Na české koleje se vrátí čtvrtý Sergej, po letech v depozitáři projde velkou opravou

Zahájení opravy Sergeje Kladenské dopravní a strojní v Přerově. Foto: Kladenská dopravní a strojníZahájení opravy Sergeje Kladenské dopravní a strojní v Přerově. Foto: Kladenská dopravní a strojní

Po bývalém Československu dříve jezdilo 600 těžkotonážních lokomotiv, zůstaly tu čtyři. Návrat na koleje plánuje majitel v červnu.

Společnost KDS – Kladenská dopravní a strojní chystá návrat lokomotivy řady 781 přezdívané Sergej do provozu. Jde konkrétně o lokomotivu číslo 781.592, která naposledy jezdila v roce 2001.

„Opravujeme ji v ČMŽO v Přerově, sami máme v Kladně plně vytíženou kapacitu. Motory posíláme do lotyšské Rigy ke kompletní repasi,“ řekl jednatel firmy Radek Šauer. Ten odhaduje, že by lokomotiva mohla být v provozu do konce příštího června.

Z ukrajinského závodu v Luhansku bylo do bývalého Československa dodáno 601 šestinápravových dieselových lokomotiv určených hlavně pro nákladní dopravu. V Česku ale zbyly jen čtyři. Lokomotiva 781.592 patřila ke strojům, které sloužily nejdéle: Tehdejší ČSD ji zařadily do provozu v roce 1979, dojezdila v chebském depu v roce 2001. Poté putovala do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově, odkud ji koupila v roce 2019 Kladenská dopravní a strojní.

Oprava lokomotivy již začala, získala základovou barvu, o finálním laku není ještě rozhodnuto. „Lokomotivu chceme používat pro nostalgické jízdy a na zážitkové vlaky,“ řekl Šauer. V roce 2019 se všechny tři provozní sergeje v Česku sešly při zátěžové zkoušce nové konstrukce mostu přes hracholuskou přehradu.

Zahájení opravy Sergeje Kladenské dopravní a strojní v Přerově. Foto: Kladenská dopravní a strojníZahájení opravy Sergeje Kladenské dopravní a strojní v Přerově. Foto: Kladenská dopravní a strojníZahájení opravy Sergeje Kladenské dopravní a strojní v Přerově. Foto: Kladenská dopravní a strojníZahájení opravy Sergeje Kladenské dopravní a strojní v Přerově. Foto: Kladenská dopravní a strojníZahájení opravy Sergeje Kladenské dopravní a strojní v Přerově. Foto: Kladenská dopravní a strojníPřeprava Sergeje do Kladna. Foto: Kladenská dopravní a strojníPřeprava Sergeje do Kladna. Foto: Kladenská dopravní a strojníPřeprava Sergeje do Kladna. Foto: Kladenská dopravní a strojní

https://www.facebook.com/kds.kladno/posts/2834396633309496

Tagy 781 781.592 Kladenská dopravní a strojní sergej Top
118 komentářů