Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Obchvat Budějovic už má stavební povolení, čeká se na výsledky soutěží

D3. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
D3 u Českých Budějovic. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Jedna z největších chystaných dálničních staveb, obchvat Českých Budějovic na D3, už má všechna potřebná stavební povolení. Ministerstvo dopravy koncem září vydalo dvě poslední klíčová povolení pro třináctikilometrový úsek Hodějovice – Třebonín, vyplývá z oznámení na úřední desce.

Nyní ještě běží patnáctidenní lhůta pro podání rozkladu, po jejím uplynutí (když rozklad nepřijde) lze začít stavět. Věc má ale háček. Ředitelství silnic a dálnic stále nemá zhotovitelskou firmu, ačkoliv obálky s nabídkami se otevíraly už na začátku srpna. S nejnižší cenou 3,944 miliardy korun přispěchalo zahraniční sdružení Astaldi (Itálie) + IC Ictas Insaat Sanay ve Ticaret (Turecko), odhadní cena činila téměř šest miliard. Výběrová komise ale ani po dvou zasedáních vítěze nevyhlásila.

Součástí dálničního obchvatu jihočeské metropole je i druhý severní úsek Úsilné – Hodějovice, který měří 7,2 kilometru. I tam už má Ředitelství silnic a dálnic všechna potřebná povolení pohromadě, chybí ale zhotovitel. Na otevírání obálek s cenovými nabídkami firem by mělo dojít v říjnu. Součástí úseku je i nejnáročnější stavba obchvatu, zhruba kilometrový tunel Pohůrka.

VIDEO:

Obě stavby by se měly začít budovat i otevřít současně. Ministr dopravy Dan Ťok tento týden při zahájení stavby D11 u Hradce Králové vyjádřil naději, že se i u Budějovic začne stavět ještě letos. Pravděpodobnější je ale spíše jaro příštího roku. Stavby potrvají čtyři roky.

Ředitelství silnic a dálnic zároveň připravuje navazující úseky směrem k hranici s Rakouskem, zatím probíhá proces posouzení vlivu staveb na životní prostředí EIA. Na rakouskou S10 by se D3 měla napojit v roce 2023.

Dálnice D3 (společně s celou dálnicí D8 a částí Pražského okruhu) je součástí hlavního mezinárodního silničního tahu s označením E55, který vede ze Skandinávie přes Českou republiku a další státy až do Řecka. Do plánované dálniční sítě byla D3 zahrnuta až koncem 80. let, když v 90. letech z ní nakrátko vypadla. Dálnice D3 má měřit od Prahy po Dolní Dvořiště 172 kilometrů, hotovo je 51 jihočeských kilometrů, dalších 19 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi je ve výstavbě.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petkou

Dobrý den,

chci se zeptat, zda již uběhla ve článku zmíněná patnáctidenní lhůta pro podání rozkladu a zda někdo rozklad podal, a dále, jestli se nějak pohnul výběr zhotovitele. Myslím, že na tyto informace se těší mnoho čtenářů.

Děkuji za odpověď.

Greyfin

Jedna paní povídala, že Astaldi bude vyřazeno. Takže to dopadne jako Opatovice – Časy

Vlada

Super.tak jen doufam,ze neuspesni kandidati zase nebudou blokovat vystavbu jako eurovia. 🙁 🙁 tesim se,az to bude stat. 🙂

noerf

Tak jsem zvědav, zda-li ten termín vydrží. Už aby ty dva úseky dálnice byli, neboť hlavně v létě je to v Budějovicích radost cestovat.