Infrastruktura Železnice

Modernizaci trati Olomouc – Uničov na 160 km/h vyprojektují firmy ze Sudop Group

Jednotka 640 RegioPanter, foto: České dráhy
Jednotka 640 RegioPanter, foto: České dráhy

Sdružení firem Moravia Consult, Sudop Praha a Sudop EU (všechny patří do Sudop Group) získalo jednu z největších projekčních zakázek, kterou loni vypsala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Za 108,4 milionů korun má připravit projekt na modernizaci trati z Olomouce do Uničova včetně její elektrizaci. Trať má být první regionální dráhou, kde se rychlost zvýší až na 160 kilometrů v hodině.

Vítězství sdružení firem patřící pod Sudop vyplývá z registru smluv. Detaily o samotné soutěži SŽDC zatím na profilu zadavatele nezveřejnila. Původní odhadovaná cena zakázky byla 114,1 milionu korun.

Po modernizaci by vlaky mezi Uničovem a Olomoucí by tak vlaky mohly jezdit jen 17 minut oproti stávajícím 37 minutám. Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové by mohla soutěž na samotnou stavbu začít příští rok, v polovině roku chce SŽDC začít stavět.

SŽDC nakonec uhájila i u ministerstva dopravy změnu plánů na napájení. I když ministerstvo dopravy schválilo materiál, v kterém počítá s postupným přechodem celé železniční sítě na střídavý proud, nově elektrizovaná trať bude na stejnosměrný proud. „Ministerstvo dopravy schválilo elektrizaci ve stejnosměrné trakční napájecí soustavě 3kV s předpřípravou na střídavou soustavu 25kV,“ uvedla Šubová.

Studie proveditelnosti přitom na trati počítala se střídavým proudem, SŽDC přišla ale s řadou důvodů, proč nakonec zůstane. Jedním z nich je  nedostatečná napájecí kapacita pro hlavní koridor v Olomouci. Napájecí stanice na modernizované trati tak mají pomoci koridoru. Kromě trasy Olomouc – Uničov běží ještě soutěž na projektování modernizace další části tratě z Uničova do Libiny.

23 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Obě řešení mají svoje plusy i mínusy. Snad umí někdo počítat. Mám za to, že při zdejším ležérním tempu příprav přestavby ze 3 kV ss na 25 kV stř se ta investice do ss měníren stihne vrátit… Nemluvě o tom, že by asi nebylo rozumné provozovat takový úsek střídaviny oddělený od zbytku stř.
  soustavy. (Jako odstrašující příklad nechť poslouží slovenský Púchov.) Ne všechna hnací vozidla přicházející pro ten úsek v úvahu jsou dvouproudová.

  Trochu mi to připomíná argumentaci před přestavbou Lipenky (i když v opačném gardu). Tam taky nakonec vyhrálo řešení, nad kterým leckdo ohrnoval nos.

  O osobní frekvenci do Uničova se nebojím. Dál na Šumperk je teď zmršený jízdní řád (a to nemluvím o vazbách-nevazbách na autobusy), ale to se snad napraví už jen pod tlakem rozšíření možností různých kombinací oběhů vozidel.

  Navíc má ta dráha význam jako odklonová při všelijakých představitelných krizových situacích.

 • ad Milan:
  A jaké ekonomickém hodnocení projektu s kladným výsledkem má pan Holmes na müsli ?
  Projekt se teprve chystá a studie proveditelnosti m.j. počítala se střídavinou (stejnosměrné měnírny to sakra prodraží).
  A předpokládám, že se „aby to vyšlo“ počítalo s nějakým taktem (nejlépe 15 min) a násobkem dnešní frekvence (5, 10 nebo 15 tis. ?) A vozidla předpokládám zaplatí kraj……..
  Nebylo by lepší myslet hlavou a vrazit ty prachy i kapacity do modernizace tratí s potenciálem jako např. Praha – Beroun, Brno – Přerov, Ostrava – Val.Meziříčí, s daleko vyššími frekvencemi a potřebou zkapacitnění a zvýšení traťových rychlostí, než má tato lokálka ?

 • 160 se nikdy v úseku Olomouc-Uničov nepojede a už vůbec ne Uničov-Šumperk když tam jsou samý kotáry. Za 17 minut Olomouc-Uničov ano ale bude stavět jen Olomouc-Šternberk-Uničov. Ostatni zastávky jen projede a lidi přesedlaji do aut.

 • Autore, četl jsi to po sobě? Ne? Tak to udělej, prosím.

 • Z mého úhlu pohledu: Co přinese občanům a kolika z nich úspora času 20 minut? Přispěje tato úspora času cestujícím hodnotu odpovídající vynaloženým prostředkům (odhadu ceny) 114,1 mil. Kč??? Nebylo by vhodnější investovat tyto prostředky do potřebnějších (pro občany) projektů???

 • Bohužel, zase vyhozené peníze. Jak za projekt, tak za stavbu. Stejně jako Šumperk – Kouty n.D. To vše na úkor několikanásobně frekventovanějších tratí v této republice, kde se vymýšlejí obstrukce a různé studie proveditelnosti i 10 a více let ………….

  • Jestliže ekonomické hodnocení projektu skončilo kladným výsledkem, pak se o vyhozené peníze nejedná. Jak prosté, milý Watsone.

 • SŽDC přišla ale s řadou důvodů, proč nakonec zůstane

  Oddělení „nikdy se to tak nědělalo“ mělo asi hodně práce 😀

 • A co druhá část z Uničova do Šumperka, ta se modernizovat nebude?

 • Zrychleni ze 37 na 17 minut je velky rozdil. Drzim palce,at se kopne co nejdrive. Je to treba vsude po cele cr,zejmena koridorech!

 • Rok 2018? 160 km/h na významnější regionální trati v rovině by mělo být standardem a ne nad tím stát s údivem… Hlavní koridory už měly dávno být min na 200

  • Ano soihlasim ze koridory mely byt jiz davno zmodernizovany,kdyz uz nejsou na vice nez 160km. Asi lobing silnicnich dopravcu anebi neprofesionalita,neumim si to vysvezlit jinak.

  • Trať Olomouc-Uničov není regionální dráhou. Je to dráha celostátní. Zvýšení rychlosti není zadarmo, ba naopak-rychlost na koridorech 200 km/h je maximum možného a i tak je to tak drahé, že je to nereálné.

  • Koridory nikdy nebudou na 200 km/h za hodinu, protože terén jednoduše. Vezměme si třeba úske Svitavy-Brno. Tam vlaky nikdy nedosáhnout v těch obloucích ani 140 km/h.

Newsletter

Partneři


Výběr editora