Infrastruktura Železnice

Nový železniční most u Břeclavi získal evropskou cenu

Most přes Dyji v Břeclavi. Pramen: FB SŽDC
Most přes Dyji v Břeclavi. Pramen: FB SŽDC

Nový železniční most přes odlehčovací rameno Dyje v Poštorné (část Břeclavi) uspěl v celoevropské soutěži
European Steel Bridge Awards 2018, když vyhrál v kategorii silničních a železničních mostů. Oznámila to Správa železniční dopravní cesty na sociálních sítích; soutěž organizuje European Convention for Constructional Steelwork (ECCS).

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 35 mostních konstrukcí z 19 zemí, mezinárodní porota vybrala vítěze ve dvou hlavních kategoriích – silniční a železniční mosty, lávky pro pěší a cyklisty.

Most přes Dyji v Břeclavi. Pramen: FB SŽDC
Most přes Dyji v Břeclavi.
Pramen: FB SŽDC

Most na trati Hohenau – Přerov byl dokončený na přelomu let 2016 a 2017. Navrhl jej architekt Václav Kocián a výrobu ocelové konstrukce zajistila společnost Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby. Správu železniční dopravní cesty vyšel na půl miliardy.

Nová ocelová konstrukce nahradila starý nevyhovující most, který se skládal ze tří částí. Nově je pod mostem jen jeden otvor, což požadovalo Povodí Moravy. Celková délka mostu je 130 metrů, šířka 17 metrů a hmotnost ocelové konstrukce 1900 tun. Fakticky jde o dvě jednokolejné konstrukce vedle sebe.

Nový most umožňuje rychlost až 160 kilometrů v hodině.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dan
Host
Dan

Na formulaci „až 160 km/h“ jsem už tak nějak alergický… Jinak most je to pěkný.

To
Host
To

Moc rád bych si představil Brno/Přerov – Wien na 200 km/h, ale když si vezmeme, že v Rakousku se jezdí jen 120, tak 160 u nás musí být pro ně neskutečná rychlost. Holt spojení Vídně s ČR není pochopitelně prioritou.

Martin
Host
Martin

Coz se muze v budoucnu zmenit,… a taky se muze rychlost zvysit jak z Brna do Breclavi, tak z Vidne a most by byl pak uzkym hrdlem, … mam radsi, kdyz se u dulezitych staveb, jako jsou mosty a tunely pocita s rezervou… tedy v ramci moznosti… jestli mezi Vidni a Brnem bude v budoucnu i VRT, tak asi na tomto moste nebude treba vyssi rychlosti…

Elb
Host
Elb

VRT do Vídně bude vést přes Mikulov, nikoliv přes Břeclav, vzhledem k tomu, že v Břeclavi se mění fírové i průvodčí a že průjezd uzlem Břeclav nebude nikdy ani na těch 160, tak se most nemůže stát slepým místem..

K.S.
Host
K.S.

A už je to v plánovací dokumentaci? A už je projekt atd.? Pokud vím, tak to bylo jenom kdysi v nějakých malůvkách a o té doby se to už nikdy neobjevilo.

Elb
Host
Elb

Je to územně chráněno, stačí se podívat do mapy, jaký současná trať vytváří oblouk, kterým by se 350 projet nedalo a že je to z Brna do Vídně přes Břeclav trochu zbytečné vybočení, navíc si nedokáží představit situaci zastavování VRT ve dvaceti tisícové vesnici, nebo z jakého důvodu by se měl složitě upravovat průjezd na takovou rychlost, když to lze pohodlně objet po poli..

Alibaba
Host
Alibaba

Nikde jsem nečetl, že by v Rakousku na tomhle jejich „kousíčku“ chtěli jezdit rychleji, a i kdyby, tak je most v místech, kde už vlaky z důvodu rozjíždění/zastavování v Břeclavi mít přes 160 nebudou.
Přeberte si to jak chcete.

Elb
Host
Elb

Jistěže jsou úvahy na vyšší rychlost, těch dálkových vlaků Břeclav-Vídeň jede za den hodně, pokud budu v budou chtít zavádět i Sp vrstvu k osobákům, tak ta 120 bude také málo, přitom zvednout rychlost v takových podmínkách na 160 je dost levnou záležitosti.

Dušan
Host
Dušan

ad Alibaba:
A to já jsem zase teda četl, konkrétně na slide č. 11 tady tohoto:
https://www.szdc.cz/studenti/files/ckfiles/file/3-%20pres%20Rakousko%202017-04-06_SZDC-Prague_Plank_final.pdf
Jasně se tam píše „Increase of speed from 120 km/h to 160 km/h“…

Alibaba
Host
Alibaba

Asi jsem se nepřesně vyjádřil, ale to rychleji se vztahuje právě na těch 160km/h.

KL
Host
KL

„na trati Hohenau – Přerov“ – to je také pěkná formulace. Co takhle napsat rovnou: „na trati Hohenau – Zebrzydowice“?

Rex
Host
Rex

Pěkná formulace, ale plyne už z názvu stavby.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

No, část KFNB to je – ale by tam asi místo „Hohenau“ měla být Vídeň a ten druhý konec = ?: možná Lipník nad Bečvou …

Most
Host
Most

Zde jsou bližší informace o mostu: http://www.mostoskar.cz/

thegrid
Host
thegrid

Tak hlavně aby ho nemuseli za necelých 40 let strhnout. Jedna věc je design (a tenhle je pěkný) ale druhá údržba.

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Bude kvůli tomu levnější chleba? Nebo benzín? Nebude. Zcela vážně: most je to pěkný, ale jedna vlaštovka jaro nedělá, jinde a jiné „věci“ na koridorech stojí za starou bačkoru a těch je většina.

Jorge
Host
Jorge

Miluji tyhle optimisty!

VRT
Host
VRT

No on má, pesimista, pravdu… Ano, jsou povedené věci (zmínil bych třeba ještě most přes D3). Bohužel většina rekonstrukcí na koridorech je bohužel buď úplně zmrvená, nebo nedotažená, případně se zcela promarnily možnosti které byly a nestály by v rámci dané stavby majlant (tu delší nástupiště, tu vložený angličan). Nemá cenu mluvit o modrém zábradlí, i když to je pro běžného cestujícího asi neviditelnější projev.

a8n
Host
a8n

A cos pro to, Vláďo, udělal ty?

Honza
Host
Honza

Ono jaksi nejde napřed udělat tu většinu a pak až se dostat k té poslední vlaštovce, dělá se to naopak.

Lukáš
Host
Lukáš

No jo, ale při stavbě koridoru se spousta kolejí a výhybek vytrhala a teď je při výlukách problém to vyjezdit. Viz chybějící spojka ve Velimi, chybějící spojky v Moravičanech, zrušená stanice Střeň, atd.

VRT
Host
VRT

No právě…

K.S.
Host
K.S.

Ten původní most byl v havarijním stavu! Mimo jiné si jedna jeho část dost sedala a mezi částmi byl dost slušný hrb i přes podkládání železnými pláty.

PartneřiCSCARGO