Dopravci Lidé Železnice

Někdejší odborářský boss Pejša se rozhodl setrvat v dozorčí radě Českých drah

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy
Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Někdejší odborářský boss Pejša se rozhodl setrvat v dozorčí radě ČD.

Bývalý předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša přehodnotil svůj postoj a v září neukončí své působení v dozorčí radě Českých drah. Naopak, chce dokončit pětiletý mandát, který vyprší v roce 2021.

Jarolav Pejša. Autor: Obzor/Michael Mareš

Názor podle svých slov změnil po událostech 13. července, kdy řídící výbor vyměnil pět z devíti členů rady. Ta navíc dostala za úkol obměnit i představenstvo podniku, o čemž se má mimo jiné jednat i na dnešním zasedání.

„Došlo tak k rozkolísání Českých drah, a to v době, kdy se vyjednává refinancování dluhopisů v hodnotě 300 milionů eur. V příštích měsících a letech půjde o budoucnost Českých drah,“ zdůvodnil Pejša změnu postoje.

Svou rezignaci na post v dozorčí radě oznámil loni na podzim po sjezdu Odborového sdružení železničářů, kde neobhájil post předsedy organizace. Místo něj do předsednického křesla usedl Martin Malý.

Jako důvod odkladu rezignace na září Pejša uvedl, že ve stejnou dobu končí mandát v radě i dalším dvěma zástupcům zaměstnanců: Antonínu Leitgebovi a Vladislavu Vokounovi. Zaměstnanci drah tak měli vybírat v září hned tři své zástupce do rady. Po nejnovějším Pejšově rozhodnutí budou volit jen dva. Pejša zasedá v radě sedm let. 

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza

Honzo,
za mě Boss použito zcela správně, ve vžitém kontextu pro šéfa nebo ex-šéfa. Každý ví o co (koho) jde na první dobrou.

noerf

Honza: Hlavně je otázka, jestli pan Pejsa je schopen vykonávat nějakou cinnost s ekonomickým přínosem pro firmu.

železničář v důchodu

Hlavně je otázka, zda jste Vy vůbec schopen to posoudit (byť se Vás na Váš názor samozřejmě nikdo ptát nebude): cítíte-li se ale tak „silný v kramflekách“, jak se snažíte dávat najevo, a jste-li odborářem a členem OSŽ, i Vy se klidně můžete poprat o to, abyste byl na jeho dosavadní místo byl zvolen, až mu vyprší mandát – a veřejnost pak aspoň uvidí, co kromě těch nejapných připomínek v reálné praxi dokážete Vy.

noerf

železničář v duchodu: Ja se hlavně domnívám, že pro jakykoliv podnik stačí tří, maximálně peticlenna dozorčí rada a zbytek jsou zbytečné vicenaklady.
Mimochodem v odborech jsem nikdy nebyl, protoze v Ceske republice jsou odbory pouze prodlouženou rukou ČSSD a nikoliv politicky nezavislou instituci.
Pokud by odbory fungovali jako kontrola BOZP pracovišť a podminek na trhu prace, tak je to v pořádku. Ale řešení rekreaci a podobnych prebend mi příjde jako zbytecny náklad pro firmy, který stejně může využít jen určitá skupina lidí.

jal

Podle čeho se někdo tituluje boss?
Je třeba mafiánský boss.
Proč nemůže být stranický boss, případně nejvyšší boss regiojetu? 🙂

Chachar Budvar

Obávám se, že ani slovíčko „boss“ není pro vyjádření citů, které chovají zdejší nestranní a nezaujatí „novináři“ k OSŽ dostatečně důrazné.
Asi nemohou odpustit Ing. Duškovi vedení jediné úspěšné stávky v novodobé historii ČR. Reminiscence na silné události bývá pohříchu hlavním motivem iracionálních strachů. Děcka se bojí medvědů v lese, pravicující novináři zase všeho, co sebeméně zavání náznakem kolektivismu.

Jan Sůra

Vidím, že jste si k propagaci KSČM, Sovětského svazu a reinkarnaci Žemličky přidal ještě psychologickou poradnu. Tak možná i vysvětlíte, proč se člověk s tak silnými názory stále ukrývá pod anonymní přezdívkou. Stydí se snad za své názory?

Vít Jůza

Koukl jsem se do wikipedie, a dozvěděl se, že je to slangový výraz pro vedoucího, šéfa nebo vůdce. Tedy použítí tohoto slova vypovídá spíše o pisateli, než o jmenovaném.