Infrastruktura Železnice

Očistila zeď a nechala ji posprejovat. Správa železnic svérázně bojuje proti nelegálnímu graffiti

Opěrná zeď na trati mezi Smíchovem a Radotínem. Pramen: Správa železnic
Opěrná zeď na trati mezi Smíchovem a Radotínem. Pramen: Správa železnic
Správa železnic věří, že povolené obrazy odradí neoficiální tvůrce. V úseku vznikne celkem sedm výtvarných děl.

Na jedné z renovovaných opěrných stěn podél koridoru Smíchov – Radotín aktuálně vzniká výtvarné dílo s názvem Kůň v běhu. Nejde přitom o nelegální sprejerství, obraz u zastávky Praha – Velká Chuchle vytvářejí výtvarníci ve spolupráci se Správou železnic. Ta věří, že tím odradí neoficiální tvůrce. Jde o první ze sedmi obrazů, které v tomto úseku vzniknou.

Zdi se v rámci modernizace trati mezi Smíchovem a Radotínem kompletně sanovaly a čistily, opravily se spáry a udělala nová římsa. „Stavba ještě není hotová a část očištěných ploch už je posprejovaná načerno. Proto Správa železnic navázala spolupráci s výtvarnou skupinou Malujeme jinak, která realizuje velkoplošné muraly,“ uvedla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Podle ní jsou členové skupiny „v graffiti komunitě respektovaní a tudíž nevzniká potřeba do vytvořených děl dále zasahovat. Umělci, kteří jsou v projektu zapojeni, se dlouhodobě věnovali nebo věnuji graffiti, nástěnným malbám, obrazům a grafice,“ doplnila Pistoriusová.

Odebírat
Upozornit na
guest
73 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Nováček

rozhodně bych všude instaloval kamerový systém. šel bych cestou jako v UK. prostě na každém rohu a všemi směry.

Nekdo

Velký Bratr Vás miluje.

adam.voj

Musím říct, že tohle se z mého pohledu opravdu nepovedlo… Než naříkat nad vandalismem poškozenými zastávkami a zdmi bych zkusil jít preventivní cestou (kamerové systémy na zastávkách stále dnes nejsou standard, raději budujeme nezničitelné betonové „antivandalské“ budky, na úkor slušných cestujících) nebo nechat zeď třeba obrůst popínavou rostlinou.

Dežo Horváth

Kolem této zdi chodím 5 let dvakrát denně a musím konstatovat, že před jejím očištěním a následným zohavením ,,legálním uměleckým dílem“ se na ní nenacházelo jediné graffiti. Úplně přesně tedy nerozumím tomu, před čím SŽ tuto ještě nedávno krásnou kamennou zeď chrání. Další nesmyslně vyhozené peníze daňových poplatníků, pokud to bylo čirou náhodou zadarmo, tak prostě jenom zničená zeď.

Jezevec

Mne se ta „profi“ grafitti docela libi, ale tady je ni vic lito tech krasnych kamenu. Ocistene to vypadalo dobre. Neexistuje neco, co by ten kamen ochranilo, aby se to dalo snadno smyt? Ale asi by se to muselo delat kazdy tyden 🙁

Jaaaa

Existuje. Dokonce i řešení, na které stačí voda.

Lukino

Nevidím tam WATT. Ten tag je snad všude kam jsem vlakem někdy jel

XspyCZ

Naše je město !

Jaaaa

To si můžete leda tak malovat. Při první skutečné příležitosti zdrháte jak malý haranti.

wm6x

Nevím jak vám ostatním, ale připadá mi že v posledních cca 10 letech graffiti výrazně ubylo

Lovosičan

Sprejeři nemají na graffiti čas; podobně jako ostatní občané celý den kontrolují „lajky“.

adam.voj

Ubylo, ale za poslední cca rok vídám na vlacích i ve vlacích kolem Prahy opět velký nárůst všemožného vandalismu. Potkat zcela „čistý“ Elefant je skoro zázrak.

Zdeněk

Na opravy lokálních tratí nejsou peníze a SŽ vyhazuje peníze za nesmyslné malůvky.
Toto se může dít jenom v čechách. Je to plýtvání veřejných prostředků.

Petr

Jak dlouho vlastně vydrží graffiti? Jak bude probíhat údržba? Bude se to obnovovat, nebo nahrazovat po určitém čase? Nebyl by špatný nějaký článek o těchto technických problémech.

rejpal

Kolik za to SŽ zaplatila?

soumar

Vandal a ničitel cizího majetku byl.

v 17. století zbičován, při recidivě oběšen
v 19. století potrestán nucenými pracemi
v 1. polovině 20. století uvězněn
ve 2. polovině 20. století pokutován
v první polovině 21. století tolerován či odměněn

Nemám z toho vývoje radost.

Miroslav Zikmund

Bohužel soudci jsou příliš útlocitní a sprejery odměňují jen podmínkou – protože dosud nebyl trestán … místo, aby jim napálili rok natvrdo a když by žádal o podmínečně propuštění, tak první otázka soudce by měla znít „pane odsouzený, jíž jste uhradil způsobenou škodu“ …. ne, takže vaše žádost o podmínečné propuštění se zamítá … je zřejmé, že jste se ještě nenapravil ….
Prevencí není to, že bude zavřený – ale to, jak se- po propuštění – bude se svými „soudruhy“ dělit o zážitky z ročního pobytu v kriminálu …

soumar

Judikáty, zákon. Míč je na straně legislativců.
Optimální řešení by samozřejmě byly poprvé veřejně prospěšné práce (z vězení toho moc nezaplatí) + mastná pokuta, podruhé kamenolom. Třikrát, a dost.

medical_examiner

Kamenolom…máte nějaký konkrétnější návrh jeho umístění?

medical_examiner

Naprosto souhlasím. Já s tím počítám jako s hotovou věcí…požadavek na náhradu škody…

Zlámalík

Vy to tady hodláte po volbách/převratu řídit? 😀

medical_examiner

Ano. Od podzimu 2041.
Takže první změna bude (pro cestující) v tom, že se jízdní řád bude měnit až k 1.lednu 2042 – ale o to divočeji

Ritchie

Doporučím TEDx talk Jeffa Rosena – Germany: Low Crime, Clean Prisons, Lessons for America. Možná vám to usnadní pochopit účel vězení. Rozhodně jím není výroba lidí, kteří nenávidí systém.

BND 30

Miroslave, měl jsem Vás za člověka se zkušenostmi a rozhledem a tohle beru jako Váš úlet. To je text jak z blesku. Tí, že všem dáme nepo-tresty, stane se svět lepším? Promiňte, ale za čmáranice na zdi jít do vězení se sice může, ale je to případ debila vymaštěného, kterému není pomoci, udělá to v podmínce a nelze zvolit jiný alternativní trest. Dobře, cepujete soudce, ale ti pracují se zákony, které netvoří, ale jen vykládají. Máte představu, jak to v našich věznicích funguje? Fakt si myslíte, že je to po hodně staru: Nápravně výchovné zařízení…? Zkuste si před psaním podobného… Číst vice »

Jakub P

Co to melete, jakej vandalismus, když jde o vytvoření výzdoby na objednávku majitele stavby?

Protože je to obrázek na zdi a obrázky na zdi občas dělaj i vandalové? To jako podle vás měli bičovat a věšet autory fresek? Ti taky dělali obrazy na stěny. A nepochybně dávno před nimi čmárali po stěnách vandalové (občas archeologové něco takovýho najdou). Máme zakazovat jakoukoli uměleckou techniku, kterou někdy někdo, někde použil k něčemu špatnýmu? To nám jich moc povolenejch nezbyde.

soumar

Ne, ale vytvořit plochu pro členy zločinecké komunity, dovolit jim ji pomalovat se zdůvodněním, že „povolené obrazy odradí neoficiální tvůrce“, je defenzivní přístup a ustupování zločinu.
Nezpochybňuji, že úzce z hlediska SŽ jde o rozumné rozhodnutí, ale mnohem raději bych viděl ten bič.

Jakub P

To jsou strašný kecy. Jaká zločinecká komunita? Máme presumpci neviny… To, že někdo maluje sprejem po zdi naprosto nemusí znamenat, že kdykoli cokoli porušil. Klidně mohl od začátku vždycky všechno dělat legálně, na plochách k tomu určených. Je jich dost. I takových, kde nejde o zadané zakázky (k těm se začátečník samozřejmě těžko dostane), ale platí systém, že kdokoli může přijít a něco nakreslit. Jedna bývala na Těšnově, pravidla byla mimo jiné sprejem na začátku zdi – nestříkat v nějaké vzdálenosti od zaparkovaných aut, nepřestříkávat pravidla. Když jsem tudy jezdil tramvají, vždy jsem koukal, co nového se objeví, řada těch… Číst vice »

soumar

Mám smůlu na ty nelegální. A zkrátka mi vadí, když tohle někdo jinak rozumný podporuje.

Graylag

Co by podle vás byl správný ofenzivní přístup. Policajt s odstřelovací puškou?
Slyšel jste někdy o tom, že výše trestu nemá na odrazení zločinců od páchání téměř žádný vliv? Oni totiž pachatelé obvykle nepočítají s tím, že by je někdo mohl chytit.

soumar

Mladý viselec na stáří nepokrade.

Jinak váš argument, aplikovaný na veškerou zločinnost, by byl bezva.

Graylag

Hoď kamenem, kdo jsi bez viny Sice jsem nikdy nesprejoval ani jsem nikdy nikomu nezpůsobil větší škodu, ale že bych v dětství a v pubertě jen nevinně seděl doma a četl si se taky nedá říct. A nejsem určitě sám. Úplně se mi nezamlouvá představa, že bych měl za některou z těch mládežnických blbosti skončit v kriminále nebo v oprátce. A společnost by tím taky nijak zvlášť nezískala. Mimochodem, víte proč se nezletilí trestají mírněji a po dosažení zletilosti se jim rejstříky zahlazují? Protože když s nimi budete zacházet jako s plnohodnotnými kriminálníky, tak se jimi taky stanou. Když chytnete… Číst vice »

Jaaaa

Nj, dřív haranta prostě doma seřezali, protože z toho byla ostuda po celým městě, dneska nemaj na výchovu čas a ještě svoje květinky brání.

Co zabedbá výchova, to se těžko napravuje.

Nicméně tihle lidi na nic jiného než výprask nereflektují. Nucené práce by mohly postačovat.

medical_examiner

Ofenzivní přístup by byl a bude takový, který páchání této trestné činnosti vylučuje.
Tedy např. pokud by ta stěna byla vlnkovaná.

Graylag

Vy jste ještě nikdy neviděl posprejovanou vlnkovanou stěnu?

Tomāš

Tady je ale právníků a kriminologů, na tomhle dopravním fóru 😀 ještě před chvílí byli tihle experti odborníky na hokejový nebo fotbalový trénink, popřípadě na epidemiologii… 😀

Žabák

Milovník represí byl.

v 21. století ignorován a vysmán

pápá

Armin

OK boomer

Martingluom

Hezký👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

julio

Bol som v Poľsku, mesto Belchatów. Múr okolo kostola je pomaľovaný veľmi pekným graffiti. Takže určite lepšie riešenie ako nevkusné čmáranice nejakého horsta na každom druhom plote a vagóne.

Kalanis

Belchatów? Krajina chmur? Trochu nevěřím. Pokud chceš mural art, tak Irsko. Na streetart je pak dost míst na světě, podle mne významný a kvalitní je v latinskoamerickém podání.

medical_examiner

Hmm…a na skutečné umění tu živíme Národní galerii… 😀

julio

Veriť nemusíš, stačí navštíviť.
https://belchatow.naszemiasto.pl/tag/graffiti-belchatow

Kalanis

Tak jen doplňuji link na ty murály – Valparaíso, https://gill.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=754295

Kalanis

A ještě B (do prvního dal autor chytáky) https://gill.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=754300

Mychal

Nějak nevidím tu přidanou hodnotu. Rozdíl mezi tímhle a zdevastovanými zastávkami všude po Praze.

medical_examiner

Že jo…já taky ne…
Já spíš vím, že pro příště je nezbytně nutné budovat všechny betonové plochy vlnkovaně…

rojo

Nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré.

Zapa

Já bych možná počkal na osobní zhodnocení na místě. To co tam bylo před tím rozhodně lepší nebylo a čistý kámen tam bohužel nezůstane.

rojo

Bohužel si nemyslím, že to v reálu bude vypadat nějak zásadně jinak. Nejsem proti myšlence s tou zdí něco dopředu udělat, jenom mi zvolená grafika nepřijde vhodná. Méně by bylo více. Takhle to na první dobrou vypadá jako obyčejné grafity.

Josef Král

Hodnotila to nějaká komise(výtvarných umělců)?

Zdrasa

A hele, přístup z 21. století! Občas se i u nás objeví… ještě kdyby to nebylo jednou za deset let…

J.H.

…myslela že je to známka punku!

Bvovka

Jarmila Hradecká

Milan

Zase se někdo známý potřebuje napakovat. Kdyby tam nechali nakreslit květiny, přírodu a zvířata, bylo by to hezčí a možná z vlaku i poznat. Tohoto koně nepozná nikdo a docela se podobá kdejaké nelegální čáranici. Smutný to přístup.

moot

jakože ten „známý“ neumí kreslit květiny, přírodu a ze zvířat jenom koně jo?

Jiří Kocurek

Vida, já ho tam uviděl hned. A zajímalo by mě, jestli jim Správa proplatí aspoň ty spreje.

Lesan

Přesprejování běžnými graffiti a tagy za 3, 2, 1..

Jakub P

Dřív nebo později k tomu bohužel dojde, ale aspoň za daleko delší dobu, než kdyby tam nechali prázdnou zeď. A taky je řada těch legálních (díky čemuž je prostor a klid to udělat pořádně) o dost zajímavější, než prázdný stěny.

Jiří Kocurek

Na tomhle budou ty tagy prd vidět. To bude vpohodě.

Jakub P

JJ, to určitě pomůže, ale podle mé zkušenosti i tohle časem tagy pokrejou a znehodnotí. Ale bude to za mnohonásobně delší dobu, než kdyby se to snažili nechat jednobarevný.

Jirka

Pilíře mostů ,nové zdi prostě stavby nevydrží týden aby nebyli posprejovaný ,to je takový problém ty lidi chytit při činu. Stačí jedna dvě fotopasti.

Jakub P

Fotopast s nejvetsi pravdepodobnosti „chyti“ cloveka v tmavych kalhotach, tmave mikine se stazenou kapuci a satkem pres oblicej. Klidneto budete moct byt vy nebo kdokoli z cca 90 procent populace.

Ne, ze by sprejery obcas vypatrat neslo,ale tak jednoduche jako fotopast to fakt neni ani nahodou.

Lukáš

To si osobně nemyslím. Třeba podchod v Otrokovicích pomalovaly děti obrázky a žádný tag se na tom už neobjevil. Podobně to udělali i v sousedním Hulíně a se stejným výsledkem.

medical_examiner

Spíš 3 dny…
Akorát že si vezmou i cisternu s bílou barvou (aby to taky mělo nějakou formu) 😀

Petr

Asi umění nerozumím, v tomhle najít koně dá opravdu práci. V Příbrami na zastávce, to má aspoň nějaký příběh.

Jakub P

Viděl jste někdy rotoskop? S běžícím koněm? Pokud ano, je mi dost divný, že v tom musíte toho běžícího koně hledat.

Petr

Tak to pak ano a je doporučené místo, kde sedět a rychlost jakou se má ŽKV pohybovat?

Alibaba

A ještě vám tam musí plandat záclonka… 🙂

Petr

A bude osvětlení? 😀

medical_examiner

Ve 471 se obvykle svítí…
A v (A)Bpee347…kéž by se nesvítilo…

Petr

To je hezké, ale umění je vně vozidla.

Kalanis

Na koncích to není tak zlé. Ten střed je přeci jen „střelenější“.

medical_examiner

Já ho tam našel…ale nebylo to snadné…