Letectví Letiště

Velké stěhování na Ruzyni. Odbavení většiny letů z Terminálu 1 míří dočasně na Terminál 2

Letiště Praha. Pramen: Letiště Praha

Dlouhodobě zažité pravidlo, že z Terminálu 1 Letiště Václava Havla se odbavují lety mimo schengenský prostor, přestane od 1. března letošního roku dočasně platit. Kvůli rekonstrukci třídírny zavazadel přesune Letiště Praha odbavovací přepážky velké části dopravců na Terminál 2.

První aerolinky už začaly o přesunu informovat na svých stránkách. Například Emirates dnes rozeslaly cestovním kancelářím informační mail o přesunu, detaily se objevily i na fanouškovských facebookových stránkách. Omezení potrvá do konce srpna. Cestující se odbaví na Terminálu 2, pak půjde veřejnou částí na Terminál 1, kde projdou pasovou a bezpečnostní kontrolou.

❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕❕Pozor, důležitá informace pro ty, kteří poletí s Emirates z Prague Airport – Letiště Praha v období od 1. března do 31. srpna 2020

Gepostet von Emirates Prague – Fan page am Freitag, 3. Januar 2020

Letiště Praha chystá informační kampaň ke změnám na začátek února. „V důsledku rekonstrukce třídírny zavazadel na Terminálu 1 dojde od března k uzavření dvou odbavovacích ostrovů. Z toho důvodu budou cestující na vybraných letech z Terminálu 1 dočasně odbavováni na přepážkách v Terminálu 2. Celé provozní opatření se v tuto chvíli finalizuje,“ řekla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Přesun podle informací Zdopravy.cz čeká 23 dopravců, například easyJet, British Airways, Qatar Airways, Korean Air, American Airlines či United Airlines.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Gogo
Host
Gogo

A jak to bude při příletu? Taky si půjdu pro kufr na pás do T2?

Rampakk
Host
Rampakk

Nikoliv přílety zůstávají na T1

Tachyon Energy
Host
Tachyon Energy

Já pevně doufám, že český stát posvětí dostavbu dalších terminálů tedy zvětšení o další letištní dráhy a že to bude financovat český stát ?!

Apex
Host
Apex

Nebude, jednak vzhledem k velikosti pražského letiště stát financovat rozvoj nemůže a navíc letiště má peněz dost, resp. má dost příjmů na to, aby si infrastrukturní rozvoj financovalo samo, což se ostatně už dlouhá léta děje, takže rozvoj LKPR nás jako daňové poplatníky nic nestojí.

Jen tak
Host
Jen tak

v podstate stoji 🙂

vyse investic ovlivnuje to, kolik dividend posle letiste statu 🙂

Anonym03
Host
Anonym03

Letiště je pro mě španělská vesnice i za normálního stavu, tak doufám, že teď nebudu muset někam letět.

GPGP
Host
GPGP

Zkušených cestovatelů co sebou netahají zbytečnosti, se to nijak nedotkne, ti se odbaví doma přes apku a spolu se svým palubnim zavazadlem půjdou rovnou do Terminálu 1 🙂

Jen tak
Host
Jen tak

expert promluvil 😀

Speedy
Host
Speedy

Odbavené zavazadlo sebou na cesty do daleka na několik týdnů berou jenom zelenáči. Jste opravdu expert na slovo vzaný. 😀

ppppp
Host
ppppp

No ja nevim, na mesic do malajsie, jenom palubni..Nevim co bych mel sebou tahat mimo palubniho a kreditky.Mesic karibik, totez.

Nekdo
Host
Nekdo

To ze zde nediskutuji pastikari z letu QS do Bojkovic, to chapu. Koukaji na Ruzovou ordinaci v zahrade bo chlaataji v kanjpe. To ze nediskutuji lide co realne letaji za praci, taky chapu. Obvykle v praci porad koukaj so monitoru, tak si ve svem volnem case chteji oddechnout. Ale ze lide jako Vy maji potrebu se zde vhlubit svi obcasnymi dovolenymi v low cost destinacich bohuzel tez chapu. V hospode by Vas vysmali. Sousedky to nezajima. Stara radeji cumi na bednu. Tak snad si tam priste alespon priplatte za nejakou spolecnici a zazitky si nechte pro sebe, myslim, ze zde… Číst vice »

RSNF
Host
RSNF

A co budete dělat, až poletíte aerolinií, kde si musíte vyzvednout BP na check-inu, protože to přes aplikaci nejde?

Jirka B.
Host
Jirka B.

Tak teď jste nám všem ukázal, jací jsme tydýti, když letíme na prázdniny s dětmi a bereme s sebou kufr. No já se tak stydím, jak jsem do teď mohl žít tak po selsku! Nejlepší je to přece na stojáka, bez kufru, bez vody …

Frank Drabin
Host
Frank Drabin

A není to moc brzo pro Letiště Praha spustit tu kampaň UŽ začátkem února? Nestačilo by to až třeba v březnu, až to celý vypukne?

Jiří
Host
Jiří

Co takovej Smárt, ten zůstane?

MartinS.
Host
MartinS.

Ten asi bude muset zůstat… budou to dělat v období letní sezóny, umíte si představit, jak by to koupákům někdo vysvětlil?

Jiří
Host
Jiří

A tak typické destinace „pravých českých cestovatelů“ jsou po většinu v Schengenu. A Smárt by jim to prostě nevysvětloval, nechal by je to hledat na T1 aby mohly let zmeškat a Smárt by ušetřil palivo ☺️

Jen tak
Host
Jen tak

až .. na bulharsko, tunisko, egypt, chorvatsko … do typických patří ještě tak itálie, a řecko … ale tak nějak ty ne-schengenové poněkud.. převažují 🙂

MartinS.
Host
MartinS.

Non-schengen je ještě Turecko a zrovna Antalya byla v srpnu na špičce odletů z Ruzyně.
U schengenu je ještě typické Španělsko…
Celkově ale ty non-schengen destinace skutečně převažují. Vždyť do toho Turecka to létá každé dvě hodiny a Bulharsko je na tom dost podobně.

Jiří
Host
Jiří

Velmi se omlouvám za dezinfotmaci, ano skutečně převažují jako typické destinace „pravých českých cestovatelů“ non-schengenské země.

Jen tak
Host
Jen tak

no…. to je pravda.

takze me desi ten korean. protoze tohle korejci nedaji. ti budou zmateni, jak gorro pred tokyem.

Y.K.
Host
Y.K.

Já si zase myslím, že jim to bude úplně jedno. Pražské letiště je pro ně tak jako tak totálně cizí exotika a že je tam něco jinak vůbec nepoznají. Jsou na světě daleko brutálnější bludiště než za 3 minutujy přejít mezi T2 a T1. 🙂

Větší problém možná budou mít „automatici“ chodící po paměti. Ty to zaskočí.

Japako
Host
Japako

Aby jsi se z toho nevobtá h, ty chytraku!

Honza
Host
Honza

v Praze na letišti se dá projít z terminálu 2 na terminál 1 i zpět? Ptám se proto. že budu odlétat z terminálu 2, ale chtěl bych využít salonek na terminálu 1 Mastercard..zda mě tam vůbec pustí a dostanu se tam. Díky za info

Viktor
Host
Viktor

Nedá se…jen ve veřejné části tam kde se dostanou lidi bez letenky….nebo když přestupujete z T2 na t1

Daniel
Host
Daniel

Mezi terminály je bezpečnostní kontrola, ale z jednoho do druhého vás nyní pustí asi jen v případě, že přestupujete. To využití salonku nevím, ale určitě by stálo za to se zeptat, pokud si ten salonek budete chtít vyzkoušet.

Jen tak
Host
Jen tak

Nepustí. Pokud nemáš letenku z daného terminálu, případně do něj nepřestupuješ.

Bdtax Fan
Host
Bdtax Fan

Odbavení je hrozně matoucí slovo. Protože není univerzálně vžité jako checkin a bag drop (přestože je Letiště Praha používá jako překlad checkinu), může u lidí evokovat celý proces přes nástupem do letadla. Přitom se toho ve skutečnosti tolik nemění. Vůbec česká letecká terminologie zní divně: na stojánce, východ (jde o gate, nebo dveře z terminálu na ulici?), …

Jakub
Host
Jakub

Já myslím, že to není vůbec matoucí a každý tomu rozumí.

Nekdo
Host
Nekdo

No tak vzhledem k tomu, ze jde o terminologii realne pouzivanou na jedinem letisti (pocty odbavenych cestujicich na ceskych mimoprazskych letiatich jsou v ramci statisticke odchylky neco jako nula), tak jde spise o neco jako nareci nebo zargon, nez o nejakou zazitou terminologii.

Jen tak
Host
Jen tak

hmm.. tu terminologii používají statisíce čechů … prý žargon 😀

Jen tak
Host
Jen tak

ano, je matouci … pro Tebe

Bdtax Fan
Host
Bdtax Fan

Zrovna diskutující Honza o vlákno výše potvrzuje mou pointu o matoucí terminologii. Nebyl si jistý, do jakého momentu před letem se dá uskutečnit zmiňované přecházení mezi terminály.

Jen tak
Host
Jen tak

Ne, nic takového vskutku nepotvrzuje.

Honza se ptá, jestli se dostane do „airside“ části terminálu 1, pokud má let z terminálu 2. to vskutku nesouvisí ani s odbavením (a ani checkinem).

Janina
Host
Janina

Česká letecká terminologie pochází z dob roku raz dva, kdy dopravní letectví bylo všeobecně v plenkách. Že se liší od angličtiny není nic zvláštního, hodně věcí bylo tehdy přejato 1:1 přímým překladem z němčiny nebo dokonce francouštiny. A třeba stojánka je supr označení, podle mě lepší než co nabízí angličtina.

Oran Gutan
Host
Oran Gutan

Ve svý podstatě se přesunou jen přepážky.

Jen tak
Host
Jen tak

ano. cili odbaveni 🙂

Karlod
Host
Karlod

Tekze gate, check – in, check-out nebo drop off 😂😂😂😂

Jen tak
Host
Jen tak

Cože? Jaký gate? jaký checkout?