dpp

Obrazem: Slovinské železnice zařadily do provozu s cestujícími poprvé nové jednotky Stadler Kiss

Jednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽ

Slovinský státní dopravce letos výrazně modernizuje vozový park.

Slovinské železnice (Slovenske železnice – SŽ) v pátek vypravily poprvé elektrické jednotky Stadler Kiss do provozu s cestujícími. První z deseti objednaných jednotek nasadily na spoje mezi hlavním městěm Lublaň a městem Litija.

Jde o další pokračování rozsáhlé modernizace flotily státního dopravce a pokračování velkého kontraktu se Stadler Rail z roku 2019. Již loni se na kolejích objevily první jednotky Stadler Flirt. Letos se má ve Slovinsku na kolejích objevit 52 nových souprav: 21 jednotek Flirt, 10 Kiss a dalších 21 jednotek Flirt v dieselové verzi.

Slovinský dopravce si od nových vlaků slibuje větší zájem o cestování vlakem díky většímu komfortu. Dvoupodlažní jednotky Kiss mají maximální rychlost 160 kilometrů v hodině. Třívozové jednotky jsou stejnosměrné, jejich kapacita je 292 sedaček, z toho 16 v 1. třídě. Jednotka má dalších 277 míst ke stání. Moderní jednotky umožňují snadnější nástup a výstup osobám se sníženou pohyblivostí. Mají výsuvný schůdek a přídavnou mobilní rampu pro vozíčkáře. K dispozici je moderní informační systém pro cestující, který je přizpůsoben i nevidomým a slabozrakým a neslyšícím a nedoslýchavým cestujícím.

Sedačky jsou vybaveny zásuvkami pro nabíjení elektronických zařízení, k dispozici je bezplatný signál Wi-Fi. V třívozové jednotce je prostor pro přepravu jízdních kol. Detailně je popsána na stránkách Stadleru. Jednotky jsou schváleny také pro provoz v Rakousku a Chorvatsku.

Jednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽJednotka Stadler Kiss pro Slovenske železnice (SŽ). Foto: SŽ
Tagy Slovenske železnice Stadler Kiss Stadler Rail
48 komentářů