Nový železniční most u Břeclavi získal evropskou cenu

Most přes Dyji v Břeclavi. Pramen: FB SŽDCMost přes Dyji v Břeclavi. Pramen: FB SŽDC

Nový železniční most přes odlehčovací rameno Dyje v Poštorné (část Břeclavi) uspěl v celoevropské soutěži European Steel Bridge Awards 2018,

Nový železniční most přes odlehčovací rameno Dyje v Poštorné (část Břeclavi) uspěl v celoevropské soutěži
European Steel Bridge Awards 2018, když vyhrál v kategorii silničních a železničních mostů. Oznámila to Správa železniční dopravní cesty na sociálních sítích; soutěž organizuje European Convention for Constructional Steelwork (ECCS).

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 35 mostních konstrukcí z 19 zemí, mezinárodní porota vybrala vítěze ve dvou hlavních kategoriích – silniční a železniční mosty, lávky pro pěší a cyklisty.

Most přes Dyji v Břeclavi. Pramen: FB SŽDC

Most přes Dyji v Břeclavi.
Pramen: FB SŽDC

Most na trati Hohenau – Přerov byl dokončený na přelomu let 2016 a 2017. Navrhl jej architekt Václav Kocián a výrobu ocelové konstrukce zajistila společnost Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby. Správu železniční dopravní cesty vyšel na půl miliardy.

Nová ocelová konstrukce nahradila starý nevyhovující most, který se skládal ze tří částí. Nově je pod mostem jen jeden otvor, což požadovalo Povodí Moravy. Celková délka mostu je 130 metrů, šířka 17 metrů a hmotnost ocelové konstrukce 1900 tun. Fakticky jde o dvě jednokolejné konstrukce vedle sebe.

Nový most umožňuje rychlost až 160 kilometrů v hodině.

Tagy Břeclav cena most SŽDC
23 komentářů