Miroslav Patrik: Pomalá modernizace D1 je typický příklad neschopnosti státu

Práce ve středovém pásu mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Foto: ŘSDPráce ve středovém pásu mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Foto: ŘSD

Deník Zdopravy.cz přináší komentář předsedy ekologického spolku Děti Země Miroslava Patrika k modernizaci dálnice D1. Patrik reaguje na páteční tiskovou

Deník Zdopravy.cz přináší komentář předsedy ekologického spolku Děti Země Miroslava Patrika k modernizaci dálnice D1. Patrik reaguje na páteční tiskovou konferenci premiéra Andreje Babiše, který ekologické spolky kritizoval. „Děti Země odhalily řadu chyb a nezákonností státního investora i ministerstva,“ píše Patrik.

Miroslav Patrik, předseda Dětí Země.
Autor: Děti Země

Předseda české vlády Andrej Babiš a ministr dopravy Karel Havlíček v pátek 6. března 2020 na tiskové konferenci mj. tvrdili, že za zpoždění modernizace dálnice D1 z Prahy do Brna může především spolek Děti Země, neboť se účastnil jedenácti stavebních řízení, čímž se modernizace v průměru prodloužila o 444 dní. Navíc v nich Děti Země se svými připomínkami nikdy neuspěly. Tato tvrzení se ovšem nezakládají na pravdě.

Děti Země se již více než dva roky neúčastní povolování modernizace dálnice D1 z Prahy do Brna, přesto se rezort dopravy, který od ledna 2014 patří hnutí ANO, stále demagogicky vymlouvá, že byly hlavní brzdou.

Přitom Děti Země se od prosince 2013 do prosince 2017 účastnily jen jedenácti stavebních řízení z celkových dvaceti. V rámci nich podaly jen deset rozkladů, v nichž se svými připomínkami uspěly čtyřikrát, tzn. ze čtyřiceti procent. Pro úseky 3, 6 a 18 totiž až dodatečně došlo ke změně podmínek vydaného stavebního povolení a pro úsek 23 bylo stavební povolení dokonce během rozkladového řízení v dubnu 2018 zrušeno.

Viníky pomalosti povolování modernizace bylo přitom spíše samo Ředitelství silnic a dálnic ČR, které nemělo v pořádku své žádosti, nevlastnilo všechny pozemky, vstřícně nejednalo s obcemi a s majiteli pozemků apod.

Významnými viníky zpoždění bylo nejen samo ministerstvo, ale rovněž i různé státní úřady, které nedodržovaly zákonné lhůty, neboť o přezkumu podkladových závazných stanovisek rozhodly nikoliv do třiceti až šedesáti dní, ale mnohem později.

Předseda vlády Andrej Babiš i současný ministr dopravy Karel Havlíček se tak vědomě mýlí, pokud tvrdí, že Děti Země se svými připomínkami na ochranu životního prostředí ani jednou neuspěly. Navíc Děti Země během těchto řízení odhalily řadu chyb a nezákonností tohoto státního investora i ministerstva.

Příkladem je úsek 11 z Koberovic do Humpolce, jehož povolování vinou ŘSD ČR i ministerstva dopravy trvalo čtyři roky. Tehdejší ministr Dan Ťok sice rozklad Dětí Země z prosince 2015 i dvou fyzických osob v únoru 2019 zamítl, nicméně rozkladové řízení místo asi čtyř měsíců trvalo třicet devět měsíců.

Ministerstvo totiž pro tento úsek vydalo stavební povolení i na pozemek, který ŘSD ČR ještě nevlastnilo, takže až v rámci rozkladového řízení v rozporu se zákonem probíhalo vyvlastňovací řízení.

Průběh tohoto stavebního řízení je tak klasickou ukázkou arogance rezortu dopravy, neboť bývalý ministr Dan Ťok místo toho, aby stavební povolení zrušil, tak v tichosti rozkladové řízení na více než tři roky přerušil, než byly pozemky konečně vykoupeny.

V tomto směru je pak šířené číslo o 444 dnech zpoždění zcela mimo realitu. Navíc Děti Země všechny uložené lhůty dodržely, což se právě o různých státních úřadech rozhodně říci nedá.

Dalším příkladem selhání státu je povolování úseku 2 z Mirošovic do Hvězdonic v celkové délce téměř tří let, a to vinou špatné komunikace ŘSD ČR při jednání s místními obcemi a občany, kteří se mj. obávali nadlimitních intenzit hluku. Stavební povolení tak bylo vydáno až v červenci 2017, tj. za téměř dva roky od podání žádosti.

Co se ještě týče úseku 2, tak za úspěch lze považovat dohodu mezi Dětmi Země a ŘSD ČR ze dne 10. září 2018 o důsledné ochraně ptáků před zbytečnými nárazy do průhledných protihlukových stěn, neboť státní orgány ochrany přírody nezajistily provedení účinné povrchové úpravy těchto stěn. Podle dohody se totiž ŘSD ČR pokusí se zhotovitelem stavby dojednat vyšší ochranu ptáků.

Také je nutné ještě upozornit, že přípravu a povolování modernizace D1 v minulosti kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad, který ve své tiskové zprávě ze dne 30. ledna 2017 za hlavního viníka problémů při modernizaci dálnice D1 označil především ŘSD ČR.

V této své tiskové zprávě NKÚ uvádí mj. následující: „19 z 21 staveb nabralo zpoždění kvůli nedostatkům v přípravě. Na zpoždění se podepsal například nedostatečný geotechnický průzkum… Modernizace dálnice měla být původně dokončena v roce 2018, v současnosti se počítá s dokončením v roce 2020… ŘSD v roce 2005 začalo připravovat variantu rozšíření dálnice na šest jízdních pruhů, kterou v roce 2009 změnilo na rozšíření dálnice v obou směrech o 75 centimetrů… nedoložilo, proč k této změně přistoupilo… Srovnání více variant modernizace nechalo zpracovat až v roce 2013, kdy už probíhaly práce na čtyřech úsecích. Toto posouzení… neporovnává například náklady na údržbu možných povrchů dálnice, náklady jednotlivých variant jsou v něm zase neporovnatelné. Ekonomickou výhodnost jednotlivých variant navíc studie neposuzovala.“

Na závěr je ještě nutné zmínit, že rozklady proti stavebním povolením o modernizaci dálnice D1 nepodávaly jen Děti Země, ale i další účastníci řízení.

Proti stavebnímu povolení pro úsek 11 z Koberovic do Humpolce podaly v listopadu 2015 rozklad dvě fyzické osoby, pro úsek 7 ze Soutic do Lokte to byla v červenci 2018 obec Hulice a pro úsek 23 z Devíti Křížů do Ostrovačic to byla v září 2018 jedna fyzická osoba. Ve všech těchto třech případech byly rozklady ministrem dopravy zamítnuty.

Miroslav Patrik, předseda spolku Děti Země

Tagy D1 modernizace Děti Země ekologie Miroslav Patrik
97 komentářů