MHD v Jablonci má převzít Umbrella, nabídla nejvýhodnější podmínky

Interiér vozu pro MHD. Foto: UmbrellaInteriér vozu pro MHD. Foto: Umbrella

Umbrella nabídla nejnižší cenu v rychlém poptávkovém řízení, měla by vystřídat trestně stíhanou firmu.

Společnost Umbrella Coach & Buses míří k získání prvního kontraktu na provoz městské hromadné dopravy v Česku. Tuzemský dopravce, který je znám jako jeden z největších partnerů FlixBusu na dálkových linkách, uspěl v poptávkovém řízení na převzetí provozu v Jablonci nad Nisou od února příštího roku.

Vyplývá to z dnešního rozhodnutí jabloneckých radních, podle kterého budou o uzavření smlouvy jednat pouze s touto firmou. Smlouvu mají 5. listopadu schvalovat zastupitelé. Do poptávkového řízení přišlo více než pět nabídek, Umbrella nabídla nejnižší cenu. Na linkách v Jablonci a okolí by měla vystřídat společnost Busline MHD Jablonecko.

Jablonec výběr oficiálně nekomentoval, redakce má informaci o doporučení uzavřít smlouvu s Umbrellou potvrzenou ze dvou zdrojů z radnice. „Rada dala doporučení, rozhodne zastupitelstvo,“ řekla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Zkušenosti z Hamburku

Pro Umbrellu nejde o první zkušenost v MHD. Firma už loni začala v německém Hamburku provozovat některé linky pod značkou Umbrella City Lines. „Každý rok najedeme zhruba 25 milionů kilometrů. Je tedy logické, že se na nás obraceli zástupci různých měst s otázkou, zda bychom pro ně byli schopni zajistit také městskou a příměstskou dopravu. V Hamburku jsme navíc etablovaní, máme tam již řadu let německou část Umbrelly i svoje provozní zázemí. A tak když nás zástupci města Hamburku oslovili, po zralé úvaze jsme odpověděli, že toho schopni určitě jsme,“ řekl letos v únoru zakladatel a generální ředitel společnosti Umbrella Mobility Pavel Steiner. Zájem o provoz v Jablonci bez dalších podrobností potvrdil. V druhém největším německém městě jezdí na linkách 15, 21 a 24 a zajišťuje provoz na příměstské lince Hamburg – Harburg.

Na zajištění dopravy ve městě a přilehlém regionu na příštích deset let vypsal Jablonec na začátku loňského roku veřejnou zakázku. Na začátku letošního dubna ji získala pražská firma About Me s nabídkovou cenou 48,38 korun na kilometr. Druhým účastníkem byla Autobusová doprava Podbořany, která nabídla výrazně vyšší cenu. Soutěž ale napadla jak neúspěšná firma, tak BusLine MHD Jablonecko, který se obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Město nakonec kvůli průtahům a sérii námitek a připomínek soutěž zrušilo. Do nového poptávkového řízení se přihlásil jen BusLine MHD Jablonecko. Nabídku trestně stíhané firmy zastupitelé odmítli. Primátora Jiřího Čeřovského (ODS) proto tehdy pověřili, aby jednal o zajištění dopravy s dalšími firmami.

Své služby nabídl městu i Liberecký kraj společně s Libercem, mělo jít o společnou nabídku ČSAD Liberec a Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Tagy Jablonec nad Nisou MHD Jablonec nad Nisou Umbrella Coach & Buses
28 komentářů