Novela zákona pomohla. Liberec díky ní odstranil za rok téměř stovku autovraků

Odtah autovraku. Foto: Magistrát města LiberceOdtah autovraku. Foto: Magistrát města Liberce

Město začalo odtahovat i auta, která vypadají na první pohled v pořádku, ale nemají již platnou STK.

Zpět na článek
40 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Libcha

Vlastnik nebo provozovatel vozidla se zpravidla pozna podle SPZ. Zajimalo by mě, jakým zpusobem vyhledaji a kontaktuji vlastnika nebo provozovatele auta bez SPZ. Dekuji.

původní Jakub P

U některých aut je zvenčí vidět VIN (a u některých vraků jsou vidět části, kde je VIN, i když původně vidět nebyl), takže to je asi taky možnost. Každopádně AFAIK vždycky lepěj i výzvu na okno, což může pomoct, pokud se vlastník nebo provozovatel pohybuje kolem.

Petr

Mimochodem, tady, odborné médium a napíše, že vozidla „nemají již platnou STK“?

Pája

Myslím, že slovíčkaření je zbytečné a hlavně nedůležité. To hlavní jsem se z článku dozvěděl – vozy s propadlou technickou v Liberci odtahují, tím uvolní místo pro ty, kteří platí za STK, daně z PHM, servis, dálniční známky atd. a kvůli úplným vrakům i vozům, co sice vypadají hezky, ale kvůli propadlé technické nesmějí do provozu.

Jiří Kocurek

Automobil bez STK sice nepatří do provozu, ale že by stojící vozidlo způsobilo nehodu, to už by muselo být něco. Aby přitom navíc ještě stálo na parkovacím místě, to už by ani Orwell nevymyslel.
PS: Bezemisní molotov vhození robitým okénkem není dopravní nehoda, stejně jako „férovka“ nepatří mezi úrazy na chodníku.

Filip 38

Součástí automobilové dopravy je také doprava v klidu. Autovrak stojící na parkovacím stání tento typ dopravy blokuje. Vám to možná přijde jako kravina, ale je docela ke vzteku chodit po sídlišti a vyhýbat se autům stojícím na chodníku, zatímco kousek vedle stojí na parkovacím místě autovrak.

Petr

Mohu se zeptat, kde najdu definici „dopravy v klidu „? Díky

Petr

Btw je to i v článku, auto bez technické není autovrak

Miroslav Zikmund

Podobně na veřejnou komunikaci nepatří vozidlo bez zaplaceného povinného ručení …. Mnohdy by bylo veselé, kdyby PČR měla ve vozech taky databázi nepojištěných vozidel, tak jako tam jsou kradená ….

Petr

Nepatří do provozu, ne na komunikaci

Aleš

Mýlíte se. Můžete ho mít doma na dvorku, ale ne zaparkované na veřejné komunikaci.

Jandera

ale kdeže – pokud je na značkách, může parkovat ale nesmí se rozjet

Miroslav Zikmund

Zákon je správný, ale současně absurdní …

Pokud někomu propadne platnost OP, tak si na poště nevyzvedne ani doporučený dopis – pokud nemá cestovní pas – nevyzvedne si peníze apod.

Pokud propadne STK, tak se připouští jakási tolerance, místo toho, aby vozidlo bylo bez cavyků na náklady vlastníka z veřejného prostoranství odstraněno a následně se řešil s vlatníkem jeho další osud …

Šejdr

Pokud někomu skončí platnost OP, tak má možnost si zažádat o nový. A je to primárně jeho chyba, datum platnosti je na průkazu uvedeno jasně a požádat o nový se dá už půl roku před koncem platnosti toho starého.
Navíc zrovna v tomto případě ten doporučený dopis ani není potřeba, výzva k odstranění vraku se lepí i přímo na vozidlo. Stačí se obtěžovat a dojít se na auto jednou za čas podívat.

Miroslav Zikmund

Stejně tak každý vlastník vozidla musí vědět, kdy propadaá STK … nic mu nebrání nalepit si pamatováček na palubní desku .

Ibragim z Bastru

Tak když to stát nutně potřebuje, proč me nutí si pro tu kartičku chodit k nim a ještě za to platit?

Apten

Za kartičku která prochází se neplatí. Ani za fotku.

Marek Hrdina

Velmi spravne! Konecne nejaky pozitivni priklad zakona, ktery skutecne resi problem. Diky za nej

Toníček

Skutečně řeší problém?? Auta byly bez STK. Město je odvezlo a auta jsou nyní stále bez STK. Mně se nezdá, že by byl problém vyřešen….

Miroslav Zikmund

Ale jsou někde na odstavné ploše a nepřekáži na veřejné komunikaci …

czhunter

Ale tam jsou jen několi málo měsíců, pak se prodají nebo sešrotují.

Lepší než dřív, kdy stávaly vraky na ulici i roky (kromě Řeporyjí, tam často spadly do silnice a tak šly zlikvidovat hned), a nikdo s tím nic nedělal.

Petr

Musí tam být 3 roky, zda se majitel nepřihlásí, pak musí do dražby. Tolik k těm pár málo měsícům

czhunter

Máte pravdu, stojí tam 3 roky. Ale s tou dražbou to tak není – do té můžou zjevně klidně hned po odtahu: viz citace z iDnesu: „Celkem si magistrát díky dražbě přišel na více než 123 tisíc korun. Na peníze si ale bude muset paradoxně ještě počkat. Zájemci sice za vozy platili na místě v hotovosti, město ale podle zákona nyní musí počkat, zda se o peníze přihlásí původní majitelé vozů. „My to auto vydražíme, odečteme z toho náklady za odtah, parkovné a pořádání dražby a zbytek musíme uložit a držet na účtu města. Majitele vozu vyzveme, ať si to… Číst vice »

czhunter

Respektive takto … podle té citace se zdá, že město musí pro původní majitele 3 roky držet BUĎ auto na odstavné ploše NEBO peníze z dražby.

Asi je zjevné, že to druhé je pro veřejná prostranství mnohem výhodnější, na druhou stranu tam musí být pojistka, aby se odtažená nedražila záměrně velmi levně (třeba v době dlouhodobé nemoci majitele a např. tak, že o té dražbě nebude skoro nikdo vědět) spřáteleným autobazarům, vrakovištím a muzeům.

původní Jakub P

STK je problém majitele/provozovatele vozidla. Který si dotyčný koupí/přijetím vozidla sám způsobil, takže ať si ho také sám vyřeší.

Vyřešen je problém obce, které takový vrak zabíral místo na ulici/parkovišti a potenciálně ohrožoval okolí. Což je důležité.

Hasler

Toníčku, máte stejný styl psaní jako jeden právník obhajující jednoho pána kdesi v praze, který právě vraky vydíral majitele firem, když jim je strkal před vjezdy do firem. Že by potrefena husa? Mimochodem zrovna tenhle zákon se prosadil díky Vám, díky za to 🙂

Alibaba

Pokud je auto bez STK tak dejure nemá na veřejné komunikaci co dělat. Takové auto má být někde odstavené mimo komunikace nebo v autoservisu.

Pája

Nebo na soukromém pozemku majitele. Každopádně nezabírat drahocenné místo. Nemusí jít ani o vrak vozidla, stačí obytný přívěs nebo auto na sídlišti. Dvakrát do roka je použitý, zbytek času zabírá místo. Už léta a majitelům to vůbec není blbé.

Jandera

pokud je zmíněný „auto na sídlišti“, jak píšete „Dvakrát do roka…použitý“, předpokládám, že je „použitý“ v souladu s předpisy, tzn. se zaplaceným povinným ručením a platnou STK, pak to ovšem není vrak a váš subjektivní dojem že „zabírá místo“ si račte vetknout .. však víte kam

Toníček

Bylo by pěkné, kdyby ty auta bez STK vzali, odvezli je na STK a pak je vrátili na místo.

Hasler

Aby Vám stát utíral pozadí byste nechtěl?

Georg

vypada, ze to potrebuje…

Jirka

Já myslím, že to byla spíš taková humorná představa 🙂

dejf

však taková služba již existuje, jmenuje se servis. za peníze, je to sice horká novinka, ale jde zařídit skoro všechno.

Jiří Kocurek

Majiteli? I s odtahem?

Otakar

A jak se do těch aut dostanou? Mají rozbít okénko? Technik na STK nemůže udělat prohlídku bez klíčů, mj. musí vyzkoušet, zda vozidlo brzdí, světla svítí a stěrače stírají…

Ač jste napsal hovadinu na entou, tak kdybych přistoupil na Vaši fantazii, tak bych nechtěl, aby stát něco takového dělal. Ta vozidla jsou odstavena z nějakého důvodu a je dobře, že přestávají zavazet. Pokud se majitel o své auto nestará, neměl by jej mít.

Petr

S tou poslední větou nelze tak úplně souhlasit. Může se stát, že majitel je dlouhodobě v nemocnici a nemá žádné příbuzné, kteří by to za něj pořešili.

Alibaba

A co by na tom STK s tím autem dělali?

Hodně často auto bez STK právě tím STK pro nějakou závadu (na první pohled neviditelnou) neprošlo.