umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice

Nový spor o režijky. Nemusí platit v dalších vlacích placených kraji

Motorový vůz 841 Stadler RS1 v Humpolci. Foto: České dráhy
Motorový vůz 841 Stadler RS1 v Humpolci. Foto: České dráhy

Dva roky po uzavření memoranda o platnosti takzvaných režijek se schyluje k dalšímu velkému sporu mezi železničními odboráři a ministerstvem dopravy kvůli jejich platnosti.

V novém návrhu pravidel pro režijky chce ministerstvo (celý název je 16. změna Tarifu jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti ČD, zaměstnanců s. o. SŽDC, zaměstnanců Ministerstva dopravy ČR a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečení a provozování drážní dopravy) umožnit krajům, aby ve smlouvách s Českými drahami na zajištění dopravní obslužnosti vyjmuli povinnost uznávat režijní jízdenky v případě, že je kontrakt uzavřen takzvaným přímým zadáním. V praxi to znamená, že od 15. prosince mohou přestat platit režijky v téměř všech regionálních vlacích Českých drah.

Ministerstvo dopravy od čtvrtka na dotazy týkající se návrhu nových pravidel neodpovědělo. Podle informací deníku Zdopravy.cz návrh vychází vstříc zejména krajům, které přecházejí na takzvané brutto smlouvy. U nich jsou veškeré tržby příjmem krajů; z režijkářů takový příjem nemají žádný. Kraje přitom provoz vlaků platí.

Už před dvěma lety ministerstvo umožnilo krajům nedávat Českým drahám  povinnost uznávat režijky u zakázek z otevřené soutěže, nově umožní neakceptovat režijky i u smluv z přímých zadání. Těch bude v novém jízdním řádu většina.

České dráhy nechtěly jednání komentovat. „Jde zatím o návrh, o kterém se nadále jedná,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Místopředseda Odborového sdružení železničářů Vladislav Vokoun považuje návrh za nepřijatelný. „Platí jasný zákon, který vymezuje, kde mají režijní výhody platit. A zákon je nad vyhláškou,“ uvedl Vokoun.

Odborové organizace na železnici se už dohodly na společném postupu, chtějí jednat s ministrem dopravy. „Současný nátlak objednatelů v procesu uzavírání smluv o zajišťování železniční dopravy v závazku veřejné služby s ČD na vyloučení platnosti železničních průkazek v jimi objednaných vlacích proto považujeme za neseriózní snahu o dosažení dodatečného finančního profitu na úkor držitelů železničních průkazek a potažmo také ČD i SŽDC,“ uvádí se mimo jiné v dopisu ministru Kremlíkovi.

Režijky odmítá uznávat v nových smlouvách ze soutěží například Plzeňský kraj, který přechází na brutto model. V Olomouckém kraji České dráhy řeší kompenzaci kraji za uznávání režijek, pokud ale bude platit nový tarif, ČD se této povinnosti zbaví.

Režijky jsou dlouhodobě sporné téma na české železnici i z důvodu, že dávno neposkytují výhody hlavně zaměstnancům Českých drah, ale zejména více než 17 tisícům zaměstnancům SŽDC. Plošný konec režijek navrhoval v dubnu poslanec ANO 2011 Martin Kolovratník, jeho pozměňovací návrh k novele zákona o dráhách ale neprošel.

Význam režijek od prosince dál klesne, řadu výkonů převezmou alternativní dopravci, kteří povinnost přepravovat režijkáře nemají.

472 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel

Dobrý den, v problematice se až tak neorientuji, ale přirovnání benefitu režijního jízdného k služebním autům, mobilu atd. je liché. To zde odpůrci režijky mají pravdu, zaměstnavatel si to zaplatí i když si to částečně „stáhne“ na nákladech a stát to na daních neuvidí, ale mají pravdu. Režijní jízdné bych přirovnal spíše ke slevě na materiál u zaměstnance stavební firmy, ke slevě z úrokové sazby hypotéky pro zaměstnance bank, k neplacení mobilního tarifu u zaměstnance mobilního operátora. Zaměstnavatel se sám připraví o zisk, ale tím si zaváže zaměstnance benefitem – režijky u ČD, a.s. jsou stejné. Pokud režijku za nějakých… Číst vice »

Axel

Škoda, že český stát je tak chamtivý. A vybírá daně i z peněz které lidi dají za dopravu za obživou. Zajímavé, že v Německu i Rakousku to není tak tvrdé a lidé nemusí zdaňovat ty příjmy, kterou použijí na nutné výdaje na dojíždění. https://www.idnes.cz/finance/dane/co-vy-na-to-coz-si-odecist-dopravu-do-prace-z-dani.A130813_112335_p_dane_zuk

Chronosphere

A jakou to má souvislost s režijkama? Ostatně zkuste tohle zavést jako náhradu režijek.Odpověď bude tvrdá…stavkááá🙉

Otmar

Ještě že spousta zde diskutujících má služební auta, telefony a notebooky a příspěvky na dovolenou a 13.platy. Raději to nikde nezveřejnujte nebo vám to bude někdo závidět. Režijku zná kde kdo a v tom je ten problém. Je to vidět a lidé si v ČR neskutečně závidí.

xyz

„Je to vidět a lidé si v ČR neskutečně závidí.“
Připomenu, že v této diskusi se nejvíce projevů závisti objevilo právě od některých železničářů, a to směrem k poslancům, hejtmanům a policistům.

Typická česká malost. 🙂

Otmar

nevím zda uplatňujete princip kolektivní viny jako bolševici ale já osobně nikomu nic nezávidím. Tudíž v žádném z mých komentářů nic takového nenajdete.

xyz

„nevím zda uplatňujete princip kolektivní viny jako bolševici“
Uplatňujete jej vy sám o tři příspěvky výše – viz vaše tvrzení „lidé si v ČR neskutečně závidí.“

Hrackalw

Ty jsi vážně úplně mimo. Co to tu stále meleš o tom že se nikdo nechystá režijky zrušit tak pro se rozcilujete. Samozřejmě že se ČD nechystá nic rušit tedy snad ale k čemu bude režijka která nebude nikde uznávaná. Nikde se na ní nebude moci jezdit. V tom článku je jasně napsáno že prakticky ve všech regionálních vlacích by přestala platit.

xyz

„Samozřejmě že se ČD nechystá nic rušit tedy snad ale k čemu bude režijka která nebude nikde uznávaná.“
… přičemž nelze než zopakovat, že jejich platnost mají ČD nadále ve svých rukou; postačí přistoupit na kompenzaci (resp. poměrné snížení výše úhrady od krajského objednatele směrem k dopravci při brutto-smlouvách) jejich uznávání.

Hrackalw

Dovedeš si vůbec představit o jakou částku by se jednalo? A to jako toto snížení si ČD dojednaji pro všechny zaměstnance s každým krajem takže to bude ještě násobeno počtem krajů? To jako hodlas ČD zlikvidovat? Plácáš nesmysly. Jak jsem psal jsi totálně mimo.

Cyklista

A vy chcete zlikvidovat krajské rozpočty? Proč ČD nepřistoupí na stejný model, jako mají ostatní zaměstnavatelé – paušální, nebo přesný (podle jízdenek) příspěvek na dopravu ve výplatě?

Vše by se zjednodušilo a vyřešily veškeré spory. Jenže problém je v tom, že režijky se nevyužívají jen na cestu z/do práce a hlavně na ně jezdí celá rodina.

Takže si konečně přiznejte, že nejde o úhradu nákladů na dopravu do zaměstnání, ale o cílené se obohacování na úkor ostatních.

Jen mimochodem, mám taky režijku a mám zaplacen i roční komerční příplatek. A mám také služební auto, které mi je řádně daněno.

Hrackalw

Tak tedy teď jste mě totálně dostal pane. Jdu se za to nezřízené obohacování vystydet do kouta, nebo se radeji rovnou půjdu udat na policii. Za to že jsem za poslední dva roky zaplatil za manželku 3000 korun a ona vůbec nikam vlakem nejela. Stydím se jsem vyvrhel který likviduje krajské rozpočty :-(.

Hrackalw

A jen tak mimochodem. To si vážně myslíte že si naše manželky a děti za to že nás téměř nevidí díky turnusove sluzbe za to že spíme doma třeba jen tři noci v týdnu za to že prakticky nevědí co to je celý volný víkend protože vychází tak jednou za měsíc ten malý benefit nezaslouží ?

xyz

„díky turnusove sluzbe za to že spíme doma třeba jen tři noci v týdnu za to že prakticky nevědí co to je celý volný víkend“
Je otřesné, že vaše odbory (tzn. zástupci vás, zaměstnanců) neumějí dohodnout lepší plánování směn tak, abyste své ženy a děti vídali častěji/pravidelněji.

ondra

V tom vám musím dát bohužel naprosto za pravdu

Cyklista

A to si jako myslíte, že nikdo jiný v republice takto nepracuje? Mnozí jsou na tom ještě hůř. Myslíte si, že manželka je šťastná, když mne firma pošle na dva měsíce na Ukrajinu? nebo když musím každý měsíc strávit 10 dnů na Slovensku? Nyní mi vychází, že doma u rodiny bývám tři prodloužené víkendy v měsíci, ale nikdy by mne nenapadlo, že za to musím mít nějakou extra výhodu. Mám pouze to, co jsem si se zaměstnavatelem dojednal a basta. A pokud mi to nebude vyhovovat a budu chtít jiné podmínky a nedohodnu se, půjdu jinam. Nebudu nikde brečet, že… Číst vice »

Dominik

Cílené obohacování se na úkor druhých? Je to proti pravidlům, není? Nikde není napsáno, že režijka slouží jen k dopravě do práce a že ji nesmí mít rodinný příslušník.
Ne problémem není, to že ji má i rodina, ale obyčejná závist, že nádražáci mají něco, co ostatní ne.

xyz

„Dovedeš si vůbec představit o jakou částku by se jednalo?
Takovou, jakou si objednatel s dopravcem v příslušné smlouvě v této věci dojednali.

„To jako hodlas ČD zlikvidovat?“
– Já nejsem objednatel.
– Každá smlouva vzniká dobrovůlí dvou stran.

MartinS.

Jestli tady má někdo z diskutujících jako benefit služební auto, telefon nebo notebook pro soukromé použití, příspěvek na dovolenou nebo 13. plat, tak si na to musel jeho zaměstnavatel vydělat a ten dotyčný musel některé z těch benefitů i zdanit. Žádný z těch benefitů není nařízem státem a co víc, žádná jiná společnost ho nemusí poskytovat bezplatně. Když bude z režijky klasický zaměstnanecký benefit, neřeknu ani slovo a mnoho diskutujících také ne. Současná režijka ale není benefit, je to relikt minulosti.

Ušatá

A jak na to vydělal? Demagogie. Jedině na tržbách, cenách, takže to zaplatí jejich zákazník v ceně,tedy ve své podstatě třeba i my všichni. Takže v čem je rozdíl?

xyz

„A jak na to vydělal? Demagogie. Jedině na tržbách, cenách“ Tržby (coby specifický účetní pojem) může mít podnik z vícero zdrojů, nejen z cen vůči koncovým spotřebitelům. „to zaplatí jejich zákazník v ceně,tedy ve své podstatě třeba i my všichni.“ Pominu-li výtku z předchozího bodu, tak v případě firem pohybujících se v konkurenčním prostředí nikoliv „my všichni“, ale jen ta část zákazníků, která služeb té které firmy využívá. Demagogie žel spíše z vaší strany. P. S. Dle vašeho uvažování: ani peníze, kterými disponujete vy, „nejsou vaše“ – patří „nám všem“, tedy těm, kdo využívá služeb (či zboží) poskytovaných vaším zaměstnavatelem.… Číst vice »

Cyklista

Paní Ušatá, aby standardní společnost nějaké tržby měla, musí si část trhu vybojovat a usilovat o to, aby zákazníci nějaké tržby tvořili. Ani jedno z toho u ČD neplatí

MartinS.

Ve vší úctě, Vy jste ale také relikt minulosti… Přečtěte si někde, co je to podnikání… zjednodušeně soustavná činnost za účelem dosahování zisku. Podnikatel poskytuje nějaké služby nebo vyrábí výrobky, zákazník mu za to platí… takže zaplatí to ten, kdo si něco objedná. Když si u podnikatele něco objedná stát, tak to zaplatíme sice my všichni, ale zdaleka ne vše si objednává a platí stát. Ovšem i když si to objedná stát, neplatíme to my všichni, ale pouze ti, kteří se nějak podílejí na příjmech státu, což je necelá polovina populace. I socialismus dělil lid podle odvedené práce: „Každý podle… Číst vice »

Tomáš Sysel

Bonus nejsou jen jízdní výhody, ale i pracovní doba. Velmi často např. potkávám ředitele RCP Hradec Králové jezdit zdarma vlakem objednaným Pardubickým krajem na 9. hodinu do práce, ale ve 13:00 už se, šedivec jeden, cpe v davu cestujících jako jeden z prvních do zpátečního vlaku. No, jako za komančů, kdy si kádrovačka v pracovní době vystála frontu na bánány a politruk, upíchnutý na dráze, natankoval nafťáka za 5 prstů ve strojové stanici v pátek na víkend. Někteří manažeři holt ještě žijí v době deputátního uhlí. Až odejdou do zaslouženého důchodu, jejich místo se zruší bez náhrady, čímž polostátní podniky… Číst vice »

Joseph

Většina železničářů – tedy především lidi ze SŽDC, ČD do práce dojíždí vlakem. Tímhle krokem by mj. nastal personální problém pro tyto železniční firmy. Pro železničáře je „režijka“ byla a je stavovskou výhodou.

xyz

„Tímhle krokem by mj. nastal personální problém pro tyto železniční firmy.“ Za předpokladu, že tito zaměstnanci nebudou mít zájem učinit to, co činí většina cestujících přepravovaných oněmi ČD, a. s. – a to koupit si jízdenku. (Pozn. v případě ČD je otázka ryze akademická; ČD nepředpokládají rušení této výhody; a i v případě krajských brutto-smluv je plně v jejich rukách další uznávání této výhody, byť za tu cenu, že o příslušnou částku bude snížena úhrada krajského úřadu – coby „nositele rizika tržeb“ – vůči dopravci). „Tímhle krokem by mj. nastal personální problém pro tyto železniční firmy.“ … což by ale… Číst vice »

Petr

při tom co předvádějí zde v diskusi by to pro ona jiná odvětví spíš byl pořádný průšvih 🙂

Otmar

Ta režijka ušetrí tém lidem cca 2000 Kč měsíčně. Vy kdybyste byl na místě těch zaměstnanců byste se té režijky jistě dobrovolně vzdal. Nebo jak by se vám líbilo kdyby vám ze dne na den o dva tisíce snížili mzdu?

xyz

„Nebo jak by se vám líbilo kdyby vám ze dne na den o dva tisíce snížili mzdu?“
Irelevantní otázka (stejně jako vaše předchozí, oznamovací věta), protože ZAMĚSTNAVATEL (ČD, a. s.), tedy ten, který mzdu (resp. její peněžní i nepeněžní část) vyplácí, nic takového rušit nechce.

Otmar

To co je irelevantní není vůbec důležité. Zaměstnanec si to spočítá a řekne. Můj budget je mínus 2000 kč

xyz

„Zaměstnanec si to spočítá a řekne“… a řekne si „Beru pořád stejně, protože režijní jízdenku pořád mám, zaměstnavatel – ČD, a. s. – nic takového nezrušil; a u těch krajských objednatelů, kde tento zaměstnavatel podepsal brutto-kontrakt s doložkou o kompenzaci za uznávání těchto jízdenek, ji tento zaměstnavatel – tedy ČD, a. s. – také kompenzuje“. 🙂

Bob

Režijkáři jsou pro Babiše úhlavní nepřítel, protože stát (resp. státní dráhy) kvůli nim přichází o příjmy, které vláda nemá jak ze svého děravého rozpočtu dorovnat. Když budou na financování vlaků více přispívat zaměstnanci ČD a SŽDC a jejich rodinní příslušníci, ušetří tím Babišova vláda stamiliony ročně.

Petr

dle zde předváděné inteligence jsou to pro něj naopak ideální voliči 🙁

Tronda

Co mají benefity v nějaké firmě společného s Babišem? Ať má kdokoliv premiéra v oblibě nebo ne, tak to s ním nesouvisí. A k tomu zbytku, teď jste tomu nasadil korunu, když tvrdíte, že vám má vláda z našich daní platit cestování, žádná normální vláda nebude utrácet peníze nás všech na přepravu dospělých, zdravých, vydělávajících režistů.

Petr

tato udělá za volební preference cokoli 🙁

Otmar

Společné to má hodně.. neboť lidé co navrhují tyto věci na MD jsou přímo jeho lidé dosazeni za ANO. Čoček, Feranec a spol.

ondra

fajn,at tedy zároven přispívat ze státního rozpočtu přispívat studentům a penzistům 6 miliard ročně na slevu 75 procent z jízdného.

Novotny

Dobry den, prijde mi to zcela uhozeny, jak kraje a potazmo stat resi financovani dopravy. Ministerstvo dopravy zaspalo. Stejne to platime vsichni z dani. Mel by konecne uz vzniknout jednotny jizdni doklad za jednotnou cenu, ktery by mel kopirovat krajske tarify a vse by melo byt zaintegrovano. Rezijky by se prevedly do tohoto systemu take jako jednotny doklad a zamestnavatel by na to castecne prispival. A platilo by to na VSECHNy VLAKY v zavazku verejne dopravy. A mohli by platit i jako prukaz na Slovensku pro drazni zamestnance. A Fipky by se mely tez uznavat a kompenzovat v ramci systemu.… Číst vice »

Tronda

Platíme to všichni z našich daní a proto také mají všichni platit stejné jízdné a protože se jedná o státní systém, slevy mají být pro znevýhodněné skupiny, např. ZTP, atd.

Otmar

Zároveň je nutno podotknout že režijní výhody vycházejí i z mezinárodních dohod dle reglementu FIP o vzájemném uznávání jízdních výhod zaměstnanců železnic zemí sdružených v reglementu FIP ( 98% zemí Evropy, plus některé železnice Asie a Afriky) Zrušením režijek by došlo v paradoxní situaci kdy zaměstnanec zahraniční železniční správy by jezdil u nás na základě reglementu FIP zdarma a náš zaměstnanec by si musel jízdy vlakem platit.

xyz

„Zrušením režijek by došlo v paradoxní situaci kdy zaměstnanec zahraniční železniční správy by jezdil u nás na základě reglementu FIP zdarma“
Nutno upřesnit, že nikoliv „u nás“, ale u „národního dopravce“ ČD, a. s. (což není totéž).

„Zrušením režijek“
… čili něčím, co nikdo (resp. jediný možný subjekt, který by tak učinit mohl, tedy ČD, a. s.) nenavrhuje.

Cyklista

A na to jste přišel jak?
I kdyby se režijky zrušily (což nikdo nechce) nemění to nic na Vámi uvedeném reglementu. Zaměstnanci ČD budou stále jezdit u ostatních sdružených dopravních společností zdarma a naopak. S režijkou to opravdu nemá vůbec nic společného. Režijka nerovná se FIPka

Otmar

Kdo z těch kdo dojíždí i stovky km na dispečerská pracoviště do Prahy na režijku bude ochoten platit tisíce Kč za dopravu když může v místě bydliště mít mzdu o tisíc Kč nižší a nemuset nikam dojíždět? Kdo z Pražáků bude pracovat v Praze za mzdu o 20% nižší než je průměrná mzda v Praze. Nastane kolaps železnice protože nebude personál na řízení provozu v Praze?

Aljašský pes

Fanatičtí zastánci rušení Vám odpoví něco ve stylu že když dispečeři letového provozu tak také nelítají do práce zadarmo letadly ČSA.

xyz

„Kdo z těch kdo dojíždí i stovky km na dispečerská pracoviště do Prahy na režijku bude ochoten platit tisíce Kč za dopravu“¨… platí jen v případě premisy „SŽDC coby subjekt neschopný svým zaměstnancům přispívat na dopravu do CDP“.

Mimochodem, jak je to v současné době u těch zaměstnanců CDP Praha, kteří dojíždějí z větší vzdálenosti, ale jejich bydliště je buď mimo dosah železniční sítě, anebo tudy nejezdí ČD? Přispívá/nepřispívá jim SŽDC na dojíždění do práce?

Tronda

Pro tyto případy vám také zaměstnavatel SŽDC navrhl do kolektivního vyjednávání na příští rok nový benefit – příspěvek na dopravu (mají ho ve spoustě různých firem po celé ČR). Takže v tomto směru nemusíte mít obavy ani nás lakovat, že vyjmutím zákonné povinnosti uznávat režijky (nikoliv zrušením režijek) nastane konec světa. Toto bude dokonce spravedlivé pro ty zaměstnance, kteří dojíždí z míst na tratích obsluhovaných jinými dopravci než ČD.

Otmar

Myslíte ten příspěvek na dopravu ve výši 83 Kč měsíčně brutto?

xyz

„Myslíte ten příspěvek na dopravu ve výši 83 Kč měsíčně brutto?“
Tak malou částku vyjednali odboroví představitelé zaměstnanců SŽDC coby měsíční zaměstnavatelský příspěvek na dopravu?

To je neuvěřitelné, jestli nejsou schopni u zaměstnavatele dojednat více.

Jiří

Takže máte režijku i příspěvek na dopravu?!

Cyklista

Pokud jezdí stovky kilometrů za prací, která má podprůměrné ohodnocení, asi není schopen pracovat blíže za vyšší mzdu. Není to o režijce. A hlavně valná většina zaměstnavatelů má jako benefit příspěvek na dopravu, který je čistý, průhledný a jasně definovaný. Další možnost je zajistit si vlastní přepravní kapacitu na směny. Co ČD brání zaplatit si kapacitu trati a poslat vlastní motoráček pro své zaměstnance? Mnoho továren platí vlastní autobusy na svoz svých zaměstnanců, jen ČD potřebuje, aby to za ně platil stát/kraj.

ondra

Jak si to prosím vás představujete s tím motoráčkem? Předpokládejte,že zaměstnanců SŽDC nucených dojíždět delší vzdálenosti do zaměstnání bude v nejbližších letech spíše přibývat než naopak. Jen namátkou: tratě v okolí Prahy,jenž projdou jakousi modernizací a s tím spojené rušení stavědel,hradel,řízení dopravy z CDP : SmRad, Vysočany-Mstětice, roce 21 HK-Týniště n/O. a dalo by se asi pokračovat,s těmi svozy si vážně představit neumím.

Otmar

Režijka podporuje mobilitu pracovních sil.

xyz

Toto tvrzení je do jisté míry normativním názorem (nikoliv popisem objektivní skutečnosti), každopádně netýká se tématu, protože ČD, a. s., tento zaměstnanecký benefit nepředpokládají rušit.

Otmar

Bohužel návrh MD se týká všech i zaměstnanců ČD.

Tronda

Kdyby jste ten návrh četl, zjistil byste, že návrh MD režijky neruší, ruší povinnost krajů vozit určitou skupinu cestujících v jimi placených vlacích zdarma. To nic nemění na faktu, že zaměstnavatel ČD může za své zaměstnance zaplatit jízdné a vozit je dál na režijku.

Otmar

Pravděpodobně nemáte návrh MD k dispozici a reagujete na základe neúplných či kusých informací. Mohu vám poskytnout sken návrhu.MD.

xyz

„Mohu vám poskytnout sken návrhu.MD.“
Výborně. Nahrajte ten materiál na nějaké úložiště a sem vložte odkaz. Rád se podívám na to, jak MD rozhoduje o tom, jak nařizuje obchodní společnosti s právní subjektivitou zrušit zaměstnanecké jízdenky pro své zaměstnance a jejich rodinné příslušníky.

Jan Sova

jejda error 404….

xyz

Děkuji za odkaz, který VYVRACÍ tvrzení, že režijky se mají rušit; pouze jím je potvrzen obsah tohoto článku, tzn. že návrh MD předpokládá zrušení (resp. tzv. vyloučení) povinnosti pro krajské objednatele, aby v (těmito krajích objednávaných vlacích) musely bez dalšího platit režijní jízdenky. Mimochodem, v tomtéž materiálu je zmíněno „po dohodě krajů/objednatelů z ČD“, přičemž: – (buď) Příslušný objednatel si v brutto-smlouvě s ČD ustanovil, že může rozhodovat o tom, které jízdenky budou a které nebudou v jím objednaných/spolufinancovaných spojích platit; resp. že uznávání případných jiných typů jízdenek bude muset být ze strany finančně kompenzováno; pak platí to, co zde… Číst vice »

Otmar

Ano takže kdyby náhodou tento návrh prošel tak by v případě nedohody s krajem režijka neplatila nikomu. Ani zaměstnancům ČD. Ale je to stejně jedno, protože toto odboráři 100% zablokují.

xyz

„Ale je to stejně jedno, protože toto odboráři 100% zablokují.“
Dovolím si tuto větu přepsat jiným způsobem:

Protože představitelé zaměstnanců dodavatele služby zablokují možnost, aby odběratel směl rozhodovat (resp. byť si tuto možnost rozhodování již zajistil ve smlouvě, kterou dodavatel podepsal) o tom, za jakých podmínek bude a za jakých nebude služba poskytována.

Dovolil jsem si to takto přepsat, aby bylo o to zjevnější, kdo (+ ve vztahu ke komu/čemu) o čem (ne)rozhoduje. 🙂

Petr

s vyděrači se nevyjednává, vyděrači se střílejí.

Petr

dle diskuse soudě, režijka zcela zjevně poškozuje mozek 🙁

Tronda

Kde berete ten matroš? Jak stát podporuje mobilitu pracovních sil v jiných odvětvích?

zesp

Tak proč ji nemají všichni, ale jen zaměstnanci ČD? Jábych ji asi taky snesl a někam bych si zadax zajel… Určitě bych si na to čas udělal. Já když chci do práce, musím si to zaplatit. A plnou taxu, nikdo mi nic nesleví.

Otmar

Průměrná hrubá měsíční mzda1) zaměstnanců v Praze dosáhla v 1. čtvrtletí roku 2019 hodnoty 41 450 Kč.

xyz

To už je slušná částka. Je vidět, že pracovníci pražských zaměstnavatelů si umějí vyjednat patřičné finanční (a dost možná i nefinanční benefity).

Nakonec jedním z nejneschopnějších budou patrně představitelé odborových představitelů zastupujících zaměstnance SŽDC, když pracovníci SŽDC berou i v Praze méně než je pražský průměr, viz vaše vyjádření v jiném vašem příspěvku „Kdo z Pražáků bude pracovat v Praze za mzdu o 20% nižší než je průměrná mzda v Praze“.

Otmar

Melete nesmysly. Soukromá firma platí odlišně zaměstnance v Praze a méně zaměstnance mimo Prahu. To si státní firma dovolit z důvodu diskriminace nesmí.

xyz

„To si státní firma dovolit z důvodu diskriminace nesmí.“
Můžete odkázat na příslušný paragraf, kde je toto ustanovení zakotveno?

Zajímá mě především údaj o tom, že toto pravidlo (platit pracovníkům na stejné pozici stejně bez ohledu na to, zda ona pracovní pozice je v Praze či v byť nejodlehlejší části naší země) se vztahuje pouze a výhradně na státní organizace. Děkuji.

O diskriminaci koho by mělo v této věci jít? Vždyť přece finanční i nefinanční ohodnocení má (dle vašich jiných příspěvků v této diskusi) takové, jaké si je schopen vyjednat u zaměstnavatele.

Cyklista

Žádný zaměstnavatel nesmí za stejnou práci dávat rozdílnou mzdu

zesp

Tak nevím, když se někdo v předchozích dizkuzích nějak dotkl režijek, tak si to na jednu stranu od jejich držitelů patřičně schytal, na druhou stranu se všichni dušovali, že je vlastně vůbec nevyužijí… Tak v čem je problém, že někde nebudou platit? Prostě si ajznboňák koupí lístek jako všichni ostatní. A basta… Aspoň konečně uvidí, že to zas tak laciné není, a že chce ten kaštan, který za to ty těžký prachy cvakne, taky nějakou úroveň služby a kvalitu. Že třeba to Béčko na expresu je v dnešní době fakt úlet. O tom většina z nich zatím vůbec nemá tušení,… Číst vice »

Petr

„Prostě si ajznboňák koupí lístek jako všichni ostatní.“

Upalte toho kacíře!!! 🙂

Otmar

Myslíš že ajnzboňák bez režijky bude platit? Myslíš že dává policajt policajtovi pokutu?

xyz

„Myslíš že ajnzboňák bez režijky bude platit?“
Samozřejmě. Např. když jede zaměstnanec SŽDC, s. o., na místo výkonu své práce (výpravčí ve stanici, pochůzkář po trati) vlakem Arrivy, GWTR atd., tak za svoji cestu zaplatí (přinejmenším v případě pochůzkáře s tím, že cesta je mu následně proplacena zaměstnavatelem coby jízda v rámci pracovních povinností).

Roman Svačina

338 příspěvků (18:09) aneb úkol splněn 🙄🙄

VRT

To není zdaleka konec!

Petr

4 p.Sůra, nestálo by za to, celou tuhle diskusi smazat?

Chorobný prokrastinátor

Jsou málo zaměřené proti N.dopravci, viďte.

Petr

Spíš jsem myslel, jestli to má p. Sůra zapotřebí, provozovat takovou tlachárnu.

Chorobný prokrastinátor

Ten který nakonec rozhodne, bude muset mít filipa.

Otmar

Režijka je běžným benefitem v celé Evropě. Stejně tak mají režijky všichni zaměstnanci nejen dopravce ale i operátora dráhy v celé západní EU. Napríklad v Británii platí režijka dokonce na všechny dopravce v rámci ATOC.

xyz

„Režijka je běžným benefitem v celé Evropě.“
Však ji ani tady nikdo neruší.

MartinS.

A vy dopodrobna víte, jak v celé Evropě probíhá finanční vyrovnání mezi dopravci/operátorem dráhy a objednavateli?

Otmar

Sorry ale hádate se tady nad drobky v podobě sem tam nějakejch výhod v tomto případě režijek. Celkově jsme všichni na jedné lodi. Máme třetinové mzdy za stejnou práci jako kolegové ve vyspělé části EU. A to všichni. Nejen železničáři. Namísto toho abyste se v boji spojili, hádate se tady nad drobky které v podobě režijky tady někdo pohodil plebs.

xyz

„Máme třetinové mzdy za stejnou práci jako kolegové ve vyspělé části EU. A to všichni.“
Zbytečně se opakujete. Psal jste to už před pár hodinami. Stejně jako jsem vám já na to odpovídal, že tento rozdíl je zčásti stírán tím, že v oné „západní EU“ jsou vyšší ceny než u nás; stejně tak že chybně předjímáte, jako by všichni Češi měli být s výší svého příjmu nespokojeni; stejně tak chybně předjímáte, jako by ti nespokojení měli svoji nespokojenost řešit jinak než soukromě, indvididuálně.

xyz

Plus nově přidám dvě otázky:
– jak si takový „spojený boj“ představujete (konkrétní projevy onoho „spojení“ + jakého výsledku byste chtěl dosáhnout a po kom?)
– neobáváte se „vedlejších účinků“ jako např. inflační spirály?

Otmar

Firmy působící v ČR jsou z hlediska procenta zisku z celkového obratu firmy na 6. místě že všech zemí EU. Proti tomu mzdy v ČR jsou v žebříčku šesté od konce v rámci EU. To znamená že zamestnanci v ČR se zdaleka nepodílejí svými mzdami na úspěchu firem jako je tomu v drtivé většině zemí EU. Proto je obrovský potenciál nárůstu mezd a žádná inflace nebo dokonce inflační spirála nehrozí. Problém další je také podhodnocená koruna.

xyz

„Firmy působící v ČR jsou z hlediska procenta zisku z celkového obratu firmy na 6. místě že všech zemí EU.“ Čili nikoliv zisku v absolutním vyjádření (např. v milionech/miliardách), ale v % vůči obratu. „Proti tomu mzdy v ČR jsou v žebříčku šesté od konce v rámci EU.“ Jiná statistika hovoří o 9. místě od konce, a to v aspektu čisté mzdy (ovlivněné výší odvodů a zdanění); v aspektu hrubé mzdy by byla 10. od konce (tedy 19.) „To znamená že zamestnanci v ČR se zdaleka nepodílejí svými mzdami na úspěchu firem.“ (Pominu-li námitku uvedenou v prvním odstavci tohoto příspěvku,… Číst vice »

Petr

„A stále nebyla zodpovězena otázka, jak byste si představoval ono „spojte se““

Tady zjevně někdo nečetl dílo soudruha Marxe, natož Uljanova/Lenina

xyz

„Tady zjevně někdo nečetl dílo soudruha Marxe, natož Uljanova/Lenina“
Nutno dodat, že česká kupní síla zaostává za tou západoevropskou primárně právě proto, že na českém území byl po více než 40 let praktikován onen systém, jehož ideovými zakladateli byli právě Marx či (i když v jeho případě spíš „reálnými praktikujícími“ než „ideovými zakladateli“) Lenin.

Otmar

Toto byla mantra vlád v devadesátých letech že si musíme utahovat opasky aby bylo lépe. Jsme 30 let po revoluci a stále zaostáváme za vyspělou EU neskutečně dramaticky. Naše mzdy na úrovni třetiny vyspělé EU. Nechali jsme se obelhat ale teď už tomu nikdo nevěří. Náš člověk nemá nižší produktivitu práce než Němec. Má jen třetinovou odměnu. To je celý rozdíl.

xyz

„Jsme 30 let po revoluci“
… čili doba, za kterou nelze dohnat více než 40leté zaostávání (tím více, když i ony západní země se dále vyvíjejí a nezaostávají).

„a stále zaostáváme za vyspělou EU neskutečně dramaticky“
… přičemž z dostupných zdrojů vyplývá, že vyšší průměrná mzda je z exkomunistických zemí jen ve Slovinsku a Estonsku (+ samozřejmě v bývalé NDR).

„Náš člověk nemá nižší produktivitu práce než Němec. Má jen třetinovou odměnu.“
Ukrajinec má na Ukrajině jen cca třetinovou odměnu oproti Čechovi u nás. Přitom na té Ukrajině nemá třikrát nižší produktivitu práce, že.
(Aneb jak záleží na úhlu pohledu.)

Barnye

Bude stávkovat i Ropid?

VRT

Jednáme i s včelaři, zahrádkáři a ladiči pian.

Otmar

Když bude stávkovat řízení provozu tak se nepohne nic. Ani státní ani soukromý dopravce ani prostě nic co jezdí po kolejích.

xyz

„Když bude stávkovat řízení provozu tak se nepohne nic.“ Ale pohne. Například osobní auta, autobusy, nákladní automobily. Železnice naštěstí není jediným druhem dopravy. Třeba krajští objednatelé, jakož i nákladní přepravci (tedy ti, kteří si od dopravců objednávají přepravu) tím více přijdou na to, že na některých výkonech železnici ani nepotřebují. 🙂 P. S. Se zájmem budu v takovém případě sledovat zejména přístup Regiojetu, do jaké míry si nenechá líbit svůj ušlý zisk a jaké kroky v takovém případě proti SŽDC, státní organizaci, podnikne. Precedens v této věci zatím neexistuje – „ani kolo se nepohlo“ na železniční síti naposledy v době,… Číst vice »

Otmar

Mám delší paměť pane vsmšeználku a pamatuji stávku pětidenní v únoru 1997 kdy se po 2 dnech začala ozývat Nová huť Ostrava, Třinecké železárny, teplárny v celé republice. Ne vše lze vozit po silnici. Lidi se nakonec nějak dostanou i když s problémy ale zboží typu železná ruda nikoli.

xyz

„kdy se po 2 dnech začala ozývat Nová huť Ostrava, Třinecké železárny, teplárny v celé republice“ … tedy ODBĚRATELSKÉ subjekty poškozené tím, že zaměstnanci DODAVATELE svévolně zastavili práci, aniž by to onen odběratel mohl jakkoliv ovlivnit. “ Lidi se nakonec nějak dostanou i když s problémy ale zboží typu železná ruda nikoli.“ Opět přeložím: ODBĚRATEL (obchodní společnost závislá na přepravě železné rudy), jehož dodavatelem (zde dopravcem zboží) je jakýkoliv železniční nákladní dopravce, bude poškozen na základě toho, že pracovníci SŽDC, s. o., svévolně zastaví práci coby protest proti (zde diskutovanému) zrušení povinnosti pro krajské objednatele (odběratele služby), aby tito museli… Číst vice »

Otmar

Přeložte si to jak chcete. Taková stávka má obrovský dopad. Ne jak píšete výše že vše se dá nahradit auty, loděmi či něčím jiným. Takže si odporujete ve svých vyjádřeních

xyz

„Taková stávka má obrovský dopad.“ Samozřejmě, však to píšu, ten řetězec událostí: – krajský úřad (konkrétní z těch 13, které u nás jsou) dle svého uvážení dojednal brutto-smlouvu se stanovenou doložkou o kompenzaci za uznívání režijních jízdenek – vítězný dopravce (zde ČD, a. s.) takovou smlouvu podepsal – proti tomuto „povinnému ne-uznávání“ se postavili řadoví zaměstnanci SŽDC, s. o. (tedy mimochodem úplně jiného subjektu než dopravce) a v celé ČR (tzn. i v těch krajích, které nemají žádné brutto-smlouvy a kterých se ty „kompenzace za režijky“ vůbec netýkají) vyhlásili stávku – tato stávka poškodila mj. železniční nákladní dopravce (kteří s… Číst vice »

Cyklista

Ano, stávka má obrovský dopad. Nejčastěji na firmu/společnost/organizaci, jejíž zaměstnanci stávkují. Ale z toho plyne, že to špatné co na firmu/společnost/organizaci dopadne, se nakonec projeví na samotných stávkujících zaměstnancích.

Jaaa

Ale ale, zase další, kdo chce zpochybňovat ústavní právo na stávku? Za stávku se škody nevymáhají, tak si to blouznění nechte od cesty.

VRT

Prohlášení —————————————————————– My, internetoví diskutéři, šotouši, fanoušci lokálek, členové historických spolků a někteří zaměstnanci některých dopravců (ne RJ a LEO) tímto vstupujeme do časově neomezené generální stávky. Stávku přerušíme, až budou splněny naše požadavky: 1. režijky budou zachovány, budou zadarmo a pro každého zaměstance (kromě RJ a LEO), jeho rodinu, strýce, tety, bratrance, synovce, neteře, tchyně, tchnány, švagry, zetě a další příbuzné. 2. dojde ke spojení ČD a SŽDC. ČD se následně změní v národní podnik. 3. budou vyvlastněny všechny nemovitosti prodané proradnému kapitálu za mrzký peníz od roku 1989. 4. všechny soukromé společnosti působící na dráze (kromě AŽD bo… Číst vice »

Tronda

No tak, hop do stávky! 😃

VRT

Rozvahu! Do procesu mohou vstoupit stávkokazi a další protirežijní pakáž.

zesp

Velice přesně vystiženo, jaké byly sny každého nádražáka (modrého)….

Vbb

Doplněk k bodu 11: doplňující kritérium bude, jestli dotyčný házel wexle v Tanvaldu.
Za účelem umožnění kvalifikace nových sil bude zabezpečovací zařízení v žst. Tanvald změněno na mechanické s místní obsluhou výměn.

vydra

Tak dlouho už jsem se nezasmál, díky

vydra

tolik* …nemám co psát komentáře v jednu ráno.

Otmar

Zaměstnanec SŽDC musí v rámci plnění svých povinností denně se přesunovat vlaky na místo poruchy či za účelem údržby zařízení nebo kolejí. V případě že by neměl režijku, pak by si misel kupovat na každou takovou jízdu jízdenku a následně vyhazovat tzv cesťák. Jen nárůst byrokracie okolo tohoto by znamenal nutnost nabrat několik stovek administrativních sil při počtu 17.300 zaměstnanců SŽDC. Celkový objem peněz za tyto náhrady by byl vyšší než současný stav plus ještě mzdy těchto administrativních pracovníků. Nezapomínejme že za režijku nám zaměstnanec platí 1100 Kč ročně. Což by po zrušení režijek již neplatil.

Petr

Jezdit na místo poruchy/údržby musí zaměstnanci každého zaměstnavatele, který provádí údržbu a opravy čehokoli „na místě“. Takže se laskavě přestaňte znemožňovat a proberte se už z drážního socialismu do reality.
A jen tak mimochodem – jen opravdu hloupý zaměstnavatel vyšle zaměstnance na místo poruchy (a zpět) vlakem s intervaly 1-2 hodiny. Taktéž normální zaměstnanec by zaměstnavatele takto mrhajícího jeho časem kopl do (censored).

Otmar

U nás vlak jezdí každých 15 min. To žijete kde. A nezáviďte když sám svou neschopností nejste schopen nebo jste líný si vybojovat nějaký benefit.

xyz

„A nezáviďte“
Na příspěvku předřečníka nevidím žádné stopy závisti (+ taktéž z jeho příspěvku nelze předjímat, jaké má či nemá ve svém zaměstnání benefity); v aspektu „rychle se dostat na místo poruchy“ má mimochodem plnou pravdu, že nejlogičtějším prostředkem v takové věci je služební vozidlo.

Karel

Jenom jestli má dráha takovou kapacitu, aby se po ní každý zřízenec mohl pohybovat ve vlastním služebním vozidle.

Axel

Nárůst byrokracie by nemusel nastat. Jednak cesťák ohledně cestovních nákladů jde napsat cestou ve vlaku, dost administrativy ušetří i platby platební kartou. U některých firem funguje Kilometrická banka. A taky nezapomínejte na tzv. paušalizaci cestovních náhrad – § 185 Zákoníku práce. Dost často je to u dealerů/servisáků kteří jsou často většinu dní v týdnu na cestách.

Kubrt

Nevím komu je to „nám“, ale když by režijky nebyly, SŽDC by to mohla řešit síťovkama, jak už tu zaznělo dnes asi desetkrát. Tak kde je problém?

Otmar

Sitovkama nelze dle zákona. Jedině cestovní náhrady. Doporučuji nastudovat zákony dříve než vypustíte nějaký komentář.

xyz

„V případě že by neměl režijku, pak by si misel kupovat na každou takovou jízdu jízdenku a následně vyhazovat tzv cesťák.“
Jak v současné době takovou cestu vykazuje, pokud jede na takové místo v železniční síti, kde:
– (buď) neexistuje železniční osobní doprava?
– (nebo) provozovatelem osobní dopravy na předmětné trati je jiný dopravce než ČD, a. s.?

IGCT

Ten, kdo napsal tento blábol,by potřeboval kontrolu prac morálky. Je totiž známo, že montéři a údržbáři SŽDC jedoucí na místo práce vlakem, svou práci často ani neudělají. Vlakem na režijku jezdí proto, aby byla znesnadněna jejich kontrola nadřízenými. Vykážou papírově prac výkon, aniž by ho reálně udělali.

Dominik

A na tuto blbost jste přišel jak?

zesp

Myslí se to asi tak, že dneska už drtivá většina služebních aut má GPS. Takže zaměstnavatel snadno zjistí, zda dotyčný na místě byla a jak dlouho tam byl. Když jede vlakem, je to nezjistitelné, kam dojel…

Petr

To se pak člověk nediví, že to věčně někde stojí. Pokud jede na místo opravy vlakem, který nejede, protože je porucha. 😀

Otmar

Příčin zpoždění je celá řada. Mimo jiné podfinancovaná údržba. Stát šetří kde se dá. Ve zdravotnictví i na železnici. Zpoždění z viny zaměstnanců drah je asi 0,5%.

Cyklista

Ano, nejčastější hlášení zpoždění na IC Opavan je „z důvodu zvýšené frekvence cestujících“

IGCT

Některým vadí povinnost režijek,mě vadí třeba zase doživotní výsluhy pro bezpečnostní složky, které jsou taky dané zákonem.

xyz

… a některým nevadí ani jedno, některým vadí obojí.

Předkládáte (možná nechtěně, možná záměrně) falešné dilema.

Cyklista

Uniká Vám ale podstata. Nejde o zrušení režijky, jde pouze o to, že kraje nechtějí (zcela logicky) platit cestovné režijkářům. Všem ostatním, kteří mají cestovní výhody je krajům firma proplácí, tak tedy může i ČD, SŽDC a další.

Proč nechce vzít ČD, SŽDC odpovědnost za vlastní zaměstnance?

Jaaa

Protože je to stát, kraje jsou taky stát, prachy na krajskou dopravu jdou především ze státního rozpočtu. Kraje si na ně samy „nevydělaly“.

Lubir

nevím, nevím,, ale cestoval jsem letecky s jednou rodinou kde jsem se dověděl následující kontraabsurditu k režijkám. Tak jako jezdívali naše ženský na režijku třebas z Prahy někde do Košic, třeba pro kabát, který v Praze nebyl, tak v současné době celá rodinka si jen tak vyletěla, podotýkám „vyletěla“ na otočku z Prahy do Petropavlovsk-Kamčatskij. Důvod je to jedna z nejdelších leteckých dálkových linek (Moskva-Petropavlovsk) cena jedné nejlacinější jednosměrné letenky je cca 12-15 000 Kč. vše krát pět rodinných účastníků a vše se absolvovalo na otočku za ??? zaměstnaneckou cenu leteckého personálu + rodinných příslušníků. Jak tady asi koresponduje tento… Číst vice »

adr

Vlaky by měli být zdarma na nevytížených tratích zdarma pro všechny. Aspoň by nejezdili prázdné. Každopádně nevidím důvod, proč by železničáři nemohli jezdit zdarma ve vlacích, které díky nim jezdí.

Tronda

Mají také všichni prodavači potravin zdarma potraviny, kterých se lidé díky nim mohou najíst?

Otmar

Nesmyslný argument. Kdyby se vzala těm lidem ta výhoda jezdit téměř zdarma do zaměstnání pak by se musela jim měsíčně vyplácet kompenzace ve výši cca 2000 Kč měsíčně. A to ze státního rozpočtu. Není levnější jim tam nechat tu režijku? Ten vlak jede tak jako tak. Tento benefit nikoho nic nestojí. V konečném důsledku je to úspora státních peněz.

xyz

„Kdyby se vzala těm lidem ta výhoda jezdit téměř zdarma do zaměstnání pak by se musela jim měsíčně vyplácet kompenzace ve výši cca 2000 Kč měsíčně. A to ze státního rozpočtu.“
Chybně předjímáte. Ne ze státního rozpočtu, nýbrž z peněz zaměstnavatele.

(Pomíjím objektivní skutečnost, že ČD ani jiný železniční dopravce nepředpokládají zrušení režijních jízdenek, tzn. výše uvedená otázka je ryze akademická.)

Otmar

Ano ze státního rozpočtu neboť všechny železniční společnosti jsou v majetku státu a ani jedna nevytváří zisk.

J.L.

Příkladem je třeba státem vlastněný RegioJet nebo LeoExpres

Petr

probuď se, soudruhu!

Otmar

Nepředpokládají neboť vědí že je to neprůchodné. Zaměstnanci se samozřejmě budou bránit i za cenu stávky.

xyz

„Zaměstnanci se samozřejmě budou bránit i za cenu stávky.“
Bránit čemu? Tomu, že jim zaměstnavatel nic neruší? 🙂

„všechny železniční společnosti jsou v majetku státu“
Např. Regiojet či LeoExpress v žádném případě nejsou.

Otmar

A práve proto u těchto dopravců režijka neplatí tak o co jde? Stávka proti MD je relevantní. Nemusí být proti zaměstnavateli.

xyz

„Stávka proti MD je relevantní.“
Proč proti MD, které Českým drahám dalo „rychlíkové“ smlouvy netto (= riziko tržeb leží na bedrech dopravce), tzn. takové, kde není potřeba řešit (a MD ji z tohoto důvodu ani neřeší) kompenzaci směrem k objednateli (z logiky věci – není co kompenzovat, když riziko tržeb leží na dopravci)?

Otmar

Zaměstnavatel je ale stát. A SŽDC je rozpočtová organizace vytvořená státem která nevytváří zisk. Takže by to v konečném důsledku zaplatil stejně stát. Jen by to bylo podstatně dražší než za současného stavu.

Petr

Stát NENÍ zaměstnavatelem ani u SŽDC, ani u ČD .
Nebylo by na škodu se z toho soudružského bezvědomí konečně probrat.

Otmar

Kdo je teba vlastníkem a zaměstnavatelem SŽDC státní organizace a kdo je vlastníkem a zaměstnavatelem ČD a.s. kde 100% akcií vlastní stát? Poučte nás pane Petře.

xyz

„Kdo je teba vlastníkem a zaměstnavatelem“
Vlastník nerovná se zaměstnavatel.

Vlastník: stát. Zaměstnavatel: ČD, a. s.
Vlastník: stát. Zaměstnavatel: SŽDC, s. o.
Vlastník: Radim Jančura. Zaměstnavatel: Regiojet.
Atd. atd.

Jaaa

Prachy by v případě SŽDC a ČD šly ze státního tak jako tak. Fakt nechápu, proč se tady pořád snažíte slovíčkařit. Je to jen pro odvedení pozornosti od problému? Hloupé.

Petr

Proč jen zaměstnancům „od Dráhy“? Ostatní podlidé (tedy každý bez režijky) do zaměstnání nedojíždějí?

Otmar

Nepodsouvejte tady nějaká slova používaná nacisty. Jezdí všichni a mají jiné benefity. Když ne pak doporučuji aby si nějaké s jejich firmou vyjednali. Držím vám palce v nelehkém vyjednávání.

MartinS.

Vidíte, sám to píšete, aby si je s firmou vyjednali… Tzn. ať si to zaměstnanci SŽDC a dopravců s firmami vyjednají, ale nemusí to nařizovat stát.

Alexandr Mikulka
VRT

Vůbec nechápu, proč zaměstnanci státní tiskárny cenin nedostávají bankovky zdarma, když je vyrábějí. To je prostě nespravedlivé!

Otmar

Nechápete souvislosti. Pokud zrušíte režijky spousta zaměstnanců přestane tu práci dělat. Je tady asi 15% podstav zaměstnanců řízení provozu na SŽDC. Pokud chcete naprostý kolaps provozu pak je vaše argumentace správná.

V.N.

V dnešní době je podstav všude…

Otmar

Tam kde jde o bezpečnost provozu, kde lidé zodpovídají výkonem své práce za lidské životy je toto alarmující a nebezpečný stav mít podstav zaměstnanců. Není to jako ve fabrice. Ten dispečer tam sedět musí vždy a pokud chybí musí se nahradit člověkem který měl mít volno a relaxovat mezi směnami.

Cyklista

Jako že v ocelárně nemusí být u vysoké pece dispečer? nebo v elektrárně? Myslíte, že když v JE Temelín nebude „někdo“ tak se to „jen“ zastaví? Nikdo z nich nemá režijku a nepáchá kvůli tomu sebevraždu.

Otmar

Taky to může dojít tímto zrušením režijek do stavu kdy nebude mít kdo sloužit a zastaví se to. Pak budete možná spokojen. Pojedete autem ale silnice budou přeplněné protože všichni cestující z vlaku udělají totéž jako vy.

Karel

Ještě že všichni silničáři mají zadarmo auta i s benzinem pro svoje rodiny, jinak by silniční doprava dávno zkolabovala. 🙂

xyz

„Pokud zrušíte režijky spousta zaměstnanců přestane tu práci dělat.“
Však je nikdo rušit nechce.

„tady asi 15% podstav zaměstnanců řízení provozu na SŽDC.“
… podstav existující navzdory tomu, že zaměstnanci tohoto subjektu mají nárok na zaměstnanecké jízdenky jednoho z dopravců (ČD, a. s.).

Nedělá SŽDC chybu někde jinde, že má takový podstav?

Petr

,,Nedělá SŽDC chybu někde jinde, že má takový podstav?“ Ještě větší podstav je u provozních pracovníků infrastruktury, tam to dělá místy i 30%. Jen za srpen jsem měl 90 hodin přesčas. Myslíte si, že mám potom čas rajzovat po republice na režijku. Jsem rád, že vůbec vidím ženu a děti a vysvětlujte jim že jsou prázdniny. Když se kouknu na kolegy, tak vidím jen nadšence a lidi 50+. Střední generace postupně odešla, většinou z finančních a časových důvodů a to nemluvím o těžké a nebezpečné práci. Mladí když přijdou, zkusí 2 měsíce a už je nikdo nevidí. Sám jsem zvědavý… Číst vice »

Cyklista

Ano, není to o režijce. Ale Otmarovi to nikdo nevymluví

Petr

tohle už je na Otmara příliš složité

Petr

pokud je někdo až tak vypatlaný, že dělá práci „jen kvůli režijce“, tak bude pro všechny přínosem, když se k řízení provozu SŽDC ani nepřiblíží.

Otmar

Pokud je někdo tak vypatlaný že umí jen urážet a závidět a sám není schopen si žádný benefit ve své firmě vyjednat pak upřímně vás lituji.

Cyklista

režijka není benefit vyjednaný u zaměstnavatele a pořád dookola, nikdo nechce režijku rušit

xyz

„Vůbec nechápu, proč zaměstnanci státní tiskárny cenin nedostávají bankovky zdarma, když je vyrábějí. To je prostě nespravedlivé!“… přičemž takoví zaměstnanci státní tiskárny jsou velice důležití, protože bez nich by si ani ti železničáři nic (v hotovosti) nekoupili a ani by mj. nemohli (v hotovosti) inkasovat jízdné od cestujících. 🙂

Otmar

Zaměstnanci tiskárny cenin si možná vyjednali jiné benefity. Pokud ne tak ať to udělají. Každý má to co si dokázal vyhádat. Tak nezáviďte těm schopným.

xyz

“ Tak nezáviďte těm schopným.“
Chybně předjímáte, že někomu závidím.

P. S. (ve vztahu k příspěvku o několik řádků výše) Zaměstnanci SŽDC (prostřednictvím své odborové organizace) dle vašeho názoru jsou či nejsou v této věci schopni (vyjednat si dostatečné peněžní i nepeněžní benefity), když (dle vašeho tvrzení) má SŽDC podstav 15 % (= poptávka po práci v takové organizaci je za daných finančních i nefinančních podmínek nižší než počet potřebných pracovních pozic)?

Otmar

Pokud by se měl naplnit stav na aspoň 95% na SŽDC musela by mzda vzrůst okamžitě o 25%. To by znamenalo nárůst mzdových nákladů o cca 2,5 miliardy Kč ze státního rozpočtu. Jistě pochopíte že zo je nereálné. Proto odboráři SŽDC budou bránit tento benefit v podobě režijky neboť ta režijka supluje cca 7-8% nákladů na mzdové prostředky SŽDC.

Tronda

Vždyť jim ho nikdo nebere a bránit ho a vyjednávat o něm u svého zaměstnavatele mohou vesele dál, bez ohledu na zákon.

železničář

Můžu jet taky obkročmo na uhlí?

Petr

Takže na elektrizovaných tratích i zaměstnanci elektráren, že?
A na neelektrifikovaných zaměstnanci ropovodů a rafinerií.
A všude zaměstnanci lokomotivek, vagonek, hutí, …

Otmar

Jaké benefity jste si vyjednal vy? Nebo jen sedíte na zadku a čekáte že někdo vám něco dá a planě píšete nenávistné a závistivé komentáře když vidíte že někdo schopnější si nějaký ten benefit vyjednal?

Kubrt

Většina populace na nějaké benefity zvysoka, protože chápe že způsobem ocenění práce je mzda odpovídající představám obou smluvních stran. O té se vyjednává.
Celá tahle diskuze je dost zbytečná. Kdo je nespokojen se svou odměnou za práci, může jít jinam. Aktuálně probíhá rozběh „soukromníků“ v osobní dopravě, takže sledujeme skutečné vyjdnávání o mzdě. To úplně stačí, nějaké režijky jsou zbytný přívažek.

Otmar

Když železničářům přidáme 2000 Kč měsíčně tak se každý rád režijky vzdá. Jenomže to bude znamenat 2,5 miliardy ze státního rozpočtu navíc. Tady hovoříme o tom že ta režijka supluje 2,5 mld které stát těm lidem nemusí vyplácet a dává jim možnost ve státem ( krajem) placených vlacích jezdit za cenu 1100 Kč ročně. Co je tedy levnější. Vydat 2,5 mld ze státního rozpočtu navíc nebo nechat pár lidí jezdit za 1100 ročně a ušetřit 2,5 mld.?

Dominik

Za 2 tisíce? Ani náhodou, minimálně čtyřnásobek abych byl o tom ochoten uvažovat.

Karel

Fakt ji chcete zdanit, jako že má hodnotu 8000 za měsíc?

Divočák

tzv. režisté jsou terčem injektiv jistě od soc skupin spadajících pod dotační nesmysl 25% nebo zdarma .. myslím, že se za rok platí
pětikilo, tak to dost snižuje atraktivitu tohoto benefitu. Tak jednoduše budou jezdit jen s ČD. Lepší, než by jen natahovali ruce na sociálce,
Ta práce není zas tak placená

Železničář z venkova

Je to 1100,-
A jen z ČD jezdím a i do budoucna budu jezdit čistě z principu.
Dráha má být unitární a státní, proto

Tronda

Tak to časem daleko nedojedete😃😃😃

Karel

Taktak. Všechno má bý unitární a státní, Jednota, RaJ, továrny. JZD, SSM, Svazarm, KSČ… A děti by měly být syntetizovány na státních klinikách a jednotně státně vychovávány… Jen bych byl tentokrát důsledný a zestátnil i rodinné domy a osobní auta.

Lubir

nevím, nevím,, ale cestoval jsem letecky s jednou rodinou kde jsem se dověděl následující kontraabsurditu k režijkám. Tak jako jezdívali naše ženský kdysi v dobách socialismu na režijku třebas z Prahy někde do Košic, třeba pro kabát, který v Praze nebyl, tak v současné době celá rodinka si jen tak vyletěla, podotýkám „vyletěla“ na otočku z Prahy do Petropavlovsk-Kamčatskij. Důvod jejich cesty je docela logicky absurdní: je to jedna z nejdelších leteckých dálkových linek (Moskva-Petropavlovsk) cena jedné nejlacinější jednosměrné letenky je cca 12-15 000 Kč. vše krát pět rodinných účastníků a vše se absolvovalo na otočku za ???x USD (nebo… Číst vice »

xyz

„Lepší, než by jen natahovali ruce na sociálce, Ta práce není zas tak placená“
Však zaměstnavatel (ČD) o rušení režijních jízdenek neuvažuje.

„Ta práce není zas tak placená“
Srov. s tvrzeními typu „železničářské odbory plní svoji práci dobře“ (= z logiky věci mj. jsou schopny vyjednat dobré mzdové/platové podmínky).

Jaaa

OK, dejte mi 10k navíc a já přestanu uvažovat, že kvůli tomuto návrhu odejdu do soukromé sféry. Moji práci za tyto peníze nikdo další dělat nepůjde.

Cyklista

Jděte

SSDD

Vy všichni co tu nadáváte na režijkáře a závidíte (ano není to nic jiného než závist) jim jejich jízdné výhody a je jedno zda jsou to zaměstnanci ČD, ČDC, SŽDC… máte možnost změnit zaměstnání a zkusit si tuhle práci, která Vás oddělí od rodiny, přátel a koníčků, protože se tady nedělá Po-Pá od 8-16. Máte možnost, lidí je nedostatek, otázkou je kolik z Vás žvanilů by prošlo zdravotní prohlídkou, psychotesty a následně zkouškama pro danou profesi (u ČD/SŽDC), aby jste věděli co to vše odnáši a pak tenhle bonus nebudete řešit protože si budete víc vážit svého volného času. Klidně… Číst vice »

BoH

OK, takže pokud by v nějakém zákoně bylo, že společnost Škoda musí všem policistům a jejich rodinám nabízet za 3000 Kč za rok svoje auta i palivem a to i pro soukromé účely, tak by to podle Vás bylo v pohodě, jo? Já jen, abyste pochopil, že existuje i slovo spravedlnost, nikoliv jen závist 🙂

SSDD

Vážený pane, dle vaších komentářů soudím ( ikdyž to delám nerad), že vše co není dle vaší libosti je nespravedlnost. Neberu vám váš názor ale přeci vám ani mne nepřináleží rozhodovat o jediné výhodě pro lidi co pracují na dráze.Je zajímavé, že vám vadi ze zákona práve tohle, ale výhody vládní inteligence z hradu a strakovy akademie, poslanců, senátorů… vám nevadí. Buďte si jist že promehají více na své zákoné výhody. Z peněz nás všech…

BoH

Nikoliv. Není vše nespravedlnost. Zákonem stanovená minimální mzda je správná věc, zákonem stanovený minimální počet dovolené je správná věc. Zákonem stanovený benefit jeden pro jednu malou skupinu zaměstnanců, který musí poskytovat jeden podnik, je prostě naprosto neospravedlnitelná blbost. Je to stejná blbost, jakou jsem uvedl výše v příkladu. Pokud na to bude podnik mít prachy, ať si poskytuje komu chce a co chce, ale neexistuje důvod to mít ze zákona. A jen tak mimochodem – i díky tomu se zhoršují výsledky hospodaření ČD, která je díky tomu méně konkurenceschopná a půjde ke dnu se zvyšující se konkurencí a Vy s… Číst vice »

Tronda

Jak víte, že to kolegovi v diskuzi BoH nevadí? Toto je diskuze o režijkách a ne o výhodách posranců ev. senilorů.

Hans

Pak je vlastně spravedlnost ze když me chcipla koza, sousedovi by mela taky. Policisté a jiní mají ze zákona nárok na rentu, to je přece taky nefér ne? To vám nevadí?

Kubrt

Systém rent by taky zasloužil, aby se mu někdo podíval na zoubek. Neříkám plošně zrušit, ale když se podívám po svém okolí, některé případy „rentiérů“ nepovažuju za adekvátní. Rentu chápu jako kompenzaci poškozeného zdraví apod., ale za běžnou službu bez následků??

Petr

no, některým lidem je levnější platit doživotní rentu, než je pustit k práci 🙂

Hrackalw

Pan SSDD to napsal velice výstižně a moc hezky. Nevím co sem pletete Škodu a policii? Zaměstnanci Škodovky také nemají rezijku. Dnes již opravdu nejde o ty peníze ani o jízdu s výhodami je to hlavně psychologická záležitost. Jde o určité uznání důležitosti všech profesí na zeleznici. A myslím že urcite uznání si ta náročná práce zaslouží. Je to opravdu to jediné co ještě zbylo. Letos jsem dovršil 40 roku služby na lokomotivě a co myslíte že jsem dostal jako odměnu? Ani desetník nějaké prémie do mzdy. O peníze mi nejde a nikdy nešlo ale že mi alespoň někdo nopopral… Číst vice »

V.N.

Práce na železnici je ta nejnáročnější práce na světě ? Jezdit kamionem , hoblovat Evropu , doma spát 2 x za měsíc není náročné ? Co myslíte , že obdrží průměrný řidič kamionu jako odměnu po čtyřiceti letech praxe ? Kulový…

Hrackalw

A já psal že je nejnáročnější na světě? Ne jen že je náročná. Stejně jako řidič a spousta dalších jiných profesí tak nevím proč se rozcilujete.

Otmar

A co kdybyste si taky pane kamionari neco vybojoval? Nebo budete raději kopat kolem sebe. Když jste svou neschopností si vyjednat nějaký benefit nezajistil nic tak budete žádat aby se ten benefit sebral někomu jinému kdo si ho svou aktivitou vybojoval? Jak české. Závist. Ať vám ta koza chcípne když ji nemůžu mít já.

V.N.

Já nejsem kamioňák… a mě jsou vaše režijky…víte kde. Já jsem ve svém životě vystřídal x povolání a mohu zodpovědně prohlásit , že největší pohoda byla právě u železnice. Byla to ideální práce pro študáka na vejšce ve zkouškovém období. Ale totálně mě zvedá ze židle , když si právě vy , železničáři o sobě myslíte , že jste něco více než ostatní . Nejste. Velké procento z vás je mimo železnici neuplatnitelná.

Otmar

Nezaznamenal jsem nikde to co tady píšete. Že by nějaký železničář psal že je něco víc.Naopak. Jsme všichni podprůměrně placení občané EU nižší kategorie. Pokud bychom všichni bez ohledu na to co děláme dělali pár set km na západ tak máme trojnásobné mzdy. Za to společně bojujme a neřešme drobky v podobě nějakých pidi benefitů jako teď např režijky.

Kubrt

No jéžiš, tak jděte pracovat na západ, co vám brání? Podle toho, jak tu píšete, byste to hravě zvládl.

Petr

ale západní kapitalisty by to mohlo položit :-)))

Petr

podpis (včetně brigád u ČSD)

xyz

„Jde o určité uznání důležitosti všech profesí na zeleznici. A myslím že urcite uznání si ta náročná práce zaslouží.“ Tzv. uznání důležitosti té které profese (nejen na železnici) je prováděno primárně penězi; dle dohody zaměstnavatele se zástupci zaměstnanců sekundárně i nepeněžními benefity, jejichž rušení nikdo nepředpokládá. „Letos jsem dovršil 40 roku služby na lokomotivě a co myslíte že jsem dostal jako odměnu? Ani desetník nějaké prémie do mzdy.“ Je otřesné, jakým způsobem se k vám váš zaměstnavatel (ČD, a. s.) chová. Jinak viz první věta předchozího odstavce. „A ještě jsem v očích většiny vlastně příživník který je okrádá protože do… Číst vice »

Hrackalw

Zřejmě jste to špatně pochopil to co jsem napsal jasné jsem psal že o peníze mi nejde a nikdy nešlo to bych tuto profesi asi nevykonával. Práce a prospěšnost někoho se dá přeci ocenit i jinak než penězi. To by vám vysvětlil každý psycholog nebo zkušený personalista. A o to mi v mém příspěvku šlo. Režijka je v očích železničářů takové ocenění a benefit. Je to alespoň můj názor a proto na něm tak trvají. To o té odměně že 40 let to jsem dával jen jako příklad toho že režijka je vážně poslední benefit, nebo jeden z posledních.

Petr

NIKDO nebrání Vašemu zaměstnavateli, aby vyjednal uznávání režijních jízdenek objednatelem dopravy. Jen mu za to jaksi bude muset zaplatit, neb jízdné neplatící cestující snižuje tržbu, ze které se veřejná doprava platí.

Otmar

Nikdo nebrání SŽDC aby si účtovala vyšší poplatky za použití dopravní cesty. Pak si ty peníze od ČD zase vezme zpět. Vlastně jedna státní firma jiné státní firmě.

xyz

„Pak si ty peníze od ČD zase vezme zpět.“
Srov. s jinými zdejšími tvrzeními, že SŽDC již v současné době Českým dráhám platí „miliony Kč“ za to, že ČD, a. s., poskytují své zaměstnanecké jízdenky i zaměstnancům SŽDC a jejím rodinným příslušníkům.

MartinS.

Jestli jste od zaměstnavatele za 40 let práce pro něj nedostal nic, ani Vám nikdo nepopřál, tak si stěžujte odborové organizaci, že si na zaměstnavateli v rámci kolektivního vyjednávání nevymohla nějakou odměnu a poděkování k významným pracovním výročím. Na mém zaměstnavateli si to odbory vymohly…

Otmar

Nesmyslný argument. Kdyby se vzala těm lidem ta výhoda jezdit téměř zdarma do zaměstnání pak by se musela jim měsíčně vyplácet kompenzace ve výši cca 2000 Kč měsíčně. A to ze státního rozpočtu. Není levnější jim tam nechat tu režijku? Ten vlak jede tak jako tak. Tento benefit nikoho nic nestojí. V konečném důsledku je to úspora státních peněz.

Tronda

Kolikrát hodláte tento blábol papouškovat?

Otmar

Nějaký protiargument by nebyl?

Kubrt

Jakou kompenzaci? Mě někdo kompenzuje náklady na cestu do práce? Nebo nedejbože na dovolenou do Itálie?

Petr

Nemilý zaseknutý hlupče – do zaměstnání dojíždí naprostá většina zaměstnanců a NIKDO (kromě zaměstnavatele, pokud se tak ze svých, nikoli cizích peněz rozhodne) jim za to žádných „cca 2000 Kč měsíčně“ neplatí. Překvápko, co?

Otmar

Pokud je někdo tak vypatlaný že umí jen urážet a závidět a sám není schopen si žádný benefit ve své firmě vyjednat pak upřímně vás lituji.

Otmar

Běžte. Zvedněte zadek a vyjednejte si nějaký benefit. Služební auto, telefon nebo notebook. Držím vám palce. A přestaňte závidět jiným že nějaký benefit mají.

Petr

Nemilý soudružský hlupče – firemní auto, telefon (to má být benefit?) i notebook samozřejmě dávno mám. Ba kromě toho mám i celou firmu a dokonce nikoli jen jednu. Příjem v € mám větší, než ty v Kč. Takže si svůj kolovrátek o závisti vetkni víš kam – nejsme všichni jako ty.

Alexandr Mikulka

A proč zrovna dva tisíce, Otomare? Vždyť vy nádražáci jste z práce tak sedření, že už po návratu z práce nikam nejezdíte a režimku máte jen jako klubovou průkazku?

MartinS.

Tady přece nejde o to, že by režijky nebo jiné benefity neměly být… jde o to, že by neměly být dány zákonem či jiným státním nařízením, které někoho nutí poskytovat výhodu zaměstnanci cizí firmy bez adekvátní kompenzace. Ať se z režijek stane klasický benefit, který který zaměstnavatel svým zaměstnancům pořídí, poskytovateli to zaplatí a ještě se možná dočká daňového zvýhodnění. I když tam je také problém, protože když bude platit jakýkoliv jiný zaměstnavatel (než ČD a SŽDC) dojíždění zaměstnanců do zaměstnání, jde mu to obávám se do daňových nákladů. To není závist, to je jen narovnání prostředí pracovního trhu, kdy… Číst vice »

xyz

„Tady přece nejde o to, že by režijky nebo jiné benefity neměly být“
Přesně tak. Je příznačné, že nemalá část „argumentujících“ uhýbá právě k tomuto tématu, přičemž o jejich neexistenci se vůbec nejedná (dopravce ať svým zaměstnancům či dalším osobám tyto jízdenky poskytuje dle svého uvážení, nicméně je jasné, že při brutto-smlouvách může objednatel požadovat, aby výpadek tržeb byl tímto dopravcem kompenzován, tedy aby o tento rozdíl byla tzv. ponížena úhrada objednatele vůči dopravci).

Otmar

Takže statni organizace SŽDC si koupí od státní firmy ČD jakési roční jízdenky pro své zaměstnance? Jakou to má logiku. Stát zaplatí státu nebo jak?

Petr

Soudruhu, BUDÍČEEEEK!!!!!
Koncem roku 1989 se v tomto státě něco stalo! A představ si tu hrůzu – už to dorazilo i na Dráhu!

Karel

Milý pane, i za socialismu si národní podniky musely hajzlpapír nebo propisky od jiných národních podniků kupovat. Jak by fungovala ekonomika v ideálním komunismu, kde by nikdo nikomu nic neplatil, to je samozřejmě otázka.

V.N.

Trochu jsem se pobavil. Proč tuto práci děláte ? Pro režijku ? Anebo proto,že Vás naplňuje a nedovedete si představit, že byste dělal něco jiného ? Větu..“ať jsou na dráze platy , které odpovídají náročnosti“ pokládám za totální blábol. U železnice v ČR jsou nadprůměrné platy. Na rozdíl od řady evropských zemí , kde ve srovnání s celostátními průměry jsou podprůměrné. Toto lze ještě považovat za dědictví komunismu. Apropos…vemte si nějakou drážní profesi z hlediska požadavku na kvalifikaci a zamyslete se nad tím , kolik by takový člověk vydělával mimo železnici. Takového výpravčího když vytáhnete od železnice , co takový… Číst vice »

Otmar

Sorry ale hádate se tady nad drobky v podobě sem tam nějakejch výhod v tomto případě režijek. Celkově jsme všichni na jedné lodi. Máme třetinové mzdy za stejnou práci jako kolegové ve vyspělé části EU. A to všichni. Nejen železničáři. Namísto toho abyste se v boji spojili, hádate se tady nad drobky které v podobě režijky tady někdo pohodil plebs.

xyz

“ Máme třetinové mzdy za stejnou práci jako kolegové ve vyspělé části EU. A to všichni.“
A to v situaci, kdy většina cen je i u nás nižší než v té „vyspělé části EU“, čímž je zčásti stírán rozdíl koupěschopností.

„Nejen železničáři. Namísto toho abyste se v boji spojili…“
– Chybně předjímáte, že by všichni měli být nespokojeni s výší svých příjmů.
– Chybně předjímáte, že i ti, kdo s tímto jsou nespokojeni, budou věc řešit jinak než soukromě dle svého uvážení (požádání o zvýšení platu, změna zaměstnavatele, práce v zahraničí atd.).

Otmar

Ceny u nás jsou na úrovni 92% EU. Naše mzdy na úrovni 34%EU.

xyz

„Ceny u nás jsou na úrovni 92% EU. Naše mzdy na úrovni 34%EU.“
Tedy (budu-li vaše údaje považovat za pravdivé) CELÉ EU, nikoliv té „vyspělé části“ = irelevantní údaj (pominu-li, že i pokud by toto % bylo oním podílem vůči „vyspělé části“, tak i tak je tento údaj v souladu s tím, co jsem uvedl v předchozím příspěvku).

V.N.

No , nůžky mezi železničáři mezi ČR a Německem jsou mnohem méně rozevřené , než u ostatních profesí…

Otmar

Plat výpravčího v ČR 1340 € brutto. Plat výpravčího v Německu 3.890 € brutto.

Tronda

A lidé v jiných oborech nemají třetinovou mzdu ve srovnání se svými obory v západní Evropě?

Železničář z venkova

Prosím?
Průměrný plat je 30.000 korun.
To běžný zaměstnanec na dráze nemá ani náhodou.
Více než 30.000 má jen strojvůdce a výpravčí v nejvyšší platove třídě
( Management neuvažuji, mluvím o provozních a dopravních zaměstnancích)
Takže jakýže nadprůměrný plat?

V.N.

Průměrná mzda u zaměstnance ČD(C) je cca 35.000 Kč , což je více než průměr…

Premek

To je možné, ale včetně příplatků atd.

Železničář z venkova

Mluvím o ZÁKLADNÍM TARIFNÍM PLATU.
Tedy bez příplatků za přesčasy, smennost, osobní ohodnocení atd.
Mezi dopravními zaměstnanci SŽDC mají přes 30 000 jen výpravčí nejvyšší 12 platové třídy a dispečeři.
Kancelářský a manangement nepočítám.

Železničář z venkova

Víte o tom pendrek . Signalista i výpravčí musí mít maruritu jako základní předpoklad pro výkon profese a mnoho odborných znalostí pravidelně prezkušovanych.
Není to někdo, kdo by se neuplatnil mimo dráhu jinde než u pásu.

Tady na Moravě

Tys neprošel ani 9. třídou ZŠ soudě podle tvýho pravopisu, se nedivím že pak musíš dělat koloťuka.

Karel

Hodně lidí jsou u ČD kvůli režijkám. Až budou rež. bezpředmětné bude jednodušší přetáhnout zaměstnance.

BoH

To záleží jen na ČD, jestli zvýší platy svým zaměstnancům či jim poskytnou nějaký jiný benefit (například koupí celoroční státní jízdenku). Režijky jsou jen mantra, přes kterou se odboráři bojí jít 🙂

Železničář z venkova

To navýšení platů zaměstnancům ČD ( případně iN100 pro SŽDC) nakonec zase zaplatí objednavatel dopravy,tedy kraj.
A bude ho to stát více než virtuální ztráta na rezijkarich

xyz

„To navýšení platů zaměstnancům ČD ( případně iN100 pro SŽDC) nakonec zase zaplatí objednavatel dopravy, tedy kraj.“
Ne, nezaplatí; výše úhrady za dopravní obslužnost je s dopravcem stanovena smluvně.

Naopak, právě kvůli tomu, že při brutto-smlouvách leží riziko tržeb na bedrech objednatele, požadují kraje, aby dopravce kompenzoval platnost režijních jízdenek tím, že o to nižší úhradu od objednatele dostane.

Rtep

No nevím. Já jsem se nedávno stal na nějakou dobu zaměstnancem ČD. Hodně jsem váhal nad tím, zda si mám režijku vůbec platit. Nijak zvlášť bych na tom v porovnání s nákupem normálních jízdenek nevydělal, tak maximálně 300 Kč za rok. A znám docela dost dlouholetých a pravověrných ajznboňáků, kteří si režijky kupují jen ze zvyku a naopak na tom dost prodělávají.

BoH

Pak není důvod na nich bazírovat (minimálně na zákonné bázi), když stejně vlastně ten benefit není tak dobrý 🙂

Rtep

To opravdu není.

BoH

Tak proč to někteří berou jako mantru, kvůli které všichni pracují u ČD a SŽDC? Přitom je nepravděpodobné (alespoň v případě ČD), že by nedošlo k nějaké formě kompenzace. Přeci není normální, aby měla jedna skupina zaměstnanců ze zákona přidělené nějaké benefity? Když už, tak stát má stanovit obecný rámec, co musí zaměstnavatel splnit (minimální mzda, minimální počet dovolené), ale ne prostě jedné firmě nařídit benefit pro jednu skupinu zaměstnanců. To je přeci logicky totální blbost…

Petr

nota bene pro skupinu zaměstnanců JINÉ firmy (SŽDC)

Mirek

Haha. Dlouho jsem se tak nenasmál. Třeba MSK co rozdává z krajského a tedy nás všech, peníze do letecké dopravy, kam už kraj nasypal 3 miliardy do letiště, stát 0,5 miliardy do tratě, po které téměř nikoho nepřepravuje a ročně dosypává desítky milionů na ztrátu letiště, plus teď po novu se chystá sypat 200 milionů ročně dopravcům, za to, že budou z letiště lítat chce zakázat režijky? Směšné a výsměch lidem co pracují a dojíždějí veřejnou dopravou. V rozpočtu 1,782 mld na dopravní obslužnost, karj nemá ani 1% na to aby spolknul to že část cestujících platí méně než ostatní.… Číst vice »

Jakub Unucka

A jak mám prosím vysvětlit zaměstnanci třeba Třineckých železáren, že on si musí jízdenku platit zatímco zaměstnanec Českých drah jede zdarma? To jako zaměstnanec pekáren Odkolek bude mít v Kauflandu pečivo zdarma, zatímco zaměstnanec Českých drah si ho bude muset platit?

Otmar

Nesmyslný argument. Kdyby se vzala těm lidem ta výhoda jezdit téměř zdarma do zaměstnání pak by se musela jim měsíčně vyplácet kompenzace ve výši cca 2000 Kč měsíčně. A to ze státního rozpočtu. Není levnější jim tam nechat tu režijku? Ten vlak jede tak jako tak. Tento benefit nikoho nic nestojí. V konečném důsledku je to úspora státních peněz.

Petr

fakt hloupej :-(((

Tronda

Tak ctrl+c ctrl+v už ovládat umíte a nyní přejdeme k další lekci.

MartinS.

To ale mícháte hrušky s jablky – režijky a slevy pro důchodce/studenty. Když jede důchodce/student krajským vlakem, zaplatí pouze 25 % jízdného, ale stát to dopravci/objednateli dokryje do 100 %. Když jede krajským vlakem držitel režijky, tak nikdo nikomu nic nedoplatí. A tudíž objednavateli vzniká ztráta.

Železničář z venkova

Nejsou žádné krajjske a státní peníze.
Vše jsou to jedny peníze jeden balík financí.
Že si kraje a hejtmani hrají na nezávislá království je druhá věc

Jerry

Kraj jen přerozděluje peníze přes hromadu zbytečně byrokracie jako EU

xyz

„Vše jsou to jedny peníze jeden balík financí“
Nikoliv, kraje mají právní subjektivitu, jakož i samostatnost rozhodování.

Mj. nemají nárok na státní kompenzaci výpadku příjmů spojenou při brutto-smlouvách s platností režijních jízdenek = dle svého uvážení tuto kompenzaci logicky požadují přímo po dopravci.

Karel

Jasně. A vaše soukromě peníze jsou vlastně taky totéž co státní, protože jste přece občanem státu. Pokud dráhy zaměstnávaly lidi s takto nulovým právním i ekonomickým povědomím, tak to pak podle toho dopadá.

Robert Šalda

Rozhazovačnou politiku MS kraje hodnotíte vcelku trefně. Ale co se týká vození důchodců a omladiny za 25 procent, tak jste zcela vedle.To je totiž z hlediska dopravce požehnání, protože zbylých 75 procent doplatí stát. Je to přímo zlatý důl.

Petr

Za studenty a důchodce kraje dostávají od státu kompenzaci do výše 100% jízdného – tedy nemají nejmenší ekonomický důvod jim ježdění zakazovat. A tak je to i se zbytkem Vašich „úvah“ 🙁

Dominik

No režijku, jelikož jí hojně využívám, bych byl ochoten obětovat tak za 15 – 20k do výplaty, a to nepočítám, že bych ztratil možnost FIP a Slovensko, kdy obojí taky využívám. Takže než říkat pořiďte roční STJ, tak převést/vytvořit režijku na stejné bázi ve státním tarifu pro všechny drážní zaměstnance a budou spokojeni všichni. Jinak k tomu, že je nefér, že ji má i SŽDC, takže podle Vás by bylo fér přijít a zaměstnancům říci, od příštího měsíce jste samostatná organizace a režijky se ruší, to by bylo fér? Nikdo se neptal, zda se chtějí trhat, já si dodnes myslím,… Číst vice »

BoH

Pracoval jste v něčem jiném, než socialistickém molochu? Jinak byste nemohl napsat „Jinak k tomu, že je nefér, že ji má i SŽDC, takže podle Vás by bylo fér přijít a zaměstnancům říci, od příštího měsíce jste samostatná organizace a režijky se ruší, to by bylo fér?“

Dominik

Ano, sice to byly jen brigády (dlouhodobé), ale pracoval a za tím, že zaměstnanci k tomu štěpení přišli jak slepý k houslím, a že by bylo nefér jim ze dne na den sebrat režijky, si stojím.

BoH

Takže skutečně jste nezažil fúze a restrukturalizace, kde se lidé spíše báli o to, aby nepřišli o místo, místo neustálého bazírování na nějakém benefitu, který dle jiných diskutérů vlastně ani už nebývá využíván? To jste tam tedy s prominutí toho moc nezažil…

Dominik

No jen jednou, kdy zrušili celé naše oddělení a trápilo mě to úplně stejně jako režijky.

BoH

Tak to máte s prominutím zvláštní priority v pracovním životě 🙂

Dominik

Co je špatného na tom, že chci aby byl můj benefit zachován? A napsal jsem i za kolik peněz do výplaty bych byl ochoten se ho vzdát.

Kubrt

Tu částku míníš ročně?

Dominik

To by bylo trochu málo, mám na mysli měsíčně (alespoň 15k).

BoH

Vy jste dobrý vtipálek 😀

Dominik

Ok, těch 15 je možná trochu nadsazení, ale 10k do výplaty měsíčně by bylo reálnější, za míň peněz bych se ji rozhodně nevzdával.

Kubrt

Tak to je hustý. Síťovka ve oneticketu bude stát nějakých 25 kKč na rok, to je fakt přiměřená kompenzace 🙂 Hrackalw se tváří, že bez režijky se mu nevyplatí dojíždět – takže se zřejmě jako fíra pohybuje někde kolem minimální mzdy, další diskutující by chtěl kompenzaci 7-10 kKč, další vyhoržuje odlivem železničářů do skladů na VZV… Fakt máte zajímavé představy o příjmech svých i příjmech na jiných pozicích. No nic, žijte si v tom dál, ale připravte se, při případném vystoupení z drážní bubliny, na tvrdý náraz.

Petr

pak se divíme, z čeho i při současném zoufalém hladu po zaměstnancích dokáží vznikat na pracáku fronty nezaměstnatelných :-)))

BoH

Že Vy chcete, abyste měl zachován benefit, je samozřejmě normální. Co ovšem není normální, aby stát udával, komu má jeden konkrétní podnik nabízet jeden konkrétní benefit. Ať to klidně ČD nabízí dál. Ale mělo by to být jeho rozhodnutí. Pokud si bude ČD myslet, že jste tak nepostradatelný, jistě Vám tento benefit nabídne 🙂

Dominik

Stát je majoritním vlastníkem ČD, takže to nařizuje vlastnímu podniku.😉

Tronda

Vždyť je to úplně jedno, jiným státním podnikům stát také nic nenařizuje, žádný benefit se neruší, vše vám jistě díky silným a schopným odborům zůstane.

Petr

Jenže to je „nefér“ od nového zaměstnavatele, nikoli od zbytku obyvatelstva státu, že se ze svého na „chudáky“ nesloží.
Mmch., soukromí dopravci svým zaměstnancům zcela běžně kupují IN100 jako zaměstnanecký benefit (či těm chytřejším na mzdě přidají více v penězích použitelných na cokoli).

Otmar

SŽDC ji má taky protože vše jsou to železničáři kteří nemohou za to že se ta železnice v minulosti segmentovala na několik firem. Stejně tak mají režijky všichni zaměstnanci operátora dráhy v celé západní EU. Napríklad v Británii platí režijka na všechny dopravce v rámci ATOC.

Karel

A cukrář zase nemůže za to, že se segmentoval cukrářský obor, takže by měl mít v cukrárně na druhém konci světa zadarmo kremrole a věnečky?

MartinS.

Proč by se měl někdo při dělení podniku ptát zaměstnanců, jestli se chtějí trhat? Proboha… Kdyby jim ten podnik patřil, tak by se jich asi někdo zeptal, ale on jim nepatřil ani nepatří. Fakt je rok 2019 a připomínáme si 30 let od listopadu? Vaše vyjádření je jak z 50. let minulého století…

Železničář z venkova

Ale on jim svým způsobem patřil a patří.
Protože státní podnik, tudíž jeho majitelem je stát, potažmo všichni občané

Otmar

Fakt jsme v 21.stoleti a zaměstnanci mají svá práva. Například právo na stávku. Nemusíme si nechat vše líbit.

xyz

„Fakt jsme v 21.stoleti a zaměstnanci mají svá práva. Například právo na stávku.“
Kteréhožo práva mimochodem při onom dělení podniku nevyužili.

(Šli na to jinak – vymohli si, aby SŽDC byla založena v nejútlejší možné formě; nakonec až postupně docházelo k převodu majetku a zaměstnanců z ČD na SŽDC, ovšem za cenu miliardových úhrad od SŽDC – potažmo českého státu – směrem k ČD za „prodej pozemků“, „prodej nádražních budov“ atd.)

IGCT

Zrušme režijky, sociální dávky, porodné, jízdné „zdarma“…. a budeme mít rovné podmínky

BoH

Vy skutečně nevidíte mezi těmi věcmi rozdíl? 🙂

Karel

A jak to bodou řešit cestující s in kartou 100? Ti také nekupuji jízdenku a jezdí po celé ČR .

VRT

No to dost těžko. IN100 je slevová karta Českých drah.

Karel

Nevím to přesně, ale zisk jde asi celý ČD, takže kraj z toho taky nemá nic.
Pokud se pletu tak mě opravě.

Go

Tak si přečtěte rozdíl mezi brutto a netto smlouvou o to právě jde

Petr

u NORMÁLNÍ síťové jízdenky se o tržbu z ní dělí dopravci/objednatelé, u kterých tím logicky platí.
u síťové jízdenky jednoho dopravce, který se s ostatními o tržbu z ní dělit nechce, zcela logicky u těch ostatních neplatí.

Tedy platnost/neplatnost IN100 řešte s ČD a.s., neb je jen na nich s kým a jak se o tržby za IN100 chtějí dělit (skutečně dělit, nikoli to jen velkohubě tvrdit a zároveň odmítat jakýkoli normální způsob dělení).

Radnovas

To je zase z hlavy Kolovratníka? 🙂

Pako

My, co na dráze děláme budeme rezijky hájit, je to logické, Ti co na dráze nedělají a někdo jiný má výhodu kterou oni nemají to budou brát přesně obráceně, asi je to taky logické, tak už jsme nastavení. V každém případě je to jedna z věcí, kvůli které na nějakej ten den třeba bude kdyžtak stávka, zkusit se to musí… 😀

pako

A ti co již nějakou výhodu mají, ostatním stejně přát nebudou – to už je ta naše povaha česká.

Už nevím jak přesně to bylo, ale pointa bude asi jasná:
„Pane Bože, já tak sousedovi závidím, že má 4 prasata.“ Bůh na to: „synu, chceš-li, i ty budeš mít 4 prasata.“ „Ne, Bože, nechci 4 prasata, chci aby mu ty jeho pochcípali….“

xyz

„„Pane Bože, já tak sousedovi závidím, že má 4 prasata.“ Bůh na to: „synu, chceš-li, i ty budeš mít 4 prasata.“ „Ne, Bože, nechci 4 prasata, chci aby mu ty jeho pochcípali….“
Nejvíc si tohoto jevu všímám právě u některých nádražáků, kteří zjevně závidí poslancům či policistům jejich zaměstnanecké výhody. Načež nezbývá dodat – ať i oni se pokusí stát se těmi poslanci či policisty (atd.) a budou mít takové výhody také. 🙂

Kubrt

Mluvíte za zaměstnance ČD nebo SŽDC nebo obojí? Jakou míru podpory a pochopení od veřejnosti předpokládáte pro svůj požadavek?

Jiří

No, kdyby zaměstnanci všech firem stávkovali za benefity, tak asi česká ekonomika klekne 😀 Naštěstí většina zaměstnanců chápe, že jde o nenárokovatelnou odměnu a čím dřív se výjimka v podobě režijek zruší, tím líp.

Petr

když si zastávkovali naposledy, tak uvolnili koleje od nákladní dopravy na další desetiletí 🙂

pako

Já ale žádný požadavek nevznesl…. Moc Vám nerozumím. Můj komentář se netýkal ničeho konkrétního, pouze měl, v jistém slova smyslu, poukázat na stav české, všezávidící a nicnepřející, společnosti, která se díky problému režijek opět ukazuje v pravém světle….

pako

Pardon, díky mobilnímu zobrazení se mi rozhodilo vlákno a reagovsl jsem na jiný příspěvek 🙂

xyz

„My, co na dráze děláme budeme rezijky hájit, je to logické“ Však vám je nikdo nebere. Předpokládám, že váš zaměstnavatel (ČD, a. s.) je co k čemu, aby vůči objednatelům byl vstřícní s poskytnutím kompenzace umožňující využívání vašich zaměstnaneckých jízdenek i nadále. „Ti co na dráze nedělají a někdo jiný má výhodu kterou oni nemají to budou brát přesně obráceně, asi je to taky logické“ Chybné předjímání (pominu-li, že už samo toto falešné dilema nedává logiku; o zrušení režijních jízdenek není řeč; jejich existence je v kompetenci zaměstnavatele). „V každém případě je to jedna z věcí, kvůli které na nějakej… Číst vice »

Pako

Chyba je že od samého počátku liberalizace, Provozní zaměstnanci ať už ČD,RJ,Aririva by ji měli všichni a mělo by to být nějak zakomponováno do státního tarifu, pro rodinné příslušníky atd. je to věc už každého dopravce…

Otmar

Stávka

Petr

Jen si zastávkujte, soudruzi. Ale pořádně, ať už konečně objednávky veřejné dopravy dostane jiná firma.

Petr

jen si zastávkujte – jiných dopravců je dost

Železničář z venkova

Dopravců možná.
Koleje jsou ovšem jen jedny…
Když bude stávkovat CDP, nepojede vůbec nikdo

-TR-

Režijka dnes nemá smysl. Lepší by byla sleva 90 % pro zaměstnance SŽDC z budoucí roční jízdenky SJT.

Jiří Kocurek

Ještě lepsí by bylo, aby to zaměstanvatel koupil za plnou cenu, nicméně ta jízdenka by byla daňově uznatelným nákladem. Zaměnstanec by pak jenom zdanil benefit, ale už by se z té částky neplatilo zdrav + soc. Čímž by to vyšlo levněji jak pro zaměstanace, tak pro zaměstanvatele.
Ostrouhal by pouze FÚ, uviděl by méně peněz v výplaty zaměstnance. Ve výsldku by se pak přerozdělovalo méně peněz, nebyly by potřeba všelijaké ty kompenzace dopravcům a přesouvání peněz přes ouřední mašinérii. Jenže právě z toho důvodu j to neprůchodné, ouřední mašinérie přece nepůjde dělat strojvedoucího.

MartinLT

Možná i 80%

VRT

Staaaaaaaavkaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!

Již vzhůru psanci této země,
již vzhůru všichni, jež hlad shnět!
Teď právo duní v jícnu temně
a výbuch zahřmí naposled.
Od minulosti spějme zpátky,
otroci, vzhůru k cílům svým!
Již chví se světa základ vratký,
my ničím nejsme, buďme vším!

Soudruh

Poslední bitva vzplála,
dejme se na pochod,Iinternacionála
je zítřka lidský rod!

Dělníci, též, rolníci, bratři,
jsme velkou stranou dělnickou.
Všem lidem jenom země patří
a zahaleči ať již jdou!
Dost napásla se naší muky
vran, supů hejna kroužící,
rozptýlí den příští jich shluky,
věčně vzplá slunce zářící!

Poslední bitva vzplála,
dejme se na pochod,
Internacionála
je zítřka lidský rod!

Hrackalw

Tedy soudruzi já se nestačím divit jak si ty texty pamatujete palec nahoru :-).

pokuston

Jen jestli si oni z vás a vašich názorů nedělají tak trochu legraci.

VRT

Ne, myslíte? 😀

Zlínka

Proč si to pamatují? Protože tehdy šli v prvním šiku. Že soudruzi Vrt a ostatní. Jen pak rychle převlékli kabát. 😂

VRT

Podívejte, ne každý je tak starý jako vy. Mě bylo, ctihodný starče, v roce 1989 přesně 13 let. Nějaká další moudra? Nebyl jsem ani v pionýru.

Otmar

Stávka.

VRT

Jednoznačně! Neomezená. Sáhnou na režijky a nehne se kolo!

Otmar

Stávka za bolševika by byla prakticky sebevražda. Pamatujete střelbu do stávkujících v Plzni v roce 1953 když se snažili stávkovat proti měnové reformě bolševika?

VRT

Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Bylo mi sice -23 let, ale jako by to bylo včera!

modrá guma

Bude stávka!

MiKi

Ale „kosočtverec“.

Premek

Děkujeme za chvilku geometrie…

Petr

Nedalo mi to a schválně jsem si vyhledal onen zákon. tam se píše: § 33 Vztah ministerstva k akciové společnosti České dráhy a ke státní organizaci Správa železniční dopravní cesty Ministerstvo stanoví ceny jízdného a přepravného a podmínky jejich uplatnění (tarify) pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní cesty, zaměstnanců ministerstva a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečování, provozování drážní dopravy, poživatelů důchodů, kteří pracovali v oblasti drážní dopravy, jakož i jejich rodinných příslušníků. Proč tedy stát chce určovat benefit pro SŽDC formou zákona o ČD? Už to tu někdo naznačoval. Vypusťme ze zákona… Číst vice »

J.L.

Typická ukázka vzájemné nekonzistence našich zákonů:
Zákon o dani z příjmů (586/1992 Sb.) v paragrafu 6, odst. 9 „Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, dále osvobozeny“, písm. e): „zvýhodnění poskytovaná zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu osob SVÝM zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům ve formě bezplatných nebo zlevněných jízdenek“

Čili ČD zaměstnancům ČD, RegioJet zaměstnancům RegioJetu, atd. SŽDC není zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu, a tudíž tento „benefit“ musí zaměstnanci SŽDC jako příjem danit a platit z něj pojistné.

Axel

Jenže ta podružná otázka vztahu mezi zaměstnavatelem (SŽDC) a jeho zaměstnanci. Tady jde o to, aby se za cestovné normálně platilo jako za každou jinou poskytnutou službu tomu kdo službu poskytuje. Protože tady nejde o vztah mezi dopravcem (Vy píšete ČD) a nějakým zaměstnavatelem (SŽDC), kterých chce aby jeho zaměstnanci jezdili s dopravcem. Přece v regionální dopravě platí co řekne zákazník (=kraje, popř. ministerstvo dopravy či svazky měst/obcí). A někteří zákazníci si myslí že je lepší, aby dopravce pouze jezdil a riziko jestli utržní dost od cestujících, aby řešil přímo zákazník nikoliv dopravce. A už dávno je známé řešení jako… Číst vice »

Lubir

Bohužel vás všechny musím trochu zklamat. Včera jsem četl na internetu „Historii režijek“, takže žádný bolševicko-dělnický výmysl – režijky zde byly již Rakouska-Uherska na ck drahách od roku 1860 přežily císaře pána, přežily I. svět. válku a přežily i tatíčka Masarika i z celou slavnou první republikou, naši dědkové byli „pod penzí“ , režijky přežily i II světovou válku i s Němci, to si ani Hitler nedovolil vzíti. Co kdysi železničáři jsme dostávali také uhlí – dnes je fuč, dostávali jsme i vagón na stěhování – dnes je fuč a co já vím ještě. Po válce celá léta režijka v… Číst vice »

xyz

„to si ani Hitler nedovolil vzíti“
To je zajímavé, jak se toto „hitlerovské“ slovní spojení v některých nádražáckých kruzích drží.

Zaznívalo i před cca 10 lety v souvislosti „ani Hitler je nezrušil, zato Kalousek to teď chce udělat“ (i tehdy šlo o manipulativní lži; Kalousek navrhoval jejich započtení do základu DPFO s tím, že VŠEM ZAMĚSTNANCŮM – bez ohledu na zaměstnavatele či sektor svého působení – by se navýšil nezdanitelný základ; hrozbou tzv. časově neomezené stávky byl tento návrh následně Kalouskem stažen).

Karel

Zestátňování železnic probíhalo zhruba v letech 1884 -1909, několik drah bylo státem odkoupeno až za Československa. Také StEG byla původně soukromá. Jak podle vaší ctěné představy ty režijky tehdy fungovaly, když takřka každá dráha patřila někomu jinému?

Tomáš Sysel

Lidem z Drážního úřadu to až tak nevadí. Jednoduše z kapsy vytáhnou průkaz státního dozoru a jedou zadarmo třeba sbírat borůvky do Krkonoš.

MiKi

No to těžko.

Tomáš Sysel

No, to lehko. Zkušenost – vidím to v sezóně velmi často. V létě výlety na Černou horu, v zimě lyže na sjezdovku do Buků. Navíc v plzeňských tramvajích se pak státní dozor ve věcech drah musí asi povinně vykonávat s nákupními taškami.

Mesicek

Kraje nemaji povinnost platit rezijkarum a jejich rodinnym prislusnikum jejich vylety.Takze bud rezijky zrusit uplne a nebo omezit ,moznost jejich pouzití

Zdeněk

Kolik prosím platí kraj za jednoho režisty? Nevím a jen se ptám. Děkuji.

Vít Jůza

To se ani nedá spočítat … když se platí celé vlaky, a když se podle různých okolností za cestující inkasují různé částky …

Železničář z venkova

Takže plácáte.
Kolik myslíte, že se v jednom vlaku sejde režisérů a má to nějaký vliv na obsazenost daného spoje? Jako, že by se místo těch 4 rezistu nevešli čtyři studenti nebo důchodci za 25%?

Hrackalw

Kraje si vybraly dopravce podle nabídek uzavřely smlouvu na určitou cenu a tu budou platit. Nevím jak to myslíte že by někomu ještě něco platily.

Lubir

Nevím jask došly kraje k tomu, že mají co kecat do železniční dopravy. Řídí tak lidé, kteří v životě vlak ani neviděli