cargo

Pesa představila poprvé veřejnosti jednotky pro RegioJet

Elektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.cz

Nové vlaky začnou v Ústeckém kraji jezdit příští rok.

Polský výrobce kolejových vozidel Pesa Bydhošť ukázal na železničním veletrhu Trako v Gdaňsku poprvé oficiálně veřejnosti jednotky Elf.eu. Dvousystémové elektrické jednotky vyjedou příští rok v Ústeckém kraji, kde budou nasazeny na linky U5, U7 a U13 a na doplňkové výkony v rámci aglomerace Ústí nad Labem.

Jednotka označená jako řada 654 je vybavena pouze sedačkami druhé třídy, pojme celkem 154 sedících cestujících. Nová jednotka je plně klimatizovaná, vybavena Wi-Fi a zásuvkami. Nechybí multifunkční prostor pro přepravu šesti jízdních kol, dvou vozíčkářů a velkých zavazadel.

Celkem 53 metrů dlouhé jednotky umožňují jízdu pod dvěma napájecími systémy: na střídavý i stejnosměrný proud. Jednotka je vybavena zabezpečovačem ETCS Level 2. Maximální rychlost je 160 km/h. Nový vlak je pro RegioJet nezvyklé barvy: zelené. Jde o požadavek Ústeckého kraje, na skříni ale zůstaly některé žluté prvky včetně barevného loga dopravce.

Nová jednotka je už vybavena samolepkami s instrukcemi pro cestující včetně informací o Dopravě Ústeckého kraje (DÚK). Vystavená jednotka ale ukazuje i některé své slabší stránky: velmi nevhodně je umístěn například koš u čtyřsedačky. Cestujícímu, který sedí u okna, zabírá místo a při vstávání do koše může narazit.

Do doby náběhu nových jednotek bude RegioJet dál jezdit s motorovými jednotkami 628. Výroba nabrala zpoždění kvůli pandemii koronaviru, kraj dal dopravci o rok déle na nasazení těchto vlaků. RegioJet do nákupu jednotek investuje více než půl miliardy korun. „Nasazení do provozu se plánuje – v návaznosti na schvalování – postupně od prvního pololetí příštího roku,“ řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Elektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.czElektrická jednotka 654 Pesa Elf.eu pro RegioJet. Foto: Jan Sůra /Zdopravy.cz
Tagy Doprava Ústeckého kraje jednotka 654 Pesa Bydgoszcz Pesa Elf.eu RegioJet seznam Ústecký kraj
114 komentářů