Autobusy Lidé

MF DNES: Šéf ÚOHS Rafaj letěl s Vařilem z BusLine na výlet do Amsterdamu

Městskou autobusovou dopravu v Litoměřicích zajišťovala společnost BusLine, později TD Bus. Foto: MěÚ Litoměřice
Městskou autobusovou dopravu v Litoměřicích zajišťovala společnost BusLine, později TD Bus. Foto: MěÚ Litoměřice

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj se před čtyřmi lety vydal na zápas fotbalistů Jablonce s Ajaxem Amsterdamu nejen s někdejším předsedou Fotbalové asociace Miroslavem Peltou, ale také podnikatelem Jiřím Vařilem. Známá figura českého autobusového byznysu, která stála a podle řady lidí stále stojí za společností BusLine, měla podle policejního protokolu Rafajovi cestu zajišťovat. ÚOHS přitom řeší řadu sporů, v kterých BusLine figuruje.

Na případ upozornila v dnešním vydání MF DNES, která vychází z informací z policejního spisu. Deník Právo už dříve poukázal, že součástí vyšetřování Rafaje ve věci zakázky na mýto je i přístup Rafajova úřadu k tendrům BusLine.

Rafaj MF DNES potvrdil, že na zájezdu skutečně byl. A že si výlet a ubytování neplatil. „Bavil jsem se o tom s Peltou. Že bych tam byl na pozvání Vařila, toho si nejsem vědom. Omlouvám se, už je to dávno. Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl Rafaj.

MF DNES cituje e-mail Jiřího Vařila z domény busline.cz. „Níže zasílám dle naší domluvy seznam účastníků na Ajax za BL,“ píše Vařil výkonnému řediteli FK Jablonec Petrovi Flodrmanovi. Mezi nimi je na seznamu Petr Rafaj 1 a Petr Rafaj 2. Druhé jméno na seznamu patří jeho dceři. Ta měla podle Rafaje v té době nějaký vztahy s Vařilovými. Jeho dcera byla i v rozkladové komisi ÚOHS.  Nyní je náměstkyní ředitele pro informatiku ve VZP.

BusLine v poslední době napadal například tendr v Plzeňském kraji. Podání stáhl, poté se objevila informace, že Arriva si jako vítěz soutěže na část výkonů najme právě Busline. Na podnět Busline nedávno zrušil ÚOHS soutěž ve Zlínském kraji. ÚOHS posvětil například i zakázku Busline v České Lípě, kterou napadla tehdejší opozice. „Skupina BusLine se nebude vyjadřovat k obsahu mailové komunikace jednoho ze svých bývalých spolupracovníků,“ uvedl Jakub Vyskočil, který je oficiálně vlastníkem Busline.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel

Koukam ze Arriva jsou taky darecci…

Pampara

V zemi krále Zimoly se zase důmyslně směňovaly pozemky. Což přes ČD moc nefungovalo…

Sacrebleu

Já na bráchu = 🤝 myje = Česká mafiánská republika.

Jiří Kocurek

Děje se to i jinde, ČR není výjimka. Totiž děje se to především tam, kde někdo rozhoduje o penězích, které mu nepatří (ale chce je).

A.R.

Nedávno jsem četl takový dlouhý článek o rozkrývání podvodů na DPMLJ. Nikdy jsem Wejnara pořádně neznal, ale fakt jsem nečekal, že si bez Vařila ani neuprdne.
I když na to nespoléhám, doufám, že ty grázly a mafiány zavřou, protože jejich počínání se dotýká mé životní profese tak, že ji nemůžu vykonávat s pocitem uspokojení. Ale co bych čekal od české povahy si toho nevšímat, že?

Petr

Luboš Wejnar byl do DPMLJ vyslán z BusLine, tedy Vařilem. V té době už DPMLJ fungoval jako penězovod z rozpočtů měst Liberce a Jablonce do BusLine (k Vařilovi) – právě kvůli tomu ostatně v roce 2009 vznikl. Jako ředitel DPMLJ tedy Wejnar nemohl existujícímu tunelování rozpočtů obou měst (skrze DPMLJ jako nástroj) nijak bránit (neb tak chtěli představitelé obou měst coby vlastníků DPMLJ i J.Vařil = všichni kdo Wejnarovi veleli a kdo ho do funkce ustavili), ale ani toto tunelování organizovat (na to byl pro radní/politiky i Vařila pouhý výkonný podřízený, nikoli někdo na jejich úrovni). Ostatně, za DPMLJ tomu… Číst vice »

Jackub

Proč mě podobné kauzy vůbec nepřekvapují? 😉🤔😏

Panelák

Protože jste volil socany? Rafaj je jejich kůň.

Jackub

To bych to nepsal ironicky… 😁 ČSSD rozhodně není strana, která by mě čímkoliv oslovovala. Ale vaše myšlenkové pochody jsou zajímavé. 😉 Co všechno dokážete z jedné věty vydedukovat! Klobouk dolů! 😁

Martin1

Byli to politici napříč. Ano, i ti z Ano. Nemile mě ale překvapili politici z SLK, byť o některých z nich si myslím své.

A.R.

Asi protože jsme v Česku. Připadám si taky jak ve Venezuele.