300 Kč ročně.

Těžko pochopitelné, že tomuto ještě někteří tleskají a považují za dobrou práci odborů (+ mj. hořekují nad tím, že platnost zaměstnanecké jízdenky v regionálních vlacích v Jihomoravském kraji bude podmíněna platbou +480 Kč; srov. s 800 – 900 Kč rozdílem zmíněným o odstavec výše).

Tronda

Samozřejmě se nabízí otázka jestli ministr, který se nechá vydírat partou zpovykovaných odborářů a výpalné platí z daní nás všech, není pro stát bezpečnostní hrozbou, protože by za jiných okolností mohl podlehnout tím spíše.

Roman Svačina

Tronda žije! Já už měl strach….můžu klidně spát 😂

Axel

Zajímavé srovnání odborů v Českých drahách a ve Śkodě Auto: a) Škodofkáři bojují aby jejich firma měla konkurenceschopné produkty, zákazníky,… zkrátka perspektivu viz dnešní zprávy b)Zatímco odboráři v ČD bojují za to, aby naštvali některé své zákazníky (samosprávné kraje), když kraje zatahují do cizího sporu, tj. mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem v Českých drahách. Mluvím o těch krajích, které kvůli optimalizaci krajské dopravy na sebe vzali riziko kolik se utrží od cestujících. Tj. zákazníci (v některých krajích) od dopravců chtějí jen jediné: aby dopravce jezdil za náklady, které slíbil… tj. naprosto nový typ dohody mezi dopravcem a zákazníkem. Co jsou to… Číst vice »

Obtloustlý Travolta

Velice povrchní srovnání. Jakou dedukcí jste dospěl k bodu a)? K railjetům i neobvykle neotřelým nápadům tehdejšího velice mírně řečeno nekompetentního předsedy dr taktéž.

Axel

Jak jsem dospěl že škodofkářští odboráři fungují normálně? viz např. web ČTK: ceskenoviny (tečka) cz. A dnešní článek s titulkem Odbory kritizují možné směřování značky Škoda Auto v budoucnu P.S. Vy asi budete dlouholetý železničář, že ano? Protože nikdo normální nechápe proč do sporu mezi zaměstnanci a jejich zaměstnavatelem v ČD mají být zatahování ostatní jako např. zákazníci (některé kraje). Já bych chápal, kdyby nejprve se železničniční odboráři omluvili, že prospali správný čas, kdy si v ČD měli řešit změnu formy režijky, tedy v době kdy ČD reagovali na poptávku krajů na krajskou dopravu (nechápu proč pár měsíců před účinností… Číst vice »

Hrackalw

Pane axel a vy jste nepochopil že přesně to co jste ve svém příspěvku po odporech požadoval a co jste chvalil u skodovackych odboru ty naše přesně udělaly ?

Axel

@Hrackalw…. napsal jste hezkou ukázku ze které je vidět jak dospělý člověk trpí „stádovým myšlením“ a není schopný komunikovat s lidmi „mimo své stádo“. Vidím to jinak než Vy – zopakuji: odboráři ČD se chovají neprozíravě v situaci, že pozdě začali s ČD řešit perspektivu firemního benefitu – paušální jízdenky v některých vlacích. Nevhodností myslím zejména to že za pár měsíců má vstoupit v účinnost dlouhodobá smlouva ČD se zákazníkem (tedy se zákazníky jako je těch několik krajů, které se rozhodly že se sami budou starat o tržby z jízdného, tj. jiný typ služeb dopravce, než na jaký byly ČD… Číst vice »

Hrackalw

Pane Axel již jsem to vysvětloval v mnohých diskuzích zde ale lidé typu Tronda xyz a pod to prostě nejsou schopni pochopit. Bohužel mezi ně zřejmě patříte i vy. I vám zatemnila myšlení závist ? Nebudu už nic vysvětlovat. Nemá to vážně význam. Jediné co vám odpovím je to proč něco co v autobusové dopravě normálně funguje a kraje neprotestují přitom je to také součást integrované dopravy v brutto smlouvách u železnice je něco co prostě nemůže být co nejde. Na to asi neexistuje ani nějaká racionální odpověď. Jak se říká : všechno jde jen se musí chtít, ale ono… Číst vice »

Axel

Prosím o konkrétní příklad, že v režimu brutto smlouvy existují dopravci, kteří nezkasírují všechny cestující, tj. že dopravce „okrade“ svého zákazníka – tj. kraj. Ideální by byl přímo odkaz na to co chtějí železniční odboráři po krajích, tj nějakou změnu už uzavřené smlouvu. P.S. Vám vůbec nedochází, že mě jako cestující jsou paušální jízdenky vcelku lhostejné. A že jediné proti čemu protestuji, že železničáři se spletli. Mají (resp. před několik roky měli) vyjednávat se svým zaměstnavatelem ČD, když ČD začalo vyjednávat o brutto smlouvách.. A když už nyní se železničáři probudili, tak primárně by se měli omluvit veřejnosti, že do… Číst vice »

Hrackalw

Bylo to tu již několikrát v jinych diskuzích. Téměř všichni autobusoví dopravci prý jezdí pro kraje v brutto smlouvách a poskytují “ režijky “ zaměstnancům i rodinným příslušníkům. Například Arriva.

Axel

Prosím o odkaz přímo na smlouvu přesněji dodatku ke smlouvě (např. s Vámi uvedenou Arrivou o veřejné dopravě), na konkrétní pasáž (dodatku ke smlouvě), které řeší paušální jízdenky pro zaměstnance Arrivy i jejich rodinu…. O dodatku ke smlouvě mluvím, protože dodatek ke smlouvě mezi ČD a krajem,… to je patrně návrh železničářů, ne?

xyz

„lidé typu Tronda xyz a pod to prostě nejsou schopni pochopit. Bohužel mezi ně zřejmě patříte i vy. I vám zatemnila myšlení závist ?“ Když už (opět) je bez mojí přítomnosti zmiňováno moje jméno, tak si dovolím dodat, že mi „nezatemnila myšlení závist“; můj subjektivní názor (který vyplývá i z mých předchozích příspěvků) je ten, že dopravce může (po dohodě se zaměstnavateli) dle uvážení poskytnout zaměstnanecké jízdné (poskytované za velmi nízkou cenu odpovídající „ceně za vydání jízdenky“) svým zaměstnancům (popř. dle dohody i jejich rodině) pro ty své spoje, u kterých nese riziko tržeb; co se týká těch spojů, kde… Číst vice »

xyz

** samozřejmě mělo být napsáno „dopravce může (po dohodě se ZAMĚSTNANCI) dle uvážení poskytnout“

xyz

Jinými slovy, kraje ve skutečnosti nemají plnou pravomoc stanovit si dle svého uvážení podmínky kontraktu v regionální železniční dopravě s jimi vybraným (a jimi placeným) zasmluvněným dopravcem.

Tronda

Vlastně mají, když jednoho dopravce vyškrtnou.

Hrackalw

Pane Trondo pane xyz i pane VTR vy nejste vůbec asi schopni pochopit co se zde děje o co vlastně jde. A nemá cenu vám to do nekonečna vysvětlovat. Věřte že režijky to ale rozhodně nejde to je taková maličkost že opravdu nemá cenu se o nich bavit.

VRT

Pořád tu čekáme na vysvětlení.

Hrackalw

Psal jsem přeci že nemá cenu vysvětlovat. A už mě to ani nebaví. Nepatřim k těm kteří násilím někomu vnucují svoji pravdu.

mgr.pavel

Tak to zkuste vysvětlit mně. Proč (ne)uznávání právě a pouze režijek vždy způsobí takové vášně? Proč u článku o ustoupení o režijkách píšete, že v kauze „Věřte že režijky to ale rozhodně nejde“?

xyz

“ A nemá cenu vám to do nekonečna vysvětlovat.“
Takový výrok může být relevantní, pokud by něco již dříve vysvětleno (resp. pojem VYSVĚTLENÍ spadá do kategorie „náležící k popisným jevům“, nikoliv „náležející k subjektivním názorům).

„Věřte že režijky to ale rozhodně nejde to je taková maličkost že opravdu nemá cenu se o nich bavit.“
Srov. s realitou, kdy je mnoho výkřiků např. ohledně byť jejich zachování, ovšem za tu cenu, že dopravce si o to sníží úhradu požadovanou od objednatele.

MAGADANCZ

A proč si myslíte, že nemají plnou pravomoc? Je přece na krajích, koho si v rámci přímého zadání (bez soutěže!) vyberou. Když ČD, tak i s režijkami, ale také s větší jistotou, že jim bude odježděno osvědčeným velkým podnikem, co je objednáno. Když někoho jiného, tak sice bez režijek, ale třeba s jiným „ale“… Kraje přece vědí, jaké je právní prostředí – § 33 zákona č. 77/2002 Sb…

Axel

@Magadancz… správný zákon, správný text, ale týká se POUZE vztahů uvnitř ČD a uvnitř SŽDC viz § 1, odst 1 písmeno a), b), c) zákona č.77/2002. Tedy: Vámi uvedený § 33 zákona se netýká vztahů mimo ČD, SŽDC… ledaže by smlouva ČD (nebo SŽDC) s jiným subjektem se odkazovala na § 33 tohoto zákona. Tedy pro příklad: Ve které smlouvě a ve kterém konkrétním článku mezi firmou ČD a Olomouckým krajem o veřejné dopravě po 2020 je odkaz na § 33 zákona 77/2002? Jestli takový odkaz nebo obdobné ujednání ve smlouvě mezi ČD a OlomKr není, tak opravdu není pravomoc… Číst vice »

MAGADANCZ

Smlouva ČD vs. kraj toto dle mého názoru řešit nemusí a ani nemá. ČD jsou vázány „režijním tarifem“ a Olomoucký kraj nemá žádné oprávnění do tohoto vztahu vstupovat. Olomoucký kraj si může jedině vybrat, zda si vybere ČD nebo někoho jiného nebo si dát práci a soutěžit otevřeně (jako JMK). A každý kraj navíc dostává štědrou dotaci na regionální železniční dopravu, tak nechápu, co kraje furt fňukaj…

Axel

@Magadancz… nechápu z čeho vycházíte. a) zákon na který jste odkázal se týká POUZE vztahů uvnitř ČD. Netýká se nikoho z obchodních partnerů firmy ČD, tedy nemůže se týkat ani Olomouckého kraje…. b) Tj. nezbývá mi než zopakovat, že namísto nadávání na kraje či města jako na obchodní partnery svého zaměstnavatele (firmy ČD) by zaměstnanci firmy ČD měli jednat se svým zaměstnavatelem tj. firmou ČD. A pokud mi něco neuniklo, tak ČD mají možnost poskytovat jízdy z/do práce svým zaměstnancům a to tak, že si u Olomouckého kraje firma ČD koupí za tržní cenu jízdenky pro své zaměstnance…. P.S. Z… Číst vice »

Cyklista

ČD ve velkém odřekává spoje a nedodržuje objednanou kvalitu, jaká je tedy výhoda osvědčeného velkého podniku?

Všudebyl

Huraaaa otevřete sekty. Nový rok slavíme o něco dříve 😁

Tronda

Pyrrhovo vítězství, jestli víte co ti znamená. Takže gratuluji a jdu též vychladit sekt.

Jiří Kocurek

Jehovisté jsou otevření novým členům neustále…. 😀

Ketchup1970

S champagne by tenhle ftípek nešel

Alda

Běž do prdele s ježkama….

Jiří Kocurek

Teda kdyby se tak rychle jako problém s režijkou odstraňovaly pomalé jízdy na koridoru, to by byla věc. Trvalé omezení rychlosti rozhodně za řešení nepovažuju, aby bylo jasno. 😀

Tronda

Ale no tak, vždyť je to důvod k oslavě, odteď žádný krajský představitel nepřidělí ČD zakázku, protože by přišel o hromadu peněz tržeb z jízdného, které u jiných dopravců dostane a pošmodil by finanční zájmy kraje, takže ROH podřízlo větev, na které stále ještě sedí.

Hrackalw

A pro by nepřidělil když díky rezijce pro nej bude ČD nejlevnější 😀

Jiří Kocurek

Jakože Pardubický kraj opráší Duška, Dušek se stane hejtmanem, Dušek opráší režijku a nad vyvázaným dvojkolím zapřísáhne válku soukromníkům?

kakov

spíš jde o to, že zachování režijek nemusí automaticky znamenat, že vyhrají soukromníci…..

Hrackalw

To bylo malé poštouchnuti pana Trondy 😀 ale pan Kájov má pravdu nemusí to automaticky znamenat nevyhodu a výhru soukromníků.

Hrackalw

Pan kakov ne Kájov přepsal mi to mobil.

David

Lidi, co neumějí s mobilem, by se měli zdržet diskuse.

Hrackalw

Špatně, lidí co píší na mobilu by neměli spěchat a přečíst si po sobě co napsali. 😀

Tronda

Jj, jen budou ČD dražší, takže nevyhrajou.

Hrackalw

A proč by měli být dražší když budou mít oproti soukromníkům levnější pracovní sílu která díky rezijce nebude chtít zvýšený plat. Soukromník bude muset dávat peněžní benefity.

Cyklista

Paráda, takže díky režijce teď 10 let neporostou mzdy na drahách

Železničář z venkova

Loni se s novou KS přidávalo celkem výrazně. Alespoň u Správy Železnic.
Kolem 8% to dělá

Hrackalw

Až tak tragicky bych to neviděl.

Jiří 2

Představa, že se kvůli tomu přestane tlačit na růst mezd ze strany odborů je zcestná. Samozřejmě i to bude předmětem kolektivních vyjednávání.

Cyklista

vychází to z logiky Hrackalw…. nezvýší se cena prolongace, dokonce ani komerční příplatek, tedy neporostou ani náklady ČD, aby mohly být díky režijkám skvělý a levný dopravce.
Pokud tedy neporostou náklady, nemohou růst ani mzdy a nemohou se kupovat nová vozidla, pokud je ČD nezaplatí MD, nebo kraj.

Železničář z venkova

Omyl Trondo.
ČD budou moci být naopak levnější, protože nemusí zaměstnancům proplácet cesťaky a přidávat peníze na víc,které by projezdil ve vlacích.
Rezijka je nejlevnější a nejjednodušší řešení, akorát Tronda a pár dalších tady to nechápe.
A protože zamestnanec ČD ušetří i na svoji soukromé dopravě , když má vlak za paušál, nebude takový tlak na zvýšení platů.
Dráhy mají tu výhodu, že vždycky budou majoritním dopravcem, takže člověka s CD nic nenutí využívat soukromníky

Manitou

Tronda je nasranej, že on platí 25% a režijkář nic.

Cyklista

Mně jako režijkáře štve, že platím… platím prolongaci a platím komerční příplatek.

Proč mám platit 1100 za prolongaci?
Proč mám platit komerční příplatek, když to je benefit drah?

xyz

“ Proč mám platit komerční příplatek, když to je benefit drah?“
To je ten paradox. V části vlaků z kategorie „riziko tržeb nese dopravce“ sám onen dopravce vyžaduje tzv. komerční příplatek.

Zatímco u vlaků z kategorie „riziko tržeb nese objednatel“ představitelům odborů vadí byť jen to, že sám objednatel si stanoví podmínky, za kterých ony zaměstnanecké jízdenky mohou být dále uznávány.

Železničář z venkova

Ty platíš komerční příplatek?
Po mně ho nikdy nikdo nechtěl zaplatit.
Na rezijce ho nahraný mám, ale platil jsem pouze daň z hodnoty těch dvou příplatků ( + zavazadlo) .
Údajně tu částku platí ČD SŽDC jako benefit, ale oficiálně jsem to nikde napsané nevidel

Cyklista

Bohužel nejsem šťastlivec ze SŽDC =(

Alda

Tronda nikdy nic pro dráhu neudělal,tak ať jde doprdele…..za mě byla sleva max.50procent!!!

Tronda

Opravdu krásný příklad toho, co si elitní modré gumy myslí a jak se chovají ke svým platícím zákazníkům.

Axel

Dobrý den, je ověřeno, že forma proplácení cest z/do práce nynější režijkou je nejlevnější? Připomínám, že cestovné není nutné proplácet jednotlivými cestovními příkazy, ale cestovné lze proplácet i paušalizovaně (§182 Zákoníku práce). A připomínám, že v krajích kde chtějí zavést integraci a nalákat cestující, aby přesedli z aut a aby začali víc a víc používat veřejnou dopravu, tak v těchto krajích nynější forma režijky by zásadně změnila charakter uzavřené smlouvy od r. 2020… tj. kraje chtějí přidávat/ubírat spoje, kapacitu dle zájmu zákazníků. A proto např. Zlínský kraj zavedl, že dopravce odpovídá pouze za své náklady na veřejnou dopravu, zatímco tržby… Číst vice »

Pandrhola

Paušálem to lze řešit tam, kde jsou cestovní náklady pravidelné a celkem předvídatelné. Ale pokud jeden měsíc najedu služebně 24 km a druhý měsíc mám jednání různě po republice, takže to dá pár tisíc km, tak se bude paušál uplatňovat velmi těžko.

Axel

No a já chápal, že firma ČD v osobní dopravě s několikaletými smlouvami je ukázkovým příkladem PRAVIDELNÉ činnosti, tj. zaměstnanci ČD pravidelně vědí jak daleko/dlouho budou cestovat do zaměstnání. Tj. u firmy typu ČD bych řekl, že paušalizované cestovné se bude zavádět dost snadno…. Patrně jiné to bude u firmy ČD Cargo, které část zakázek má nahodilých.

Pandrhola

Kdepak, to vůbec není tak jednoduché, jak by to mohlo vypadat. Spousta technických zaměstnanců jezdí nepravidelně nejen po svém obvodu, ale i celorepublikově na různá jednání. Jenže i ti, kteří mají pravidelné směny, tak střídají více pracovišť. A když pak nastane situace, že jeden onemocní, jeho běžná náhrada ukončila směnu těsně před ním, takže má zákonné volno, musí se vzít někdo z jiného pracoviště, kde ho však musí nahradit někdo další, kdo tam má patřičné zkoušky, atd… takže se pak stane, že se to musí proházet i klidně pro 5 lidí a tedy 5 lokalit, aby se pokryl neplánovaný výpadek.… Číst vice »

Axel

Zaskočit za nemocného kolegu se bere jako náhrada jako součást paušálu (tj. paušál by měl být nastaven s tolerancí pár procent). Pravidelné směny, ale různá pracoviště…. Myslíte to tak, že pravidelně střídá např. nástup ve stanici A, B a C (např. v poměru 25%, 50% a 25%). A otázka „celorepublikových“ zaměstnanců – to už je volba ČD jestli chtějí „nutit“ své zaměstnance používat výhradně vlaků provozovaných ČD v režimu starých smluv. Protože záleží na trase a čase – někdy může být výhodnější např. přesednout z busu na vlak, někdy z auta na vlak,… a kdo jiný než dopravce by měl… Číst vice »

Pandrhola

No, myslel jsem to tak, že např. pravidelně jezdí trasu A-C s nástupem v bodech A,B, kde A je výchozí místo pro počítání cestovních náhrad a B je vzdálené 12 km. Při zástupu za kolegu bude muset jít na trasu A-D, kde nástupní body jsou A, D, takže A je opět bez náhrad, ale D je vzdáleno 142 km. V praxi to bývá pochopitelně komplikovanější a je tam více vlivů díky různým nepravidelnostem, ale to je jedno, jde o příklad.
Jak by vypadal paušál, který to s tolerancí pár procent pokryje ?

Axel

Co myslíte tím výchozí místo pro počítání cestovních náhrad… která konkrétní legislativa (včetně detailnosti/obecnosti místa výkonu práce) se použije ve Vašem příkladě? Prosím odkaz do sbírky listin a na konkrétní ustanovení, která upravují Vaši situaci.

P.S. Metodika se liší firma od firmy, a co vím, tak v zásadě všechny firmy svoji metodiku obhájili při kontrolách SUIP/ÚP/FÚ/ČSSZ i jednotlivé ZP. Největší spory bývaly s tím, když část pracovní cesty probíhalo v zahraničí (a zejm. otázka tzv. zahraničního kapesného).

Pandrhola

No, myslel jsem to tak, že je to pardubák, nastupuje v Pardubicích, tak tam cestovní náhrady nemá, tedy výchozí místo… ale pokud druhý den nastupuje v Praze, tak tam už se nějak musí dostat…

Pandrhola

Nejsem účetní, takže pokud někde použiju neodborný výraz, tak se omlouvám.

Axel

Bez přesných detailů nelze konkrétně odpovědět (např. netuším co přesně znamená že zaměstnanec je „pardubák“). Obecně jsem už odpověděl = troufnu si tipnout, že pro naprostou většinu zaměstnanců ČD lze paušalizovat cestovní náhrady (cestovné) a tím odbourat zhruba 90% administrativy ve srovnání s vyplňování jednotlivých cestovních příkazů… A pokud firma používá inteligentní ekonomický/účetní systém spojený s korektně vedenou docházkou/vykazování činností, tak paušalizace dokáže odbourat ještě víc administrativy – třebas znám případ kdy se dle měření časového snímku ušetřilo 97% času který by spotřebovalo vykazování jednotlivých cestovních příkazů.

Cyklista

Ku…va vždyť i jinde to je „nejednoduché“. Myslíte, že třeba v letectví to je jinak? Spousty pilotů, musí přejíždět nebo přelétat mezi letišti. Posádky lodí se také musí nějak střídat. Ale i u těch Vámi zmiňovaných stavebních firem nejde o stavbu A B, ale i C, D E F.. a už vůbec si nemůže dovolit, aby to elektrikář zapojil o týden později, když tím hrozí milionové penále za nedodržení termínu.

Axel

ve spoustě firem (nejen ve stavebnictví) jsou používané paušalizované cestovní náhrady (tj. nejen cestovné, ale taky stravné). Protože lidem ve vedení ČD ubyde práce (=odpadne vykazování tržeb jestli tržby mají dotovat ten či onen kraj), tak budou mít čas počítat paušalizované cestovné pro konkrétní profese v ČD.

Pandrhola

Řešili jsme možnost nasazení paušálu a ne to, že by to nikde jinde nebylo nejednoduché. 😉

Axel

Paušalizovaný výpočet cestovních náhrad pro sezónní fungující firmu (=údržba vleků v lyžařských areálech a údržba vodotechniky ve venkovních bazenéch) zabrala pro 4 skupiny zaměstnanců celkem 12 člověkhodin. A jednou za pololetí proběhne aktualizace dle uplynulé zimní či letní sezony…. Pro zbytek zaměstnanců (=asi 10%) ve firmě zůstalo vyplňování cesťáků, protože mají atypickou činnost z hlediska služebních cest – jako např. personalista/BOZP nebo jednatel

Pandrhola

A ke stavebnictví… no, nějak si nevybavuji která stavba byla dokončena v řádném termínu… Ať už jde o dopravní stavby, nebo stavby financované městem, obcí…
Ale možná máte ve svém okolí jiné zkušenosti.

Cyklista

Ano, u každé stavební činnosti dávám do smlouvy penále za nedodržení termínu, to, že to veřejný sektor nevyžaduje je jeho problém. Proto to u drah vypadá, tak jak to vypadá.

Právě proto vypadají služby drah objednané MD stejně, jako stavby prováděné pro ŘSD =)

Nedodržené termíny, zpoždění, nižší než objednaná kvalita.

Soukromý investor si to nemůže dovolit

Cyklista

a jako vždy.. režijka není zadarmo

Hrackalw

A nějak jsi zapomel že tohoto jednání se účastnili všechny odborové centrály tak to vypadá že příště si kraj vybere jiné koleje o které se stará levnější správa že budou chtít aby dopravu kontroloval jiný DU a vymohou si jiné ministerstvo dopravy kde nebudou úředníci kteří jim rujnuji rozpočty na dopravu svými rezijkami a pod. To pak ušetří neskutečnou sumu peněz 😀 .

xyz

„příště si kraj vybere jiné koleje o které se stará levnější správa“
Krajské úřady si vybírají konkrétního dopravce. Ne koleje.

Hrackalw

To byla samozřejmě ironie jestli jste to nepochopil.

Jiří 2

Vy jste asi nepochopil, co tím bylo myšleno. Režijky budou uznávány Českými drahami, nikoliv však kraji. Jak si to kraje s ČD dohodnou – zda to nechají tzv. plavat, nebo budou za každého režistu požadovat refundaci a v jaké výši – je zcela jiná, samostatná záležitost. Ale ČD nemohou říci „my je uznávat nebudeme“ – budou muset. A budou se muset s kraji (nějak) domluvit.

fff

zajimave ze arriva bude mit pro svoje zamestnance rezijky za 300 a to nikoho netrapi 😀

Filemon44

Nebo to naopak může být do budoucna návod i pro jiné dopravce něco vyjednat svým zaměstnancům.

Kamui

Já si osobně myslím, že režijky budí mnohem větší vášně než by ve skutečnosti měly. Zvlášť v situaci, kdy tady dvě velké skupiny obyvatelstva (> 26 let a < 65 let) jezdí za čtvrtinu normální ceny. Já když studoval, tak jsem měl akorát oranžovou průkazku na trasu mezi školou a bydlištěm. A opravdu nevím, proč dnes je možná tahle sleva odkudkoli kamkoli. A těch železničářů co na ve velkém jezdí je prostě minimum. Dost pracovníků ji ani nemá, protože se jim to nevyplatí. Další to mají akorát na dojíždění z Kralup do Prahy a zpět, a jednou za rok na… Číst vice »

David

(> 26 let a < 65 let) – takže máte na mysli cestující od 26 do 65 let?

Alda

On to blbě napsal mládež do 26let a důchodci nad 65let

Železničář z venkova

Z dvaceti mých přímých kolegů ji sice mají všichni, ale reálně ji využívají 4 (včetně mně), zbytek jezdí do práce autem nebo na kole. A mimo práci jezdím výrazně více jen já. Ostatní jednou ročně na KOPku nebo nějaký výjezd s kolegy ze provozního obvodu (tak dvakrát ročně).

František

Vida, a přitom by měli jít příkladem svým zákazníkům a využívat vlaky. Kdyby tedy ta spojení byla použitelná…

Železničář z venkova

Děláme na malé osobní stanici kde staví jen osobní vlaky, takže na některé začátky směn neexistuje použitelné spojení. Já taky na půlku směn jezdím autem, protože bydlím ve vesnici na jiné trati a v některé dny bych čekal hodinu na přestupu ( typicky víkendy a svátky)Navíc větší část osazenstva bydlí ve vsi, kde není železniční zastavka…

Cyklista

A nebyli by Vaši kolegové radši, pokud by měli příspěvek na dopravu, který by zahrnoval i auto, nebo bus?

Axel

Jo!!! A dalším krokem, aby jednotliví lidé pracující v dopravě se snažili o funkčnost celého integrovaného dopravního systému, nikoliv pouze řešit funkčnost „kousku“ veřejné dopravy zajišťované konkrétním dopravcem-zaměstnavatelem.

Plus plánovat okupační stávku na Ministerstvu financí, aby po vzoru Rakouska, Německa odpadlo nemravné vybírání daní z peněz použitých na dojíždění z/do práce…. Já bych se do té okupační stávky rád zapojil, protože fakt je nemravné vybírat desítky procent z té části hrubé mzdy použité na dojíždění.

Divočák

Tak přesně, jen ta znaménka, to se stane 🙂 ,obsah je jasný

asdf

Po přečtení diskuze si jdu zaběhat. To jistě nehrozí VRT, který je přilepen na monitoru od rána a téměř na vše reaguje.Mě tedy vzrušujou úplně jiné a příjemnější věci než debatovat o režijkách.celý den.Přeji hodně sil do večerních hodin a určitě zas něco vyploďte.

khunas

když má být rovnost dopravců. Proč neuznávají režijky všichni dopravci pro všechny zaměstnance ? To je skutečná rovnost.

Jiří Kocurek

Pro všechny zaměnstance? Jakože i pro Oldu Ptáčka, který denně usedá do vlaku, aby popojel 5 zastávek a vešel do základní školy, kde již léta pracuje jako školník, k čemuž se mu výční list instalatéra náramně hodí, neb je také provozním, údržbářem, vlastně vším, co je zrovna potřeba.
Všichni doravci? Že by to Oldovi platilo i na MHD, aby nemusel šmajdat přes kilometr pěšky, tak by se dvě zastávky svezl? Přecejenom Olda už je postarší pán a za pracovní dobu se toho docela dost nachodí, když tam dělá údržbáře, školníka, dozora v tělocvičně, zámečníka, instalatéra i elektrikáře.

kubisek

to jako, že si u KDS Kladno objednám párty vlak a do něj se mi nasomrují režijkáři….. 😀

Jiří Kocurek

A nebo že se nasomrují do VSOE 😀

Aslanex

A nebo žádní nikomu. Taky 100% rovnost.

libcha

To je smutné, takže odboráři úspěšně zatlačili na to, aby ČD byly propříště ve všech výběrkách znevýhodněné, a do budoucna tak potenciálně prohráli provozování dopravy na co nejvíce tratích.

Petr

Stále na cestě do pekel. 🙁 Každej si do ČD jen kopne, nebo se snaží něco trhnout. Kde je ta stavovská čest.

J.L.

A co „stavovská čest“ železničářů zaměstnaných u Arrivy, RegioJetu, Leo Expressu a dalších dopravců?

Petr

Ty snad takto neřvou, aby měli režijku a nějakou tu jízdenku si koupí za mzdu, kterou obdrží za svou poctivou práci pro železnici.

Železničář z venkova

Koho?

J.L.

železničářů zaměstnaných u Arrivy, RegioJetu, Leo Expressu a dalších dopravců

MiKi

Oni odboráři dělají seků daleko více. Jako například….. dělená směna nesmí být v domovské stanici (DKV, …..etc). Vedení jásá, lidé nastupují ve dvě, ve tři ráno a končí o půlnoci. Nebýt výhodného pojištění, tak už tam nejsem.

David

Ano, přesně tak to je. ROH si nevidí na špičku vlastního ušmudlaného nosu.

Jiří 2

Nebojte, odboráři se snaží prosadit, v reakci na snižování množství výkonů ČD a tím uplatnitelnosti režijky, aby režijka byla součástí Systému jednotného tarifu. Zda se to podaří či nikoliv (domnívám se, že B je správně) ukáže čas.

Roman G.

No hurá, už jsem dlouho nečetl o režíjkách! A diskuze mne opět nezklamala. Jestli se Vy diskutéři, kteří je máte, tak za ně „bijete“, tak proč tomu říkáte zaměstnanecký benefi. Přece zaměstnanci např. SŽDC nejsiu zaměstnáni u ČD tak jakýpak benefit. Prostě zase někdo udělal bu,bu,bu a bylo to. Zaměstnancům a jejich rodinám 100x ano, ale ten zbytek…. A pokud náklady za jejich cestování ČD krajům kompenzuje, tak proč ne, ať si jezdí.Kdyby se odboráři takhle bili za lepší podmínky práce, to by se železničáři měli božsly a nebyl by problém s lidma.

Hans

Tyjo, půl čtvrtý a už našrot. Dobře ty

Roman G.

No jestli Ty nejsi úplně namol!? Dobře Ty.

Železničář z venkova

Výpravčí je stejný železničář jako strojvůdce.
Že nějaký blb dráhu rozparceloval na x firem není problém toho železničáře

Roman G.

Za rozparcelování bych těm blbům nandal, to je fakt. SOUHLAS. Ale je to fakt, v tom případě je to stejné, jako by dispeceři provozu na dálnicích a různí údržbáři chtěli jezdit „zdarma“ protože jsou stejní silničáři.

Manitou

Tady někdo nechápe poentu.
K rozdělení došlo proto, že z důvodu vstupu soukromých dopravců nejezdili tito dopravci na infrastruktuře jednoho ze svých konkurentů, který by jim, hypoteticky, mohl nauctovat takové poplatky, že by je zlikvidoval.
Proto zaměstnanci SŽDC mají nárok na jízdní výhody STÁTNÍHO dopravce ze zákona, jelikož to jde z jedné hromady, tj státního rozpočtu a především je v tom značná úspora za náklady zaměstnanců infrastruktury, jelikož by pořízení značného množství vozidel a jejich provoz byl daleko dražší než platba za režijku. A opravdu to není jen 1100,-.

Roman G.

Co má společného infrastruktura SŽDC s vozidly? Už opravdu nechápu a asi půjdu zpátky do školy.

Manitou

Běžte. A poté si vygooglete vznik SŽDC.

Cyklista

Jako že SŽDC nemá žádná auta?

Jiří 2

SŽDC má auta. Ale možná budete překvapen, České dráhy je mají taky. A i na takové banality jako kontroly pokladen jezdí dozorčí přepravy služebním vozem.

xyz

„České dráhy je mají taky. A i na takové banality jako kontroly pokladen jezdí dozorčí přepravy služebním vozem.“
Doplním, že stejně tak činí i (byť tedy externí) úklidové služby.

Každopádně, i původní vaše tvrzení (bez mého doplnění) je v rozporu s tvrzením „pořízení značného množství vozidel a jejich provoz byl daleko dražší než platba za režijku“ od p. Manitou.

Pandrhola

On snad nikdo netvrdil, že České dráhy nemají služební auta, ale bývá jedno na obvod, takže dozorčí se při kontrolách střídají a o auto se dělí s více kolegy. Tam to dává smysl, protože kontroly nejsou každý den a lze je tedy naplánovat na využití vozidla pro více lidí. Pokud by však měl mít služební auto každý zaměstnanec, aby se dostal denně na různá pracoviště, tak by to bylo skutečně o mnoho dražší, protože to by byl nárůst o desítky aut na každý obvod. A to nejsou jen přímé náklady, ale i třeba pouhé zajištění školení pro tolik lidí, protože… Číst vice »

Axel

@Pandrhola… Chápu správně, že lidem pracujícím na zajištění veřejné dopravy „jejich zboží nechutná“. Tj. že pokud by železničáři měli platit tržní cenu za veřejnou dopravu, tak přestanou jezdit vlaky a přesednou do aut? Není to ten základní problém? Z vlastní zkušenosti vím, že náklady na auto a náklady cestujícího na veřejnou dopravu nejsou stejné… Vesměs (podle kvality/značky/třídy) je doprava autem pro jednoho člověka o hodně dražší než cesta veřejnou dopravou…. A přesto někteří železničáři na cestě z/do práce chtějí přejít z vlaku na auto. Proč? Jestlipak tím rozdílem nejsou takové detaily jako: nicmoc interiér ve vlaku ve srovnání s interiérem… Číst vice »

Pandrhola

Nechápete to správně, to byla reakce na to, že nahradit režijku služebním autem pro služební cesty nebude znamenat zdražení.

Cyklista

Naprostý nesmysl. Sám dobře víte, že vlakem se přepravuje pouze malé procento zaměstnanců. Někteří raději nikam nejedou, pokud není volné auto, nebo jedou svým. Ale tak to je ve všech firmách, ne jen u drah. Navíc školení řidičů referentů není povinné ! Pro řidiče, kteří řídí motorová vozidla v pracovněprávním vztahu, postačí zaměstnavateli zajistit školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP (tzv. školení BOZP). To musí obsahovat i informace z příslušných právních a ostatních předpisů, jež se týkají provozu motorových vozidel, pokud upravují otázky ochrany života a zdraví (tedy nikoliv ekonomické nebo ekologické jízdy apod.). Zákoník práce požaduje… Číst vice »

Pandrhola

Já tedy jedu raději vlakem, než se dohadovat kdy bude volné auto a stresovat se, zda ho vrátím včas, protože odpoledne ho má zamluvené někdo další…
Školení řidičů referentů je pro zaměstnance povinné, pokud to tak zaměstnavatel stanovil ve vnitropodnikových předpisech. A u ČD jsou ty předpisy obvykle stanoveny přísněji, než bývá v menších soukromých firmách. Zda je to dobře, či nikoliv je pak na jinou debatu a asi by to bylo případ od případu.

xyz

„Někteří raději nikam nejedou, pokud není volné auto, nebo jedou svým.“
A nebo jedou veřejnou dopravou (vlakem ČD, vlakem jiného dopravce, autobusem atd.). Jak jednoduché. A ani jejich zaměstnavatel nemusí „nakupovat celou flotilu vozidel“.

xyz

„jelikož to jde z jedné hromady, tj státního rozpočtu“
Nikoliv. Přinejmenším ne v případě soukromých cest (pozor, i cesta z domova do práce a zpět = soukromá cesta) pracovníků SŽDC.

„jelikož by pořízení značného množství vozidel a jejich provoz byl daleko dražší než platba za režijku.“
Jakých vozidel?

„A opravdu to není jen 1100,-.“
Kolik to tedy v současné době je, ta platba od SŽDC směrem k ČD za jednu roční režijku?

Tomáš Sysel

To se hluboce mýlíte, protože dle vaší úvahy je lanovkář-strojník na Černé hoře také železničář jako strojvůdce ČD. A uklizečka na fekále, která uklízí elektrické jednotky ČD také. A motorář na dílně CZ LOKO také. A smluvní lékař, který provádí preventivní prohlídky drážákům také. A kuchař v jídelním voze také. A personalista v OCP také. A mzdová účetní také. A ředitel OCP se služebním autem je také železničář jako strojvůdce. A švec v PRABOSU, který vyrábí sandálky pro fíry je ve své podstatě také bývalý železničář. A švadlena šijící záclonky do okýnek v přepážkách na motorových vozech 810 je také… Číst vice »

Manitou

Zkuste Ještěd. 😆
Prodej lanovky, dílen a tak dále do soukromých rukou je něco jiného než rozdělení státního podniku na dva státní podniky.

Tomáš Sysel

Nepochopil jste. Jinotaj je v něčem úplně jíném. Přiznávám se, je to mojí vinou, že nejsem dobrým spisovatelem.

Cyklista

Napsáno bylo dobře, jen Manitou rozumí pouze řeči svého kmene….

Manitou

Ano, další, co chce skalpovat? 😆

Roman G.

Tak říkejte něco o znalostech! Těch podniků bylo víc. Tak si to vygooglete.A ve Vašem případě začínám pochybovat o nějaké úctě. A tu režijku si klidně víte co a víte kam.

Manitou

Budu říkat o znalostech vzniku, když nějaká existence neví, jak to vzniklo.
Při tom googlení si otevřete něco sladkého, je to prý dobré na nervy. 🙂

Manitou

A IN100 zdaleka nepokrývá možnosti režijky. Zjistěte si, jaké to jsou.

Tomáš Sysel

Neotřebuji si nic zjišťovat, byla to pouze úvaha. Jenom je zvláštní, že na GŘ ČD měli systémoví specialisté větší obavu z omezení režíjní výhody než např. často zmiňovaní strojvedoucí. Čím to je, čím to je – tex písně.

Manitou

Jestliže systémový specialista dojíždí třeba 100km, nedivím se.

Tronda

Jestliže je ti tak dobrý specialista, tak jostě v případě omezení tohoto benefitu, kvůli kterému je u ČD, práskne dveřmi a půjde někam z těch tří dalších nabídek a jestliže není, tak mu nezbyde, než držet hubu a krok.

Manitou

Viz VRT. Další zneuznaný génius v plénu – Tronda.
Nehorší lidská vlastnost je závist. Další je neschopnost. Máte evidentně obě.
Co hůř, schovávate se za principy jen proto, že sám nejste schopen být někde ohodnocen.

MartinS.

Proč si pořád myslíte, že jde o závist? Režijku nemám ani bych jí nechtěl, nikomu jí nezávidím, ale myslím si, že režijka v této podobě je špatně, protože je nařízena státem, který v jiných oblastech nic podobného nenařizuje. Ať něco jako režijka existuje v podobě IN100 nahrané na zaměstnanecké kartě, ale koupené zaměstnavatelem a řádně zdaněné… stejně jako to mají zaměstnanci v jiných oborech.

Axel

@Martin S… já nesouhlasím, aby (paušální) jízdenky na cesty z/do práce byly zdaňovány. Jsem pro, aby po vzoru Rakouska či Německa stát uznával výdaje na dojížděníza výdělkem, že nebudou zdaněny.

J.L.

To je ovšem o úplně jiném tématu: Daňová uznatelnost nákladů na dopravu do práce.
V USA jsou ve většině států daňově uznatelným nákladem fyzických osob výdaje za vzdělání jejich dětí. A samozřejmě i místní daně z nemovitostí, atd.

xyz

„A IN100 zdaleka nepokrývá možnosti režijky. Zjistěte si, jaké to jsou.“

Pro zajímavost dodám, že si protiřečíte s dřívějšími vyjádření jiných osob, které (na obhajobu toho, že případné zdanění režijek v rámci daně z příjmů f. o. ze závislé činnosti nemůže znamenat, že tato jízdenka bude oceněna tak vysokou cenou jako IN100, resp. tehdejší In-Gold) tvrdily přesný opak – že komerční celosíťová jízdenka ČD pro širokou veřejnost má větší hodnotu než režijní jízdenka.

Jiří 2

Já popravdě také nevím, když si odmyslím cenu, v čem je režijka výhodnější než IN100. Dokonce vidím i jednu nevýhodu, a sice v ceně jednorázového doplatku do první třídy, kdy cena tohoto doplatku je u IN100 v hodnotě cca poloviční. Dále režisti nemají nárok např. na dopravu do cíle při ujetí přípoje. Čili režijka je osekaná IN100.

Manitou

Odpověděl jsem nad vámi omezenci xyz a věřím, že jste inteligentnější než on.

Tronda

A vida, další modrogumní výkvět, když po chvíli dojdou argumenty, tak se velký manitou nezmůže na nic jiného, než na urážky.

xyz

„Já popravdě také nevím, když si odmyslím cenu, v čem je režijka výhodnější než IN100.“
Kromě vlaků ČD platí kompletně ve vlacích ZSSK. Tzn. vztahuje se na dva státy najednou. Nikoliv na jeden.

Na rozdíl od IN100.

Cyklista

Ale s režijkou nemám nárok na řadu služeb ČD, odškodnění a řadu dalších věcí, které mohu doplatit mám dražší než s IN100

Manitou

Člověče, asi po sté píši, že nemáte diskutovat o tom, čemu nerozumíte.
a) režijka umožňuje cestování i v zahraničí
b) tohle není diskuse o široké veřejnosti

Vaše potřeba neustále se vyjadřovat přímo infantilně svědčí o potřebě si něco dokázat i za cenu toho, že ze sebe děláte hlupáka.

xyz

“ a) režijka umožňuje cestování i v zahraničí“ Právě. Tudíž její hodnota je VYŠŠÍ než hodnota IN100 = před lety dotyční NEMĚLI pravdu, když tvrdili, že „pokud by měla být zdaněna, tak základ pro výpočet daně by musel být nižší než u IN100, protože režijní jízdenka nemá tolik výhod“. Rovněž z oné vyšší hodnoty režijní jízdenky oproti IN100 předpokládám, že o to vyšší tedy je kompenzace (která dle vašeho jiného příspěvku v této diskusi existuje, tzn. je vyplácena) od SŽDC směrem k ČD za uznávání těchto zaměstnaneckých jízdenek ČD i pro zaměstnance jiného subjektu (SŽDC). Dosud jste však neuvedl, jak… Číst vice »

Cyklista

režijka umožňuje cestovat pouze na Slovensku, stejně jako Slovákům u nás. Vychází z dohody při rozdělení republiky. V opravdovém zahraničí neplatí, tam potřebujete koupit FIPku, která má ale také svá omezení a v některých regionech je místní „síťovka“ výhodnější než FIPka. Projděte si prosím interní informace.

Manitou

Ano, projděte si patřičné předpisy a jestli tam najdete možnost FIPky bez režijky, určitě mnozí ocení tuto informaci.
Ve kterých regionech?
Opět se podělte s lidmi, kteří je využívají.
Nepochybuji, že tu jsou dle komentů.

Lektor

Dělník v Kvasinách dostává velmi výhodný leasing na auto. Ve většině pivovarů dostávají zaměstnanci určený počet piv zdarma, v solidní restauraci si zbylé obědy si můžou rozebrat zaměstnanci.zamestnanci mobilních operátorů volají skoro zadarmo a tak dále. Všechno co popisujete přece funguje, samozřejmě krom úředníků ale tam to je něco jinýho. Všechny solidní firmy umožňují svým zaměstnancům nějaké výhody.

Axel

@Lektor…. Ty Vaše příklady, co popisujete, se mají týkat kterých krajů? Všech? Nebo jen těch krajů, kteří dotují dopravce dle odhadu výdajů za provoz veřejné dopravy a odhadu příjmů od cestujících (např. Středočeský)? Nebo jen těch krajů, kteří dotují dopravce pouze dle odhadu nákladů za provoz veř. dopravy (např. Zlínský, který chce u všech dopravců řešit pouze jejich nákladů a lákat lidi do veřejné dopravy mj. díky zavedení integrace = tj. že současné krajské vedení chce obrátit trend za minulého vedení KSČSSD, že lidí ubývalo ve veřejné dopravě, protože přesedávali do aut…)? P.S. A co říkáte na moji zkušenost, že… Číst vice »

MartinS.

Ale ty firmy to dávají ze svého… tady někdo objednává dopravu, platí za to a nějaký takto placený dopravce nechá jezdit někoho skoro zadarmo.

davidl

Nechapu kdo dava tomuto komentari minusy.
Za me naprosty souhlas!

zesp

No tak sláva, ajznbón bude jezdit dál zadarmo… A co např. ty celodenní síťovky pro obyčejného, draze platícího cestujícího? Ty platit samozřejmě v krajích nebudou, a ty zmatky z jízdenkami taky zůstávají, že… Takže ve směru k těm, kteří za dráhu platí, jen jednoznačné zhoršení, ale nádražáci budou zase v pohodě… Prostě bordel nad bordel…

Hrackalw

No já bych řekl, že pan ministr pravděpodobně něco zkusí udělat i s tím s prominutím bordelem co chystají kraje udělat v tarifech. Nevěřím že toto nechá bez povšimnutí.

Tronda

Nařídí ČD aby vrátili své předražené jízdné na normální úroveň, aspoň takovou jako má GW, tedy jízdné před zavedením zločinecké karty (pokud je pravda co píšeš o věku, tak si to pamatuješ)? No dost o tom pochybuji.

Filemon44

Tak konečně víme aspoň věk pana Trondy, neboť ta potrefená vždycky zakejhá

Tronda

A kolik že mi je let?

MartinS.

Jestli s tím chtěl osvícený pan ministr a jeho osvícené ministerstvo něco udělat, tak to bylo potřeba udělat dřív než si to kraje vysoutěžily. Říká se tomu legislativa. Ta se připravuje na léta dopředu a ne

MartinS.

až ve chvíli, kdy jsou uzavřené smlouvy.
(nastupoval jsem do prostředku hromadné dopravy a omylem to odeslal)

Jiří 2

Udělá. Vlastně už dělá. Systém jednotného tarifu – viz např. jednajizdenka.cz. Cena přibližně podobná jako dnešní tarif TR10 ČD. Od počátku se o tom hovoří jako o reakci na liberalizaci trhu a uznávána bude ve všech vlacích všech dopravců ze zákona (vlak veřejné osobní dopravy samozřejmě – když si objednáte narozeninový vlak pro uzavřenou skupinu přátel, tak je to vlak jen pro vás a tam to samozřejmě platit nebude, stejně jako tam nyní neplatí jízdenka dle TR10 nebo režijka).

xyz

„No já bych řekl, že pan ministr pravděpodobně něco zkusí udělat i s tím s prominutím bordelem co chystají kraje udělat v tarifech.“
Jistě – učiní to, co neudělali jeho předchůdci (a že na to měli tolik let). Zavede národní tarif, platný u všech železničních dopravců.

Hrackalw

Vážený xyz vaše schopnost chápání toho co píší ostatní chápání celé problematiky o které se diskutuje v širších souvislostech je až neskutečně nízká. Nedívte se potom že vám nic není jasné ani tomu že jsem již včera napsal že vám vážně nemá cenu na cokoli odpovídat, vysvětlovat ani reagovat na vaše příspěvky.

xyz

„chápání celé problematiky o které se diskutuje v širších souvislostech je až neskutečně nízká“
To je váš subjektivní názor.

Objektivní skutečností je, že ministr nemá právní nárok určovat krajům, jaké si mohou či nemohou stanovit tarifní podmínky v jimi objednávaných spojích, resp. nemá právo „regulovat rozmanitost“ takových tarifů.

Může s tím udělat jen to, co jsem napsal v předchozím příspěvku – zastřešit tyto tarify tzv. národním tarifem.

Hrackalw

“ Nic jsi nepochopil Ivánku “ cink 😀

Martin Z

Lidi kteří se podílí na provozu dráhy vám vadí? A to že studenti a důchodci tu jezdí zadarmo defacto a platíme to my všichni to vam nevadí? Me tohle vadí daleko víc tedy.

Pepa

Přesně tak ten kterej si to zaslouží dělá něco proto aby všechno jezdilo má platit plnou pálku….a ty co nedělají a nikdy nedělaly a neudělaly nic pro dráhu to mají mít zadarmo?

xyz

„Přesně tak ten kterej si to zaslouží dělá něco proto aby všechno jezdilo“
… za to dostává peníze (či jiná, nepeněžní plnění) od svého zaměstnavatele (tzn. SŽDC, s. o.).

Tronda

Vy nemáte v příbuzenstvu žádného důchodce? Řekl byste mu to do očí? Na téma dospělých, mladých, zdravých studentů VŠ, kteří mohou jít na brigádu se zcela jistě shodneme.

Manitou

Hle, Tronda je dědek, co zabírá místo se svou 75% slevou.

Tronda

Neboj, do slevy 75% mám ještě velmi daleko. To ale neznamená, že si musím myslet, že slevu na jízdném nemá dostat důchodce s průměrným důchodem 14 tis. víc než ten, kdo v kdejaké diskuzi opovrhuje platem 50 tis., ten si jistě své cestování dovede zaplatit sám.

MiKi

Ano řekl a je s podivem, že mi někteří důchodci, s kterými jsem se na toto téma bavil rozuměli.

Tronda

A překvapivě to byli důchodci s režijkou, kterých se to netýká.

Železničář z venkova

Řekl.
A nemám s tím problém já ani mamka .
Když tuhle platila 5 korun za cestu Pce Hradec Králové aby následně v trolejbuse zaplatila 12 sama řekla, že to není normální a že by se ty peníze dali utratit lepe

Robert Šalda

Ne každý důchodce je z burešovského jízdného nadšený. Když se jeden náš cestující dozvěděl v začátcích této slevy, že mu již jeho Seniorpas nebude prodloužen a on si vždy bude muset dojít pro jízdenku a zaplatit, byl z toho docela mimo.

Tronda

V případě důchodců to zas tak „burešovské“ slevy nejsou, protože je důchodci historicky měli vždy, než je zrušil jistý pan Kalousek, to jméni jste už možná slyšel. Takže Bureš v tomto bodu pouze obnovil to, co normálně existovalo, byť v modifikované podobě.

Filemon44

Nemáte pravdu,moje babičky šly do důchodu v letech 1968 a 1969 a žádné slevy tehdy neměly……

Cyklista

Pokud jste někdy pročítal diskuse s chladnou hlavou a otevřeným rozumem, tak by jste věděl že 90% příspěvků tady v diskusích je o tom, že lidé, kteří se podílí na provozu dráhy, mají mít od svého zaměstnavatele pořádný benefit a ne tuto odborářskou vymyšlenost. A stále mne nepřestane udivovat, že drážáci jsou úplně nadšení z toho, že něco, co v jiných firmách dostávají třeba zaměstnanci zdarma, musí kupovat, i když to třeba vůbec nepotřebují. ANO, chci, aby byli lidé od dráhy, kteří řádně a poctivě pracují, řádně odměněni za svou práci ANO, chci, aby měli řádné a smysluplné benefity NE,… Číst vice »

Ketchup1970

Zajímavé je , že tato “drobnost” stojí za to aby stávkovali svorně zaměstnanci SNCF. Přitom užívání jízdních výhod je poněkud limitované v případě TGV .

xyz

„Lidi kteří se podílí na provozu dráhy vám vadí? A to že studenti a důchodci tu jezdí zadarmo defacto a platíme to my všichni to vam nevadí?“
Falešné dilema.

Ve skutečnosti: Někomu vadí i obojí, někomu ani jedno.

Mým subjektivním názorem např. je, že pro studenty byla plně dostačující dřívější úprava se slevou cca 37,5 %, a to výhradně pro cesty mezi trvalým bydlištěm a školou; pro důchodce bych považoval za „sociálně přiměřené“ zavést – pokud vůbec – slevu v obdobné výši, tzn. cca těch 35 – 40 % oproti jízdnému pro dospělé.

Robert Šalda

Nádražáci zas v tak velké pohodě nebudou. Na řadě tratí bude jezdit soukromník, kde si režista neškrtne. Režista bude řešit při přestupu na soukromého dopravce návaznou jízdenku. Vopruz pro platícího zákazníka pak jde na vrub neschopnosti státu resp. MD, které se vys*alo na vytvoření uživatelský přátelského tarifního systému.

Petr Nick

Četli mé námitky a ustoupili, rozumné .. Snad mi za to nabídnou místo v představenstvu .. 🙂

Axel

Pokud jde o nový typ dohody, kde dopravce (ČD, Arriva,…) dostává proplaceny náklady (tj. v těch krajích kde zákazník, tedy kraj, dostává tržby), tak (téměř) bezplatná paušální jízdenka nemá místo. Soudím, že co je (téměř) zadarmo, toho si lidé neváží. A tedy podporuji, aby si každý cestující platil co projezdí. A věřím, že by to mohlo mít blahodárný efekt, který ukáže jak zlepšit krajský integrovaný dopravní systém: kde spoj ubrat/nahradit a kde přidat/posílit kapacitu včetně toho, že by mohlo ukázat skutečný zájem cestujících o přestupování z aut do hromadné dopravy = tj. kde stavět P+R. Samostatnou otázkou bylo jestli zaměstnavatel… Číst vice »

Hanzi

Díkybohu dětem nechali hračky. Každý volný místo na silnici co by zaplácnul režijkář se počítá 🙂

Hans

Musí být fajn počítat volná místa na silnici. Kolik míst uz jste na té silnici našel?

Hanzi

Právě že jich rapidně ubývá, tudíž je vidět jaký zpusob dopravy je povetsinou preferovan a kde to má smysl investovat.

Arnošt

Ono ubývá i míst na železnici. Jediné, o čem to vypovídá je to, že všeobecně roste intenzita dopravy.

Manitou

VRT je asi exrežijkář. Jediné vysvětlení jeho hysterie.

VRT

Nikoliv, existují i lidé, pro které není režijka střed světa.

Hans

Ale to ty nejsi ani náhodou 😀

VRT

Já se režisty dobře bavím…

Manitou

Pro ty, co není režijka střed světa, ti napíši názor, nikoliv hystericky vykřikují.
Křiklouni mají vždy nějaký mindrák, proto křičí, jako malé děti. Už jen se válet po zemi a kopat nožičkami.

Tronda

A pak existují lidé, pro které je režijka konec světa, např. ty Hansi.

🚂 Hlídací Pes !Železniční 🚂

Často se železniční kverulanti zrcadlí v zahraničních společnostech a téměř výhradně v západní Evropě. Výběry: Velká Británie: CESTOVÁNÍ ZDARMA PRO ZAMĚSTNANCE PRO VŠECHNY VLAKY MATEŘSKÉ SPOLEČNOSTI. 75% SLEVA PRO OSTATNÍ DOPRAVCE PARTIPICUJÍCÍ V ATOC. Schéma kryje rodinné o příslušníky i důchodce. Francie: CESTOVÁNÍ ZDARMA VLAKY SNCF. Dálkové, regionální i městské vlaky. Omezení osm jízd TGV zdarma / osoba / rok. Poté doplatek v rozmezí €1,50 AŽ €13,50 / použití TGV. Schéma kryje rodinné příslušníky a důchodce. Německo: Jízdné zdarma v celé síti za podmínky odvedení daně z ceny ekvivalentní síťové jízdenky. Schéma kryje zaměstnance, rodinu a důchodce. Program DB Friend:… Číst vice »

Řešení v socialistické Francii se nedivím, v Německu se to „přidaňuje“ a v Británii je ATOC se členstvím založeném na zdravém rozumu a vzájemné kooperaci dopravců (viz https://accesrail.com/). Jenom nevím, ve které ze jmenovaných zemí jsou jízdní výhody zaměstnanců jednoho dopravce a několika státních institucí stanoveny zákonem.

Za dané konstelace bych chápal, že MD bude iniciovat novelu příslušného zákona.

🚂 Hlídací Pes !Železniční 🚂

To na to máme ale stejný názor. Aktuální nastavení režijek, zakotvené v zákoně je zcela iracionální a zbytečně neohebné. Nerozumím ale tomu křiku jim to vzít a tomu, že se někdo pozastavuje nad tím, proč to těm nádražákům vadí? No, protože by to vadilo všude stejně.

Vážený pane. Děkuji za vaše dva příspěvky. A to VÁŽENÝ to myslím opravdu protože tak věcné vyvážené a pravdivé psaní tady člověk často nečte. Vážím si vašeho přístupu a vaší argumentaci dávám plně za pravdu. Víte ale jsme v Čechách možná proto to tu musí být ošetřeno zákonem. U nás by asi jen stěží došlo k té tolik potřebné dohodě o které píšete. Stačí se jen podívat co teď vyvádějí naší krajští politici s tarify. Nějaké zachování sitovosti je jim naprosto vedlejší. Prostě u nás musí být ty mantinely daný důrazněji než na západě.

Cyklista

Bohužel, není to ošetřeno, ale nařízeno zákonem. Toť problém. Navíc jsou u spousty drážních firem problémy s jednotným přístupem k režijkám (někteří je mají, někteří ne).

A nevím, proč by nemohlo dojít k dohodě, když všechny dotčené firmy jsou státní (jak se tady rádo argumentuje) a zaměstnanci jsou zastoupeni stejnými odbory?

Proto by se mělo bojovat ze rozumný firemní benefit a ne kartičku..

Hrackalw

S čemu říkáte rozumný firemní benefit ?

Cyklista

Třeba příspěvek na dopravu, který nezahrnuje pouze vlak, ale i jiné způsoby dopravy. Třeba.

J.L.

P.S.: iniciovat novelu příslušného zákona v zájmu odstranění diskriminace dopravců (i pozitivní diskriminace je diskriminací).

🚂 Hlídací Pes !Železniční 🚂

P. S. režijka je to poslední, jak správně popisujete chybí zde dohoda kooperace dopravců postavená na zdravém rozumu zajišťující zejména udržitelnost tarifní síťovosti železnice pro PLATÍCÍ klientelu. Režijky čert vem, mně nevadí, nezávidím.

V tom jsme zajedno.

🚂 Hlídací Pes !Železniční 🚂

Můj příspěvek není ani tak podpora udržení stávajícího stavu jako odpověď na zdejší prohlášení přísných diskutujících z Wall Street, kteří firemní benefity prohlašují za komunistický přežitek.

Jenže firemní benefity by neměly být dány zákonem ale firmou samotnou 😉

Já to také tak chápu, ale firemní benefity musí být FIREMNÍ. A měly by být součástí mzdy, tedy daněny, pakliže nejsou zúčtovány jako nedaňový náklad (tedy tzv. ze zisku). Vskutku, režijky jsou nezajímavou záminkou pro tuto téměř nepřátelskou diskusi, ve které se všeobecné zájmy cestující veřejnosti ztrácejí jako zcela nepodstatná „drobnost“.

Kdyby se ČD staly iniciátorem sdružení železničních dopravců, tleskal bych jim. Zatím se ale všichni soustřeďují na konkurenční „ligu“ (tj. každý proti každému). A tu ligu špatně „pískají“ kraje a MD.

🚂 Hlídací Pes !Železniční 🚂

Rozumím a jsem si vědom objektivit, které nejsou na první pohled viditelné.

Aktuální nastavení brutto smluv a z nich vycházející financování objednávek v regionech skutečně jen těžko snese tarif dopravce – jeho komerční až 50% slevy, potažmo režijky. Tady se musím zastat krajů.

Při zeměpisné velikosti našich krajů je tento systém vysoce nekoncepční. Daň za čistotu účetnictví krajské kasy je hozeno na bedra cestujícího. Nastuduj si tarify, hlídej zelené pruhy, postahuj si 14 aplikací a cestuj. 🐕

Chorobný prokrastinátor

Cedop? Ten raději ne.

Barnye

VTR se vyjádřil a co Tronda? Toho asi křísí?

Manitou

Křísí „xyz“.

xyz

Pominu-li, že je neslušné si kohokoliv z diskutujících „brát do úst“, tak dodám, že se mýlíte.

Hrackalw

Ne to určitě ne on se jistě ozve.

VRT

S těmi odbory je radost pracovat. Nejdříve pohrozí zrušením, všichni jsou pohoršeni. Dojde na jednání, nic se nezruší a režisti hýkají nadšením, jak vyhráli.
O penězích, nebo třeba o lepších podmínkách (plánování směn) ani slovo.
Gratuluji, dobře s vámi zametli.

Otmar

Dnes se jednalo o režijkach tak napsali o tom. Až se bude jednat o penězích tak očekávám článek na toto téma🤷‍♂️ Tak nějak nechápu pana VRT co tím chtěl říct

Paja

No sice to nechápete, ale potvrdil jste jeho slova.

Cyklista

Ano, jako vždy, odbory ukázaly, že stojí za svými zaměstnanci. Žádné peníze do výplaty nikdo nedostane, ale všichni budou spokojení

xyz

„S těmi odbory je radost pracovat. Nejdříve pohrozí zrušením, všichni jsou pohoršeni. Dojde na jednání, nic se nezruší a režisti hýkají nadšením, jak vyhráli.“ Připomíná mi to před více než 10 lety (7/2009), kdy tehdejší „úřednický“ ministr dopravy Gustáv Slamečka uvedl, že souhlasí s postupným soutěžením rychlíkových linek. Načež v různých diskusích byla vidět odborářská vyjádření, že onen Slamečka na to nemá právo, protože je jen dočasný, úřednický. O pár týdnů později přišlo v této věci odborářské „jednání“ s ministrem, který následně nechal s ČD sjednat 10leté smlouvy na téměř všechny rychlíkové linky. Bez soutěže. A najednou ti samí lidé… Číst vice »

Tronda

Tronda nesedí online u zpráv, aby reagoval ihned, když u vás nastane vyvrcholení. Jinak gratuluji k Pyrrhovu vítězství, teď už si u ČD nikdo nic neobjedná, aby nepřišel o tržby.

Arimatejsky

No proč ne, ČD tedy budou vozit režisty za své bez kompenzace od státu či kraje a při soutěžích se nebude na jejich náklady s tím spojené brát zřetel, to je v pořádku , nicméně jak to tedy bude u brutto smluv třeba v JMK mi z toho nevyplývá.

Chorobný prokrastinátor

Mýlíte se. Více na http://www.osz.org

Tronda

Znamená to, že se spolu s režijkami nebude po dobu tří let zdražovat jízdné? Vcelku jednoduchý dotaz a pokud na něj ministr Kremlík nedá jasnou a souhlasnou odpověď, nabízí se jediná možnost, nový ministr, který ten chlív konečně vykydá.

Chorobný prokrastinátor

Že by pravda a láska také někdy zvítězila nad lží, závistí a nenávistí?

VRT

Samozřejmě!

Otmar

Nad lží a závistí😂

Paja

No až se to stane můžem to společně oslavit na náměstích.

Asdf

Na světě je tolik důležitějších věcí než závidět režijku. Přeji hezký den.

Manitou

Asi tak nějak.
Jenomže to by nesměla většina trpět „čecháčstvím“.

Jan Mahdal

A to se jako budou rezijky uznavat i v krajich, kde vyhrali jini dopravci?

VRT

Vlakem jiného dopravce by režista nikdy nejel. Zbytečná otázka.

Jenda

Ano, bude to i v těchto krajích, ale pouze ve vlacích ČD. Pokud tedy na jedné trati pojedou střídavě dva dopravci, tak režijka bude platit jen na tom ČD.

Jenda

Představte si třeba, že už dnes Arriva v Praze a středočeském kraji bez problému uznává…

Filip

Jelikož to má ve smlouvě pro linku S49, uznává tam i jizdní doklady čd… Sice totální nesmysl ale tak to je…

Jenda

Proč nesmysl? Naopak, cestující nemusí řešit s kým pojede třeba z Holešovic do Roztok, nebo z Libně do Holešovic…V obou případech platí jak tarif PID tak ČD.

Filip

Měl by tam platit tarif dopravce a tarif PID.

Tomáš Hradecký

To jo, ale když by si zákazník koupil na pokladně jízdenku ČD a nakonec jel Arrivou (třeba proto, že jede dřív) a byl by v Arrivě zkasírován znovu (nebo ještě lépe rovnou pokutován), tak to by bylo značně antizákaznické … tím se z vlaku vyhání platící zákazník.
Takže situace je:
-Praha chce dostat lidi do vlaků
-Praha Arrivě ty vlaky platí a chce aby jimi lidi jezdili
-…takže akceptace jízdenek ČD je poměrně logické zákaznicky vstřícné gesto, zvlášť v kontextu toho, že stejně 99% lidí pojede na PID.