Obrazem: Alstom ukázal novou generaci vlaků ICNG pro nizozemské dráhy

Nová jednotka ICNG pro nizozemské dráhy. Foto: AlstomNová jednotka ICNG pro nizozemské dráhy. Foto: Alstom

Jednotka se testovala v v Česku na okruhu VUZ, má být vlajkovou lodí nizozemských drah.

32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
tarten

Nizozemci zcela zavrhli fotovoltaiku? Zajímavé.

ldx

Mám tomu rozumět tak, že když v Holandsku nebude foukat, tak tyto soupravy nevyjedou ?
Toliko k tomu, že budou poháněny výhradně zelenou elektřinou z větru :-)))

Cestujici

Radši bych viděl toto nez InterJet nebo Interpantera. Škoda..

Twix

Interpanter no comment, ale srovnání s Interjetem by mohlo být zajímavé z hlediska komfortu jízdy na našich tratích. Nizozemci zvolili poměrně neobvyklé řešení, jezdit po VRTce (byť poměrně krátké a jako součást delších ramen) plně nízkopodlažními jednotkami, jak by fanoušci Leoše řekli „tramvajemi“. Ostatně tato vozidla ani nedosáhnou povolené rychlosti VRTky, ale těch 200 km/h bude na těch 20 minut jízdy z Rotterdamu na letiště Schiphol pořád OK a lepší než stávajících 160 km/h u „dočasných“ souprav vysokopodlažních vozů se dvěma Traxxy.

XYYY

O kolik se těmi 200 zkrátí cestovní doba ?

Aleš

„Vlaky mají být poháněny výhradně elektřinou vyrobenou z větru. NS si objednaly v původní smlouvě za 800 milionů eur 49 pětivozových jednotek s 256 místy k sezení a 30 osmivozovými jednotkami pro 417 sedících. Dvacet jednotek pro provoz do Belgie je rovněž osmivozových.“
Takže tratě, kde ty vlaky budou jezdit (nebo celá trakce Nizozemí a Belgie) budou odděleny od běžné sítě a budou napájeny jen z větrníků? Nebo ty nové vlaky mají na vstupu napájení něco jako se kdysi prodávalo v Rakousku, že to pustí jen elektrony z větrníků? :-)))

Jiří Kocurek

To je jednoduché: Načerpáte v Norsku vodu nahoru a máte větrnou energii uloženou. A potom tu energii z větru zase prodáte. Že se mezitím voda vypustila a znova napustila přebytkem z jiných zdrojů? Pořád je na papíře ta neprodaná větrná…
Že to technicky nedává smysl? To není pro ideologii nutné.

Y.K.

No nevím jestli se přečerpávací energie počítá jako výroba. Spíše to bude akumulace. Nicméně to není předmětem prodeje zdrojů. Finančně lze opravdu určit, komu v tom mixu pošlete peníze. Zatím je to většině lidí jedno a dá se to, až budou chtít vítr a sluníčko všichni, tak to bude horší a stejně na pár Černých Petrů zbyde uhlí k zaplacení. 🙂

Zlámalík

Zatím je to obráceně, při zřizování nového připojení mi e.on nabízel že si můžu PŘIPLATIT za to, že dostanu energii z „čistých“ zdrojů. Děkuji, ideologickou elektřinu nechci.

Pezos

Novodobý prodej odpustků.

Leinad

Pokud to sedí ekonomicky (a větrník neprodal víc než skutečně vyrobil), co je za problém?
Dodavatel

Leinad

* každého Dodavatel dává do sítě tolik co odběratel odebírá.

Y.K.

Přesto že to považuji za PR bullshit (napájení se nijak netýká specificky daných jednotek, ale všech elektrických vlaků), tak rozhodně je dnes možné nakoupit energii (resp. příkon) z určitého zdroje. Jelikož je síť spřažená, tak se na výkonu obecně podílí vše co vyrábí, ale peněženkou můžete určit komu pošlete peníze a který zdroj tedy dostane od vás zaplaceno (samozřejmě nelze prodávat více, než jsou schopni vyrobit). Takže nejde o elektrony, ale o podíly.

ldx

A když ty zdroje po Evropě nepojedou (bezvětrné období) tak vlaky budou stát ?

Leinad

Jo to je zajímavé, jak je to zmáknuté pro případ že by dodavatel nedodával.

Alibaba

Nemůžu si sám určit komu zaplatím. Jako domácnost povinně platím výpalné Občasným Zdrojům Energie a i dopravci to tak mají (nedávno se tu jednalo o zrušení tohoto výpalného, nevím jak to dopadlo).

Ale jak jste správně poznamenal, celé je to PR bullshit.

Leinad

Můžeš, mít DPI je jedna z možností.

des

Tato věta mě rozsekala. Jako kde se berou ty nekonečný kvanta debilů !?

Aleš

myslite tu moji poslední větu? A to jsem netušil že se to po dvaceti letech blokády CZ/AT hranice kvůli Temelínu stále prodává, viz Zlámalík

Zlámalík

V nabídce stále, viz nucleostop. de

David

Rád vidím, že dopravci (na západ od nás) vyčleňují část vozů pro jiné než konvenční sezení v řadě za sebou. Snad by mi jen v těhle vlacích chyběl dětský koutek, který mají třeba SBB dokonalý.

Aaabbb

Souhlasím. Líbí se mi občas ten trochu neotřelý design nebo uspořádání. I ty polepy na WC, taková blbost, a udělá to za málo peněz hodně muziky.

Cestujici

CityElefant taky nemá všechny sedačky v řadě za sebou.

Jiří Kocurek

Elektřina vyrobená výhradně z větru? Měl bych jisté obavy vzheldem k tomu že i privatýr občas uvázl za bezvětří a němcům občas týden v kuse nefouká a těch 60 GW instalovaného výkonu dává méně než 3 GW.

M19

Myslíte, že v Německu na pobřeží týden nefouká?

Jiří Kocurek

Podívejte, já se na ten Agorameter dívám docela často. A tykovéhle situace jsou tam zaznamenané někdy i 2x ročně.
Vůbec nejde o to, co si myslím, ale o to, co je změřené a výsledky jsou veřejně dostupné. Ale nebráním nikomu v tom si myslet, že Agoramter provozují odpůrci OZE a tak tam schválně falšují data.

M19

No to chce těm datům porozumět, například co je wind offshore a wind onshore… A 2x ročně, kde přesně podle vás? Na celém pobřeží Německa? Hezky se mi snažíte cosi podsouvat, ovšem to jsou vaše myšlenkové pochody. Z dát tam nějak vaše tvrzení neplatnou, ale trochu té manipulace nezaškodí, že? Jalk si vám dovolí někdo odporovat… ach jo…

Jiří Kocurek

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/06.07.2021/06.07.2022/today/

Za poslední rok. Vítr je modře, na moři tmavě modře. Povšimněte si, že světle modrá a tmavě modrá křivka se navzájem kopírují.

M19

Za prvé jsou to data o výrobě elektřiny ne o tom, jak vaně vítr. Za druhé nula tam není. A za třetí, víte vůbec proč a co ty křivky znamenají?

***** Petr

Ať fouká akorát , hodně nebo málo je špatně. Popsaná situace je běžná a opakující se. Jsou to prostá data, zda tomu věříš nebo ne je irelevantní. I na domácí fotovoltaice skoro třetina prodělává a mají problém si to přípustit, protože instalační firma hlásí návratnost deset let a úsporu třicet procent. Tak se ptám. Proč po stopadesátitisícové investici platíš víc? Asi kvůli Kalouskovi a ukrajincům , že ?

M19

No, jestli si myslíte, že je ti kvůli Kalouskovi a Ukrajincům… Fakt? Myslím, že data z domácích fotovoltaiky vidí nejlépe uživatel. A ten tvrdí na základě přístupu k uživatelským datům že při využití služby virtuální baterie to je v plusu. Ale kdejaký manipulátor to ví lépe, že?

Pája

Třeba to šotek upravil a mělo být „větrů“ 😆