Na vlastní kůži: Vlakem do Paříže nikdy více aneb zoufalství v lůžkovém voze
Paříž, nádraží Gare de Lyon. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Shrnutí pocitů naší skupinky cestovatelů: Tam - stres, nejistota a únava, zpět - klid, pohodlí, rychlost. Pokud jde o Paříž, příště zvolím letadlo tam i zpět.
Já dal Paříž rychlíkem do Lince a pak lůžkem OBB. Je to s vetsim klidem.
Evidentně, pokud si člověk chce zaexperimentovat a projet se jednu cestu vlakem, přičemž opačnou cestu má naplánovanou letecky, bylo by asi vhodnější cestu vlakem volik pro návrat, kdy předpokládám nějaké to zpoždění nepředstavuje tak kritický problém…
V tomto speciálním případě navíc bych očekával že TGV Paříž-Zurich bude se slušnou pravděpodobností „časově bezproblémové“ a ža tedy „minout“ lůžák je skoro vyloučeno, no a pokud už jste jednou „na palubě“ tak už děj se vůle boží…
Pokud by byl zájem, mohu napsat vyprávění o cestě vlakem do severního Walesu a zpátky. S dětma. Nějakej ten stres jsme si taky užili, zejména s britskými dopravci 🙂
Z Česka? určitě byl. ozvěte se prosím na sura@zdopravy.cz díky moc
Tak stačilo využít NJ OBB Vídeň-Paříž i s lůžkových vozem a bez přestupu. Který jede i z Linze.
Hm, nechtěl on se projet TGV schválně? Jeden přestup jako jeden přestup, jen snad že vámi uvedené spojení by možná bylo jistější… anebo by taky mohl „stát“ v Linci okolo půlnoci a čekat na zpožděný NJ?
Takhle přesně se noční vlaky používat nemají. Ty slouží k levným dovoleným v Chorvatsku, přepravě ukrajinských dělníků nebo návštěvě příbuzných na Slovensku, ale ne na schůzku v den příjezdu nebo přestup ne rychlovlak či letadlo. Ano jde přestoupit na osobák do Prešova v Kysaku nebo v Praze na rychlík do Ústí/Plzně/Budějovic atd. Ale na noční vlaky se spoléhat nelze, zvláště pokud to není jeden mohutný RegioJet, ale deset různých NightJetů a Euronightů, kde když se jeden zpozdí tak zkazí ostatní. Nechápu proč se vozy z Varšavy vezou po Slovakii a Metropolu atd, (asi chybí fírové na noc).
Když mám pracovní jednání/soudní stání v Košicích nebo Varšavě, běžně používám lůžko, nevím, proč by se tak noční vlaky používat neměly 😀 😀
Hodně mě láká ten přímý TGV z Mnichova do Paříže s odjezdem kolem 7 hod. ráno. Asi jej brzo zkusím, a cesta bude můj cíl. 🙂
Mám zkušenost s protisměrných 6.50 z Paris East do Strasbourg a Dortmund. Jezdí to ICE 4. Z Frankfurtu v 12.50 do Paříže jezdí TGV Duplex.
Snad někdo ze zdejších a znalejších zodpoví. Z jakého důvodu má Paříž nádraží pojmenováno – Paříž, nádraží Gare de Lyon? Všechny cesty z Paříže vlakem včetně TGV nevedou směrem Dijon, Lyon…. Díky za info.
Paříž má vícero nádraží a De Lyon obsluhuje jih – Lyon, Marseille, … pak jsou další – sever, východ, západ (jména nejsou přesně takto a je jich malinko víc) … tato nádraží nebyla propojena mezi sebou (byly to konečné stanice). Pokud jste Paříži jen projížděl, tak vlakem příjezd, MHD 🙂 či taxi na další nádraží a pokračovat.
Práver teraz: Kolega išiel Nightjetom z Brüsselu. Prišiel do práce o dve hodiny neskôr, lebo Nightjet meškal. Samozrejme vlak vyrazil načas, ale prišiel zmeškaný. Toľko k cestovaniu vlakom. ak by tu mal prípoj, tak ten by mu ušiel.
To PPS, tak tomu říkám hrdina. Ale teď už snad bez dětí a důchodců.
Vdaka za takyto clanok, neschopnost statnych zeleznic treba donekonecna medializovat, pretoze inac sa nikdy nic nezmeni.
Odporúčam vynechať slovo „štátnych“. Železnice svojim myslením ostali v dobe svojho vzniku, kedy sa čas udával s presnosťou najviac na štvrťhodinu a celkovo bol život oveľa pomalší než dnes.
Vynikajúci článok. Pripomína mi moju železničnú „zábavu“ na trase Bratilsava – Frankfurt v roku 2016. Nenašiel som žiadne letecké spojenie ktoré by mi vyhvovalo časovo a firma bola ochotná preplatiť mi aj (samozrejme drahšie) vlakové spojenie. Cestoval som cez deň. Aj tak to začalo meškaním REX8 (ÖBB sa s veľkou obľubou vyhovárajú na meškanie, ktoré vzniklo na území iného štátu, ale mlčia o tom, že to meškanie spôsobili aj tak oni, keď tam súpravu z Viedne poslali s takým meškaním, že nestihla obrat v Bratislave, takže meškala už na odjazde z východiskovej stanice, ale meškanie nevzniklo na území iného štátu,… Číst vice »
Jel jsem Brno – Vídeň – Salzburg – Stuttgart – Paříž. Ano, 3 přestupy, ale cesta super. Zopakoval bych si to? Jen cestu TGV, jinak ne, ze dvou důvodů – čas a cena, letenka z Paříže do Prahy mě vyšla na 1/4 toho, co jízdenka do Paříže (sice z Vídně, ale i tak to bylo o dost více, než bych čekal). A čas je jasný. TGV byl ale super zážitek, jeli jsme přes 300. Osobní zkušenost z českých železnic mi říká dost jasně, že na delší trasy žádným z našich dopravců (čekat 3-4 nebo i více hodin na zpozděný vlak… Číst vice »
Cestu vlakem z Prahy do Paříže a zpět jsem absolvoval jako čerstvý ženáč před 20 lety. Cesta tam skoro na čas vlak přes Plzeň ale otřesný, zpátky +12 hod a skoro rozvedený. Už nikdy.
Návrat z rodinného výletu nightjetem z Amsterdamu: jelikož dneska z Amstru nejede a je výchozí z Utrechtu, vymyslel jsem báječnou vychytávku – návštěva Naardenu, odtud popojedeme v 18.41 do Utrechtu a zde se nalodíme do NJ. V 18.15 jsme v Naardenu na nádraží. V 18.20 se u vlaku do Utrechtu rozsvítilo „canceled“. Rychlá improvizace – v 18.25 jede vlak zpátky do Amstru, v 19.05 IC do Utrechtu, tam trochu infarktový přestup na vedlejší peron a bingo – jsme v kupé a jedem nach Passau. Jízdenky jsem neřešil, stekně nebylo komu je ukázat. A pozorným čtenářům zítra prozradím, jestli do toho… Číst vice »
Takže nakonec v Pasově pouhých +45, nuda, nuda, šeď, šeď… 😀
Cccc, tomuhle říkáte zpoždění? V Africe jsme měli zpoždění 16 hodin a nikdo nic neřešil 🙂 Ach ta uspěchaná Evropa.
ale vážně, nedávno jsem jel „jen“ do Budapešti a tam jsme měli „jen“ cca 1,5 hodiny zpoždění (už z Práglu) a do Budapešti jsme přijeli po půlnoci, všechno nám ujelo a s dětma bomba. No nakonec jsme do cíle dojeli a ulehli v hotelu po druhé hodině noční. Já jsem na vlaky zvyklý, ale zbytek rodiny hodně syčel (bohužel hlavně na mě a dlooouuho po návratu domů)
Máte moc moc milou rodinku. 😉
Jezdívala jsem nightjetem, co jezdil zez Plzně do Košic.v Ostravě měl vždy minimálně hodinu zpoždění, v Bohumínu se trhal na 3 kusy a jeden kus pokračoval do Košic, dvě do Polska, jedna do Waršavy. Vlak narvaný lidma, co se museli stěhovat do správné části. V Ostravě hoďka v Karviné tři a půl hodiny zpoždění. Takže cesta mezi dvěma městy 20km vzdálenými, zabrala 4 hodiny. To už se dá rovnou stihnout pěšky. Jsem si říkala, že si musím přidat ČD do přátel a vymyslet cestování jinak.
Taky jsem si dal vylet do Budapesti s rodinou a vlakem. Cesta tam celkem v pohode, cesta zpatky uz horsi. Krome zpozdeni, ktere nebylo tak strasne, tak byl problem s jidelnim vozem resp. jeho obsazenim. Deti mely hlad, ale jidelak byl zabran lidmi, co to brali jako barove posezeni nebo nemeli mistenky, takze si davali jen drinky a kecali. Trochu problem, ze nejde (neslo) udelat rezervaci a rozvoz byl jen do 1. tridy. V letadle pri dalkovem letu se dostanou k jidlu vsichni. Ve vlaku je system nefunkcni. Chtelo by to konecne napojeni na evropske VRT a to ne jen… Číst vice »
Tak ja nevim…pred chvili mi psal kamarad,ze mel dnes odletat z Barcelony…zprava z rana od aerolinky ‚Let zrusen’…nahradni let ‚Ve ctvrtek rano’…hmmm…takze zpozdeni 96 hodin? Myslim,ze je zbytecne se tady hecovat,ktera doprava je lepsi a jistejsi…jednoduse kazda ma svoje a nekdy to proste vyjde,nekdy ne…o))))
To vypadá jako Wiz
a) Nejspíš se jedná o let směr Katowice, kde jsou nebližší volná místa na úterý a žádný čtvrtek kecko
b) Přesměrování by určitě bylo možné na pondělí do Vídně
c) Kromě hotelu (bral bych nějaký 4* u letiště se snídaní), je tu ještě jídlo atd atd
d) Výše kompenzace je 400 EUR
To jen k lepšímu a horšímu…
A to je důvod, proč odmítám lítat Ryanem, Wizzem apod. U nich je na prvním místě cena. Cestující jsou jím někde. Ne osobní zkušenosti nemám, jen zprostředkované, a to mi fakt stačí.
Wizz, to je pravda. Ryanair je dneska z dopravců nejvíc customer friendly. Platí kompenzace kolem termínu, nejnovější flotila, nejmíň prudí…
Skoda ze nejsou fotky z toho nocniho vlaku.
Nejlepší na celé reportáži bylo ono ekologické okénko. Srovnávat ekologickou zátěž dopravního letadla s vlakem na elektřinu je samo o sobě zajímavé. A ty šampony, lůžkoviny a podobně? Ať se autor „cestopisu“ jednou podívá, co se z dopravního aeroplánu vyklidí po přistání. Pokud nejde o nízkonákladové lety, kdy vám dají maximálně vodu, i tu pouze v ohrožení života.
Při letech po Evropě je výrazná většina těch, kde nedostanete vůbec nic.
Ono ale po Evropě lety řádu 2-3 hodiny prostě opravdu těch „amenit“ tolik nepotřebujete jako za desetkrát delší dobu…
Přesně jak autor píše: pokud není Curych konečná destinace, tak nikdy. Cesta vlakem má mnohem víc neočekávanych proměnných než letadlo. Dcera, která v Curychu žije, tak buď letadlem do Prahy a vlakem do Olomouce. Příp.lůžkovým přes noc do Vídně a busem do Olomouce. Vlakem jedině když jí nezaleží na délce cesty. Tenhle způsob cestování je v době cenově přijatelného leteckého cestování poněkud nešťastný.
Můžu se zeptat, proč Vídeň-Olomouc busem? Vlak je na této trase docela spolehlivý i rychlý, stačí 2 přestupy Wien hbf a Břeclav/Přerov.
Bez přestupu, Flixbus nebo Regio.
Ovšem nesmí nastat to že na něho ve dvě v noci čekáte a mám prostě kolem vás projede ale zastaví na zastávce v Olomouci a jede dál osobní zkušenost
Což se vlaku nestane
…ale máte pravdu. I ten vlak ráno z Vídně/Břeclav/Přerov už několikrát dala a jelo to na čas.
Právě proto. Ne každej je úchylnej šotouš, aby chtěl dvakrát přestupovat.
Třeba s kufrem je to lahůdka. Pokud jede Flix až na letiště…
Z Vídně do Přerova jede vlak co 2 hodiny bez přestupu
Ne z letiste, nutny prestup ve Vidni
Akonáhle je na trase prestup vlak-vlak, tak je to obrovský výkričník, aby sa človek tomu spojeniu vyhol.
Takto generalizujuco blbosť.
V roce 1966 jsem jel s CKM vlakem z Prahy do Paříže, jeli jsme přes noc bez přestupování až tam. Přidělené kapesné 50 fr., seděli jsme v obyčejném kupé, žádné lůžkování. Byli jsme mladí, cesta se dala vydržet bez remcání.
Ano a dnes je rok 2023, za 57 let by mohlo také dojít k nějakému pozitivnímu vývoji, aniž by to bylo nutné považovat za zpovykanost.
Po otevření hranic v roce 1989-90 vyjelo plno lidí do okolních zemí z bývalé klece také za nedůstojných podmínek, které by dnes také nikdo neakceptoval.
A ještě předtím se to jelo dostavníkem, a ještě dál na koni nebo „pouť“ pěšky… ale to šlo tak jednou za život.
Kdepak jsou všechny ty politické proklamace o sjednocující se Evropě bez bariér, bez hranic…
Drazni realita se s podobnymi bezobsaznymi proklamacemi pochopitelne naprosto miji. A ne nahodou je to prave o draze, ktera je ve vetsine evropskych zemich plne nebo vetsinove ve statni rezii. Kecy nic nestoji. ;o)
Jezdila jsem pracovně asi 18 let spacím vlakem do Zürichu,na 3 týdenní turnusy.Trasa Zlín -Vídeň-Zürich.Vlak z Maďarska měl POKAŽDÉ zpoždění a čekalo se na něj vždycky 3 hodiny ve Vídni.Začala jsem žádat odškodnění na dráhách,a to jsem dostala.Někdy i polovinu ceny,ujely mi totiž všechny další spoje.Po asi 3 letech konečně nastal zlom,na Maďary se přestalo čekat a přesně podle jízdního řádu se vyjelo.Kupé pro 2 mi připadalo jako ,,rakev,,promiňte,úzké,dlouhé,tak jsem jezdila v kupé pro 4 cestující.To bylo fantastické,dodnes na to ráda vzpomínám.Seznámila jsem se s fantastickými lidmi z nejrůznějších světadílů,pocvičila si jazyky v praxi.vedli jsme nádherné otevřené rozhovory ,když jsme… Číst vice »
Cestu do Curychu (a zpět) lůžkovým vozem JLV v kupé de Luxe jsem absolvoval před pár lety. Kupé skvělé. Potvrzuji, že stání v Linzi je vopruz a na můj (ne-)spánek mělo úplně stejný vliv. Pohled na školáky čekající na ranní spoje kolem Buchsu z lůžka se snídaní byl k nezaplacení. Zpoždění jsme měli oběma směry, ale přiměřené. Podle mě jsou ale noční spoje vhodné zejména pro dopravu do cílové destinace, kterou obsluhují. Slouží jako dopravní prostředek i náhrada ubytování. Tedy že se dostanete do cíle, ušetříte za hotel, a ještě si cestou (pokud možno) odpočinete. Autor cestu zbytečně překombinoval…
S většinou souhlasím, ale překombinoval?
Jeden přestup s tři hodinovou rezervou je pro mě opak překombinování.
Pokud bych chtěl jet vlakem do Paříže, asi bych volil jiné varianty spojení. Noční vlak je fajn, když z něj člověk vystoupí v cílové destinaci. Ale představa, že pak ještě X hodin čekám na další spoj a v něm trávím další hodiny, už tak lákavá není (bez ohledu na specifický problém, který potkal autora). Jinak Paříž prostě stále bohužel není vhodná destinace pro cesty vlakem z ČR, pokud cesta není cílem. Německo a jeho přístup ke spojení Bavorska s ČR + spojením v západo-východním směru je příliš velkou bariérou.
Jakože ty koleje u nás trčí až na hranici, v pohodě dojkolejka rychlá elektrifikovaná, a úprosně žebráme němce aby nás konečně připojili??
Jo, „usetrite“ za hotel, ktery byste jinak neplatil … nebo i platil, ale aspon si uzil vyhod pobytu na miste. Tenhle zpusob „setreni“ je usmevny.
vlakem jsem jel pred 30ti lety z čech na sicilii, cestu jsem si nesmirne uzil a to nebyl zadny de luxe, proste kupe s palandama,ale ja byl ditě. takže zadný stres 😀
nejvic mě nadchlo a překvapilo,když vlak dorazil dolu na italské pobreží, kde přejel na trajekt a vlakem jsme dojeli až na Sicílii 😀
My jezdime pravidelne nightjetem z Vidne do Rima. Z Olomouce vyjizdime ve 4 odpoledne autobusem do Brna, tam prestup na vindobonu a po 19 hodine z Vidne. Rano vystoupite v centru Rima vyspani a po snidani. Odtud jedeme vlakem dale na jih a v hotelu jsme treba ve 2 odpoledne a muzeme stravit jeste pul dne na plazi. I nase deti (4 a 6) to miluji. Nikde neni nuda a prostoj. Letadlo zabere cely den (doprava na letiste, odbaveni+cekani, let, doprava z letiste) a do hotelu dorazite vecer k.o., cili z toho prvniho zaplaceneho dne mate kulove…
A na kolik vás ta cesta cca vyjde?
Cestovat skoro 24 h do Rima a libovat si jak je to strasne pohodlný? No tvl…. Naopak přijedu na letiště, odbavim se, v klidu se najim v salonku, let hodka a pak tedy do centra nebo do hotelu na jih už je zas chvilku…
Aby jsi byl v 9 ráno v Římě letadlem, tak jediné den předem a hotel. Což je dražší a to o dost( pokud neletíš sam)
Letadlo do rima zabere cely den?
to na to letiste chodite deset hodin predem?
Ve vsi ucte, vetsi nesmysl jsem uz dlouho neslysel
Jezdím tak pravidelně z Prahy a no problém a cena cca 120-220 EUR za cele kupé. Beru s sebou děti, takže levnější než cokoliv jiného
No a takto to pravé nefunguje. Proč za mnou chodí houfy rodičů o rady, jak jet do té Paříže vlakem ( naposled v konfiguraci 1 dospěly 2 děti 6-9 a 2 děti do 5 let ) za 199 EUR všichni první třídou a všichni ICE a TGV !!!!! A koupeno 2 dny před odjezdem… socky v letadle za totéž zaplatí 10x tolik a časové je to podobné. Jen děti viděli v ceně Eifellovku, berlínský checkpoint Charlie, nějaké supersporty u VW muzea a snědli hromadu čokolády DB, kterou měly v té 1 třídě zadarmo a dost často roznesenou. To ze jely… Číst vice »
Za prvé. Není to časově podobné, zbytečně lžete. Z naprosté většiny území ČR platí, že když ráno vyjedete na letiště, tak na oběd jste v Paříži. To vlakem nelze.
Za druhé. Za děti v první třídě vám určitě spolucestující velmi poděkují.
Na západě jsou děti v 1. třídě běžný úkaz. Mají tam i v 1. třídě i tiché oddíly.
Pro blbečky jako F.K kteří jenom kecaj a v životě to napsalo valy tak z Drážďan jedete vlakem 3. generace naklápěcí v konfiguraci na 230 kilometrů hodině první třída je hrazená přímo za pilotem který má prosklenou stěnou a většinový nezatahuje takže se dá vidět na trať což je pro ty děti super zážitek bohužel jen v rychlosti do 200 kilometrů hodině. víc do lipská není pak strojvedoucí přijde na opačnou stranu vlaku a jedete zpět neboť v Lipsku je hlavové nádraží a když jedete směrem na stuttgart tak většinou nafasuje te 4. generace a tam už na stanoviště pilota… Číst vice »
Zjevně jsi to někde neabsolvoval protože když vyjedu v 6.30 z Letňan a vezmu to letecky tak jsem v Paříži v nejlepším případě kolem 14. hodiny na letišti a v centru kolem 16. a to už jsem tam i TGV. Stojí to mnohem víc pořád něco přerušuješ pořád něco měníš a když sebou beru děti tak je to mnohonásobně dražší
letadlem je to podobne?
a prosim od kdy?
Od té doby co začneš počítat čas dveře dveře nikoliv jen Čas letu. Taky ti neříkám že jsem 16:30 v Dubaji a v 19:50 v Praze ale je to reálné v 11 hotelu a doma v nejlepším případě 22
nechat několik hodin čekat vlak na jiný zpožděný přípoj mi tedy připadá jako totální „fuckoff“ všem cestujícím v čekajícím vlaku… dokud tohle bude ajznboňákům připadat normální, tak asi dálková vlaková doprava moc populární nebude
Garantované návaznosti se hodí, a když je spoj jediný svého druhu… Ale musí to mít svá omezení, jinak je to akorát monžič zpoždění skoro bez výhody.
Tak to je prostě neřešitelný rozpor, někdo na to vždycky doplatí. Ujede přípoj jedněm, nebo těm druhejm? A neměl by přestup s časem přes 3h být taky nějak zaručený???
Při plánování cesty je třeba uvážit, co člověk očkává a čeho chce dosáhnout. Cesta vlakem z Prahy do Paříže zabere (přes den) okolo 12h +/-15 min, podle toho kterou trasou a jakými přestupy. Letadlem je to centrum-centrum cca za 5h30 +/-30 min se všemi nutnými rezervami. Pokud potřebuji jen do Paříže, nebo kamkoliv do Francie, kam se dá dostat následným leteckým přestupem na CDG, tak letadlo je jednoznačná volba. Díky rychlosti TGV se dá zkombinovat i let PRG-CDG/ORY a následná jízda vlakem. Ale pokud potřebuji jet na dovolenou po západní Evropě a mít zajištěnu jakousi místní mobilitu za rozumné peníze… Číst vice »
Tak to zkuste, až budete bydlet v Evropě zvané východní nebo střední.
Pak vám odpadne celý tento sen.
Toto není žádný sen. Sice v té západní Evropě momentálně bydlím, ale do té střední a východní pravidelně (minimálně na měsíční bázi) cestuji. Vždy si vybírám takové spojení, které je pro mě poměrem čas/komfort nejvýhodnější.
A i v té západní Evropě jsou takové páry destinací, kde vlak je v podstatě jedinou volbou v rámci veřejné dopravy, protože musíte jet stovky kilometrů na jedné nebo druhé straně, abyste se dostali na letiště, které obsluhuje jednu nebo druhou stranu relace. To už je pak lepší jet to vlakem celé.
Paříž služebně, 1200km, jedině autem. Ca 10h, pohoda a jedu od domu do hotelu. Letadlo není rychlejší a ráno pojedu do firmy taxikem? Naposledy hotel – Orly 65éček… Za to ujedo skoro 1000km..:)
Ano, na miste se budete pohybovat taxikem, coz Vam slusna firma samozrejme proplati.
A pak seš dva dny nepoužitelný protože řídit teda ty vzdálenosti není sranda. Anebo to řídíš tak dlouho než dojde první pořádná nehoda infarkt mrtvice či něco podobného.
A hele jezdím s malýma dětma a ten čas mi v životě nestihli jednou nám totiž to letadlo v 10 dopoledne tak to uletělo a od tý doby i když jedem v půl 7. z Letňan, S odřenýma ušima mám ranní koloně jsem kolem 8. ráno u letiště někde tam parkoval auto a pak to koleno jedu zase zpátky na letiště takže kolem 9. jsem teprve na pražském letišti. Gate na odlet ve 12:20 je otevřený většinou kolem 10. hodiny od bavím sebe i děti což je tak na hodinu pak si vlezem do salonku A 40 min. odletem se… Číst vice »
A ze na ten vlak se dokazete dostat rozumne, kdezto na letiste ne. Zvlastni. Ono pak cele to srovnavani nedava vubec smysl. ;o)
Nadrazi 10 minut pěšky , letiste na milion komplikaci hodinu a čtvrt, v ranní špičce cca 100 minut. Když mám jet k pražskému Ruzyňském letišti a to podotýkám že z Letňan v ranní špičce nebo přední tak je opravdu rychlejší jet přímo do těch Drážďan, Zaparkovat 500 m od nádraží kde už se neplatí auto tam můžu nechat jak dlouho chci a Čágo belo skanzen ČR, vlak odsud jede 200 a od Lipska některými směry 300. To je ten šílený paradox kdy je naše deformace o tom, Že z Prahy jedu do Berlína pouze příjmem EC. Dost často je výhodnější… Číst vice »
Euronight vyvzdorovala skupina nadšenců v rámci OEBB s cílem dokázat, že noční vlaky můžou pořád konkurovat letecké dopravě. Jako nechtěnému dítěti mu to správa rakouské infrastruktury dává na každém kroku sežrat.
Jinak porovnávat cestovní čas nočním vlakem s dobou cesty letadlem je poněkud nekorektní, protože u vlaku musíte odečíst přinejmenším tu dobu, která je určena ke spaní (tedy pokud se vám skutečně podaří se tam vyspat). Navíc u vlaku odpadají starosti s hmotností zavazadel, co může být pro někoho důležité.
Do letadla naopak dám i větší zavazadla, než se mi vejdou do oddílu ve spacím voze, jen si musím připlatit.
A odečítání doby kdy spím, to je dobrý vtip. To se můžu prospat i v letadle.
Dean
Když vám letí letadlo v 6 ráno, musíte být na letišti ve 4. Pokud jste v cizí zemi,tak za takovou noc, kdy se nevyspite strachy ze zaspite musíte zaplatit hotel a pak většinou i taxík. Nebo strávit noc na letišti. V obou případech nevyspalý. Pokud přiletíte nekam po půlnoci nebo v 1, pak procházíte celou budovou a čekáte na zavazadla a kolem druhé ráno si opět berete taxík, protože většinou spoje nejezdí, nebo hlavní spoj do centra sice jede, ale návaznými dalšími spoji se na kýženou adresu noční dopravou ve stavu šílené nevyspalosti a únavy nedostanete. Tak si berete taxík… Číst vice »
Proc bych mel byt na letisti ve ctyri rano , kdyz letadlo leti v sest ? na tohle jste prisel kde?
A v kolik by jsi tam chtěl bejt jako správný masírkař 5:15? Když letíš sám a jenom s batůžkem, tak možná.. A ještě jednou zavřou GATE před nosem A, tak už přestaneš psát tyhle hejty
Pokud nás jede víc já jezdím nejčastěji s dětma a nervózní manželkou tak tam opravdu jsme 2 hod. před odletem a to nadává prostě nejsme dřív
Jela jsem také nočním vlakem na stejné trase na podzim 2021 – odjížděla jsem někdy po půlnoci z rakousko-švýcarských hranic z Feldkirchu a jela jsem do Budějovic. Už na odjezdu jsme měli asi hodinu spoždění a to vlaku vydrželo, i když často někde stál. Mě se spalo dobře, lůžkové kupé se mi moc líbilo (měla jsem předchozí zkušenost s lůžkovým kupé švédských drah a to české mi přišlo lepší a pohodlnější). Jeli jsme dvě, měli jsme tu půlku bez koupelny, takže kopelnu jsme měli společnou na konci vozu. Navzdory zpoždění já svůj zážitek hodnotím kladně a klidně bych si ho… Číst vice »
Vy nejste Češka? To by tu koncentraci hrubek omlouvalo.
No….. proč autor nejel autem když je tak nespokojený. Mohl udělat porovnání ceny benzínu, poplatků za dálnici, parkování někde v centru Paříže atd.Shrnout čas, pohodlí a zpoždění. Podle popisu „bohužel“ jel při výpadku sítě v Rakousku…..jednou za uherský rok…. bohužel může se to stát ( a stalo se ) ale tím život nekončí. Dneska bohužel 1:0 k letecké dopravě, až zase bouchne nějaká sopka v jiné části světa a přeruší se letecká doprava bude to 1:0 pro železniční dopravu. Stejně tak to bude i v případě železnice a silnice. Prostě občas jsme každý ve špatný čas na špatném místě. Nestálo… Číst vice »
A proc by to delal – porovnaval dva zpusoby VHD, nikoliv VHD vs individualni.
Jinak v Parizi se da v centru zaparkovat i zdarma, kdyz vite kde.
Neprozradíš kde
Vám to nemyslí, co?
Přesně tak, nějaká sopka bouchne v podstatě každý den, kdežto zpoždění vlaku je věc naprosto výjimečná, že ano?
Odlety z Paříže jsou pro mne noční můrou. V létě před Covidem jsem tam byl s rodinou 2+2. Večer před odletem mi recepční oznámil , že bude stávka pomocného peraonálu a naše letadlo nepoletí.
Po druhé již v době Covidu nás totálně poddimenzovaný personál na Letišti Orly nestihl včas odbavit (byla neděle).
Po opakovaných zkušenostech s pařížskými lety a letišti musím zkonstatovat, že pokud trasa a letový řád dovolí, preferuju nadevše ryanairovské BVA. ORY má poddimenzovaný personál snad odjakživa, 2.5 hodiny předstih na vnitro-EU let je občas tak tak. Na CDG mám pocit, že letiště vyrostlo příliš rychle a nedaří se to dohnat vnitřní infrastruktuře – přejezdy mezi terminály v rámci airside skoro na hodinu, ztracená zavazadla jsou snad častějším jevem než ta v pořádku doručená.. Oproti tomu na BVA vždy vše rychle, včas, bez problémů – jen mi jednou na security bez milosti vyhodili sadu miniimbusů zapomenutou v batohu, která se… Číst vice »
To tady vysvětluju těm pacientům co si myslí že stačí 40 min. před odletem naklusat na letiště. To občas stačí v Praze. V Americe nám uletělo letadlo a to jsme tam byli 5 hod. před odletem. Jinak podobná zkušenost a proto do Paříže jezdíme vlakem protože 4 až 5 hod. od hotelu na letiště a čekání na letadlo = že tím vlakem jsem nejmíň ve Frankfurtu spíš v Mnichově. A když je pak cílovou destinaci Ústí nad Labem tak je to na stejný Čas
Už nejsem v kondici, abych dokázal zvládnout takhle dlouhou cestu. A tak jsem zalovil v archivu a našel jízdní řád z roku 1932. Tak třeba rychlík odjížějící z Prahy 8.10 přijíždí do Paříže v 6.55 příští den je sestaven z vozů 1.,2., a 3. třídy, lůžkových vozů 1. a 2. třídy 3x týdně.
Jiný rychlík Praha 11.30 a příjezd do Paříže v 6.55 příští den. Sestaven byl z vozů 1. – 3. třídy a lůžkového vozu 1. třídy. Cesta zpět je téměř stejně dlouhá. A to bylo většinou v parní trakci.
Na ja, jenže to byla železnice v podstatě jediný způsob rychlé dálkové dopravy a tak, díky množství cestujících, kteří se nevozili auty a hromadě zaměstnanců, připravených ve dne v noci dělat co je potřeba, se dalo zvládnout ledacos. Řekl bych, že tím to bude.
Ano, tenkrát jezdili lidé vlakem z Krakova do Vídně na operu, nebo do Itálie vlakem dokonce rychleji než dnes. Moje praprababička jezdívala do Paříže velmi často před 1.sv.valkou a pak mezi válkami a stejně tak do Vídně a do Terstu, tam byla dokonce 56x! kvůli tomu koupila dům v Klatovech blízko Nádraží, protože za nejobtížnější pokládala vždy ten úsek dostat se z baráku do prvního vlaku ;-), vůbec se vypravit a nic nezapomenout a kdyžtak se vrátit, nebo někoho poslat;-)
A moji příbuzní to měli podobně v Brně
Já dnes jezdím z Prahy do Brna do MdB na představení, a taky vlakem.
No to snad každému malému dítěti musí být jasné, že když zvolí jednoho ze dvou nejhorsich poskytovatelů veřejných služeb v cr (tím druhým je česká posta), že to nemůže dopadnout dobře. Radši bych tam šel pěšky, než s ČD
České dráhy jsou v tomto problému zcela nevinně.
Že vy jste ten článek nečetl celý, hm?
Ty jsi ale funkční negramota!
Nebýt jich tak je nabídka všech ostatních mnohonásobně dražší, protože kartely fungují. To bohužel lidé zjistí, až když veřejnou službu jejich vláda zruší a už to nejde nikdy navrátit zpátky. Kvůli tomu se prakticky celé centrální a východní Portugalsko vylidnilo, protože lidé ztratili možnost spojení. Staří i mladí lidé bez aut. Jízda autobusy je strasna a nenavazujici. Navíc v kolonách spolu s auty na dálnicích, takže časy prijezdu jsou nevyzpytatelné a návazné spoje prostě nedávají smysl. Teď horkotezko obnovují aspoň pár trati a železničních zastávek. Nastesti pozemky kde vede trať vláda neprivatizovala, ale i tak to nese nepředstavitelné náklady znovuvybudovat… Číst vice »
Toto je problém celé Evropy (krom Čech a Švýcarska). Prostě byla doba automobilové eufórie a železnice byla absolutně out. Tehdy se to dalo pochopit, že byli všichni ekonomvé přesvědčeni, že už železnici nebudeme nikdy potřebovat. Za to dnes už je to naprosto nepochopitelné, že se pořád ruší tratě, když se ví, jaká to byla blbost a mnoho z nich se zároveň za drahé peníze obnovuje.
Zase to s láskou k matce dráze tak nepřeháněj, jo? Vždyť je to směšné šotoušku!
:-)))))) A ty to zas nepřeháněj s tou neláskou k železnici. Bože tohle mi chybělo: hateři :-))
Jdete do jetele
K tomu, že kvůli zpoždění vlaku ČD/ÖBB/SBB na cestě do Curychu nestihli navazující vlak SBB/SNCF z Curychu do Paříže (koupený na samostanou jízdenku)
… Má, prosím, někdo praktickou zkušenost z ČR na Slovensko nebo do Itálie nebo do Slovinska s tímto: https://en.wikipedia.org/wiki/Agreement_on_Journey_Continuation
?
Díky
Pridávam sa k otázke 🙂 Teoreticky by to u ČD a ZSSK malo platiť rovnako ako v prípade toho Zürichu spomenutom v článku, ale stále mám obavy že miestny personál to nepozná alebo nevie aplikovať (napokon o tom že to existuje nenájdete žiadnu zmienku ani na ich weboch).
Praktickú skúsenosť mám len od ÖBB, tam to bolo absolútne bez problémov. Išiel som do zákazníckeho centra (prestup bol našťastie v jednej z mála staníc kde ešte je), dostal potvrdenie a bez problémov som pokračoval ďalším vlakom.
Vzpomínka na Krampola, Šimka, Grossmana….: Cestování vlakem v Japonsku je nuda. Vlak má 30 vteřin zpoždění, dráha vrací jízdné. U vás kolikrát vlak nepřijede vůbec, dráha nevrací nic, lidé se vracejí domů, zítra je taky den…..
Já občas jezdím přes den Drážďany – Lipsko – Mannheim – Paris Est. V 11 z Drážďan a se dvěma přestupy jste v Paříži v 19 h. Nejhorší a nejpomalejší je cesta ICE ve středním Německu (Funda-Frankfurt-Mannheim), jinak to docela jde. Když má člověk štěstí, tak pře e-shop DB 1. třídu sežene za 55 EUR. To se pak jede krásně.
Koncem července jsem přejel vlakem celou Francii cestou z Barcelony. Tam se jelo z Prahy Flixbusem (levné a těch dohromady méně než 24 hodin jízdy se dalo vydržet – autobusové nádraží v Lyonu sice bylo nejšpinavější, jaké jsem kdy zažil, ale byl čas i na procházku po městě). Na nádraží B.-Sants jsem dorazil už večer, za účelem včasného nákupu a výběru spojů, ale bylo už pozdě a řekli, ať přijdu ráno. Ovšem se ukázalo, že ve Francii je (jaké překvapení!) stávka (nebyla celostátní, ale jen částečná na jihozápadě a jihu – takových je mnohem více než těch velkých, o nichž… Číst vice »
V jistých ohledech za onou ČSD před sto lety stále pokulháváme. Zejména co se týče zpoždění a spolehlivosti obecně. O slušnosti a kulturnosti tehdejších cestujících ani nemluvě.
A víte, že i ve Francii si můžete koupit jízdenku na vlak pomocí aplikace? Jmenuje se SNCF Connect: Trains & trips
Hele on je ten největší problém mezi ČR a západem Německy hovořící země. Z Malagy se v klidu dostaneš přes Paříž do Amsterdamu což je přes 2500km, jezdí přímý rychlovlaky přes půlku kontinentu, ale Německo, Rakousko a Švýcarsko = problém, takže tu máme dvě zóny v jejichž rámci se bez problémů dostaneme na druhej konec (z ČR dojedeš na klid jak do Hamburku tak k Baltu), ale navzájem nás se západní evropou Němci nepropojej, protože by se jich to netýkalo, ztratili by na pocitu důležitosti.
Jasně Kefalín. Ona je sice z Budějovic porad ještě na všechny strany zaostalá jednokolejka, ale Němci můžou za to, že tam odtud nejezdí rychlovlak do Paříže.
Takže tekntokrát ubližují dráze zase Němci…
Z Drážďan do Frankfurtu přímý rychlovlak, z Frankfurtu do Paříže taky. Opravdu chete tvrdit, že propojení mezi Německem a Francíí je špatné jenom proto, aby Němci dali Čechům něco najevo?
Z ČB do Paříže bych raději volil Nightjet Wien-Linz-Paris. To je méně riskantní.
Autorovi šlo o to TGV
To by ste naň najprv museli dokázať zohnať lístky. Ona to je občas celkom lotéria.
Nj, Pariz-Praha je vzdusnou carou cca 1’000km po kolejich by to mohlo byt tak 1’300-1’400km a neda se tak vybec jet vlakem… pritom pri prumerne rychlosti 200-230km/h by to slo i pod 6h…
To je důsledek že se za havla kdy byla politická vůle nepostavila ta vysokorychlostní trať do Norimberka a postavila se jenom dálnice
Dnes je mezinárodní cestování sázka do loterie tak jako tak. Letadlo nebo vlak. Stačí zpožděný nebo zrušený let (střet letadla s ptákem, technická závada, nahlášená bomba atd.) a je po plánu. Ale vlak je v tomto ohledu asi nejvíce rizikový způsob.
No jo. Leta letoucí jsem létal bez problémů, a minulý rok hned dva: zrušený let z Lisabonu do Prahy a z Vídně do Florencie.
Po přečtení článku nabývám dojem, že problémy se železnicí nemá jen Česko, ale , zdá se, celá Evropa, pokud nepřeháním. Že jsou České dráhy černá díra, to jsem zažívala už od bolševika a mnohokrát potom. Jen se trochu divím autorovi, že to riskoval i s rodinou. Ono se stačí podívat kolik stojí jízdenka např. z Prahy do Berlína a pak to srovnat s letenkou. Já už neriskuji dávno a raději létám, když už se někam vypravím. Tak zdar cestování.😊
To bych rad viděl letenku z Prahy do Berlína za 1300 za 3 lidi.
Ve čtvrtek z Vídně do Šumperka za 214,-
Tak zrovna z Prahy do Berlína aktuálně ani žádné letadlo nelétá. A když ještě létalo, tak byl vlak levnější než letadlo skoro vždycky a většinou (díky častějšímu intervalu) i rychlejší).
Tak ono jde taky o to, jakou máte filozofii. Letět Praha – Berlín nízkonákladovkou (pokud by létala), když tak jezdí přímý vlak několikrát denně a jízdenka v průměru stojí 600 Kč, je dosti neekologické a prostopášné. Člověk musí trochu myslel a chovat se v širších souvislostech. Chápu, že letět do Londýna je jasná volba, ale z Prahy do Berlína nebo Košic? Blbost. A to nejsem žádný tzv. „ekoterorista“.
Ono jde i o pohodlí, ne jen o ekonomiku vlastní peněženky a ekologii. Leckdy si člověk za to pohodlí fakt radši připlatí. A díky ekoteroristům spousta lidí na ekologii doslova kašle a další se chovají ekologicky, když to neubližuje jim (což je třeba můj případ, což ale nebývalo, než ekoteroristi začali obtěžovat slušné lidi).
Tak zrovna prime vlaky do rozumne vzdalenosti (casove) jsou IMHO pohodlnejsi.
Je tam vic mista, vetsinou neni nutne jit pres bezpecnostni/pasovou kontrolu, da se projit po vlaku ci najist v jidelaku* a dojedu z a do centra, coz je vetsinou blize me cilove destinaci (a rozhodne je to lepe napojene na MHD v danem meste) nez letiste
* to plati typicky pro EC vlaky CD. Treba v TGV, Thalys ci Eurostaru jsem nasel jen bistrovozy, kde si clovek poradne jidlo nekoupi ale spis jen snack, ale zas je to hodne rychle.
Do Košic vlakem 7 hod Pokud to jede načas. V porovnání s letadlem když vezmu v potaz hodinu před odletemi to zabere 3 hod nejvíc i s cestou na/z letiště.
No vždyť to píšu: jde o vaši filozofii. Většině bohužel nedošlo, že pokud se budeme chovat a přemýšlet pořád stejně, tak se tady za chvíli hezky pěkně udusíme. 🙂 A letět letadlem za 490,- za let přes půl Evropy opravdu nedává po všech stránkách smysl.
ach jo, dalsi eko slunicko. Moje volba je letadlo. Muzu jenom vedet, jaky je rozdil, jestli dam za letenku 490 kc anebo 5000 kc?
Do Košic jsem létal, když jsem potřeboval do Nyíregyházy. Dnes už je v Maďarsku více dálnic, ale v té době to bylo více jak 12h jízdy. Létal jsem v 6:00 z Prahy a v cca 11:00 -11:30 jsem byl u zákazníka. V Košicích jsem si půjčil auto a dojel tam autem. Pokud jezdíte pracovně, tak je čas také důležitý.
No a takto to pravé nefunguje. Proč za mnou chodí houfy rodičů o rady, jak jet do té Paříže ( naposled v konfiguraci 1 dospěly 2 děti 6-9 a 2 děti do 5 let ) za 199 EUR všichni první třídou a všichni ICE a TGV !!!!! A koupeno 2 dny před odjezdem… socky v letadle za totéž zaplatí 10x tolik a časové je to podobné. Jen děti viděli v ceně Eifellovku, berlínský checkpoint Charlie, nějaké supersporty u VW muzea a snědli hromadu čokolády DB, kterou měly v té 1 třídě zadarmo a dost často roznesenou. To ze jely 319… Číst vice »
Proč se opakujete a lžete jako kafe mlýnek.
Protože je to pravda troubo
Vase pravda ale jini to tak nemaji a ty vase slataniny opravdu maji hodne daleko od pravdy.
Pokud mate cas a nikam zvlast nepospichate, vlak nemusi byt spatna volba. Koncem ledna jsem absolvovala cestu z Dublinu do Prahy s prateli a se psem a bylo to fajn. V patek 8:15 lod z Dublinu do Holyheadu, kam jsme za krasneho pocasi dopluli v 11:45. Pasova kontrola, vyvenceni a nakrmeni psa a ve 12:40 odjezd do Londyna vlakem. V Londyne v 16:20 a odjezd z Londyna do pristavu v Harwichi v 18:30. Ve 20:30 nalodeni a rano v 8:00 prijezd do Hook van Holland a cesta metrem do Rotterdamu. Pak nekolik prestupu a ukonceni sobotni cesty ve Frankfurtu a… Číst vice »
Cca v letech 2016-2019 jsem dojížděl z východních Čech do Č.Budějovic, s přestupem v Praze, vždy v neděli odpoledne. V ČB jsem musel být načas, abych stihl kolegy, s kterými jsem pokračoval dále autem do rakous ve 21h.
No nemohl jsem nikdy jet posledním možným spojem, vždy jsem musel jet vlakem ze Třebové v 15.40, abych měl větší jistotu, že na mne nebudou muset čekat.
Pak jsem pořídil osobák s malou spotřebou, a raději to jezdil autem, cena nebyla o tolik horší, a měl jsem 2h času k dobru.
Obecně vtipné je to, že vlak, který jede jednou za dvě hodiny, je vždy zpožděný.
Zatímco MHD, která jede každých deset minut, jede vždy přesně načas.
Možná by to mohlo být naopak 🙂
Delší trasa generuje všelijaké možné problémy (poruchy soupravy, poruchy zabezpečovacího zařízení, poruchy trakčního vedení, velmi často také zásahy policie nebo záchranné služby, přejetí sebevraha nepočítaje a to vše v Německu). Také ostré obraty v koncových stanicích to dorazí. Typicky ICE ve Vídni od Norimberku má na obrat necelou půlhodinu podle toho to taky dopadá. Jen aby se ušetřila souprava.
Tak pojďme zrušit jízdní řád.
Jenže linka MHD nemá trasu několik stovek kilometrů.
Tak pojďme zrušit jízdní řád.
U MHD není poznat, když na lince v intervalu 10 minut má spoj zpoždění 10 minut.
No a neni to poznat ani v jizdnim radu, kde jizda mimo spicku je nacasovana na 30min. a mimo spicku na 20min.
Brno, stará paní k řidiči busu 44: „Pane, máte 6 minut zpoždění!“ „Ale kdepak, paní, mám 36 minut zpoždění.“
Jinak musím naopak pochválit o pár dní dříve vyzkoušeno cestu Wien – Paris v double deluxe. Příjezd na čas i přes hloubkovou Grenzkontrolle ve Freilassingu. Stevard milý, ochotný. Servis na slušné úrovni, vůz pohodlný, sprcha i záchod funkční. Za mě velmi příjemný způsob cesty, narozdíl od zpátečního letu se Smrtwings (museli jsme se z logistických důvodu vracet do Prahy)…
Smrtwings je překlep, nebo záměr? 😂
Naprostý záměr…
Skvělé popsaná rakouská železnice ve své esenciální nahotě: jsme cool přesně do okamžiku, než se něco po… Pak prostě neděláme nic, protože operativu nezvládáme. Kolikrát jsem si při mimořádce říkal, že z té Produkce asi vyrostu? Na fírcimře se jim válí deset chlapů, u peronu stojí osm vlaků a LEL přešlapuje na místě a neví, koho kam poslat. A když mu člověk zkusí nabídnout řešení, dozví se, že e mu do toho nemám co kecat, protože já jsem jen dopravce, zatímco ON je PRODUKCE. Operativa je skutečně nejslabším článkem rakouských státních drah…
Tvl „fírcimra“.To jsem slyšel naposled v LD Břeclav na konci osmdesátek. Bohužel se „dráhy“ dodnes nenaučily vybalancovat „proprovozní“, „bezpečný“ a „prozákaznický“ model fungování.
Jinak s příspěvkem souhlasím, aby nedošlo k mýlce.
Těch pár hodin zpoždění nehraje roli a zpoždění může mít koneckonců i to letadlo. Při optimistickém scénáři je cesta vlakem 2.5x delší a 2x dražší než cesta letadlem. V autorově „hororovém“ scénáři je cesta vlakem 3x delší. Jet tam vlakem byla hloupost od začátku i kdyby jel včas. Takže se nestalo nic víc než že ty vidle, který si autor připravil a vědomě na ně naběhnul, byly jen o trochu ostřejší než čekal.
Jel jsem z Prahy do Vídně na noční vlak do Zurichu 23.35(Videń). Měl jsem vyjet cca z Prahy 16.50. Vyjeli jsem z Prahy se 40 min zpožděním a stejně díky českým drahám jsem ten noční vlak nestihl a spal jsem v lese v Břeclavi kam jsem n nakonec dorazil cca v 22.35. Připravte se na tyto scenaře až začnou platit daně na dusikové paliva 2027 budem všichni jezdit do Chorvatska vlakem . 🙂
Fakt v lese?
Vám se po cestě pokazil vlak?
Dusiková paliva? Zjevně jste odpornik
Tak dá se jezdit na amoniak, on docela dobře hoří. Ale ten smrad… kdyby v parním kotli přikládali penumatiky, nebylo by to horší.
Jel jsem mnohokrát autem do Chorvatska a do cíle jsem dorazil po 24 hodinách zničený, nevyspalý a vystresovaný. Letěl jsem mnohokrát do Bulharska. Vyjížděl jsem v 1 hodinu v noci taxíkem na letiště a na pokoji jsem byl ve 12 hodin nevyspalý, vystresovaný a zničený. Únava a stres k cestování patří, s tím každý musí počítat (a nebo raději sedět doma na zahradě).
Jak si to vyberete, tak to máte, pokud chcete cestovat v noci, to se opravdu vyspat nemůžete, a to já zásadně nedělám. Únava a stres u cestování se sice může vyskytnout, ale fakt patřit nemusí.
Máte pravdu. Nehledě k tomu, když se dopravíte do cíle, tak ztratíte celý den pospáváním.
To je fakt. Ztrati cely den pospavanim na plazi misto pospavani na plazi, na ktere se tolik tesil. Cela dovolena zkazena..
Do Bulharska bych vlakem nejel ikdyby mně za to někdo zaplatil
Ve středu jsem lůžkový vůz z Curychu viděl v Linci v poledne…. Tam taky musely panovat výbuchy nadšení…. Bohužel největší error je totální neschopnost ÖBB kde sebemenší zpoždění či sebemenší porucha rozvrátí doslova celé Rakousko, ale holt tzv ekonomika provozu a ježdění všeho absolutně na krev a absolutně bez zálohy. Kdyby nějaký ekonom skutečně poctivě započítal i časově ztráty cestujících, potenciální náhrady apod….tak si myslím že by to vycházelo na zálohu v každé stanici. Pri cestách přes Rakousko je u dálkových vlaků potřeba počítat vždy 2 hod záloha. Pokud člověk připoj stihne, je to jen bonus. A co se nedomýšlí… Číst vice »
ÖBB jsou v Kundenservice IMHO výrazně horší než ČD. A personál výrazně neochotnější…
S tím bohužel souhlasím. Řešit s nimi něco přes jejich web je za trest na úrovni nízkonákladové aerolinky.
Já byl dokonce u tří reisecenter osobně a bez úspěchu. Vydat místenku prostě nezvládli, že prostě sorry….a nebo ať jedem bez kol (což je takový čd argument u cyklodovolenych)
Jezdil jsem u Lůžkových vozů do Paříže léta přes Cheb, Norimberg a Méty. Odjez z Prahy po 13 hod. a příjezd do Paříže druhý den ráno po 8-mé h. ranní. Vše zničily Německé dráhy, které koncem 90-tých let zakázaly přejezdy cizích společností přes území Německa.
Tak jasně dědo 😅
Ale on má pravdu, předsedo!
DB sice nezakázaly, ale „pouze nepřistoupily“ na požadavek tehdejších zahraničních železničních správ na to, že budou přepřahat jejich spací vagony mezi jednotlivými vlaky.
Myslím, že se to tehdy odůvodňovalo náročností na staniční personál a kapacitou nádraží.
Čili nemecka arogance v praxi
Neřekl bych že by se prvoplánově jednalo o aroganci, ale spíše jen o pragmatické řešení problému.
Jiný příklad z nedávné historie DB:
Stanicí Mainz v létě roku 2013 část rychlíků projižděla bez zastavení. Opatření bylo zavedeno kvůli personálnímu podstavu z důvodu dovolených.
https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/zugausfaelle-wegen-fehlendem-personal-hilflos-in-mainz-1.1742913
A že teda přes území německa jezdí Metrans až do Rotterdamu na vlastní licenci? Ono to bude asi jinak a žádný zákaz pro cizí společnosti nebyl.
Porovnávat jak jezdí v současnosti MT v nákladní dopravě a jak to bylo v 90. letech mezi státními dopravci v osobní dopravě je úplně mimo mísu. Navíc ani MT nejezdí na jednu licenci.
Jak se to dělá, takový zákaz? To vás učil Bohouš Bárta na školení personálu?
Ja mam najezdino prevazne z trasy Praha – Ostrava a po techto zkusenostech by me ani nenapadlo jet vlakem do zahranici 😁 Ale jako material na reportaz to chapu. Dnes jezdim vlakem jen z okoli Prahy do Prahy a v lete jakmile teploty vystoupaji nad 25 stupnu, motorakum se zavari olej a jedou stylem zastavka – 20 minut cekani, az vychladne motor – dalsi zastavka – dalsi cekani. Takze cesta do Prahy pak vyjde na par hodin 😄 Popravde, od Ceskych drah uz nic jineho necekam. A pak se divi, ze lidi radsi jezdi autem.
Tak to s tím olejem je dobrý for. Ne že se to někdy nemůže stát…ale…rozhodně ne furt. Ale proč si neplivnout
Kecy
Perfektní článek! Zdravím z rodinneho výletu Nightjetem do Amsterdamu, momentálně máme asi 70 minut sekeru a plazíme se někde před Venlo… 😀
Já tím frčel ze středy na čtvrtek a pohoda, vystupoval jsem v ‚s-Hertogenbosch na minutu přesně 🙂 Až mě to překvapilo. Jediné co, tak ob 2 kupé dělali trochu bordel nějací přiožralí fakani (protože proč si nekoupit lupen do schlafwagenu a nechlastat tam do brzkých ranních hodin, že jo, to dává smysl), ale zažil jsem už mnohem horší. Nic, co by nevyřesily špunty do uší (bez těch už nikam nejezdím) 😀
Nám chcípla loko, čekali jsme v nějakých kopřivách v Kolíně (nad Rýnem) na holandský Vectron. Zítra jedem zpátky, tak snad budu v pondělí v práci aspoň na oběd .. 😀
Problémy v dopravě jsou na celém světě, je to určitě nepříjemné, avšak přepravní řád železnic na to pamatuje a minimálně Vám vrátí 50%ceny cesty do Zürichu. I letadlem můžete mít podobnou zkušenost, porucha letadla, špatné počasí a mnohahodinové zpoždění, či přistání na úplně jiném letišti.
Jednou je líp a jednou hůř.
Já bych byl radši, kdyby bylo 99x líp a jednou hůř. Bohužel v Německu je to 69:31 v dálkové dopravě.
Tak při čtení této reportáže jsem se musel trochu pousmát. Vzpoměl jsem si na náš nedávný „výlet“ do Krakowa lůžkovým vozem Regiojetu. Po celodení prohlídce Vánočních trhů v Krakově, byl plánovaný návrat do Prahy s odjezdem z Krakowa v cca 24h. Byli jsme na nádraží už raději v 23h. Cca v 0.10 se ve vymrzlé hale na tabuli objevilo „zpoždění 30min“, věc nemilá, ale budiž. V aplikaci Regiojetu žádné zpoždění nebylo avizováno. Postupně se na tabuli objevovala další zpoždění, v 0.30 už to bylo 60min, cca o půl hodiny později 120min. Po volání na Regiojet na zákaznickou linku nikdo nic… Číst vice »
Spíš to vypadá, že jste vyměkl vy, že se podivujete nad tím, že se někdo dožaduje inserované, koupené a zaplacené služby, zatímco vy jste rezignoval a argumentujete tím, že může být ještě hůř. Pokud by někdo přistoupil na váš princip, mohl by vám třeba odpovědět, že např. i to, že můžete být rád, že jste z toho Krakova vůbec odjel. Pokud jste si všiml, tak pan Šindelář služby ve vagonu JLV i následnou práci SBB chválil a pouze poukázal na to, jak je ošidné a naivní plánovat delší cestu, navíc s přestupem, bez zhodnocení všech možných rizik (říká se tomu… Číst vice »
Ale já jsem samozřejmě nerezignoval, dožádal jsem se nakonec plné refundace jízdenky za cestu zpět. Jen poukazuji, jak jsou ty zážitky relativní..
Tak samozřejmě.
Vžijte se ale do situace, že byste na váš povedený zájezd na vánoční jarmark v Krakově vzal vaše rodiče a nebo ještě lépe rodiče vaší paní.
Asi by se vám za takovou zážitkovou turistiku poděkovali.
Ale to já vůbec nespochybňuju, já jen poukazuju, že někdo si stěžuje na zpoždění strávené v leže a následně čekání na další spoj prohlídkou Ženevy. Někdo stávil noc v sedě v zimě na lavičce s bezdomovcem, a ten bezdomovec z nás tří vypadal úplně nejmíň rozhozenej 🙂 Ale když jsem o tom pak přemýšlel, tak nějak bych s ním neměnil..
Já osobně létám do Paříže pravidelně. Proto musím říct, že zkušenost se zpožděním, resp. se zrušením letu a díky tomu se zpožděním více jak 6 hodin, mám celkem velkou. Já osobně bych jinak, než letadlem, do Paříže necestoval. Na druhou stranu je opravdu velký počet lidí, kteří by do letadla (z různých důvodů) nesedli. Proto mi přijde jedna špatná zkušenost k hodnocení (a v závěru to je zmíněno) velmi málo k zatracení cestování po železnici. Samozřejmě, cena je opravdu šílená, ale to už mraky let.
Jedna špatná zkušenost? Já bych mohla těch špatných zkušeností vyjmenovat mnoho, a vsadím se, že takových lidí jsou tisíce. České dráhy jsou černá díra už od bolševika, a vypadá to, že dráhy po celé Evropě už taky mají, zdá se, zásadní problémy.
Tak zásadní problémy mají taky aerolinky, letiště a kde kdo. Společným jmenovatelem je nedostatek kvalikovaného personálu.
Jste si asi nevšimla, že ten problém v tomto článku nebyl na straně ČD. Jestli také náhodou místo mozku nemáte jenom černou díru.
Asi má pifku na ČD, což se vůbec nedivím. Ty bylo lze opravdu použit jen na výlet, kdy člověk nespěchá a je mu vpodstatě jedno, kdy dorazí.
Naprosto stejná zkušenost, akorát vlakem do Košic. Hned v Klanovicich vlak zastavil a dalších pět hodin stal, spadle trakční vedení. Veškeré informace jsme čerpali z internetu. Vlaková četa neměla prý informace co se děje a kdy se vlak rozjede. Nakonec šest hodin zpoždění. Cesta zpátky lůžkovým vagonem byla bez stevarda, protože chybí personal. Za mě určitě pokud jet vlakem, tak jen pokud cestujete za účelem zazitku z cesty vlakem a spaní v luzkovem vagónu. Jako způsob přepravy naprostá katastrofa.
Článek perfektní. Když jsem před měsícem plánoval dovolenou ve Švýcarsku, těšili jsme se na pěknou jízdu vlakem. A ejhle – cesta nočním vlakem do Švýcarska vyjde pro dva mnohem dráže než cesta autem. Inu, ať žije ekologie. Rozdíl tam i zpět vystačí na pobyt ve **** hotelu. Smutné…
Časem zjistíš že na akce typu jet o den dřív den řídit a den nocovat hotelu už nemáš čas. Anebo pokud patříš do kategorie že po noci řízení auta jdeš na sjezdovku tak buh s tebou. A já už tam tím autem nepojedu minimálně z důvodu že mám auto na operák a doplácet 6 Kč za kilometr jízdy leasingovce a 5 Kč za Benzín za kilometr začíná být velkým luxusem (A otočka do Mořice na lyžování je tedy cca 30 000 ¥ za dopravu autem a to ještě musím řídit takže takhle ne
Po noci ve vlaku bych byl připravený lyžovat cca stejně jako po noci v autě. Ani jedno nenahradí hotel.
To že máte auto na operák s tek nesmyslnými podmínkami je pouze váš problém. Nemůžete to vztahovat na všechny okolo
Jenže ono to auto stojí podobné prachy, i když ho člověk vlastní, ale to už si raději nikdo nepřipouští, protože těch 300-1,5 MiO za nej zaplatili, či ke splacení ( to mám podobné s tím operakem) a ten servis, pojištěni a pokles hodnoty taky není zadarmo. Platí pro auta do staří 4 let. Starší vraky už nám doma u manželky neprocházejí.
Více takových „šťavnatých“ reportáží s osobními zážitky!
Klidně na úkor převzatých sterilních tiskových zpráv ČTK, nebo ČD.
Jene, kdyby jsi chtěl článek, jak se jezdí vlakem spolehlivé do Paříže, za rozumné prachy a s dětmi ( zpáteční cesta 1 třídou TGV a ICE za 190 EuR pro 4 lidi ) tak dej vedet či spíše pošli e-mail . Mám to i s fotkami, x zpoždění jsme zažili taky a byl to luxusní zážitek
Tak to by mě zajímalo.
on se šéf serveru ještě neozval Jinak není problém dodat
Určitě se poděl o zkušenosti. Tohle by mě zajímalo, jak se za rozumné peníze dostat vlakem do Paříže.
Jel jsem tuto trasu přesně před měsícem, do Curychu ÖBB Nj z Vídně a zpět přímým vozem přes Linz do Prahy. Cestu jsem kupoval v lednu a už týden po nákupu i ÖBB poslali e-mail že kvůli výluce mezi Innsbruckem a Salzburgem se pojede objízdnou trasou přes Zell am See a příjezd do Curychu bude o 2 hodiny později (vůz z Prahy se v Salzburgu připojuje ke stejnému Nj. Zajímavé bylo, že ČD aplikace stále ukazovala původní časy. Na cestě zpět o tom informoval až steward, že se může stát že v Linz Hbf nestihneme EC do Prahy ať s… Číst vice »
Nechci to omlouvat ani být fekální, ale když se věci serou, tak pořádně. Ale tady mi přijde, že se všichni starali, snažili se pomoct, pobyt v Curychu jste taky dokázali naplnit jinak než sezením na kufrech. Několikrát jsem zažil o několik hodin zpožděný let, např. kvůli bouřkám, zrušené lety, a pak reklamace, dohadování po drahých telefonických linkách, takže další vydrbávání… Hodně dělal ten pocit bezmocnosti, že? To je ve veřejné dopravě zajímavý faktor. Protože člověk ve stresu potřebuje utíkat, řešit, něco dělat. Jenže zbývá jen odevzdaně sedět (ležet v lůžkovém voze). Řekl bych, že hodně lidí právě kvůli tomuto pocitu… Číst vice »
Souhlasím s tím faktorem „svobody“ a proto zarytě jezdit osobákem i když leckdy je veřejná doprava lepším řešením.
Cim dal casteji to mam naopak. Ve vlaku muzu delat spoustu veci (cist si, spat, pracovat, atd.) v aute trcim za volantem a nemuzu nic. A pokud je cil velky mesto, je auto koule u nohy, o kterou se musim postarat. Dovolenou autem furt beru, kdyz je to roadtrip, kde to auto vyuzijem celou dobu, kdyz berem furu vybaveni, atd. Ale moct ho nechat doma a jet vlakem dneska naopak beru jako svobodu.
Takhle úplně bych to nestavěl jako dogma, záleží na konkrétní trase.
Ale určitě když jedu do Prahy, tak nejsem masochista, abych několik hodin strávil volantováním a očima na šťopkách, když existuje možnost dálkového vlaku.
A na zpáteční cestě z Billy na hlaváku vezmu lahvinku a dobrý sýr a potrestám pěkné červené.
Ještě se dá jet přes Drážďany do Frankfurtu a odtamtud TGV do Paříže…
Jezdíme tak, 9 hodin a cca 99-179 EUR za dospěly, smečku děti a první trida ( čokolády zdarma)
Pokud jste z Budejc tak vas fakt nenapadne hledat cestu pres Drazdany.
Z Linze ICE do Frankfurtu a pak TGV do Paříže.
V Budejicich by chtěl zit každý. Ale odsud jezdit na Rakousko ? To je ta chyba. Správně z Budejic je to na Furt in Wald a pak na Paris. Bude vadit, když Vám tam najdu jizdenky 2 dny predem za cca 65-79 EUR ???
Minusarum to asi vadí dobře vám tak
Nejezdí náhodou noční vlak Wien – Paris který zastavuje v Linci
Jestli jsem to dobře pochopil, tak šlo o to svézt se s TGV…
Jezdí, ale jede ve srovnání s ICE o x hodin dele . Ono Pariz east – někam na východ (Strasburg či severněji Karslrue) jede TGV či ICE cca 1-1,5 hod ( s námi jel jedou skoro pod hodinu, valil celou dobu 319, protože dohánět zpoždění), kdežto ten EN to jede skoro 5 hodin. EN jezdí i směrem od Berlína. Ale cenovka jsou z kategorie 300-499 EUR za postel
Jede, ale ne denně, pouze obden (resp 3x týdne )
Jednou mě napadlo jed na letiště do Prahy z Olomouce Pendolinem Rezerva 2 hodiny. První hlášení o zpoždění 70 minut s tím, že doba se může změnit. Na Slovensku prý čeká „rychlovlak“ na přípoj z Horní Dolní. Prvním obyč. rychlíkem jsme přijely do Prahy,posledním metrem o púlnoci na Veleslavín a předposledním autobusem toho dne na letiště. České dráhy jsou na úrovni Indické provincie kde nic nefunguje a vše je dílo náhody. A letiště v Praze? Pro moraváka peklo. Dostat se tam,problém. Dostat se domů v nočních hodinách ještě větší. A jsme zase u vlaků. Poslední jede kolem 23 hodiny a… Číst vice »
A autem po podobném letu ve 3 ráno mikrospanek, nehoda, invalidta, život v pr….
Muže to návrat někdo do tebe, nemusíš bourat sam
Že se to děje denně a každému?
Mimochodem s tím barvičkovačem, co vyloučí mikrospánek u strojvedoucího?
Ten by se měl před sichtou vyspat…. Měl
Já su taky z Moravy a s letištěm v Praze fakt problém nemám 🙂 Možná to chce trochu plánovat dopředu? Kdo je připraven, není překvapen.
Navíc ten JED. 🤔
Dejte vědět, až si to vyzkoušíte v Indii.
Úplně z toho článku cítím tu bezmoc a zoufalost takového cestování. Železnice se prostě musí naučit být spolehlivá.
„Se musí naučit“, jasně. Infrastruktura je ovšem státní. A autobus ani letadlo neselžou patrně nikdy. 🙂 Dělat z jedné cesty závěr…
Upřímně, jezdím autem, autobusy, vlakem i letadly a největší problémy jsou vždy s vlaky.
Mám podobnú skúsenosť.
Kolik dopravních letadel spadlo na území ČR se zraněním lidí? Za posledních 5 let. Vs. mrtví na kolejích.
Spolehlivá? O to se celkem snaží, ale má své limity. Co se musí naučit, je být „prozákaznická“.
Když vidím přístup SŽ, tak pochybuji, že v ČR narážíme na limity.
Já jsem jel loni opačně a kupodivu všechno vyšlo. První týden v červenci v neděli odpoledne už nebyly letenky, tak jsem musel vlakem. Přiletěl jsem z Asie, a jak bylo málo míst v letecké dopravě do Evropy, na výběr nejblíže za rozumné peníze byla Paříž, do Štrasburku jsem měl lístky na TGV od Qatar, což stálo pár USD navíc k letence a odtud po dvou hodinách NJ do Lince a směr ČR. Úplně všechno v pořádku a včas.
V poslední době jsem přemýšlel o tom, že bych jel vlakem do Bruselu. Taky jen tam a přes den. Tak už mě to přešlo.
Jinak moc děkuji za hezkou reportáž!
Proč easy peasy. Do Dresden, ICE do Frankfurt 4 hod a pak ICE do Kolína ( 1 hod), pak dalším spojen do Bruselu. Stojí to podobne jako letenka pokud ji kupuje týden předem (na nějakých 30 EUR zapomen, i bus stojí 3x tolik) a je to v součtu času na letiště a zpět podobně a ještě budeš působit ekologicky (pokud jedes do nějaké instituce, tak je to zásadní informace)
Minusari mají zjevně doma koktu 1.9 TDi V kombajnu a rakovinou plic Na obzoru (z těch emisi)
Absolvoval jsem několikrát a pokaždé úplně v pohodě
Tak to jsem zvědavej, jak tam pojedete. Předpokládám, že letadlo, auto nebo autobus také padá, protože zcela nepochybně i u těchto dopravních prostředků se někde na světě vyskytla někdy nějaká potíž.
Taky si nechci dát říct a chci zkusit denní vícepřestupovou variantu.
Vary-Cheb-Norimberk-Stuttgart-Paříž. Ale že by to dopadlo tak, jak se při nákupu jízdenky ukazuje, se moc nebojím. 🙂
Dík za referát, do Paříže by mě nenepadlo cestovat jinak, než letadlem.
Vlakem to je cesta, která může být cíl, pro někoho, pro koho není důležité, kdy se do cíle dostane.
Vlakem do Vídně, na letiště v Mnichově, maximálně na Slovensko…
To ještě smysl dává.
Než se dohrabeš do letadla, Tak jsi vlakem v Paříži v centru
minusari na železničním serveru si neumějí najít vlak.
Do Mnichova na letiste vlakem je tedy dobra odvaha, kdyz tam jezdi vecne zpozdeny mototacek asi jen ctyrikrat denne.. Ja si troufnu max Viden, i tam je ale lepsi mit 2 hodiny naraznik.
Chápu správně, že ten úsek Curych – Paříž byl na samostatné jízdence zakoupené od SNCF? Proč potom tedy SBB v Curychu řešily ujeté TGV a dokonce vám zařídily novou jízdenku a ještě k tomu do 1. třídy? To byla jenom jejich dobrá vůle? Nebo jste si koupili jednu mezinárodní jízdenku až do Paříže a SBB tedy měly povinnost vám cestu do Paříže zajistit? Mně totiž takhle kvůli zpožděnému vlaku DB do Mnichova ujel poslední vlak z Mnichova do Prahy, který jsem měl kvůli ceně na samostatné jízdence od ČD a DB mi celkem očekávaně nedaly žádnou kompenzaci, i když jsem… Číst vice »
Ano, samostatná jízdenka a ano, SBB mohly říct sorry, váš problém:-)
Mnohé tyto dálkové relace nelze fakticky vůbec na jeden lupen vystavit .. teorie a předpis je věc jedná, faktická možnost věc druhá…
Tyto trasy v kombinaci s luzky, nebo přes dvě (a víc) hranic – třeba Madrid apod, vůbec nelze zakoupit ….
Už nejakú dobu sú pripoje garantované aj na samostatných lístkoch vďaka Agreement on Journey Continuation. Signatárom sú dokonca aj ČD. Podmienkou ale je že musí ísť o medzištátnu cestu.
Díky za článek a chápu rozčarování z nepříjemných zážitků. Nicméně pro vyvážení mám chuť napsat článek Vlakem do Paříže kdykoli znovu aneb Pohoda v lůžkovém voze. Absolvoval jsem s dětmi o letošních jarních prázdninách cestu vlakem do Paříže kombinací EN Canopus a TGV přes Offenburg a byla to paráda! Profesionální a extra příjemný stevard, skvělé služby, všechno včas, bez potíží, po 9 ráno v Paříži. Po třech dnech jsme přejeli Eurostarem do Londýna a ano, odtud nazpět už letěli, obě cesty byly fajn, nicméně děti už nakazily několik spolužáků a jejich rodičů nadšením z cestování nočními vlaky. Já vím, že… Číst vice »
V ruletě Vám taky může občas něco vyjít, ale určitě na to nebudete spoléhat.
Minulý rok v srpnu jsem byl svědkem něčeho podobného: příjezd railjetem do Curychu měl být v 17.20, přijeli jsme až krátce po půl sedmé. Hned za Buchsem se ozvalo hlášení, aby se cestující, kteří chtěli jet v 17.34 do Paříže, hlásili četě. Ve voze, v němž jsem seděl, se jednalo o tři anglicky hovořící turistky. Asi za půl hodiny přišel k turistkám průvodčí, omluvil se, že vlak čekat nebude a měl pro ně rovnou poukazy do hotelu, akorát si nevybavuji, zda dostaly zároveň nové jízdenky na jiný vlak.
Pro mě dobře napsaný článek a pocity z cestování. Díky za něj.
Svatá prostoto. Až Vám někdy zruší let, někde uletí přípoj třeba kvůli nekonečné bezpečnostní prohlídce a nebo Vám nepřiletí zavazadla, začnete chodit pěšky?
Neřekl bych, že se to stává častěji než neustálá zpoždění na železnici.
Stává se to ještě častěji, hlavně v letní sezóně
Za mě zatím letadlo vs vlak 1:0 v takovéto situaci. Předloni Budapešť – Praha, odjezd 25 minut později bez jakékoliv informace. Dojezd o 40 minut později. Loni Airbaltic z Tallinnu do Rigy 3 hodiny zpoždění, poukázka na jídlo, letadlo z Rigy do Prahy počkalo (pravda, bylo zpožděný z předchozího letu z Mnichova asi o 30 minut, čekáním se ale zvýšilo na 60).
No a na mě podobně letadlo při přestupu ve Vídni nepočkalo a propadly nám lišky na fotbal v Kataru… a to jsme měli rezervu 6 hod a o přesedaní na letištích v USA se točí dokonce seriály
Z velmi autentické reportáže bych vypíchl následující skutečnosti: 1. Pan Šindelář má se železnicí aktivní, informovaný a profesionální vztah (je fanda do železnice a jeho hobby je i mu i zaměstnáním na serveru „Z Dopravy“). 2. Pan Šindelář v reportáži uvádí že své plány konsultoval se železničním guru – panem Sůrou a řadu informací posháněl někde „bokem“, asi i díky kontaktům ze zaměstnání. Pokud cestuje člověk sám a přihodí se mu to, co v reportáži, je to nepříjemné, ale dá se to přežít. Pokud ovšem člověk nese odpovědnost za spokojenost dalších osob, kterým chtěl udělat radost a které si ho… Číst vice »
Děkuji, vaše shrnutí považuji za objektivní. Mám rád železnici a asi proto mě ty nedostatky tak štvou. Představuji si na té cestě třeba jen dva seniory (ve věku mých rodičů), kteří nejsou tak jazykově vybaveni a plně systému důvěřují …
Možná Vás štvou více, než běžné lidi, kteří už zažili výpadky na silnici nebo i na letišti. Ovšem, z jedné cesty dělat závěr „nikdy více“ mi přijde škoda. A jestli i zbytek výpravy nemusel být k vlaku přemlouván, abyste cítil vinu…
A neštve vás váš vlastní komentář?
Mno, holt smolný den. Ale mnozí z nás zažili podobný stres při cestě letadlem. Overbooking, fronta na security checku, opožděný nebo zrušený let… Holt špatný den a zrovna při autorově cestě, ale i přesto bych to nebral jako standard. Praha Zurich jsem jel lůžkem 2x a 2x přesně na čas přistání v Zurichu. Ale i tak bych neřekl, že to je pokaždé zaručeno.
Je vidět, že autor zřejmě na cestách ještě dohromady nic nezažil, když ho dokáže rozhodit taková prkotina. Vždyť kromě toho zpoždění (které s sebou navíc nese vrácení minimálně 25 % jízdného, což u Deluxu do Švýcarska může být v tolika lidech pěkných několik tisíc Kč) mu všechno vyšlo a každý mu vyšel vstříc. Co by říkal, kdyby se nedostal do žádného TGV? Kdyby ho personál prostě vyfuckoval? Kdyby musel zajistit ubytování v drahém Curychu? Kdyby mu ukradli kufry? Kdyby ztratil pas? Kdyby někdo z výpravy onemocněl? Věční kritici a zhýčkaný fajnovky ať radši jezdí jen autem..
Zase dráze ubližují? Fňuk
Ale kdež. Je hloupé, když něco zrovna nevyjde, ale to se v dopravě stává celkem všude. A při „zájmu“ EU o železnici je paradoxně ještě celkem fajn, že to dopadlo takhle, bohužel.
Kdyby ztratil pas, tak by mu to asi nemuselo tolik vadit. Vsechny staty, ktere navstivil jsou v Schengenu.
Švýcarsko nikoliv!
Omlouvám se a beru zpět!
A co kdyby třeba zemřel ,že ? Na nějaké ,,kdyby “ se v reálu nehraje, věci či události buď jsou a nebo nejsou. Dá se to i otočit, kdyby proběhlo vše bez závad tak by autor nemohl být z ničeho rozhozený. Takže spekulace ,,kdyby “ jsou zbytečné a nesmyslné.
Kdyby ho personál prostě vyfuckoval?
Seřvat cestujícího za to, že má vlak zpoždění. Sen všech nádražáků! 😀
Jakpak by vypadaly ceny bez všudypřítomných dotací?
No to fakt nechtějte vědět. Tipuju lůžko tak za dvacet litrů 😳
Jakpak by vypadaly ceny letenek po zdanění pohonných hmot?
Zas tak dramaticky by se nezmenily …
A bordel ve vzduchu… Ty jednorázové věci jsou ostatně i tam, a navíc – většinu z nich snad lze i odmítnout.
A proč tedy na letu PRG – Dub počítají palivo piloti a kapitán na tuny s přesnosti pomalu na kila a doplacis každou nadváhou…. Rozdíl je nyní cca 200 % a to zdaleka neplatí letadlo externality ( vlastně neplatí žádné)
Myslím že byste se divil…
https://www.lkpm.cz/letiste_pribram_lkpm-tankovani-phm/
No hrůza! 26,50 Kč/l vs 32,07 Kč/l
Pane Šindeláři, již jsem v diskusi na těchto stránkách popsal cestu do Francie via Curych s délkou cestování Praha – Nancy 25 hodin. Včetně třech výluk a náhradní autobusové dopravy a spánku v nightjetu v délce tří či čtyř hodin za cenu +950 Kč . Za lůžko. Takže rad bych do Francie jel nočním vlakem místo noční jízdy po dálnici ( od té doby co jsem bokem odřel svodidla u Ambergu kvúli spánku za volantem ) ale není žel lepší varianta než letět .
Ale je jezdíme jinudy často a Prag dveře bytu – hotel Paris za 12 hodin vlakem jde realizovat. Busem v sikanujicim pohodlí 1x denně přes noc to je podobne a letadlem to není o nic lepší a hlavně si s sebou nevezmeš do letadla pití, spoustu drobnosti jako deodorant ( 2 dny smrdět nic moc a na letisti vše nekoupí anebo to stojí podobne jako víkendový výlet. Pro mě je Pariz na otočku na oběd do Cafe de Paris docela normální věc, která se při volném víkendu dá absolvovat ( a k tomu mnoho dalších věci po cestě ) což… Číst vice »
Vy jste vůbec velmi zcestovalý….
– „Pro mě je Pariz na otočku na oběd do Cafe de Paris docela normální věc…“
– nebo, jak níže uvádíte, že výsledek vaší mnohaleté práce (v dnešní době informačních technologií) závisí na fyzickým doručení nějakého veledůležitého papíru mezi Vídní a Varšavou s jeho nutným oštemplováním v Praze…
Je to vaše volba – proti gustu žádný dišputát.
Zdar kámo, chápu tvoje rozhořčení, ale asi jsi nikdy nebyl v arabským světě, pak bys všechno ty problémy hodil za hlavu 🥱🤣😝
Až budu u lidojedů v kotli, taky mi leckteré problémy přijdou malicherné
Anebo té na dálnici někdo srazí a jsi na půl roku vyřazen ze života ( aktuální zkušenost ) a odškodnění je na úrovni 10 % platu ( prémie nikdo neodškodni )
Ještě že cesta vlakem naopak uzdravuje.
Když by tam byl zařazen třeba tento vůz…. 🙂
https://zdopravy.cz/nadsenci-prestaveli-hytlak-na-saunovy-vuz-podle-nich-jediny-na-svete-74869/
Známý jel tramvají, zrovna když došlo k nehodě…
Před pěti roky jsem stejnou trasu jel opačným směrem, cca v 17hod z Paříže TGV, v Curychu načas, zašel jsem si na nádraží na večeři, na nástupišti stál připravený vlak s vagonem ČD, jel jsem 2. třídou, v kupé jsme byli dva. Přišel český průvodčí, jen nás upozornil, abychom se po jeho odchodu zamkli, protože se cestou krade. Je pravda, že jsme někde stáli asi hodinu, ale bylo to podle jízdního řádu. V Praze jsem byl načas asi v 11hod. Cesta stála asi 4.500Kč.
Je mi autora líto, ale vydat takový článek na základě jedné zkušenosti a snažit se to zobecňovat je novinářská hanba. Cestuji hodně, uvedeným vlakem jsem cestoval před Vánoci (se synem a „jen“ do Curychu) – cesta byla v pohodě, přistání v centrum Curychu bez problémů, cena za dopravu a jednu noc v hotelu (= lůžkový vlak) víc než odpovídají, žádný stres na letišti, otravné prohlídky, doprava na letiště, mikroprostor na cestu, případně občerstvení v LowCostu za ceny v Alcronu, o uhlíkové stopě nemluvě. Doufám, že tento pačlánek neodradí od skvěloho cestování lůžkovými vlaky, které se naštěstí vrací na výsluní. PS.… Číst vice »
Proč by nemohl napsat svou zkušenost? Lidé, co se „vrátili z druhé strany“, asi taky nebudou o „zážitku“ vyprávět až poté, co je to potká ještě 3x.
Autor nezažil stres na letišti, ale ve vlaku a nádraží…
🤣🤣🤣 Dráha, když jí miluješ, není co řešit!
Novinářská hanba by to byla, kdyby se skutečně jednalo o článek. Tohle je ale reportáž, takže v podstatě shrnutí zážitků, vypovězení reality která se stala. Nemá za cíl být objektivní (respektive objektivní v dlouhodobém horizontu, například dokazovat něco nad statistikou zpoždění, řešit zdroje a vyváženost), ale lehčím jazykem v surové formě předat co se přihodilo. Vaše cesty taky nebudou objektivní výpovědí, a taky by se dalo z druhá strany doufat že nenamotivují k příšernému cestování lůžkovými vlaky, protože hodnotíte na základě jedné cesty někdy před Vánocemi. Má to prostě stejnou váhu. Takže ačkoliv je kopání do novinářů poslední dobou celkem… Číst vice »
Smutné je jen to zobecnění „nikdy více“, ve smyslu vše ostatní funguje vždy 100%. Jinak jako zážitek a dojmy OK, ale jednorázové. Lépe je uvést jako dojmy než jako závěr. Chápu, že rozhořčení svádí, též se někdy neudržím, ale je to škoda.
Musím pochválit jazykovou výbavu autora, bylo to hezké čtení. -Stran tématu, železnici mám v srdci a rád s ní i cestuji; ale ta zkostnatělost celého institutu jménem železniční dráha je do očí bijící. Jak se můžeme divit, že lidi jezdí autobusy/auty, když zpoždění je předáváno cestujícímu bez příčiny a výhledu a celý grafikon se zhroutí při sebevrahovi kdesi za Prahou. Určitě se tyhle lapálie dějí na letištích, ne že ne; avšak zkrátka jízda vlakem je pro studenty a lidi typu “cesta je cíl”. A teda ať se na mě nikdo nezlobí, ale cestovat vlakem za hranice je peklo. Informace jsou… Číst vice »
Připojuji se k pochvale psaného projevu. Kéž bych mohl chválit častěji.
Souhlasím, mezinárodní vlaky mají odpovědné osoby mentálně zařazené ve stejné kategorii jako lety na měsíc. „Ty by sis chtěl koupit online? Tak to ne hochu!“ Onehdy jsem potřeboval místenku do mezinárodního nočního vlaku. Paradoxně jsem ani nepotřeboval mezinárodní lístek, jel jsem z Ostravy do Břeclavi. Neuspěl jsem ale ani v eshopu, ani na infolince, kde mi nepomohlo ani to, že telefonista se mému požadavku věnoval skoro půl hodiny, že to zkoušel koupit i u Němců, Poláků a Rakušanů a že jsem byl ochoten si klidně zaplatit lístek už z Polska nebo až do Rakouska, jen abych měl jistotu místa. Nic… Číst vice »
Některé relikty minulosti, pravda, mohou odstranit sami. S jinými je ovšem potřeba i jinak nastavit podmínky „shora“.
No jo, jenže čím to je? Je „dráha“ nějakým svébytným kosmem, nebo součástí společnosti, spravovanou stejným „státem“ (či jejich společenstvím), který se úplně jinak chová k silnicím či letadlům? Počínaje infrastrukturou a konče zpoplatněním.
Je „dráha“ nějakým svébytným kosmem
Ano je. Cestující je civil, který mezi ně nepatří. V tom lepším případě jenom civil. Státní hranice je horizont události, kde platí jiné zákony. Sebestřednost jim ale nikdo nenařídil…
Já jsem letěl s Vuelingem na služebku. Zrušili nám check in, protože overbooking 16 osob. Nakonec jsme byli poslední 2, které pustili do letadla. 10 lidí zůstalo na Ruzyni. Takže za mě auto
tak na služebku většinou nespěcháte ne 🙂 a za overbooking dostanete slušnou kompenzaci
Na služebku musíte dorazit v daný den. Když tam na vás čeká na jednání dalších 20 lidí
U mě nestihnout služebni cestu znamená ztrátu třeba 5 let práce a škodu klidně 200 tis EuR. A manželčino jed dříve = jak to mám udělat, když den predem jsem pro dokument ve Vídni a další den musím do Varšavy. ( a nutné přes Prahu, protože daně dokumenty potřebuji razítko z Prahy).
Mohu Vás ubezpečit, že pokud Vaše 5leta práce závisí na fyzickém převozu papíru s razítkem přes Prahu v rámci jednoho dne…. Tak mám zásadní pochybnosti o schopnostech projektového managementu.
to je vec, ktera se vam stane jednou za zivot.
Nemalou část problému ale tvořila situace s komerčním pojetím vlaků TGV s častou vyprodaností + povinnými rezervacemi.
V takových vnitrošvýcarských trasách by se nic takového nestalo – viz vysoká četnost spojů (srov. s „jen“ 2h taktem Curych – Paříž) a častá vyprodanost.
Které by nevznikly, kdyby se z ČB nepřijelo o 3 hodiny později.
Nekolikrát jsem jel do Paříže přes Berlín. Noční CNL Berlin -Paříž bylo skvěle spojení. Vetšinou to melo zpoždeni, ale max 30 minut.
Zdravím, před 5,5 lety jsem plánoval obdobnou cestu- z Prahy do Paříže vlakem TGV, zpátky letecky Vueling. Na webu ČD ani na hl.nádraží neuměli spočítat cestu přes Curych, takže jsem jel busem do Drážďan, EC do Frankfurtu a pak TGV do cíle. Jízdenky přes DB, neb děti do 15 let u nich jely s rodiči zdarma… Nevím, jestli stejné podmínky jsou dnes,ale tehdy jsem byl spokojen. Petr
To je podle mně o pechu. Několikrát během adventu jezdíme do Drážďan na trhy (od nás 90 minut cesty autem). Jednou jsme brali i tchýni a shodou okolností měl vlak táhnout rakouský Taurus. Takže jsem všechny přesvědčil, že pojedeme vlakem a na německé straně se pěkně rychle svezeme. Jenže místo Taurusu přijela hodinu a půl zpožděná nejorezlejší orezlina, kterou ČD snad má. A místo v půl druhé jsme přijeli do Drážďan v pět večer. Dodnes vidím jak na peróně stojí moje tchýně, nemluví a jen jí cukaj koutky 🙂
Podobná zkušenost, a tchyně to same…
Nechápu, co autor článku vlastně konkrétně očekával. Určitě měl už dříve zkušenosti s tím, že jezdit po Evropě vlakem je věc ošidná a brát na ni část rodiny, včetně dětí, je velké riziko. Co stojí v jízdních řádech, vážně nemusí platit. Evropa bohužel není Japonsko.
Na něco takového musíte mít zaprvé povahu a za druhé spoustu času. Pamatuji jak můj kamarád jel jednou s bratrem přes Ukrajinu vlakem někam k Černému moři, prostě jen tak ze srandy.
To tam ještě nebyla válka. Zpět do ČR se vrátili asi se 4 denním zpožděním, ale naprosto nadšení. Take it easy
Pak ale nechápu, proč by za to člověk měl paltit víc, než za to letadlo třeba.
Spoustu důležitých drobnosti si holt do letadla nevezmeš anebo schválně, jak se dostaneš letecky ze závodu F1 z Monzy, Hungaroring či Imola tak, aby jsi byl druhy den v praci na značkách… vlakem to jde, autem jsi polomrtvy a bus jen když náhodou nějaký předražený zájezd…. Dovolená nepřichází v úvahu
Už jste slyšel o odbaveném zavazadle? Pokud nevozíte chemikálie nebo 2,5m slunečník, tak převezete letadlem vše…
Velmi zajímavé. Já jezdím trasu K.Vary – Praha – Košice – Užhorod – Charkov či Oděsa, teď v květnu to z Charkova protáhnu přes Umaň do vesnice Sokolivočka, tam i zpět 7 000 kilometrů. Tedy 2 x 3 dny a noci ve vlacích. Plně souhlasím,že je lepší mít na přestupy časovou rezervu spíše větší, než menší. Pod 2 hodiny čekání nejdu. Navíc ještě to,co Vy už neznáte – celní a pasová kontrola. Ta je ale při výjezdu rychlá,horší bývá návrat do EU , Užhorod – Vyšné Německé. Rekord v době čekání mám , v autobusu, 8 hodin. Fronta asi 10… Číst vice »
Tak určitě, během války pojedu šotoušit stodolou za Charkov…
A on to po tobě někdo snad požaduje??
Někteří tam bohužel nejedou sotousit
Pohodlí na širším rozchodu je nesrovnatelně lepší, už kvůli těm miniaturním uličkám v našich vagónech. Ty centimetry se přidávají na každé straně. Moc nechápu ty pobaltské státy, které se rozhodly přejít na normální rozchod (snad z obavy, že by jim tam rusáci poslali nějaký obrněný vlak?).
Díky moc za hezký článek! A musím souhlasit. Malá operativita a dlouhé předlouhé řešení všech mimořádností a poruch je velkým problémem železnice.
Moje první cesta Nightjetem z Vídně do Zurichu se protáhla se zpožděním +4 hodiny. Dvě hodiny odklon + dvě hodiny zpoždění na odklonu v Německu. Nazpět z Zurichu do Prahy jsme cestovali lůžkem ČD, které nás ráno vysadilo v Linci z důvodu astronomického zpoždění a tak bylo rychlejší jet spěšným vlakem než čekat na další EC, na které se lůžko přepojovalo. Každopádně z obou cest jsme získali odškodnění ve výši 50% jízdného a ČD k tomu ještě přihodily 25% navíc ve formě voucheru, takže ve výsledku jsme z Zurichu do Prahy se spánkem Zurich – Wien cestovali jen za necelých… Číst vice »
Drážní klasika. Ale aspoň že bylo slušné odškodnění.
V korporátní sféře třeba služebky nočním vlakem víceméně neexistují, protože je to naprosto nepoužitelné
Slo by to nejak rozvest? V korporatni sfere jsem naopak zvykly, ze cenu za vlak nikdo nijak moc neresi, prvni trida povolena, stoji to mene (Nemecko, ICE) nez benzin, odpocinu si, vyridim emaily… Pokud by dojezd rano vyhovoval, tak si neumim predstavit, proc by se tomu firma branila.
Pokud by dojezd ráno vyhovoval… Jenže ono to nevyhovuje. Od toho je ranní letadlo.
Tak jet na služebku ICE je normálka, to se ale nevztahuje na cesty přes noc.
A ranní letadlo tě opravdu nedostane do Paříže, Říma, Budapešti na schůzku v 10 dopoledne. Vlak bez problému a Nemusím trčet někde na hotelu den předem a tvrdnout na letišti.
Na služebná jezdím zásadně nocnim vlakem a pozor, to si je platim sam. A a to mám destinace jako Budapešť, Varšava Bratislava, Trenčín. A kamarádi co tam letí musí většinou o den dřív a na to nějak nemám čas. ( Děti rodina odpočinek další aktivity)
Kolega Sura nejspis trpi sebeposkozovanim 🙂
Tak me napadlo, kdyz prileti letadlo o 2 hodiny pozdeji, cestujici v eu maji narok na financni kompenzaci. Mozna by toto nebylo spatne praktikovat i na zeleznici pro dalkove spoje napriklad. Treba by to pak neco zmenilo…
Platí to až od 3 hodin.Pak máš nárok na finanční kompenzaci.
Jojo, teoreticky ano. Z Qatarců jsem to nedostal ani přes „vymáhací agenturu“. A to mi to uletělo v Dauhá, pak se musel přebookovat přestup v Kuala Lumpur a na konec jsme na Borneo dorazili bez kufrů….
Podobná zkušenost Z Vídně. A k čemu je kompenzace když fotbal v Kataru vidíš místo na místě tak na nějakém displej telefonu
Ono to ani u těch 3h u letu není tak jednoduché, jak to vypadá. Rádi to hoděj na počasí, stávku dispečerů kdesi, cizí vlivy a kompenzace rázem zamítnuta. Zrovna v prosinci jsem řešil necelý dvouhodinový let a zpoždění přes 5 hodin.
Reportáž moc pěkná. Jenom mě velmi nemile překvapilo autorovo doporučení firmě SŽDC o možnosti „Street Food Festival“ na nádraží.
Ne že bych byl proti pošušňáníčku. Ale v podání podnikající firmy SŽDC to hrozí, že to dopadne podobně NEHOSPODÁRNĚ jako s přístřešky, kdy SŽDC si navymýšlela ptákoviny, tož přístřešek pro SŽDC bude stát prý cca 2 miliony Kč
https://zdopravy.cz/sprava-zeleznic-chysta-instalaci-prvnich-smart-zastavek-budou-energeticky-nezavisle-154653/
Pro srovnání – čtyřstěnný zahradní domek s prosklením, 13m2 plochy, včetně montáže a podlahy stojí na volném trhu 0,05 milionu Kč při nákupu jednoho kusu… s množstevní slevou by to mohlo být o něco míň.
gratuluji, vyhrál jste putovní cenu oslího můstku týdne!
Nechápu na co si autor článku stěžuje?Palubní servis dle něho špičkový?Spozdeni vlaku v návaznosti na další spoj do Paříže?Dostal ho hned další spoj…Co vlastně hodnotí?Že byl vyčerpán?To obvykle únava při každém cestování přináší.Je třeba se vždy připravit na alternativní řešení a toto řešit dle náhradního scénáře…V podstatě byl v Paříži o 4 hodiny později než měl…A České dráhy určitě nenesou odpovědnost na změnu času příjezdu z Rakouska do Švýcarska.
Místo ,aby ocenil flexibilitu stewardu u přepravní společnosti ve Švýcarsku,tak si stěžuje na České dráhy a jejich odkazy, které nefungovaly… Příště ať cestuje letadlem a má klid…
Vždyť autor ve článku oceňuje flexibilitu stevardů a personálu přepravní společnosti ve Švýcarsku. A navíc taky píše, že příště bude cestovat letadlem. Aby měl klid.
Doporučuju si to přečíst ještě jednou. Projistotu. Ono porozumění textu není jen tak, jak vidno.
Já osobně bych jel přes Mnichov a přespal v Mnichově, odkud bych jel dvoupatrovým TGV do Paříže.
krasny clanek!
jen doufam, ze to otevre oci nekterym sotousum, kteri tu jsou ochotni neustale tvrdit, jak je nocni vlak konkurence letadlum
Ne. neni.
Mohl by být, kdyby infrastruktura byla na úrovni 21. století.
V Rakousku?
I v Rakousku. Jednokolejka přes Arlberg taky může hezky zamíchat kartami. Sice to nesouvisí s nočním cestováním cestujících, ale pochlubím se: Je zavřená Tauerská dráha a jezdí odklony přes Selzthal. V noci přede mnou zůstal viset vlak ÖBB na jednokolejné Pyhrnbahn kvůli poruše HV a čekání na náhradní HV. Vlak (v Německu má Vmax 120 km/h, to znamená, že je pro dopravce a zákazníka důležitý) zpožděný 12h kvůli stávce v Německu a zákazník netrpělivě čeká na návěsy turecké spedice Ekol na překládce v Terstu. Co tím chci říct? Jednokolejky nebrat, jsou zdrojem problémů a nepředvídatelných příhod. Cestu do Paříže bych… Číst vice »
Ten nápad s využitím Fantovy kavárny je super!!!
To je. Jenom je problém, pokud by ten nápad realizovala podnikající firma SŽDC. Protože nabízí své služby za tak obrovsky předražené náklady, že SŽDC musí dávat slevu cca 95%, aby si její služby kupovali dopravci.
Blbé pro nás daňové poplatníky je, že tu neschopnost SŽDC hospodařit normálně, je placeno státem, zejména na dluh našich dětí a našich důchodů.
https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=678947&typ=UPLNY
Já bych řekl, že mnohahodinová zpoždění a čekání, zdánlivě nesmyslné prostoje a ztráta přípojů, vybookované spoje a podobná zoufalství — jsou častěji spojena právě s leteckou dopravou. Obecně ale stoprocentní jistota není v dopravě nikdy, záleží na statistické pravděpodobnosti a konkrétní smůle.
Statisticky máte mizivou šanci se trefit na zpožděné letadlo. Navíc existují kompenzace a další nároky…
Jo silně dotované noční spoje mají jistě ohromnou budoucnost ahahahaha
Letěl jsem v životě čtyřikrát. Dvakrát byl let zpožděný
Kdyby letěli letadlem, žádnou z popisovaných starostí by neměli!
Dvakrát jsem letěl právě s přestupem přes Paříž, dvakrát zpoždění, velký stres, náhradní letadlo a ztracený kufr. Takže nemáte pravdu.
(zrovna CDG je podobnými nešvary celkem známé)
Letěli z Orly
Oni ano, ale Švejk psal jen „Kdyby letěli letadlem“. A podobné situace se občas stávají i na jiných letištích 😉
Tak zatoulaný kufr je pohoda. Skvělá možnost, jak si udělat velký nákup na účet letecké společnosti 😎
Pokud se vám ten kufr nezatoula po cestě domů. Tam dostanete něco dle kilogramove váhy až je definitivně ztracen.
A je moc příjemné se vrátit z 30 denní služebky bez kufru, kde máte skoro všechno oblečení…
Při posledním letu s Vuelingem zūstalo 10 lidí na Ruzyni.
Závidím vám, že jste do kafe dostal i kafe. Já v Krakově po vystoupení z vlaku zjistil, že v mém kelímku se nachází pouze horká voda. Žádný sáček s kávou jsem ani u zbytku snídaně nenašel.
Souhlas, sprchy ve vlaku jsou absolutní blbost, úplně stačí klimatizace nastavená tak, aby se lidé nepotili.
Já bych zase zrušil záchody. Stačilo by nepodávat jídlo a topit tak, aby tekutiny lidé vypotili.
Palec nahoru, na tomto jsem se zasmál z celého dne nejvíc.
Díky. U piva člověka napadne leccos.🙂
Třeba že by nechtěl jít do vlaku bez WC, že 😉
Naštěstí nesedím v jídelním voze, takže mě tento problém míjí.😁
Takže bych nikdy necetoval DP Paříže jediné přes Německo buď nočním autobusem nebo
Přiznám se, že tak dlouhý článek jsem neměl ani chuť číst, protože to asi v principu nefunguje.
Stačí u všeho jen přečíst nadpis a začít hned diskutovat.
Nesmí ovšem být moc dlouhý. Potřeba diskutovat tím ovšem dotčena není a ani nesmí být.
A samozřejmě při cestě letadlem by se nic, jako například zrušeny let na poslední chvíli nebo posunutý čas odletu, kdy člověk najednou nestíhá navazující let, apod. stát nemohlo….
No prakticky nemohlo. A i kdyby, tak je odškodnění, hotel, jídlo…
Na to máte nárok dnes už i na železnici.
Ale mohlo. Stačí špatné počasí
V Evropě má oproti letadlu smysl jen VRT a bez dotací ani to ne.
Vzhľadom na to aké narvané jazdia nightjety by som povedal že pravdu nemáš. Tam mám dlhodobo problém kúpiť lôžko aj dva týždne pred odchodom… A pritom je to drahé jak sviňa (už mi to raz ponúklo single lôžko za 350 eur one-way), takže určite tým tí ľudia nejazdia aby ušetrili.
Tak své fanoušky to má, ale technicky to patří do minulého století. Je to drahé a ještě pomalé. A rozhodně ne každý má čas být den na cestě mezi dvěma městy cca 1.000 km.
Až EU zakáže fosilní paliva, nejde vlak jediným dopravním prostředkem na větší vzdálenosti
Vyprodané NJ jsou kvůli tomu, že cestovat vlakem do zahraniční je IN, proto spousta podnikatelů volí tuto cestu, a potom si honí triko, jak přijeli eko… Nic jiného v tom není.
\ ještě si to můžou po cestě rozdat s asistentkou.
NJ bývají vyprodané pouze přes léto, kdy logicky jezdí mladí lidé na Interraily na výlety. Mimo léto jsem nikdy neměl problém sehnat alespoň lehátko.
Nemám pocit že by teraz bolo leto. Áno, tie nižšie kategórie (sedačky, lehátka) sa na dosť vlakov nájsť dajú ak človek bookuje aspoň týždne vopred, ale lôžka sú totálne zúfalstvo, to proste nejde zohnať v normálnom bookovacom okne.
To není pravda.
Zpoždění k cestování prostě patří!
Člověk obvykle necestuje proto, aby někam dojel pozdě.
tak to nemá jezdit vlakem no
§8. Správně.
Tem první posun příjezdu z 8:20 na 10:20 byl nejspíš kvůli nějaké výluce na německém koridoru a jízdě odklonem přes Zell am See (tama se běžně přidává tak hodina a půl až dvě).
Osobně do Curychu noční vlakem jezdím několikrát do roka (i když teda většinou z Vídně). Takto velké zpoždění vozů z Maďarska jsem ale ještě nezažil. Obecně jsou Nightjety do Curychu co se týče spolehlivosti asi ty nejlepší. Brusel a Amsterdam jsou totální katastrofa, tam jsou několikahodinové zpoždění na cestě přes Německo na denním pořádku. Spoje do Itálie na tom nejsou o moc líp.
Mě praštila do očí ta pasažérská frekvence na konci devátého odstavce, předpokládám že jde o podobnost čistě náhodnou.
Že by cestoval inkognito sám Alex?
Zlatý Ex250 z předrevoluční doby:-)
jooo co na to říct. dokud nebudeme napojeni na VTR a vlaky nepojedou co hodina jakýkoliv směr tak nikdo mě do vlaků směr západ víc jak 100km za hranice vlakem nedostane to radši letadlo nebo auto…
Marně přemýšlím, do jakého většího města je to vlakem rychlejší než vlakem… Ty Drážďany tak plus mínus vyjdou na stejno. Ale pořád se musí plánovat odjezd/příjezd a nesmím mít ambuci na nic jiného centra měst.
Vlakem rychlejší než vlakem to není nikam, obvykle to vyjde nastejno. 🙂
Vlak s přivěšenými třemi tečkami navíc je pomalejší.
A co vyřeší VRT, když to stojí v Linzi 3 hodiny? 😀
Bude se stát 5.
Paráda, díky za reportáž. Mám radost, že nakonec i díky štěstí výlet klapnul. Bezmoc a doufání, které je z textu dobře poznat bych tedy takhle daleko od domova zažívat nechtěl.
podobnou bezmoc jsem zažil v Berlíně hbf . Přiletěl jsem do Berlína z dalekého zahraničí dva dny poté , co při začátku covidové epidemie bylo rozhodnuto zavřít hranice. Dáma v info když jsem v roušce přistoupil poodjela o metr od pultu a dávala najevo jak jsem jí odporný. Vlak nejel , druhý končil v Drážďanech , venku -5C , půlnoc , nikdo nic nevěděl , každý se bál , nejen nemoci , ale i postihu převést přes hranice člověka co byl měsíc mimo republiku.
Tak něco jako myšlenková policie neexistovalo, takže se v rámci možností dalo obcházením cestovat po libosti.
Ja si neco podobneho prozil v Letnanech.