Železnice

Na 1. kolej přijíždí rychlík Amazon. Slováci přišli s novými názvy dálkových vlaků.

Z vlaku ZSSK. Foto: ZSSK
Z vlaku ZSSK. Foto: ZSSK

Na slovenské železniční síti se od neděle objeví úplně nové názvy vlaků, které mohou znít řadě cestujících zvláštně. Zatímco v Česku až na pár výjimek rychlíky mají geografický původ či podle některých osobností, slovenský státní dopravce ZSSK pronajímá názvy rychlíků firmám či institucím.

Kvůli tomu zmizí z jízdního řádu některé tradiční slovenské názvy rychlíků, například Tajov nebo Čingov. Místo nich se objeví úplně nová jména: Například z rychlíku z Bratislavy do Košic Čingov bude nově Tatralandia, z rychlíku Spišan bude Žilinská univerzita. Do názvu vlaků pronikne i Amazon, který na Slovensku otevírá velký sklad. Nahradí jméno Tajov u rychlíku z Bratislavy do Bánské Bystrice.

Největší zájem o pojmenování vlaků je na hlavní trase Bratislava – Žilina – Košice. Zde už jezdí například rychlík Horalky Sedita, Andreashop.sk, Intersport nebo PSS Lišiak.

ZSSK neuvedly, kolik pronájem názvu rychlíku stojí, službu pro ně zajišťuje externí reklamní agentura. Podle vyjádření společnosti BigMedia roční „patronát nad vlakem“ stojí v ceníku 9-15 tisíc euro. Název vždy ještě schvaluje ZSSK, je limitovaný počet znaků.

Přejmenování vlaků nastane i v Česku, od neděle s novým jízdním řádem zmizí řada tradičních názvů jako Šohaj či Galán. Místo nich vyjede u vlaků z Prahy do Zlínského kraje Slovácký expres, u spojů z Prahy do Plzně a dál Západní expres. Dálkové vlaky z Prahy na Slovensko a do Maďarska budou nově Metropolitanem

I České dráhy v minulosti pronajímaly název vlaků. Nejznámější byl rychlík Klidná síla podle volebního sloganu KDU-ČSL, svůj vlak si zaplatilo několik českých pivovarů jako Budvar, Zubr, Primátor, Chodovar. Mezi regionálními spoji se objevily rádio Kiss Jižní Čechy nebo Luna objednaná městem Louny.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Květoš

Slovácký expres se jim povedl! Místo spoje Šohaj, který byl zažitý a vyjadřoval moravskou identitu, tak je teď zkrácený název SEx a ten prý vyjadřuje, jak s námi na Moravě a Slovácku vydr.bali! A je potřeba zakoupit asi i ochranu, protože s ČD nevím, jestli je tenhle SEx zcela bez nějakého rizika.

Jiří

Pamatuji osobní vlak „Rádio KISS Jižní Čechy“, což sice nezní tak špatně, ale dobře, že to skončilo… Protože pokud by měla být názvem vlaku webová adresa (jako u ZSSK iZlato.sk a Klinger.sk), to radši ať tam není nic. Teď jsou reklamními jen Vltava-Dunaj a Donau-Moldau, komerční tarifní nabídky ČD/ÖBB.

Josef B

Můžete si laskavě po sobě číst ty články? Tam je tolik překlepů a chyb!!! „Metropolem“ „Čingo“

Josef B

Díky!

Partneři


Czechtoll

pst
podcast