Nový přechod na magistrále: Správa železnic ho chce, Praha zvažuje pro a proti

Praha hl.n., Fantova budova před rekonstrukcí. Foto: České dráhyPraha hl.n., Fantova budova před rekonstrukcí. Foto: České dráhy

Nápad na zřízení přechodu je součástí velkých plánů Správy železnic na kultivaci a oživení Hlavního nádraží.

Součástí velké proměny pražského Hlavního nádraží a oživení historické Fantovy budovy, která je aktuálně v rekonstrukci, má být i nový přechod přes magistrálu. Taková je představa Správy železnic, která hodlá zkultivovat střechu nové odbavovací haly a propojit ji přechodem s Fantovou budovou. Přechod ale musí schválit město, které zatím váhá.

„Počítáme s tím, že bychom rádi udělali na magistrále nový světelně řízený přechod pro chodce, což určitě, věřím, bude velmi silné téma,“ uvedl v podcastu Správy železnic šéf Stavební správy západ Petr Hofhanzl. Podle něj by bylo zřízení přechodu krokem správným směrem, ačkoliv nápad podle něj „nebude částí veřejnosti dobře vnímán“. Jednoznačně se zatím k nápadu nepostavilo ani město, kterému magistrála patří. „O záměru Správy železnic víme a diskutujeme jej s nimi. V tuto chvíli zvažujeme argumenty pro a proti,“ sdělil deníku Zdopravy.cz dopravní náměstek primátora Adam Scheinherr.

Výstavba Fantovy budovy v roce 1907.
Autor: Brunner-Dvořák – http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/view/uuid:a27efd70-6c37-11e4-9d98-005056825209?page=uuid:6603f620-7349-11e4-b2f6-005056827e51 Český svět, 8. 11. 1907, page 68, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63988891Nová Fantova budova ve 20. letech.
Autor: František Fridrich (1829 – 1892) – Zmizelá Praha, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11703410Zchátralá Fantova budova před rekonstrukcí. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Nápad na zřízení přechodu je součástí velkých plánů Správy železnic na kultivaci a oživení nádraží. Aktuálně se dokončuje oprava exteriéru Fantovy budovy, ještě letos pak mají začít práce i ve velkých sálech uvnitř. V dalších letech pak dojde i na novou odbavovací halu ze 70. let, kterou sice opravila firma Grandi Stazioni, do haly ale zatéká a Správa železnic chce změnit i její vnitřní dispozice.

Proměnit se má i využití střechy, kde je dnes parkoviště. To chce Správa železnic zrušit. „Místo asfaltové plochy zde chceme udělat park,“ řekl Hofhanzl. Park má být doplněn vodními prvky a drobnou komercí typu bistro či kavárna. Zpřístupněn má být širokými schodišti, eskalátory a právě přechodem ze staré budovy. Zároveň by měl být od magistrály „odcloněn“.

Kompletní proměnou projde interiér. „Kompletně změníme dispozice. Obchody, které jsou dnes ve středu haly, budou vymístěny do krajů, do prostor, kde jsou dnes nevábná místa, kde stojí taxikáři, jsou tam rampy a je to tam takové olezlé. Tam bychom měli vymístit veškerou komerci,“ doplnil Hofhanzl, podle kterého by měla být hala vzdušnější. Dnes je hotový záměr projektu, přebudovávat by se mělo v letech 2023 až 2026.

Součástí plánů na oživení souboru budov Hlavního nádraží je i prodloužení severního podchodu na Žižkov, které bude hotovo letos v létě. Z podchodu má být nový přístup i do sálů Fantovy budovy. Dopravní význam Fantovy budovy, která byla dokončená v roce 1909, upadl v roce 1977, kdy byla otevřena nová odbavovací hala nádraží směrem do Vrchlického sadů.

Tagy fantova budova magistrála Praha hlavní nádraží přechod Správa železnic Top
229 komentářů