Letectví

Nečekané spojení na evropském nebi. Ryanair kupuje podíl v aerolince Nikiho Laudy

Airbus A320 v barvách Laudamotion a s logem Air Berlin. Foto: Laudamotion
Airbus A320 v barvách Laudamotion a s logem Air Berlin. Foto: Laudamotion

Niki Lauda, který stojí za startem už třetí aerolinky Laudamotion, se spojí s největší evropskou nízkonákladovou společností Ryanair. Ten může ve firmě získat až 75 % akcií.

Spolupráci a kapitálový vstup dnes obě společnosti oznámily v tiskové zprávě. Zpráva přišla jen pár dní před startem prvního pravidelného letu. Ryanair by se tak měl dostat více na rakouský a německý trh.

Podle dohody získá Ryanair nejprve 24,99 % akcií Laudamotion. Pokud transakci schválí Evropská komise, tak může podíl navýšit na 75 %. V čele firmy má zůstat nadále někdejší mistr světa ve Formuli 1 Niki Lauda. Ryanair poskytne dopravce finanční podporu 50 milionů euro a také šest letadel, samotná investice je podle něj nižší, než 50 milionů euro. 

Od nákupu aerolinek Buzz v roce 2003 jde o první akvizici Ryanairu za posledních patnáct let.

Jde o zprávu, kterou by měli sledovat nejen konkurenti hlavně na rakouském trhu, ale také v Boeingu. Šéf Ryanairu Michael O´Leary totiž ve zprávě uvedl, že Laudamotion využívá airbusy a že Ryanair tuto možnost také zvažuje. „Letecká společnost Laudamotion získá přístup k flotile společnosti Ryanair a našim finančním zdrojům,“ řekl O´Leary.

Po krachu Air Berlin se snažil Ryanair dostat více na německý a rakouský trh, většinu letadel si ale rozebrala Lufthansa a easyJet. Teď dostává konkurenční boj o německy mluvící zákazníky nový rozměr. Zpráva přišla jen pár dní poté, co Ryanair oznámil, že by rád expandoval více ve Vídni. 

Laudamotion plánuje první let tento týden.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Marty-t2
Host
Marty-t2

jde o sloty v Berlíně a Düsseldorfu a o úder na LH Group – společný zájem Laudy a O Learyho…

Matěj
Host
Matěj

Niki Lauda, kterÝ stojí…

Partneři