Zprávy

Místo T1 na T2. Letiště Praha přestěhuje dočasně odbavení klientů 22 aerolinek

Odletová hala Terminálu 2. Foto: Letiště Praha
Odletová hala Terminálu 2. Foto: Letiště Praha

Cestující na Letišti Václava Havla zvyklí chodit k odbavení letů mimo schengenský prostor na Terminál 1 čeká od 1. března až do konce srpna velká změna. Kvůli rekonstrukci třídírny zavazadel Letiště Praha přesune většinu dopravců na Terminál 2. Velké stěhování se týká 22 společností.

O přesunu informoval deník Zdopravy.cz letos v lednu, Letiště Praha dnes zveřejnilo další detaily k chystaným změnám.

Pro odbavení na přepážkách tak přestane dočasně platit rozdělení terminálů na lety do schengenského prostoru a mimo schengenský prostor. Nástup do letadla a samotný odlet však bude realizován standardně na Terminálu 1 jako doposud. Letiště Praha spustilo rozsáhlou informační kampaň, která bude probíhat během celé letní sezóny a cestujícím usnadní orientaci během této dočasné změny.

Počet odbavených cestujících každý rok roste a letiště se dostalo již za hranu svých kapacit. Proto postupně pokračujeme s projekty, které jsou součástí rozvoje letiště a které přispějí k jeho modernizaci a částečnému navýšení odbavovacích a provozních kapacit,“ řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. Jedním z těchto projektů je rekonstrukce třídírny zavazadel, která běží již druhým rokem a přinese například navýšení kapacity odbavení zavazadel.

Odlety společností přestěhovaných z Terminálu 1 budou probíhat na Terminálu 2 na přepážkách v zóně, která bude označena jako Red Zone. Letiště Praha nedávno otevřelo na Terminálu 2 další odbavovací ostrov.

Mapa uspořádání odbavení na Letišti Praha během rekonstrukce třídírny zavazadel. Foto: Letiště Praha
Mapa uspořádání odbavení na Letišti Praha během rekonstrukce třídírny zavazadel. Foto: Letiště Praha

Cestující letící mimo schengenský prostor se mohou odbavení na Terminálu 2 vyhnout, pokud letí bez odbaveného zavazadla a odbaví se online. Pasovou a následně bezpečností kontrolou projdou všichni cestující pro lety z Terminálu 1 bez ohledu na to, kde byli odbaveni.

Cestující by měli informace o změnách obdržet také přímo od své letecké společnosti a dostavit se na letiště s dostatečným předstihem, alespoň tři hodiny předem. Letiště k přesunu spustilo speciální webové stránky. „Spolupracujeme se všemi dopravci, kterých se změna týká, velmi intenzivně již několik měsíců. Informovali jsme také cestovní kanceláře a agentury, různé asociace a organizace v cestovním ruchu, hotely, provozovatele taxislužeb i parkování a další obchodními partnery. Jsme přesvědčeni, že jsme v rámci dočasného provozního omezení přijali taková opatření, aby se situace dotkla cestujících minimálně,“ dodal Řehoř.

Po celé trase mezi terminály budou umístěné výrazné a jednoduché navigační ukazatele, v červené a zelené barvě. Přechod mezi terminály trvá přibližně 10 minut. Letiště navýší i počet informačních asistentů, proškoleni byli i ostatní zaměstnanci skupiny Letiště Praha a zaměstnanci externích firem působících na letišti.
Kromě odbavení letů se do odletové haly Terminálu 2 dočasně přesunou i kanceláře daných leteckých či handlingových společností a celní služby neboli vrácení daní.

Seznam leteckých společností, kterých se dočasná změna odbavení týká:
Air Arabia
Air Canada
Air Transat
American Airlines
Bamboo Airways
BA CityFlyer
British Airways
China Eastern Airlines
České aerolinie – pouze lety do Soulu
Delta Air Lines
easyJet
Emirates
flydubai
Jet2.com
Korean Air
Qatar Airways
Rossiya Airlines
Ryanair/Buzz
Sichuan Airlines
Ukraine International Airlines
United Airlines
Ural Airlines

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jenda

„zaměstnanci externích firem působících na letišti“ – hmm k nám se nic nedostalo. Takže nejsme schopni komukoliv odpovědět pokud se nás někdo zeptá. Jak to bude fungovat při odletu je jasné, přijdeš se odbavit na T2 a tam necháš kufr… Dodnes se nikdo nevyjádřil jak to bude při příletu? Bude se třídit na T2 a pak se to doveze na T1 a cestující si vyzvedne kufr na T1 po příletu? Nebo bude muset pro kufr někam jinam? Tohle jsem se nikde nedočetl a spousta lidí se na to ptá. Ví to vůbec někdo?

Jenda

Jasný tak tranzitů je via PRG minimum což se dá nejspíš řešit nějakou TRU plechovkou, vzhledem k tomu, že to v třídírně vypadá teď dost komicky tak to bude veselá story 🙂 a čekačka na kufry bude jistě sympatická

Jan

Zmatecne reseni. Proc pax neposlou pres T2 a az vnitrkem pax presmeruji na T1. Logicky se odbavim na terminalu a jdu na „to gates“ v danem terminalu.

Filip

treba proto ze cestujici z t1 musi jit pres pasovku ?

Adam

Mezi T2 a T1 je vevnitr take pasovka…

Jen tak

Security.

na T2 je security na vstupu do Airside. T1 má (z nějakého obskurního důvodu) security až v gejtech. Lidi by museli procházet dvěma securitami.

Navíc kapacity security na T2 taky není nafukovací.

m@rtin

obskurni…na T1 jaksi neni prostor na vybudovani centralni bezpecnostni kontroly. Proto je to bohuzel reseno takto

Bob

Nebylo by kratší napsat, které aerolinky se nepřesunou?

Jen tak

napadlo me to same 😀

Roiman4

proškoleni byli i ostatní zaměstnanci skupiny Letiště Praha a zaměstnanci externích firem působících na letišti.

Jak moc musím rejprat, že soukromou firmu nikdo neinformoval ?

PS: na EK to bude sranda, k pásu se dají dát pouze 2 plechovky na kufry, to bude masakr s tím dobytčákem na léto a letiště to nechce řešit….

Tenhle paskvil skončí blbě přes léto.

Tomáš P.

Ke karuselu se rozhodne vejdou více než dvě plechovky. Prosím nešiřte tady nepravdy.

Roiman4

No můj výmysl to není… Hlavně EK má hodně komodit, už vidím jak na ten dobytčák tam stojí 16plechovek na T2 😀 😀