Nečekané spojení na evropském nebi. Ryanair kupuje podíl v aerolince Nikiho Laudy

Airbus A320 v barvách Laudamotion a s logem Air Berlin. Foto: LaudamotionAirbus A320 v barvách Laudamotion a s logem Air Berlin. Foto: Laudamotion

Niki Lauda, který stojí za startem už třetí aerolinky Laudamotion, se spojí s největší evropskou nízkonákladovou společností Ryanair. Ten může

Niki Lauda, který stojí za startem už třetí aerolinky Laudamotion, se spojí s největší evropskou nízkonákladovou společností Ryanair. Ten může ve firmě získat až 75 % akcií.

Spolupráci a kapitálový vstup dnes obě společnosti oznámily v tiskové zprávě. Zpráva přišla jen pár dní před startem prvního pravidelného letu. Ryanair by se tak měl dostat více na rakouský a německý trh.

Podle dohody získá Ryanair nejprve 24,99 % akcií Laudamotion. Pokud transakci schválí Evropská komise, tak může podíl navýšit na 75 %. V čele firmy má zůstat nadále někdejší mistr světa ve Formuli 1 Niki Lauda. Ryanair poskytne dopravce finanční podporu 50 milionů euro a také šest letadel, samotná investice je podle něj nižší, než 50 milionů euro. 

Od nákupu aerolinek Buzz v roce 2003 jde o první akvizici Ryanairu za posledních patnáct let.

Jde o zprávu, kterou by měli sledovat nejen konkurenti hlavně na rakouském trhu, ale také v Boeingu. Šéf Ryanairu Michael O´Leary totiž ve zprávě uvedl, že Laudamotion využívá airbusy a že Ryanair tuto možnost také zvažuje. „Letecká společnost Laudamotion získá přístup k flotile společnosti Ryanair a našim finančním zdrojům,“ řekl O´Leary.

Po krachu Air Berlin se snažil Ryanair dostat více na německý a rakouský trh, většinu letadel si ale rozebrala Lufthansa a easyJet. Teď dostává konkurenční boj o německy mluvící zákazníky nový rozměr. Zpráva přišla jen pár dní poté, co Ryanair oznámil, že by rád expandoval více ve Vídni. 

Laudamotion plánuje první let tento týden.

Tagy Laudamotion Ryanair
2 komentáře