Letectví

Airbus zachraňuje projekt největších letadel Bombardieru, začne je vyrábět i v USA

Bombardier CS100 v barvách Gulf Air. Foto: Bombardier
Bombardier CS100 v barvách Gulf Air. Foto: Bombardier

K nečekanému spojení dochází mezi výrobci letadel. Společnost Airbus získá od kanadského výrobce dopravních prostředků Bombardier nadpoloviční většinu v jeho projektu proudových letadel CSeries.

Zatím největší letadlo od Bombardieru je pro firmu zatím velmi ztrátový projekt, navíc odbyt může zadrhnout kvůli navrženým clům od americké vlády ve výši 300 %. Airbus získá kontrolou nad projektem možnost rozšířit své portfolio o další typ letadel. Dohodu oznámily firmy v tiskové zprávě.

Airbus má mít na starosti financování projektu, zásobování či prodeje, Bombardier bude dál řešit hlavně výrobu. Letadla se ale začnou montovat i v závodě Airbusu ve městě Mobile ve státě Alabama. Montáž letadel ve Spojených státech amerických by měla odstranit riziko dovozních cel. Ta chce zavést americká vláda po stížnostech Boeingu, že nový typ letadel nabízí kanadská společnost pod cenou díky dotacím kanadské a britské vlády. Vývoj nového typu letadla stál firmu Bombardier přes pět miliard amerických dolarů.

Obě firmy odmítly, že se spojují jen kvůli Boeingu a jeho krokům. Spojení označily za výhodné pro obě strany.

Bombardier má na nové letadlo přes 300 objednávek, zatím jich vyrobil 14. V Evropě s ním létají například Swiss a Air Baltic. Řada aerolinek ale s nákupem váhá, protože se obávají, že projekt nevydrží. Tyto obavy by měly vstupem Airbusu skončit.

Letadla CSeries jsou zatím největšími stroji v historii Bombardieru, vejde se do nich až 160 lidí. Bombardier letadlům s kapacitou 100-150 lidí věří, podle jejich odhadů se jich má prodat v příštích dvaceti letech až šest tisíc kusů.

Spojení Airbusu a Bombardieru současně vyvolává spekulace, zda brzy nepřijde opačný krok od Boeingu a nezačne více spolupracovat s brazilskou společností Embraer. Ta je největším konkurentem Bombardieru v oblasti letadel CSeries.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Petrlík

„Bombardier vývoj nového letadla stál přes pět miliard dolarů.“

Nejvyšší čas si zaplatit korektury – co článek, to perla…

(Vývoj nového typu letadla stál firmu Bombardier přes pět miliard amerických dolarů)