Letecké společnosti Letectví

Lotyši věří Bombardieru. Air Baltic koupí až 80 letadel CS300

Letoun Bombardier CS300 společnosti airBaltic. Foto: airBaltic
Letoun Bombardier CS300 společnosti airBaltic. Foto: airBaltic

Lotyšský dopravce Air Baltic bude v budoucnu létat hlavně s novými letadly od Bombardieru. První provozovatel letadel CS300 je s jejich provozem natolik spokojen, že k dřívější objednávce 20 letadel podepsal smlouvu na nákup třiceti dalších strojů a opci na dalších třicet. Celkem by tak mohl mít ve flotile až 80 letadel od výrobce, kterého od letošního roku vlastní z většiny Airbus. Transakci oznámily obě společnosti v tiskové zprávě.

Air Baltic je první aerolinkou, která s novými letadly kanadského výrobce začala létat. Podle šéfa aerolinek Martina Gausse mají být v budoucnu základem flotily a postupně nahradí starší stroje, které dopravce provozuje, zejména turbovrtulová Dash Q400 a Boeingy 737-500 a 737-300. „Je to letadlo, které nejvíce zapadá na trhy, kde působíme,“ řekl Gauss. Podle Gausse má letadlo o 22 % nižší náklady na palivo; z nových strojů se stalo jeden ze základů restrukturalizace dopravce. „Je to letadlo, s kterým můžeme dál růst,“ dodal.

Nový plán firmy počítá s expanzí do roku 2025 ze všech pobaltských zemí do Evropy. Baltic létá s letadly v uspořádání pro 145 cestujících v jedné třídě, stroj má nepříliš časté uspořádání sedaček 2+3 v jedné řadě. Firma věří, že orientace na jeden typ letadla přinese úsporu v nákladech podobně jako u největších nízkonákladových dopravců.

Dodávky z nové smlouvy mají začít na konci příštího roku. Hodnota kontraktu podle katalogových cen je 2,9 miliardy dolarů, 5,9 v případě uplatnění opce.

Pro Bombardier jde po těžkostech s náběhem o částečnou satisfakci u letadla, na které má už přes 400 objednávek. „Významná objednávka od zákazníka, který s ním létá jako první, ukazuje velkou důvěru ve výjimečné vlastnosti tohoto stroje,“ řekl šéf letecké divize Bombardieru Fred Cromer. Připomněl také, že i díky těmto letadlům Air Baltic získal titul nejpřesnější aerolinky světa.

Air Baltic jsou stále z většiny státní firmou, firma má ve flotile celkem 31 letadel. Loni firma přepravila 3,5 milionu cestujících, o 22 % více než před rokem.

Projekt největších letadel Bombardieru se loni dostal do velkých potíží kvůli dovozním clům na nová letadla, která si prosadil Boeing. Výrobu zachránil Airbus, který v projektu získal nadpoloviční podíl.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Asdf

„Celkem by tak mohl mít ve flotile až 80 letadel od výrobce, který od letošního roku vlastní z většiny Airbus. “

Takhle napsané to zní, že Bombardier vlastní (koho co) Airbus. Pakliže cheme napsat, že Airbus vlastní Bombradier, pak je nutné vyskloňovat vztažné zájmeno který, tedy „KTERÉHO vlastní Airbus“.
Jelikož má čeština značně volný slovosled, je docela nutné si dávat pozor, co je podnět a co předmět a dle toho také skloňovat 😉

Partneři


Czechtoll

pst
podcast