egoe-plus
Dopravci Železnice

Z Prahy odjel první evakuační vlak na Ukrajinu

Speciální evakuační vlak z Prahy na polsko-ukrajinské hranice. Foto: Václav Rubeš / České dráhy
Speciální evakuační vlak z Prahy na polsko-ukrajinské hranice. Foto: Václav Rubeš / České dráhy

Ukrajinská ambasáda se rozhodla vypravit speciální evakuační vlaky pro své občany. První souprava odjela dnes ve 14.14 z Prahy.

Jde o čtrnáctivozovou soupravu, která pojede na polsko-ukrajinské hranice do Přemyšle. Kapacita vlaku je zhruba devět set míst, do vlaku jde nastoupit pouze na základě předchozího potvrzení velvyslanectvím. Informace o speciálním vlaku zveřejnila ukrajinská ambasáda v Česku na svých stránkách.

Speciální přeprava dostala výjimku ministerstva dopravy z dočasného zákazu mezinárodní drážní osobní dopravy. Podle povolení na stránkách ministerstva pojede vlak přes hraniční přechod Petrovice u Karviné/Zebrzydowice. Na české straně dopravu zajišťují České dráhy, na polské PKP Intercity.

Další vlak by měl vyjet 21. března. Ukrajinská ambasáda na svých stránkách uvedla, že vypraví tolik vlaků, kolik bude potřeba.

🇺🇦 До побачення! Na nástupišti tak zvláštně ticho a snad i trochu smutno, pro spoustu z nich se Česko stalo druhým…

Gepostet von Jan Beránek / ČT am Donnerstag, 19. März 2020

Jízdní řád vlaku pro cestu z Prahy:

Praha hl.n. 14:14 110/91
Praha-Libeň 14:20 140/153/111
Praha-Běchovice 14:25
Úvaly 14:31
Český Brod 14:37
Poříčany 14:40
Pečky 14:45
Velim 14:49
Kolín 14:54 3 14:57 Nást
Kolín seř.n. 14:59
Záboří nad Labem +15:05 6 15:11 DD za 117
Řečany nad Labem 15:18
Přelouč 15:22
Přelouč nákl. n. 15:23
Pardubice hl.n. 15:31 3 15:34 Nást
Kostěnice 15:41
Moravany 15:43
Uhersko +15:46 3 15:49 DD za 371
Zámrsk 15:54
Choceň 15:58
Brandýs n.O.předj.k. 16:01
Ústí nad Orlicí +16:09 4 16:13 DD za 1011
Dlouhá Třebová 16:18
Odb Parník 16:19
Česká Třebová +16:22 2 16:24 DD
Třebovice v Čechách 16:29
Rudoltice v Čechách 16:33
Krasíkov předj.k. 16:38
Hoštejn předj.k. 16:44
Zábřeh na Moravě 16:49
Lukavice na Moravě 16:53
Mohelnice 16:56
Moravičany 16:57
Červenka 17:02
Štěpánov 17:08
Olomouc přednádraží 17:12
Olomouc hl.n. 17:14 3 17:17 Nást
Grygov 17:22
Brodek u Přerova 17:25
Výh Dluhonice 17:29 130/124/103
Prosenice 17:37 140/141/98 3223 čeká
Lipník nad Bečvou 17:41
Drahotuše 17:45
Hranice na Moravě 17:48
Polom 17:55
Suchdol nad Odrou 18:02
Studénka 18:08
Jistebník 18:12
Výh Polanka n.Odrou 18:15
Ostrava-Svinov 18:17 5 18:22 Nást
Ostrava hl.n. 18:28
Bohumín přednádraží 18:35
Bohumín os.n. 18:36 35

 

74 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Elb

Proč ten vlak jede tak pomalu a tak dlouho?

Vbb

Protože často čeká na předjetí rychlejšími vlaky. Přece jen se 14 vozy a 163 v čele to 160 km/h asi nepojede, že?

Elb

163 opravdu 160 km/h jet nemůže, Vectron nebo 380 by to ale na tu rychlost zvládla úplně v pohodě, vlak by tak byl na našem území možná i o dvě hodiny rychlejší…

já

A co vagony??? Mohou být jen na určitou rychlost schválené???

Elb

Všechny vagony na 200 km/h… Všechny tyhle moderní vagony jsou na 200.

Vbb

Kdyby OBJENAVATEL (protože ČD si ten vlak nevymyslely) byl ochotný zaplatit za rychlejší přepravu, tak by mu ČD klidně přistavily Vectrona.

Petr

Skoro stejné jak v roce 1989, kdy byly posláni domů ještě pod hlavičkou SSSR.

Pražák

S tím rozdílem, že tehdy tu byli primárně etničtí Rusové, pro ně to byl něco jako ráj. Tak si to hlídali. Ti se bohužel zpět do Severní Asie nechystají. A další rozdíl je, že tenkrát tu jezdili s tanky a my je museli živit, dnes tu jezdí „u pásu“ nebo s lopatou a z daní, které odvedou pomáhají živit naše odborově organizované režijkaře, aby ti si mohli dodávat sebevědomí tím, že po nich plivou. Měli byste se stydět soudruzi.

Petr

Naopak majoritní skupinou okupačních vojsk u nás byli Ukrajinci (což není překvapivé, když člověk který je sem v r. 1968 natahal – Brežněv byl rodák z Ukrajiny)
Vzhledem k tomu že UKáčka pracují za minimální mzdu, jejich daňový přínos je minimální, pokud vezmeme ohled i na zvýšené výdaje na řešení jejich kriminality a léčení, je pro stát naopak jejich bilance záporná a nepřímo je tak naopak dotujeme my co máme příjmy a odvody vyšší.

Ketchup1970

Tak teď bude vidět ten přínos jejich odjezdu. Sestřičky budou víc makat protože Ukrajinky uz nebudou zabírat českým holkám místo a kazit jim nízkou mzdou hodnocení , taky konečně bude deset tisíc nezaměstnanych šikovných českých zedníků mít práci , kterou jim Ukrajinci brali. Postaví se víc bytů, ano bude líp! Člověk , který použije slovo „úkáčka“ ( mimochodem UK je Spojené Království United Kingdom ) je deklasifikován od začátku ….

Mišin

To Petr + Ketchup1970 – jeden blábol větší než druhej – vy jste se hledali, až jste se našli…

Pražák

Spíše bych řekl, že jste nepochopil Ketchupovu ironií.

Rtep

Nevím, jak jste přišel na ten blábol o práci za minimální mzdu. Třeba u nás ve fabrice je platí agentura o dost víc, než firma platí kmenovým zaměstnancům. A nikdo s tím problém nemá, pracují, tak si vydělají.

Pražák

Brežněv byl etnický Rus. Část vojsk pocházela z Zakarptského okruhu, ale to neznamená, že šlo o etnické Ukrajince, naopak, RA měla takový zvyk posílat brance co nejdál od domova. Ale šlo také o vojáky Západní skupiny z NDR a Severní z Polska, etničtí Rusové všude převažovali. Za min. mzdu už dávno nepracují. Jejich bilance co se zdravotní daně týče je naopak kladná.

Japak

Toho etnickýho Rusa jsi nastudoval kde?

Pražák

Stačí trochu zagooglit, jeho předci přišli na Ukrajinu z Ruska (tuším, že to byl dědeček a snad byl kupcem), Brežněv ukrajinsky nemluvil, doma mluvili jen rusky. On sám se považoval za Rusa.
Takže ano, narodil se na Ukrajině v ruské rodině. Stejně tak se v Čechách, v německé rodině narodil jistý Konrad Henlain.
A ještě upřesním, že v civilizovaných zemích se národnost odvozuje (pokud vůbec je něco takového potřeba) od mateřské řeči a kultury.

PetrPetr

Za minimální mzdu nepracují. Zapoměl jste ale na další problém s Ukrajinci – musí někde bydlet a zvyšují tak ceny nájmů a potažmo i ceny nemovitostí.

Richard Fiala

Co je to za vola? Nepatří mezi ty kteří na práci Ukrajinců parazitují resp. přímo zbohatli?

...

Dřou fest, klucí z východu,
dřou fest, od slunka východu,
dřou fest, padaj z lešení,
dřou fest, je tu drahý léčení…

xyz

Teď je to přesně naopak než v té písničce, ve které se zpívá:

Z Kyjeva vlakem na západ
z Kyjeva odjet je nápad
z Kyjeva někam za prací
z Kyjeva, zpět se nikdo nevrací.

Jan1203

Pro odlehčení: Podle grappu je u Dluhonic s náskokem 35 minut:)

Martin

A pak že dráhy mívají zpoždění 😀

JaJeČ

Ono celkově je po zastavení mezinárodky na Grappu nějak zeleno…

Ten_z_Bíliny

Je opravdu škoda, že nemáme dost silných a rychlých mašin, že 160kové vagóny táhl pomalý a slabý Pershing.

Dalibor

myslím že si s nima hravě poradí. Na této trati není nikde úsek, kde by byl výkonově nedostatečný. Loni prošla rekonstrukcí. Co se maximálky týče, není potřeba. stejne to bude docela rychlý, protože nijak často nezastavuje.

Vbb

nijak často nezastavuje.
???
Zastavuje 8x, třeba v Záboří či Uhersku. Vám se konec příspěvku nezobrazil? Nebo tomu nerozumíte?

Dominik

Jenže to je zastavení z dopravních důvodu, takže k takovému zastavení ani dojít nemusí.

Dalibor

zastevení z důvodu „nastoupil/vystoupil“ nemyslím zastavení u každýho klacku.

Autrans

Volných mašin na 160 teď bude dost. Spíš jaksi nevidím logický ani ekonomický důvod, proč se čtrnácti vozy evakuáku uhánět víc než 120…

Dalibor

ono taky na této trase není úseků na 160 zast tak moc.

Vbb

Další perla. Víte, kudy ten vlak jede?

dada

jj vím.

Vbb

Tak když tam těch úseků na 160 není „zas tak moc“, tak co kdybyste je vypsal? 😉

Mesicek

Koronavirus jede na Ukrajinu

Mirvald

Ten vlak bude stavět i v Hoštejně?

Kubrt

Ne, to je jen čas odjezdu, je to zkopírovaný sešiťák.

Mirvald

Děkuji. Myslel jsem, že tam nastoupí lidé z pily.

Roman Svačina

Mirvald: na pile v Hoštejně Ukrajinci dál makají. Akorát už nechlastaji před Jednotou 😂

Mirvald

tak to je velice dobré.

Vbb

MIRVALD JE TROLL. Veškeré jeho otázky jsou jen trollení a je třeba je ignorovat. Na zastavování v Hoštejně se ptal i v předchozím příspěvku, kde ještě SJŘ uveden nebyl.

xyz

Tím pádem se ale letos u nás zřejmě zastaví nemalé množství staveb (ostatně, první „vlaštovky“ viz nedávný článek zde) jak na bytové/domovní výstavbě, tak i na stavbách infrastrukturních.

Protože nebude personálně „kde brát“.

(nehodnotím – konstatuji)

PetrPetr

Ukrajinci ze staveb zatím většinou neodjíždějí, ale jiná situace je u těch, kteří dělají v restauracích, hotelech a automobilovém průmyslu.

Moza14

Toho bych se nebál. Vzhledem k očekávanému masovému propouštění si myslím, že budou časem tací, kteří budou vděční za jakoukoliv práci…

Pravdepodobnost

No ze budou vdecni zcela jiste souhlasim. Pouze si nejsem jist ze vdek z nekoho udelala dobryho zednika.

To komunisti v padesatych taky ve velkym nahnali do delnickych pozic lidi co to nikdy nedelali. Tak zase je fakt ze kdyz se to bude za par let stavet znovu tak to neznamena ze se stavby zastavi:-)).

jozka

A ted sledujte ten cvrkot, jak se to rozjede na Ukrajine…

thegrid

Alespoň že tak, ta bezmoc Ukrajinců zastavených na vnitřních českých hranicích bylo docela děsivá.

Rossec

Dobrá pomoc pro všechny, a měl by se některý vypravit i do Čopu, pokud Slováci povolí.

Papoušek 477.0

A těch aut , maršutek a autobusů co v ČR po nich zůstane. Asi jako v r. 89 po východních němcích, co utíkali přes západoněmeckou ambasádu.

-TR-

To se bude řešit až potom, lidské životy jsou důležitější než majetek.

Pravdepodobnost

Majetez zajistuje lidske zivoty. Pokud bychom meli dostatek majetku ve zdravotnictvi tak by zadna karantena nemusela byt.

Petr-666

Občanů Ukrajiny je tu za dočasnou prací (legálně i nelegálně) zhruba stovka tisíc – protože teď o práci hromadně přicházejí a tím ztrácí i prostředky na další úhradu ubytování a jídla, budeme těchto vlaků potřebovat ještě hodně

Dushan

Zjevně lze nalézt i pár pozitivních dopadů virové pandémie a tento je jedním z nich;)

Šalinář

Samozřejmě je pozitivní, že po odsunu nikdo neuklidí na záchodech, nezaplátuje silnice, nebo prostě neudělá podobně neatraktivní činnosti, kvůli kterým by se naši ani nezvedli z postele.

Dushan

Mnoha lidem, uvolněným ze zbytných činností, přijdou uvolněná místa po ukrajincích vhod, buďte bez obav;)

sledovatel webu

Můžete jít vzorem a přihlásit se jako první !!!

Pravdepodobnost

A budete delat i za tu jejich mzdu. Nebo mate zajisteny duchod ci jine statni pravidelne platby?

Kubrt

A na těch stavbách, supermarketech, úklidech, fabrikách bude dělat kdo?

Dushan

Trh práce se zcela promění, mnoho zbytných oborů zanikne, takže uvolněných pracovních zdrojů na uvedené potřebné činnosti vznikne dost.

Y.K.

Lidi co mluví takhle bývají nejvíce překvapení, když sami skončí bez práce a někdo jim nabídne vytírání podlahy za minimální mzdu.

666

Mnohé pozice jde nahradit automatizací. V ČR v tom bohužel brání nízká minimální mzda. Lidska síla je v ČR levnější než automatizace.

Renata Klánová

No to nevím, kdo se postará o dobytek, oni také hodně pracují v zemědělství. A tam se našinec nepohrne, to je pod úroveň.

666

Zkusila jste nabídnout odpovídající mzdu?

Kubrt

To by šlo, až budou lidi ochotni platit za potraviny odpovídající cenu.

666

V Německu jsou potraviny často levnější a minimální mzda je cca 1600 €.

roman

Napište aspoň jeden zbytný obor který zanikne ?

Pečlivý pozorovatel

O jednom zbytnění oboru bych věděl co takhle parlament 😀 ale tam Ukrajinci nejsou.

Pravdepodobnost

Parlament predne neni zbytny. A i kdyby jste ho zrusil tak zamestnava vetsinou (skoro)duchodce.

Richard Fiala

Zbytný ba škodlivý je spíš senát.

Hojakar

Začnou se konecne nasazovat moderní technologie,investice do robotizace apod. A další věc že se konečně začnou poradne zvedat mzdy..

Autrans

Ad Dushan: A toto je zase jeden z nejzoufalejších komentářů, co jsem tu kdy četl…

Rossec

Přesně, agentury a různí mafiáni pro které byli dosud snadným zdrojem zisku se o ně nepostarají.

...

To přidejte.

Mirek

Tentokráte bez techniky……😉