Odstartoval tendr desetiletí. Automatizace metra zahrne nové vlaky, nástupiště i celý systém
Stanice Olbrachtova. Pramen: IPR Praha
Jedna z největších zakázek v historii DPP předpokládá náklady 86 miliard. Součástí je dodání 69 souprav, které budou jezdit bez řidiče.
Dalších veřejných 100 miliard Kč utracených za hračky v tom nejméně efektivním místě ČR pro dopravní investice. O zákonu klesajících výnosů asi v téhle zemi ještě nikdo neslyšel.
Správné dopravní řešení Prahy je zamezit pokračování nesmyslného přílivu lidí. Správných řešením rozhodně není příliv lidí ještě podporovat dalšími extrémními útratami.
Dopravní řešení Prahy je mít ty lidi už v Praze, aby všichni furt nedojížděli. Plus jsou to Pražské peníze, stát na to nedá ani korunu.
Bohužel ani vy zdá se nechápete, že se snažíte řešit pouze následky, nikoli příčinu.
Počet obyvatel ČR opravdu nestoupá tolik, aby sám od sebe ospravedlňoval takový nárůst obyvatel v pražské aglomeraci (což říkám jako pražská náplava).
Ano, v Praze se žije dobře. I jako rodilý Pražák nemám chuť ani právo to někomu ubírat. Ale nezapomínejte, že i když by se magicky dalo důstojné žít v celé republice, pořád se do Prahy budou stěhovat lidé ze zahraničí. Chtít aby bylo lepší žití v regionech je super, ale zrovna Praha s tím nemá co dělat.
Tak není to samo od sebe, ale v Praze jsou vyšší platy, vyšší dotace městu, žije tam většina lidí přišlých ze Slovenska, a jiných zemí, mnozí studenti VŠ tam po studiu zůstavají. je to přirozený proces, který nelze nijak ovlivnit.
Nic jako „pražské peníze“ neexistuje. Dělbu veřejných peněz určuje zákonem stát. Argumentace typu „ale přece lokální daňové příjmy“ a „Praha vytváří 25% HDP“ jsou známé lži ospravedlňované dezinterpretací makroekonomických statistik.
Já jsem mimo jiné makroekonom, ale již v tom oboru nepracuji, JE to ještě trochu složitější ,než si myslíte. Je to také věc statistiky, která započítává příjmy firem, podle toho, kde sídlí. Mluvím o maloobchodních a jiných řetězcích.
Tak samozřejmě, že pražské peníze, jde jen o to, jestli se dluhy měst nezapočítávají do státního dluhu, protože jsme jeden stát. Napište někdo, kdo to ví určitě, jak to je,
Pardon, upřesním, jde o tzv. dluh veřejných prostředků. V podstatě nejde o pražské peníze, ale o veřejné peníze, které dostává Praha od státu, a pokud není v dluhu může si s nimi víceméně dělat co chce (ale je to monitorováno MF ČR) a samozřejmé pokud je v dluhu, tak stát má nástroje, které to mohou regulovat.
Ano, další vysávání lidí z celé ČR do jednoho místa (tj. Prahy) je největší problém této země (hned po ruské hrozbě a stárnutí obyvatelstva). To naše státní správa, vláda a už vůbec běžný člověk dosud nepochopili (a proto také dostáváte v hodnocení takovou sodu). Bohužel neexistuje v našem prostředí žádný průchodný způsob, jak tomu zabránit (stejně jako nejde zabránit stárnutí obyvatelstva a ruské rozpínavosti). Je samozřejmě urgentně potřeba řešit opatření, která se to budou snažit co nejvíce utlumit a geograficky diverzifikovat ekonomickou aktivitu. Nicméně i tak je nezbytné řešit stav, u kterého velmi jistě víme, že už nastal – kolaps… Číst vice »
Moc chválím za tento (byť zdlouhavý) tendr. Všechna čest Scheinherrovi, který připravil všechny podklady a udělal tržní konzultace s potenciálními zájemci.
Jen mi přijde počet jednotek strašně malý. Pokud se má zvášit efektivita Céčka, která má již dnes 53 souprav, mělo by jich být tedy alespoň 60 a na Déčko je za mě 16 taky málo, když se plánuje až 12 stanic z Depa Písnice až na Nám. Republiky. Vychází mi minimálně 85 jednotek.
Myslím, že ze soutěžního dialogu vzejde 70 souprav + 30 jako opce.
Proč chce vlastně DPP utrácet za stěny? Jsou u nás opravdu tak časté sebevraždy, že je kvůli tomu třeba vybudovat fyzické zábrany a udělat pražské metro opticky stísněnější? S běžným pádem do kolejiště, či špatně zavřenými dveřmi si již dnes dovedou poradit i obyčejné kamery.
Je to vysvětlené v diskuzi k dnešnímu souvisejícímu článku. Těch důvodu je víc.
Btw.třeba v Tokiu je to na všech linkách metra (a naopak není na žádných linkách, provozovanými Japan Rail).
V nám docela blízkým Norimberku to jde taky bez nich. A určitě k tomu bude od VGN taky vysvětlení co bude dávat smysl.
V Česko by se každé jejich slavné „předběžné tržní konzultace“ či „soutěžního dialogu“ automaticky zúčastnit i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože tyto postupy k ničemu jinému neslouží! V normální zemi stát, město, vypíše veřejnou poptávku a dostane veřejné nabídky. Nějaké šuškando v kanclíku by mělo být trestné.
Prokázal jste velikou neznalost postupu zmíněných procesů.
Mno, mám takový pocit, že až bude céčko bez strojvedoucích, tak EČS už si tam ani neškrtne.
Nepamatuji, kdy jsem naposledy potkal EČS na céčku…
Doufám že na C ty příšerné stěny na nástupištích nikdy nevzniknou, protože by stanice architektonicky naprosto znehodnotily. Automatické metro se umí i bez nich (Budapešť). Kde jsou památkáři, když je potřebujeme?
Stanice C jsou ošklivé snad skoro všechny, jak by je to proboha mohlo architektonicky znehodnotit?
Céčko, pravda, je obecně architektonicky slabší než A a B, ale i tak některé stanice – například Vyšehrad a Hlavní nádraží – nespornou kvalitu mají. Naštěstí stanice na této lince mají často velké vestibuly, kde výtvarné řešení akcentuje úctyhodný podélný rozměr nástupní haly, a osazení předstěny si tak lze relativně snadno představit.
Ty stanice jsou památkově chráněné?
Památkáři?
Já přemýšlím, která stanice Céčka je tak hezká, aby jí to znehodnotilo… nebo obecně, která je vůbec hezká. Spíše jsou to jednoduché, účelné a víceméně dostačující stavby ve tvaru kvádru. Architektonicky nijak zajímavé. Vlastně se spíše bojím, že třeba Pankrác díky sloupům už tak stísněný ještě přijde opticky o prostor, ale to je čistě o zvyku.
Souhlas. V těch více stísněných stanicích, které jsou mimo centrum, a provoz je tam slabý, by ty stěny nemusely být.
Mám radost, že zatímco na nově budované lince D budou stěny na nástupištích 2,3 m vysoké, u stávající linky C, která má mnoho architektonických kvalit, mohou být vysoké jen 1,5 nebo 1,7 m, aby tolik nenarušovaly koncept stanic. Za touto iniciativou zřejmě stojí architektka metra Anna Švarc (zmiňovala tyhle své snahy v Podcastu Zdopravy) a patří jí za to veliký dík!
Ono by bohate stacilo, aby to nebyly ty steny, ktere navrhlo AZD a testuji se na Zlicine. Jakykoliv zahranicni dodavatel, treba z Francie, by dodal steny, u kterych se da mluvit i o designu. V AZD proste vzali nejake profily, ktere meli ve skladu a z toho udelali “navrh”. Podle toho to tak vypada.
Aha, to dělá AŽD? Zase? A i design? Tak to je balkán, fakt…
Nezbývá než doufat že se z tohoto bohulibého záměru nestane další Temelín nebo tunel Blanka…
Firma na 3 písmena si už ohlídá, že všechno dopadne, jak dopadnout má 🙂
Neměly by se tyhle peníze radši dát do stavby třetího okruhu? Víme, že vnitřní ani vnější okruh zácpy a dopravdu v Praze nevyřeší, tak třeba pomůže postavit ještě prostřední?
A čtvrtý, a pátý.. hlavně ne investice do veřejné dopravy!
Prozatím by stačilo dostavět alespoň jeden.
Na tom už se pracuje: https://zdopravy.cz/na-novou-cast-prazskeho-okruhu-vyjedou-poprve-bagry-rsd-vybralo-archeology-198048/
Treti okruh by snad stavela Praha ze sveho rozpoctu?Asi tezko …
https://en.wikipedia.org/wiki/Poe's_law
Na tomhle webu my se měla udělovat cena „auto moto guma“ …Vy byste měl být prvním čestným laureátem. Neuvěřitelné hloupý názor
To je nějaký nepochopený sarkasmus, že ano?
Podívejte se na mapy amerických měst a pak se o tom můžeme začít bavit 🙂
Moc hezká ironie. 🙂 Dokonce Vám i někteří uvěřili, že byste to snad mohl myslet vážně.
Pokud dojde k automatizaci provozu, a tím vyloučení lidského faktoru na lince C, nebylo by rozumné ji za trojským mostem rozdělit a provést druhou větev, která by obsloužila Tróju a sídliště Bohnice?
také si myslím, že by toto větvení na severu – https://mapy.cz/s/ducubabuze do 4 nových stanic bylo u Céčka vhodné,
A ten stometrový schod?
Pokud by to šlo obloukem přes Troju, tak by to stoupání nebylo tak kruté. Ale i tak by asi stanice Bohnice musela být hluboko asi jako Náměstí Míru.
To byl, pokud si vzpomínám, původní návrh céčka.
Nebo tu odbočku udělat z Kobylis, tím by to stoupání a klesání, nebylo tak velké a holt jedno extrémně přetížené místo (Zoo) se bude muset vyřešit jinak
Já bych tam spíš táhnul to D:
Hlavní nádraží – Náměstí Republiky – Letná – Zoo – Bohnice
Letná podle mě (bydlím u zastávky Kamenická) metro nepotřebuje – Je to kousek jak na Áčko na Hradčanskou, tak dolů na Vltavskou či na nádraží Holešovice. A samozřejmě nesmíme zapomínat, že „již brzy“ budeme mít hned u nosu rychlodráhu na letiště/hlavní nádraží:-D
Bohnice by to potřebovaly. Původně tam metro mělo vést, pak se to z nějakých důvodů (celková jízdní doba? peníze?) udělalo jinak. A protože nebude ani lanovka, ani tramvaje (nejspíš), tak tam i nadále zůstanou automobilové a autobusové orgie. Přitom samotné Bohnice mají cca 16,5 tisíce obyvatel, navazující Čimice 6,5 tisíce, plus je tam moloch psychiatrické nemocnice. Troja má sice aspoň tramvaj, ale v místě, kde je to úplně k ničemu. Je potřeba obsluhovat obě zahrady, které patří k nejnavštěvovanějších objektům v Praze. Bylo by tedy hezké mít tam větev s jednou stanicí v oblasti Trojského zámku (jeden výstup k zoo,… Číst vice »
V 80.letech se plánovalo , že trasa povede nejdříve do Bohnic a pak se teprve svede do Kobylis a Ládví. Ale cena nakonec rozhodla o kratší variantě. Pokud to není na větvení připraveno tak to težko pujde zrealizovat, stejne jako to vlastně nejde na Veleslavíně.
Upřímně… když Bohničtí znepříjemňují výstavbu logické tramvaje, proč by jim mělo město hradit výrazně nákladnější a komplikovanější (na výstavbu i provoz) variantu?
To závisí na těchto exernalitách: V prvé řadě jsem toho názoru, že celý břeh vltavy od Mostu Barikádníků až po ZOO by se měl urbanizovat hustou blokovou zástavbou, jenž by ospravedlnila jednak dopnění stanice metra na předpolí Trojského mostu a rovněž u ZOO, čímž by byl vyřešen i problém její dopravní obsluhy a snad by jednou provždy ukončil nesmysly typu lanovka (no budiž, tento nesmysl ukončila EIA ale stejně…) Bohnice samotné jako sídliště obsluhované čistě autobusy jsou prostě průšvih, to se jistě shodneme, stejěn jako soulasím, že jenom kvůli nim (jakkoliv tam sídlí i docela důležitá psychiatrická nemocnice, pro kterou… Číst vice »
To se se urco vyplati, dat misto vetsiny dopravnich staveb v Praze (vcetne temer vsech, ktere si tykaji IAD a cyklistu) prachy AZD za vyhozeni hrstky strojvudcu metra.
1. Vlaky se strojvůdci by o moc levnější nebyly, ušetřilo by se víceméně jen za ty nástupištní stěny.
2. Automatické řízení umožňuje kratší intervaly mezi spoji. Hlavně na céčku je to potřeba jako sůl.
80 miliard se vyhodí za opravy silnic a dálnic každoročně, tohle je investice s životností nejméně 35 let… To vychází na nějaké 2 miliardy ročně, což zhruba odpovídá částce, která se v Praze každoročně dá za údržbu zeleně a veřejných prostranství…
Vaše matematika je obdivuhodná, jako že to těch 35 let bude bez údržby a vylepšení.
Povězte nám, jak větě o údržbě formou full service na 35 let rozumíte vy.
To je na vlaky, ne na provoz metra. Nicméně pan Novotný to napsal tak, že za silnice se „vyhodí“ 80 miliard, což je ale většinově údržba , tak proto jsem navázal, jak když tady údržba metra nebude. Full service se týká jen vozů a technologie, ale ne dalších částí metra. A hlavně full service pořád neříká nic o tom, že když se po 15 letech podělají podvozky, viz M1, takže se na to vztahuje 100% záruka.
Zároveň dalším nákladem bude osazení zabezpečovače do M1, které se budou stěhovat.
Tak jsem rád, že se stádo matematiků rozšířilo 😉
on pouze konstatoval, že celková investice na rozpočítaná na jednotlivé roky plánované životnosti NENÍ VYSOKÁ, jak bylo výše nesmslně tvrzeno, ale také tam nebylo původně argumentováno ještě potřebou provozních nákladů!
Jako Hurvínek válku.
Ta hrstka jsou řádově stovky. Jeden člověk je při nijak přehnané hrubé měsíční mzdě 50000 v personálních nákladech zaměstnavatele 0,8 milionu za rok.
Jestli „řádově stovky“ je 300, tak se to zaplatí už za 333 let. A to se vyplatí!
Výpočet platí – odhlédneme-li od samotné počtu zaměstnanců – za následujících předpokladů:
– současný vozový park vystačí pro linku D
– na D zvládneme jezdit bez zabezpečení
– odpovídající počet (53 souprav) 81-71M nebude potřeba 35 let nahradit, modernizovat ani nijak udržovat
– zabezpečovací zařízení na C nebude potřeba 35 let nahradit, modernizovat ani nijak udržovat
(- a částka zakázky je 80 mld. a ne 86, jak se píše v článku)
Jinymi slovy: mám dojem, že takhle „fundovaná“ diskuse je marná.
(Eh, to zabezpečení na D si škrtněte, v průbehu psaní stihl zapomenout, že tam už je.)
Dle půl roku starého článku stojí jedna souprava metra 200 mega (https://zdopravy.cz/siemens-doda-dalsi-metro-pro-sofii-spojil-se-s-polskym-newagem-169250/). Takže buď bude mít metro víc souprav než ČD béček, nebo bude po ukončení zakázky Chrle bohatší než Babiš (a místo okruhu, lanovky nebo aspoň solidních cyklostezek budou v metru zbytečné ošklivé dveře na nástupišti)
Tak to je pecka! A já už vim, kdo vyhraje. A neřeknu. 😀
Takže AŽD má už technologii a konečně je možné vypsat to správné výběrko 👍
Ivo, tak jak to budeš po internetu obhajovat tentokrát?
Ivo tu už není, ale přemýšlím, co užitečného by pak ještě mohli koupit… Co takhle něco úzkého a protáhnout to do Litschau?
Ten nový model vlaku metra představili kdy? 🙂
Dodá Škoda, soupravy NěVa
„Fungování a fyzická podoba nástupištních stěn se již delší dobu testuje v části stanice metra C Zličín.“ – nejspíš myšlena stanice metra B?