Mýtná karta se obrací, antimonopolní úřad zamítl návrhy Kapsche

Mýtná brána, foto: Zdopravy.cz/Jan SůraMýtná brána, foto: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Dění kolem zakázky na mýtný systém se začíná zásadně obracet v neprospěch firmy Kapsch. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Dění kolem zakázky na mýtný systém se začíná zásadně obracet v neprospěch firmy Kapsch. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes v první instanci zamítl návrhy Kapsche na zrušení státního tendru.

„Úřad návrhy zamítl, neboť v postupu zadavatele neshledal porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, případně správní řízení zastavil, neboť v návrhu nebyla tvrzena újma, kterou měl zadavatel svým jednáním navrhovateli způsobit,“ uvedl antimonopolní úřad v prohlášení pro tisk.

Odpovědní úředníci tak během pár měsíců změnili názor o 180 stupňů. V květnu totiž na popud Kapsche celé výběrové řízení na nového provozovatele zrušili kvůli netransparentnosti při předávání části zadávací dokumentace. Tehdy teklo ministerstvu dopravy do bot, neboť nový tendr by jen těžko stihlo. Vybraný provozovatel má začít mýto vybírat už od ledna 2020.

Dnes je vše jinak. Zvrat nastartoval už v srpnu předseda ÚOHS Petr Rafaj, který vyhověl rozkladu ministerstva, květnové rozhodnutí svých podřízených zrušil a věc jim vrátil k novému projednání. Tím dal šanci pokračování tendru. Pro ministerstvo nicméně stále platí předběžné opatření, které zakazuje uzavřít smlouvu s vítězem. Nyní má totiž možnost podání rozkladu k předsedovi i Kapsch.

Ten především argumentoval netransparentností při předávání části zadávací dokumentace na přepisovatelných datových nosičích (tzv. flash discích), jejichž obsah nebyl zajištěn proti případné změně a nebylo možno takové změny obsahu ani zpětně přezkoumat. Podle Rafaje ale nebyly „dostatečně zohledněny některé významné okolnosti případu.“ Předseda mimo jiné poukázal na to, že obsahem sporné části zadávací dokumentace byly informace o stávajícím mýtném systému, jejichž autorem byl sám navrhovatel, tedy Kapsch.

„Podstatnou součástí návrhu na přezkoumání úkonů zadavatele je totiž tvrzení újmy ze strany navrhovatele, avšak v daném případě netransparentnost předání této části zadávací dokumentace rozporoval sám její autor, tedy navrhovatel. Naopak žádný z dalších účastníků zadávacího řízení způsob ani obsah této části dokumentace nerozporoval. Navíc navrhovatel výslovně ve svém návrhu neuvedl, v čem měla spočívat újma na jeho právech,“ napsal předseda ÚOHS už v srpnu.

Stát hledal pomocí tendru provozovatele mýtného systému na deset let od roku 2020. Vítězem tendru vyhlásil ministr dopravy Dan Ťok už v dubnu konsorcium Czech Toll/Sky Toll, které přišlo s nejnižší cenou (10,8 miliardy). Pokud se Ťokovi podaří věc dotáhnout k podpisu smlouvy, přijde dosavadní provozovatel Kapsch o velkou část svého tuzemského byznysu.

„Jsme rádi, že antimonopolní úřad potvrdil vítězství společnosti CzechToll ve férové a otevřené soutěži. Jsme připraveni včas vybudovat a zahájit provoz efektivního mýtného systému, jehož provoz bude levnější než dnes, a stát díky tomu bude moci investovat více peněz vybraných od dopravců zpět do dopravní infrastruktury v Česku,“ reagoval dnes Miroslav Beneš, mluvčí společnosti CzechToll.

Tagy kapsch Ministerstvo dopravy mýtný systém mýto ÚOHS
18 komentářů