LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Olomouc zavádí jízdné zdarma pro doprovod nejmenších dětí

Tramvaj EVO 1/o v Olomouci. Foto: DPMOTramvaj EVO 1/o v Olomouci. Foto: DPMO

Podmínkou pro bezplatnou přepravu je doložení věku dítětě.

Zpět na článek
56 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Votava

Měl jsem za to, že děti jezdí zdarma, protože „nezaberou moc místa“ a téměř vždy jedou s platícím dospělým doprovodem – tedy zaplatí jeden lístek místo dvou. Proč by najednou měli jezdit zadarmo oba? To už můžou jezdit zadarmo všichni, protože skoro každý je něčí doprovod (nebo někým doprovázen) – přítelkyně, známé, psa, zavazadla…

provokatér

„Věk dítěte bude nutné při přepravní kontrole prokázat jeho občanským průkazem, pasem nebo průkazem dítěte do tří let, který bude vydávat Dopravní podnik města Olomouce.“
Od jakého věku dětí jsou jim vydávány občanské průkazy?

Kernteriér

Od 0.

Halamus

Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, o jak skvělou věc jde. Někdo tedy potřebuje někam zajet, a aby to měl zadarmo, vězme s sebou haranta. Počet lidí v MHD stoupne a vše je sluníčkové.
Kdyby to zavedli v Ostravě, kdejaká Eržika by provozovala půjčovnu děcek a v MHD by to bylo ještě více multikulturní.

Pavel

V roce 2016 žilo v ČR 36 osob jménem Eržika. Ani jedna z nich nežila v Ostravě, ani v Olomouci. https://www.kdejsme.cz/jmeno/Er%C5%BEika/hustota/
Rozumím-li vám dobře, vy byste při potřebě cestovat nechal 2leté dítě samotné doma?

MHD

Já myslel, že dítě má 2 rodiče. Pokud potřebuje cestovat je jeden z rodičů, druhý se o dítě postará.

Kernteriér

To funguje možná u tebe doma. C normálních rodinách se chodí do práce.

Petr766

Mně teda v MHD vadí úplně jiná sorta cestujících než rodič s dítětem do 3 let…

Petr5

„Vzít si sebou haranta“ představuje mj. i velkou zodpovědnost za něj. Ale vysvětlit to někomu, kdo nemá zodpovědnost ani za vlastní bláboly, je těžké.

Petr766

Nesmysl.

Luke

Proč? Bude to stát prachy, navíc v době krize

Pavel

Když se matka sveze zdarma, nebude to dopravní podnik stát ani o korunu víc, než když půjde pěšky. Máte představu, kolik činí dávka mateřské dovolené? Mnohem míň než průměrný důchod, přesto nad slevou pro důchodce nediskutujete, zato u matek vám vadí.

xyz

Ale bude to dopravní podnik (potažmo Stat. město Olomouc coby donátora) víc než kdyby ta matka platila.

Mmch. kdykoliv ta matka pojede sama, tak stejně platit bude.

Pavel

A právě tohle město, resp. jeho rada, o tom rozhodla. Chcete zpochybnit právo města rozhodovat o svém rozpočtu? Mají k tomu své důvody, příslušnou důvodovou zprávu si můžete vyžádat. https://www.olomouc.eu/administrace/repository/gallery/articles/25_/25978/072-rmo-20210208-usneseni.cs.pdf

xyz

Právo o tom rozhodnout samozřejmě mají, čímž není nijak dotčeno to, že jde o další výdaj nad rámec stávajících.

provokatér

Je to pořád mnohem lepší (a není to dražší), než kdyby toho fakana tahala v kočárku (aby to měla zadarmo všechno) a otravovala zbytečně ostatní ještě s tím překážejícím vehiklem!

Jakub

„Stačí na něj na zastávce mávnout a on už dá například pokývnutím hlavy najevo, jestli smí člověk s kočárkem nastoupit, či nikoli. “
Najede na výmol a kývne :-)))

Luboš Beneš

Občanský průkaz dítěte do 3 let… to si jako vytisknu?

Gajda

https://www.mesec.cz/clanky/obcansky-prukaz-pro-deti/

a máš 5 let klid za minimum peněz a k našim sousedům mu to pak stačí i na cestování, stejně jako po celé EU

Kernteriér

To samozřejmě můžeš, ale lepší je si ho nechat vydat na úřadě.

2084

Zajímavé, že většina krajů nemá peníze, a tak zdražuje jízdné nebo omezuje dopravu, a tady se zavádí jízdné zdarma pro doprovod.

Pavel

Vy byste nechal 3leté dítě cestovat bez doprovodu?

MHD

Snažíte se nám demagogicky vnutit, že pokud doprovod nebude cestovat zdarma, budou děti do 3 let cestovat samotné.
Ale to se neděje a dít nebude.

PIDofil

Když to dítě posadíte do kočárku, tak pojedete zdarma i s tím kočárkem – tak proč to neumožnit jednodušeji i bez kočárku?

PIDofil

Když to dítě posadíte do kočárku, tak pojedete zdarma i s tím kočárkem – tak proč to neumožnit jednodušeji i bez kočárku?

Karl vB.

Docela dobrá manipulativní otázka! V Olomouci před touto úpravou cestovaly děti do 3 let samotné?

Thomas

,,Podmínkou pro bezplatnou přepravu je doložení věku dítětě. “ dítěte

Martin

Mám 91 letou babičku. Kdy konečně budu mít jako její doprovod MHD zdarma?

MLB

Já mám modré ponožky s puntíky, kdy budu mít taky MHD zdarma?

Zrovna v Olomouci, kde lístek nestojí ani dvacet korun, si snad nikdo nemusí stěžovat na výdaje za jízdné… Mimochodem jako vnuk 91 leté babičky byste se měl především starat o to, aby se nikam MHD trmácet nemusela, zvlášť v této době.

Karl vB.

Vaše replika s modrými puntíkatými ponožkami je minimálně netaktní. Myslíte si, že staří lidé mají jízdu v MHD jako hobby?
Martin vycházel zcela oprávněně z obecného principu doprovodu osoby potřebující asistenci v MHD. Může to být jak devadesátiletý člověk, stejně jako dítě do tří let. Proč je to v jednom případ jeden gratis, ve druhém ne je otázka na DPMO. Zvlášť v případě Olomouce, který nakupuje tramvaje po jednotlivých kusech, tedy nejdráže, jak to jde.
https://zdopravy.cz/olomouc-nakoupila-dalsi-tramvaj-z-krnova-pujde-o-nejdrazsi-solo-vozidlo-v-cesku-48131/

Pavel

Jízdné schvaluje město, ne dopravní podnik. A zastupitelé nejspíše měli důvod, proč podpořit právě rodiče na mateřské. Mrkněte na web města, hledejte usnesení a důvodové zprávy.

MHD

Že by tím důvodem bylo zalíbit se voličům?

Pavel

Cílem zvolených zastupitelů je pracovat pro své voliče. Když v r. 2018 před komunálními volbami sháněl Babiš hlasy, zavedl slevy 75% pro důchodce, přičemž průměrný důchod je o 40% vyšší než průměrný příspěvek na rodičovské dovolené. Takže olomoučtí zastupitelé dorovnávají Babišovu nespravedlnost. A do komunálních voleb je teď dost daleko.

MHD

Z vás čiší závist vůči důchodcům. To že se populisticky přidávalo důchodcům ještě neznamená, že se to musí trumfovat jinde.

Petr766

A z vás čiší hloupost.

Pavel

Spočtěte příjem matky na mateřské a jejího dítěte. Spočtěte příjem důchodce a jeho doprovodu. Asi tak.

Petr766

Ano, bohužel spousta starších lidí cestuje MHD naprosto zbytečně jen aby „ušetřili“ na nákupu 10 Kč.

Pavel

A bude mít ta matka na mateřské aspoň takovou dávku jako je důchod vaší babičky?

MHD

A co srovnávat příjmy celé domácnosti? Obvykle má matka nějakého manžela, který chodí do práce. Matky samoživitelky mají nárok na další úlevy a podpory, o těch tu ale není řeč.

Pája

Vy děti evidentně nemáte.

xyz

Další díra do rozpočtu (už tak zasaženého poklesem rozpočtových příjmů vlivem ekonomického poklesu). 🙂

Prazak

Pokud má přenosná jízdenka podobu dítěte, dostává to lidský rozměr. Ale to zase vyváží revizor, který u tříměsíčního dítěte bude striktně vyžadovat doklad, že mu nebyly tři roky.

MLB

Asi se revizorům nechtělo hádat s černými (!) pasažéry. Ti mají nějaký ten čerstvý přírůstek po ruce většinu života…

navratp

Budou se hádat ještě vic.

MLB

No nebudou, protože odteď budou jezdit bez lístku zcela legálně…

Honza

Tak hlavně, že ostatním se jízdné nedávno zdražilo. Olomouc je ale naštěstí malá takže se dá např. od nádraží do centra pohodlně dojít pěšky

Mira

Olomouc je už vesnice z tramvajemi.

Pavel

Ano, tomu se říká solidarita. Solidarita většinové společnosti s matkami pobírajícími almužnu jménem mateřská.

Jackub

Solidarita je věc dobrovolná. Nucená solidarita solidarotou být přestává. To za prvé. A za druhé – nuceně už „solidární“ jsme. Mateřská se platí z daní, tudíž na ni přispívá každý plátce daní v této zemi. „Solidární“ bychom nebyli, pokud by žádná mateřská nebyla (jako např. v 19. století). Tím nehodnotím, co je dobře a co špatně, jen zasazuji věc do širších souvislostí.

Pavel

Beru to jako váš názor, ale realita je jiná. Tomu vašemu pojetí solidarity se říká taky dobročinnost a nic proti ní, i ta je zapotřebí. Je však řada dalších projevů solidarity, která je nastavena oprávněným orgánem a je pak závazná pro všechny, i pro ty, kterým se nelíbí. Například progresivní daň z příjmu (v Česku se daňová přirážka dokonce přímo pojmenovala jako solidární daň), nivelizované důchody, školné „zdarma“, zdravotní péče „zdarma“, podpory v nezaměstnanosti, slevy pro osoby ZTP, a spoustu dalších. Tohle všechno není samozřejmé, jsou země, kde to nemají ani dnes. Jestliže chtělo olomoucké vedení města nějak víc ještě… Číst vice »

Matěj

A toto je potřeba proč? Rodiče nemají na lístek MHD?

Prazak

Původně se to v některých městech zavádělo proto, že tam zavedli nástup předními dveřmi a pro lidi s kočárkem je pak velmi komplikované si koupit lístek a zároveň hlídat kočárek.

xyz

A v jednom městě (kde je nástup předními dveřmi už skoro 30 let; předtím tam byl všemi dveřmi) zavedli před pár lety taky bezplatnou jízdu pro člověka s kočárkem, aby do měsíce řekli, že ten člověk stejně musí s kočárkem být u předních dveří a požádat řidiče, zda smí s kočárkem nastoupit (kdy v každém okamžiku smí být přepravován vždy jen jeden kočárek). Aneb asi neznají „mávnutí“. https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/cestu-s-kocarkem-sleva-neusnadnila-nutny-je-souhlas-ridice-20190207.html

Ale chlubit se elektrobusem do médií (kde se to následně dostalo i na tyto stránky – viz včerejší článek), to by městskému úřadu v tom městě šlo. 🙂

Liposh

Proto se onomu městu v okolních městech a městečkách říká UDH- údolí dutých hlav. Nejsem z toho kraje, ale když jsem tam dojel, překvapilo mě, že to tam používají opravdu všichni 😁

On.

No říká se tomu podpora rodin. Město to nic nestojí, na tržbách to nepozná, rodiče ušetří drobné že to ani nepoznají.

jva

Jedna sleva pro pár lidí sem, jedna tam – a stokrát nic umořilo vola. A zaplatí ho z daní ti, co v té MHD (jako jedni z mála) musí platit…