Letecké společnosti Letectví Letiště

Největší dopravce na Ruzyni? Poslední dny nečekaně SkyUp. Kvůli návratu Ukrajinců domů

SkyUp Airlines přistávají na Letiště Praha s prvním letem. Foto: Letiště Praha
SkyUp Airlines přistávají na Letiště Praha s prvním letem. Foto: Letiště Praha

Provoz na Letišti Václava Havla během pátku výrazně ožil v porovnání s minulými dny, kdy se dal počet osobních letů počítat na prstech jedné ruky. Důvodem jsou repatriační lety pro ukrajinské občany.

Jen během pátku odlétlo postupně celkem pět letadel ukrajinské společnosti SkyUp do hlavního města Ukrajiny Kyjeva, další dvě pak ještě do Lvova. V sobotu krátce po půlnoci odlétlo ještě další letadlo do Kyjeva, ostatní plánované lety na dnešní den ale byly už zrušeny. Důvodem je uzavření ukrajinských hranic.

SkyUp se tak s celkem osmi lety během 24 hodin stal největším dopravcem na Ruzyni za poslední dny. Provoz na Ruzyni dál klesá, dnes jsou v plánu už jen tři osobní lety: Belavia do Minsku, British Airways do Londýna a Qatar Airways do Dauhá.

Ukrajinská vláda vypravila pro své občany už minulý týden i speciální vlak z Prahy na polsko-ukrajinské hranice.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
SaulGoodman
MPE

OK-TSO přeletěl do Puerto Plata v Dom. republice a bude se vracet zítra jako repatriační let (s mezipřistáním pravděpodobně opět v Kanadě a na Islandu).

MPE

Na cestě jsou tři evakuační lety: OK-HEU na trase Goa-Bombaj-Jerevan-Hannover-Praha, OK-TVT Lima-Cancun-Halifax-?(Keflavik/Shannon)-Praha a HS-XJB Bangkok-Penang-Praha.

Bob

Zaujalo mě, že asi polovina autobusů na letiště jezdí úplně prázdná, ty autobusy už zastávkami T1 a T2 dokonce jen projíždí bez zastavení, protože nikoho nevezou. A ten zbytek zpravidla nevozí více než 3 pasažéry. To je efektivita. Před terminály nepotkáte jediného člověka, bez přehánění.

MPE

Mimochodem, teď koukám, že v Kanadě už zbývají jen TVG, TVH, TVT (ten poletí z Kanady repatriační let do Limy a pak zpátky do ČR), TVU a TVV, co byly u Sunwingu, a TVY a TSO vracející se od Tranastu. No a až všechny přiletí, budou heeezky dlouho stát na kanále…

Bob

Na Ruzyni už teď stojí cca 7 letadel v barvách Sunwing.

MPE

A ještě pro doplnění, vrací se OK-TSF z pronájmu v Kanadě a OK-TVO z evakuačního letu z Kapverd (se zastavkou v Catanii).

MPE

Další neobvyklý návštěvník bude dnes večer: cargo A310 ULS Cargo Airlines TC-VEL (letí ale pod kódem THY…). Trasa je docela zvláštní: Istanbul-Vilnius-Praha-?.

Walt

To je naprosto běžná pravidelná cargo linka Turkish Airlines na kterou se A310 ULS nasazuje jako změna typu celkem pravidelně. Jen letos tu byli nejméně pětkrát.

MPE

Díky za info. Tenhle routing mi nějak unikl…

MPE

Teď přistálo v Praze cargo TU-204 (RA-64051) společnosti Aviastar na trase Zhengzhou-Novosibirsk-PRG. Pravděpodobně opět zdravotnický materiál ?

MPE

Těch letů bylo nakonec ještě o jeden víc. Po UR-SQD, který odlétal v 00:13, letěl ještě UR-SQG v 01:20. Takže za jeden den stáhli nějakých 1500 lidí (něco byla sedmikila, něco naopak sardikózní devítikila co má SkyUp po Indech).Slušný letecký most…👍