Nový čtyřpruh u Budějovic. Písecká výpadovka má stavební povolení

Kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechTollKontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zdolalo zásadní milník na cestě k dlouho plánované velké modernizaci silnice I/20 u Českých Budějovic.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zdolalo zásadní milník na cestě k dlouho plánované velké modernizaci silnice I/20 u Českých Budějovic. Jihočeský krajský úřad vydal stavební povolení pro 8,5 kilometru dlouhý úsek mezi Pištínem a Budějovicemi, který se má z větší části proměnit ve směrově rozdělený čtyřpruh v nové stopě. Ten uleví řidičům a především obyvatelům obcí Dasný a Češnovice. Povolení je pravomocné.

„Předpokládáme začátkem roku 2023 zahájení výběrového řízení na zhotovitele a na přelomu let 2023/2024 dle financí zahájení realizace stavby,“ uvedl šéf ŘSD Radek Mátl. Hotovo by mělo být v roce 2027. Aktuálně se počítá s náklady kolem dvou miliard.

I/20 Pištín - České Budějovice. Pramen: ŘSD

I/20 Pištín – České Budějovice. Pramen: ŘSD

Stavbu lze rozdělit na dvě části. Od Budějovic k Češnovicím (cca 6,5 km) bude zbudován směrově rozdělený čtyřpruh, který naváže na stejné uspořádání na výjezdu z krajského města. Zbylé dva kilometry bude směrově nerozdělený třípruh.

Stav silnice I/20 je dlouhodobě předmětem kritiky, v obcích stižených tranzitní dopravou (Dasný, Češnovice) se už několikrát konaly demonstrace za odvedení aut mimo zástavbu. Právě tady vzniknou nové přeložky mimo obce. Na silnici je i řada úseků, kde často umírají lidé; jsou označeny křiklavou cedulí se smrtkou. Silnice totiž dávno nesplňuje soudobé normy, nemá například žádný prostor za krajnicí a je proslulá nepřehlednými horizonty.

„Stavba, na kterou se čeká roky, konečně míří do finále a bude se moct stavět,“ uvítal posun v přípravě jihočeský hejtman Martin Kuba.

Tagy České Budějovice - Pištín I/20 ŘSD
42 komentářů