Maroko chystá další vysokorychlostní trať, naprojektují ji Korejci

Jednotky Euroduplex v barvách ONCF, které budou jezdit po marocké vysokorychlostní železnici. Foto: AlstomJednotky Euroduplex v barvách ONCF, které budou jezdit po marocké vysokorychlostní železnici. Foto: Alstom

Vysokorychlostní spojení má přinést větší rozvoj jihu země.

Zpět na článek
27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Johnny Přibyl

Mě by čistě technicky zajímalo, jak se staví VRT na Sahaře. Kde se stěhují gigatuny písku.
Bude to tak třeba celé vedeno v povrchovém tunelu? Kdyby náhodou přišly písky?

Georg

bude to cele v povrchovem tunelu, taky kvuli tomu vedru…

zdydy

tak hlavně aby měli dostatek mechaniku a dobré platy

Pavel

Chtěl jsem napsat něco vtipného o tom jak snadné je stavět v poušti, když tam není Voda z Tetčic 🙂

tarten

Jako by se stalo. 🙂

Pavel

Písek z Marakéše by tam mohl vzniknout.

Martin

Tyhle bohate zeme si to koukam muzou snadno dovolit… kez bychom take byly tak bohati…

Netris

Ono je opravdu něco jiného stavět VRT na rovince v poušti.

Mirek Zv.

Co kdyby ses místo psaní příspěvku kouknul na mapu, jak to vypadá u Agadiru? A plusovači místo plusování.

Martin

no, pominu tu poust, to je samo o sobe dost problematicke a rovina tam taky zrovna moc neni, navic bych to moc jako argument nebral, ono se totiz VRT stavi i v narocnych terenech….

Jiří Kocurek

Především v zemi, která je monarchií a většina majetků tam patří králi. Namísto zelených tam protestují islámští fundamentalisté proti reformám. Klidně ať je bída, jen když bude po jejich. Podobnost čistě náhodná.

Wartas

Z marakese do agadiru je to pres Atlas.

Miroslav Zikmund

Ono nejde o rovnou poušť nebo nějaký kopec, tak se vydlabe díra, ale o TO, že tam není tak husté osídlení malými vesničkami jejichž obyvatelům „nějaká“ VRT nic nepřinese.

Jiří Kocurek
Daniel

Je to o prioritách. Země jako Maroko či Egypt neutrácí ze svých nepoměrně chudších rozpočtů 1/3 za důchody, nefinancují x let rodičovské, dopravní obslužnost mimo velké aglomerace a na většině jejich území Vám tam nepřijede plně vybavená záchranka do 15 – 20 minut. Když odečtete výdaje na bezpečnostní aparát, nějáké subvence na citlivé komotity a výdaje na často přebujelou a zkorumpovanou byrokracii, tak jim něco na velké projekty zbyde. I tak si to na to často půjčují.

Martin

Ja vim, jen jsem si rypnul… ono je to skutecne o prioritach,… a co se tyce mandatornich vydaju, tak ty jsou v nasem rozpoctu uz nebezpecne vysoko,… za par let se muzeme i bavit o tom, zda mame na opravu nejake silnice a na stavby a investice uz nebudeme moci ani pomyslet…

Daniel

Problém je v tom, že i když na tom, že mandatorní výdaje jsou přes čáru, se všichni shodnou, v tom, kde škrat, bude 10 milionů různých názorů. Jediné, na čem by se většina asi byla ochota dohodnout, je omezení dávek tzv. nepřizpůsobivým, přičemž hodně lidí má pocit, že by to něco substantivního ve veřejných financích vyřešilo.

Miroslav Zikmund

V tom máte pravdu … sice platí, že 100x nic umořilo osla a židovské obchodnické moudro praví „nemusí pršet, stačí jen když kape“, nicméně desítky miliard se takhle neušetří ….
Ušetřily by se zrušením „nesociálního“ osvobození od daňových povinností. Například zrušení osvobození od silniční daně pro nepodnikatelské vozidla by v „sazbách“ roku 1993 nasypalo do pytlíčku peněz na opravy, především krajských vozovek, minimálně 20 miliard ročně. Kraje by tak nemusely stát jako žebráci s nataženou rukou a čekat, co jim „pragocentristé“ přihodí v podobě ohlodané kosti.
Silniční daň je v podstatě „poplatek za použití dopravní cesty“.

xyz

Takovým poplatkem je i spotřební daň z PHM, která přitom má daleko nižší náklady na svoji administraci.

M19

Kdo jsou ti nepřizpůsobí a jak byste tohi docílil?

M19

A myslíte, že jsou ti ty správné vzory? Když si nakonec půjčují, tak jim zřejmě nezbylo. Opravdu byste chtěl žít v takové zemi?

Tom

Tak zrušíme důchody a peněz bude dost. 🤣

vašek

Stačí zrušit dotace solárním baronům. At si podnikají třeba v Maroku. Tam to zvládnou bez dotací.

tarten

Spíš bych čekal, že v rámci náhrady plynu se tohle bude rozšiřovat.

M19

Kdo je solární baron a jak toho docílíte?

Kamui

Já ideu zrušení důchodů zcela seriózně považuji za správnou. Samozřejmě ne všem a okamžitě. Ake lidé co sd nově zapojují do pracovního procesu by měli být bez nároku na důchod, a současně by neplatili to tzv. sociální pojištění. A bylo by na každém jak se na stáří zařídí – někdo by spořil, někdo investoval, někdo by si pořídil děti, které by se o něj ve stáří postaraly (mimochodem i dnešní zákon zná vyživovací povinnost potomka vůči starobním rodičům, takže to je právně vymahatelné).

M19

Už dlouho nebyla žádná revoluce viďte. Z minimální mzdy toho ti lidé naspoří… Neplodnost jste si způsobil sám, jelikož rodiče jste jako vajíčko či spermie nepřesvědčil, ať jdou raději do kina a ten recept na princeznu na hrášku je také dobrý že…?