egoe-plus
Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Nejistá sezona: Smartwings kvůli výpadku MAXů omezí v létě provoz o osm procent

Boeing 737 MAX 8 společnosti Travel Service před přistáním po dodávacím letu ze Seattlu. Foto: Letiště Praha
Boeing 737 MAX 8 společnosti Travel Service před přistáním po dodávacím letu ze Seattlu. Foto: Letiště Praha

Letecká společnost Smartwings dnes oznámila zásadní omezení provozu během letní letové sezony. Důvodem je panující nejistota kolem uzemněných letadel Boeing 737 MAX. „Na základě poslední analýzy jsme nuceni z výše uvedených důvodů snížit kapacitu na linkách Smartwings realizovaných z ČR pro období letní sezóny o osm procent. Lety Českých aerolinií budou provozovány beze změn dle letového řádu,“ uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

„Tato situace, do které se letecké společnosti a naši klienti dostali, nás velice mrzí, o to víc, že jsme jí nezavinili. Děláme maximum pro minimalizaci dopadů, které uzemnění letadel Boeing 737 MAX 8 má na náš letový provoz a cestovní plány našich cestujících, a také proto, abychom zabránili dalším případným škodám,“ doplnil šéf firmy Roman Vik.

Snížení kapacity na linkách Smartwings bude mít trojí podobu. Dojde k úpravě letových řádů (změnám letových časů) na vybraných linkách, snížení počtu frekvencí u některých destinací a zřejmě i dočasnému pozastavení provozu některých linek. Konkrétní příklady zatím firma neuvedla. Smartwings nabídnou zákazníkům, kteří budou dotčeni těmito změnami, překnihování na jiné lety. V případech, kdy bude let zrušen a cestující nevyužije možnost překnihování, slibuje firma vrácení peněz.

Omezení se týká charterů i pravidelných linek. Podle mluvčí Vlaďky Dufkové půjde především o omezení počtu frekvencí u destinací, které firma obsluhuje několikrát denně. Například týdenní frekvence z Prahy do Antalye klesne z 35 o jednu, u Hurghady na 17 (minus 1), u Mallorcy na 14 (minus 1) u Marsa Alam na 15 (minus 1). Úplně budou zrušeny například chartery do egyptské Taby (plánovány byly 1x týdně) nebo na Kapverdské ostrovy (2x týdně). Smartwings plánovaly v létě vypravovat z Prahy zhruba sto letů denně.

Smartwings mají ve flotile celkem sedm letadel Boeing 737 MAX 8, dalších devět měla společnost obdržet do začátku letní sezóny. Nová letadla Boeing 737 MAX 8 tak měla v letní sezoně činit zhruba jednu třetinu flotily. „Vzhledem k rozsahu dopadů, které globální uzemnění letounů na naši společnost má, se tak není možné nepříznivým efektům zcela vyhnout,“ doplnila firma v prohlášení. Deník Zdopravy.cz před několika dny informoval, že společnost jedná o nákupu airbusů.

Kdy se stroje po dvou nehodách (v Indonésii a Etiopii) vrátí znovu do vzduchu, není jasné. Boeing aktuálně pracuje na úpravě softwaru.

48 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondra

Tak to je super, mám na půlku června zaplacenou dovolenou na Kapverdách… 🙁

David

Hodne stesti, ja na pulku kvetna…

skolak

Pokud se rozhodli létat 2x týdně do Taby a dosud nemají nasmlouvané kapacity od cestovek, tam se jim problém s Max hodí…. I prodej na Kapverdy žádná sláva. Kdo má trochu rozum, letí raději z Německa za poloviční ceny….

Míša

Fisher by měl nyní ideální startovací pozici, platy rostou, plná zaměstnanost a TS s ochromenou kapacitou a obecně špatným jménem(když upřednostní před platícím nákladem fotbalisty apod.). To vše za předpokladu, že by získal letadla od Airbusu, nebo starší olítaný stroje.

Míša

Fischer a „re-startovací“…. Oprava….

František

Je vidět, že máš povědomost o letecké dopravě jen jako cestující, který letěl na dovolenou.

Míša

Nezastírám svoji nevědomost, stačí odpovědět a připnout informaci. Je zcela logické, že věci vnímám z pohledu cestujícího, je na tom něco zlého?

František

Tak se chovej jako cestující a netvrď blbosti, já se taky nehrabu do řízení ekonomie státu.

petr.r

františku a což pak nestačí jednou odpovědět?

Míša

Očekával jsem od místnících „odborníků“ pokus o vyvrácení mé možná zcestné myšlenky, ale namísto srozumitelné informace se zde setkávám s posměchem, nebo palcem dolů. To ovšem nevypovídá nic o mně, nýbrž o vás. Škoda, nejspíš víc neumíte.

František

Tak já ti odpovím, víš kolik potřeboval SWG na rozjezd společnosti v roce 1998 ? 100 milionu. A to bylo před 20 lety. Navíc SWG měli komplet vycvičený techniky, piloty stevardy. Dnes je totální nedostatek techniků po celé Zevrpě a stevardů , tak mi řekni tu vynikající startovací pozici Fischera, který mu navíc ani nikdo nepůjčí a i kdyby tak nemá personál. Snad jsem ti odpověděl vyčerpávajícím způsobem.

Míša

Díky za ní, víc ocením věcnou informaci, než výsměch. Přesto jsem zmaten, když uváděl svůj návrat na scénu v tomto roce. Má tedy dle tvého zapotřebí vypouštět prázdné vize do světa?

František

Ano může si pronajmout letadla, která teď na trhu nejsou kromě Maxu, ale musel by létat pod nějakou zajetou společnostní, protože ani u nás nebo v Evropě mu nevydají povolení k provozování. Takže to je od něj plácnutí do vody, pokud nemá vše hlavně podchyceno papirově jinak na tom bude jak když provozoval zde a údržbu mu kompletně dělalo ČSA a létal pod jejich oprávněnim a dvě letadla v dnešních podmínkách provozovat je aeroklub.

Míša

Uvidíme časem, asi bych nebyl sám, kdo si přál silnější konkurenci v charterové dopravě, je kolikrát výhodnější si zakoupit balík všech služeb(pohodlnější) pod cestovkou.

petr.r

a vyjde to na méně, já to dělám a jsem spokojen.

František

Navíc potřebuje získat od ÚCL oprávnění k údržbě a provozu, tzv stopětactyřicítku a tu nezíská za měsíc , dále výklad organizace atd. atd. A nebo si toto může u SWG nasmlouvat.

Tom

Pokud se zde setkáváš s palcem dolů, tak to o Tobě něco vypovídá, tomu věř!😁

Tom

Míšo, můžete prosím rozvést tu vaši poznámku o upřednostňování fotbalistů před platícím nákladem s konkrétními údaji? Děkuji

Jan Sůra

Myslím, že měl na mysli tento legendární let do Kunovic. https://forum.airways.cz/viewtopic.php?t=2492&start=60. Nebylo to bohužel naposledy.

tomáš

To jako kdyby současnou situaci zavinili, tak by je to mrzelo o to míň?

Y.K.

Tady jde o to, že s danou situací nejde nic dělat. Vhodná volná letadla k pronájmu nebudou a tak situaci i přes nejlepší snahu nejde vyřešit ku spokojenosti všech a zůstane jen to mrzení.

tomáš

To je celkem jasné. Jen jsem si trochu rejpnul… Ale stejně myslím, že komunikace je u SW
celkem kamenem úrazu, firma roste ale PR zůstává nevstřícná, neinformuje skoro o ničem a když, tak až když musí…

František

Víš já myslím, že SWG vůbec PR nepotřebuje, protože oni dokázali z nuly udělat společnost o 50 letadlech a bohužel nebyli nikdy dotovaný státem jako ČSA tak se od začátku chovali tržně a naučili koupáky létat k moři za minimální cenu přepravy a pochopitelně pokud chtěli uspět mezi loukosty tak museli ořezat občerstvení, váhy zavazadel tak jako Ryanair a jiní. Já jsem dokonce už před 5 lety viděl Ryanair koncepci kdy v zájmu větší obsazenosti měli variantu polostojícího cestujícího. A PR ? SWG má naprosto profesionálně vycvičený personál s licencema a málokterá společnost v Evropě to má.

tomáš

Časy se mění. Dříve TS vozili k moři koupáky a byli odpovědní jen cestovkám,
dnes podstatnou část byznysu tvoří linky, spolkli ČSA, jsou největší v ČR a pro zákazníky by měli být uživatelsky příjemnější…

František

A jakou máš představu o tom co je uživatelsky příjemnější. Co cestující to jiný názor a každý chce něco jiného.

tomáš

Nejvíc si pax stěžují na nedostatek informací při zpožděních.
Měli by u mimořádných situací komunikovat na webu.
(příčina zpoždění, předpokládaná doba, způsob řešení atp.)

František

Ano, ale 90 % zpoždění je zaviněná sloty a to si myslím, že je v hale při odletu oznámeno. Horší jsou situace když se zjistí při průletové kontrole zásah bleskem, střet s ptákem nebo závada a do poslední chvíle se čeká na rozhodnutí zda letadlo poletí či ne a v případě jeho výpadku v podstatě není náhrada, protože vše je ve vzduchu a nikdo nedrží náhradní letadlo pro případ co kdyby. Pak se překopávají letový řády a trvá třeba dva dny než si to sedne zpět do plánovaných odletů.Ono to není tak jednoduché jak se zdá.

tomáš

Spousta cestujících na charterech jsou ale bez znalostí,
neumí jazyky, je mezi nima dost starších lidí, a pokud
se něco stane, jsou vystresovaní, zmatení a zejména když zůstanou na letišti v zahraničí jsou často už bez prostředků, frustrovaní a bezradní. V těchto situacích by měli vědět, kam se mohou kvůli kvalifikovaným informacím obrátit.

František

V tom máš naprostou pravdu, ale to je většinou na místní handlingové organizaci , která veškeré informace má k dispozici, ale je tam to ale i o negramotnosti jazyků a používání informačních technologií, kde si mohu dohledat na chytrým telefonu kde se moje letadlo právě nachází.

dvojiteF

Neviete náhodou niekto či SW nasadí z BTS svoje lietadlá alebo budú od niekoho (popr. info od koho) prenajaté ? Minulý rok myslím že lietali s AXE a Go2Sky z BTS avšak tento rok som zatiaľ žiadnu info nezachytil. Dik 😉

Tomas

Měl by tam být Explore, Go2Sky nebude, to má svoje mašiny všechny už pronajaté jinde.

Kulhán

Go2Sky teď vypomáhá ve WAW LOTu jedním a ještě minulý týden 2xB738 za uzemněné Maxy a 10.4. končí a přemísťuje se na svůj byznys co má podepsaný už od zimy. Teď sehnat letadlo bude těžké…

dvojiteF

hej Go2Sky bude lietať pre Corendon a Enter Air, tak AXE maybe pre SW. Inak mali pre BTS aj jedného Maxa naplanovaneho podla rezervaku. Som zvedavy teda co nam tu bude lietat.

František

To vím naprosto přesně 2x B 738 Air Explorer, to jsou místní Slováci.

dvojiteF

dnes nám do CK prišla zmluva na ktorej bol ako typ A320 takže som zvedavý čo nám sem ešte šupnú..

petr.r

doufám, že nebude i článek o brnu.

Jakub K

Už se těším, až se začne ty Boeingy znovu létat, to budou last minutyyyyyyyy :)))

Jakub K

*Začnou

David

Od kdy se bere letní sezóna? Třeba ještě dnes se na Kapverdy letělo…

Jen tak

Letni sezona z pohledu chartrovky zcina typicky cca cerven … kdyz lidi zacnou hromadne litat egypt, tunisy a dalsi destinace.

Poznate to podle toho, ze kazdy den rano z ruzyne behem hodiny odleti treba 10-14 letadel travel servisu na charterech smer teple kraje.

Michal

Tak teď to ještě jde, teď se ještě ty klasické letní destinace (Řecko, Bulharsko, Turecko) nelétají tak mají i letadlo na ty Kapverdy. Něco začíná v půlce května, něco v červnu.

PetrK

Neberte to prosím nějak rýpavě, ale odkud se vzal výraz „překnihování“. Myslím, že takové násilné počešťování je docela úsměvné.

Martin

už se to tu jednou řešilo, je to normální slovo, které se v českém letectví normálně používá

František

Je to z anglického booking, rezervace a book je kniha, understand.

Karel

Hádám, že k nám se to dostalo spíš z němčiny, kde se používá výraz verbuchen. Dnes říkáme vložení do katastru, před stoletím se zaknihovávalo do pozemkových knih. V právním a obchodním světě to vůbec není neobvyklé slovo, třeba zaknihované cenné papíry, účetní operace atd.

František

Letectví a katastr má k sobě hodně daleko. Věřmi, že je to z booking.

mfr

Bude se to týkat pravidelných letu nebo charterů?

Jen tak

Vzdyt je to přece v článku … četl jste ho vůbec? nebo jste skončil u nadpisu?