Mátl: D11 do Polska by měla být hotová do roku 2028

D11 Hradec Králové - Jaroměř. Foto: Královéhradecký krajD11 Hradec Králové - Jaroměř. Foto: Královéhradecký kraj

Nechceme, aby po nás po výstavbě v oblasti zůstala nějaká pachuť, hledáme konsenzus, říká šéf ŘSD

V roce 2028 by měli řidiči dojet po dálnici D11 z Prahy až na polské hranice. V podcastu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to uvedl jeho generální ředitel Radek Mátl. ŘSD v posledních týdnech dosáhlo dalšího velkého posunu, když získalo pravomocné územní rozhodnutí pro úsek z Jaroměře do Trutnova.

Věřím, že stavba tohoto úseku začne nejpozději v roce 2025 a hotovo bude v roce 2027 či 2028,“ uvedl Mátl. Podle něj došlo za poslední roky k výraznému zrychlení přípravy a zkrácení termínů dokončení. „Ještě nedávno se mluvilo o termínu v roce 2030,“ dodal Mátl.

Úsek Jaroměř – Trutnov byl u úřadů zablokován pět let, než se podařilo získat pravomocné územní rozhodnutí. „Můžeme pokračovat v přípravě stavby, hlavně v inženýrské činnosti pro získání stavebního povolení,“ dodal Mátl. Proti stavbě je Petr Holubec, se kterým ŘSD chce dál jednat. „Naposledy jsme s ním jednali i s panem hejtmanem. Budeme dál hledat shodu s jeho požadavky, které pro nás nejsou nepřiměřené. Máme pro něj řešení, která jsou podle nás i pro něj dobrá. Nechceme, aby po nás po výstavbě v oblasti zůstala nějaká pachuť, hledáme konsenzus,“ uvedl Mátl.

Podstatně dále je příprava úseku z Trutnova na státní hranici, kde letos bude již dokončena pokračování polské rychlostní silnice S3. Aktuálně běží soutěž na zhotovitele, termín pro odevzdání nabídek byl již kvůli dotazům několikrát posunut. Současně začalo již stavební řízení. „Věřím, že stavba začne ještě letos,“ dodal Mátl. Během dvou stavebních sezón mají být hotovy tři kilometry u státní hranice, zbytek do roku 2027. ŘSD již vybralo i zhotovitele archeologického průzkumu.

Až se rozjede stavba obou úseků, půjde o jednu z největších dálničních staveb v Česku: najednou se bude stavět celkem 41 kilometrů.

D11, trasa úseku Jaroměř - Trutnov. Pramen: ŘSDÚsek D11 z Trutnova na česko-polskou hranici. Foto: ŘSD
Tagy D11 D11 Jaroměř - Trutnov D11 Trutnov - státní hranice Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
33 komentářů