Infrastruktura Vodní doprava Zprávy

Obrazem: Vraňansko-hořínský kanál se s desetidenním zpožděním dočkal vody

Vraňansko-hořínský kanál po napuštění. Pramen: ŘVC ČR
Vraňansko-hořínský kanál po napuštění. Pramen: ŘVC ČR

Plavební kanál Vraňany – Hořín na Vltavě pod Prahou je po dvou měsících odstávky znovu plný vody a slouží plavbě. Oznámilo to Ředitelství vodních cest. Kanál bylo nutné vypustit kvůli probíhající modernizaci, která spočívá především ve výměně mostů. Napuštění se o deset dní zpozdilo kvůli karanténě dělníků jednoho ze subdodavatelů.

Stavbu Zabezpečení podjezdných výšek na vltavské vodní cestě, kanál Vraňany – Hořín, Ia. etapa, realizují firmy Strabag Rail, Eurovia a OK Třebestovice. Náklady činí 600 milionů bez DPH. Fakticky jde o přestavbu pěti mostů přes kanál. Akce je přitom unikátní především v tom, že tři mosty včetně jednoho železničního budou nově přestavěny na zdvižné. Dálkově se budou ovládat z plavební komory na Hoříně u Mělníka.

Stavba se týká těchto pěti mostů: místní komunikace Vraňany (zdvižný), silnice III. třídy Lužec (není zdvižný), železnice Lužec (zdvižný), místní komunikace Lužec (zdvižný) a účelová komunikace Chramostek (není zdvižný).

Koryto pod novými mosty je hotové, ve Vraňanech se profil rozšířil z 12 na 20 metrů a připravují se opěry pro nové ocelové konstrukce mostů. U tří mostů je konstrukce už osazena.

Výluka na kanálu zastavila plavbu, po vodě jsou například zásobovány pražské betonárky štěrkopískem.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ušatá

To by mne zajímalo, k čemu to bude. Totiž kde se bude brát voda, když hrozí skoro trvalé sucho a trvalá změna klimatu. Co tak za ty peníze raději řešit obnovu krajiny, omezení zastavěnosti, obnova půdy, výsadby atd.? A doprava může být po kolejích.

Eduard

Třeba k tomu, aby se po vodě dopravovali nadrozměrné náklady. Navíc díky tomu kanálu zůstane voda v krajině. Každopádně souhlasím, že by se mělo investovat, do obnovy krajiny, obnovy půdy. Jinak bych se chtěl zeptat, jak chcete omezit zastavěnost?
Předem moc děkuji.

jozka

Jako ze ten kanal zere vodu?

Láďa

Krásná práce ,,,,

Kubrt

Kdy byl ten kanál otevřen? Na stránkách ŘVC jsem to nenašel. Proč se ptám – už ve čtvrtek jsem viděl loď na štěrkopísek jedoucí z Prahy směr Kralupy.

Martin V.

V pátek odpoledne je na vodočtu Vraňany podezřelý pokles průtoku. http://hydro.chmi.cz/hpps/popup_hpps_prfdyn.php?seq=307289 Nemůže to být napouštění kanálu? V Chuchli nic podobného v té době není.

V sobotu jsem si všiml u plavební komory Roztoky proměnného plavebního znaku hloubky. Svítilo tam 2,60 m. To je tam nově po nedávné prohrábce? Nevzpomínám si, že bych to tam někdy dřív viděl.

Tomáš Robek

Akce ŘVC, znak ukazuje aktuální výšku hladiny nad záporníkem (v mezivratí), nikoliv hloubku ve zdrži.