Obnovená linka 19 vyjede na Pankrác v sobotu 5. června. Slávu zajistí historické tramvaje

Historická tramvaj v ulicích Prahy. Pramen: Archiv DPPHistorická tramvaj v ulicích Prahy. Pramen: Archiv DPP

V ulici Jana Želivského hned za velkou světelnou křižovatkou vzniká nová zastávka směrem k nákladovému nádraží.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil datum spuštění obnovené tramvajové linky číslo 19, která bude zajíždět na loni dokončenou trať na Pankráci. Linka bude po devíti letech znovu uvedena do provozu v sobotu 5. června. Už den předtím se ale na trati mezi Pankrácí a Nuslemi odehraje slavnostní „předehra“ v podobě jízd historických tramvají. Zároveň v pátek skončí výluka v úseku Náměstí Bratří Synků – Vozovna Pankrác.

Dopravní podnik vyčkával se zahájením provozu staronové linky právě na konec výluky, tedy na dokončení velké rekonstrukce trati mezi nuselským náměstím Bratří Synků a Pankrácí v ulicích Táborská a Na Pankráci. Rekonstrukce začala koncem března a její součástí je i zbudování nové zastávky Kotorská za křižovatkou ulic Na Pankráci a Na Veselí.

Tamvajová linka č. 19 bude přitom jezdit až téměř ke stanici metra Pankrác po nedávno postavené nové trati. Její spuštění chce DPP oslavit nostalgickými jízdami, které jsou naplánovány na páteční odpoledne 4. června. Jízdenky si zájemci mohou zakoupit ve Fanshopu DPP za jednotnou cenu 50 korun za jednu jízdu.

DPP vypraví pro fanoušky MHD celkem 23 jízd historickými vozy evidenčních čísel 2110 a 2172 s historickým vlečným vozem 1530 a muzejní KT8D5 ev. č. 9048 na trase mezi Pankrácí a Vozovnou Strašnice.

Devatenáctka se o den později vrátí do ulic v trase, kterou mívala před rokem 2012, než zmizela z mapy pražské tramvajové sítě. Dopravní podnik na ni nasadí pouze obousměrné tramvaje, neboť trať na Pankráci končí úvratí. Počítá se totiž s jejím prodloužením až k poště v Budějovické ulici. Příští rok chce DPP získat stavební povolení.

Zastávka Pankrác na nové tramvajové trati začne sloužit v červnu. Autor: Filip Drápal/ROPID

Zastávka Pankrác na nové tramvajové trati začne sloužit v červnu. Autor: Filip Drápal/ROPID

Trasa linky číslo 19

Lehovec – Nádraží Vysočany – Palmovka – Biskupcova – Želivského – Strašnická – Kubánské náměstí – Slavia – Koh-i-noor – Nádraží Vršovice – Náměstí Bratří Synků – Pražského povstání – Pankrác

Linka 19 bude jezdit ve všední dny i o víkendech od rána do pozdního večera. Trasa bude měřit bezmála 17 kilometrů, na kterých je 38 zastávek. Zajímavostí je, že v Nuslích pojede ve směru z Pankráce zkratkou v ulici Na Zámecké, kterou využívají pouze noční tramvaje. Mine tak světelnou křižovatku v Otakarově.

V ulici Jana Želivského hned za velkou světelnou křižovatkou Želivského vzniká nová zastávka směrem k nákladovému nádraží. Bude sloužit linkám 10, 11, 19 a 26.

Vznikající zastávka v ulici Jana Želivského. Pramen: ROPID

Vznikající zastávka v ulici Jana Želivského. Pramen: ROPID

Tagy dpp praha seznam tramvaj na Pankrác tramvajová linka 19
37 komentářů