Smartwings jednají o koupi airbusů. Ve hře je A220 i A321LR

Airbus A220-300 za letu. Foto: AirbusAirbus A220-300 za letu. Foto: Airbus

Českým aeroliniím zbývají poslední týdny pro definitivní rozhodnutí, zda a v jaké konfiguraci si koupí sedm nových Airbusů A320. Firma

Českým aeroliniím zbývají poslední týdny pro definitivní rozhodnutí, zda a v jaké konfiguraci si koupí sedm nových Airbusů A320. Firma má na ně opci ještě z dob nákupů Jaroslava Tvrdíka.

Několikrát odkládaná investice může být vzhledem k uzemnění Boeingu 737 MAX nečekaným trumfem i pro majitele ČSA, společnost Smartwings. Mluvčí firmy Vlaďka Dufková jednání s Airbusem potvrdila.

Jsme v konstruktivním jednání se společností Airbus. Nejednáme jen o letounech Airbus A320neo, ale i o A321LR a A220,“ řekla Dufková.

Vzhledem k aktuálnímu stavu na trhu letadel i zpoždění dodávek Airbusů A320neo se nabízí i možnost prodat místo v pořadníku někomu jinému, jako to firma udělala dříve (ještě pod názvem Travel Service) s objednávkou dreamlinerů. Tentokrát ale takový postup není úplně pravděpodobný.

Smlouva na dodávky dalších airbusů je ještě z dob, kdy ČSA řídil Jaroslav Tvrdík. Využití opce pak podepsal v roce 2008 tehdejší prezident ČSA Radomír Lašák. Vzhledem k ekonomické situaci firmy, která se dostala do potíží hlavně kvůli příliš velkému nárůstu kapacity, se takový krok tehdy nejevil příliš logicky. Firma s Airbusem ale dojednala odklad nákupu, v březnu 2016 se dohodla na změně opce na 7 letadel A320neo s dodáním kolem roku 2021.

Podle informací deníku Zdopravy.cz je ve hře i varianta, že místo A320neo koupí celá skupina Smartwings stroje A321LR, které umožňují dolet z Evropy do USA či podobně vzdálených destinací v kombinaci s Airbusem A220. Ten je menší, ukazuje se ale jako velmi vhodná volba pro menší dopravce. Velký úspěch s ním slaví například air Baltic.

Ve flotile ČSA zůstávají poslední airbusy, které aktuálně létají pro Eurowings. V pondělí z Prahy odlétl jeden z nejmladších airbusů ve flotile, A319 registrace OK-PET, na letiště v britském St. Athens. To bývá často používané jako místo pro šrotaci letadel. Server planes.cz uvedl, že devět let staré letadlo má být rozebráno na náhradní díly.

Další airbusy provozované ČSA byly ve vlastnictví společnosti B. Aircraft založené a vlastněné pražským letištěm. „Všechna letadla typu Airbus A319 ve vlastnictví společnosti B. aircraft byla již prodána novému majiteli. Ten si je bude postupně přebírat v roce 2019 a 2020, jak bude končit jejich pronájem společnosti České aerolinie. Podrobnosti o prodeji jsou předmětem obchodního tajemství,“ řekla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Tagy Airbus A320neo České aerolinie ČSA smartwings Top
76 komentářů