Letectví

airBaltic ovládl žebříček nejpřesnějších aerolinek, mezi velkými dopravci dominují Japonci

Letoun Bombardier CS300 společnosti airBaltic. Foto: airBaltic
Letoun Bombardier CS300 společnosti airBaltic. Foto: airBaltic

Letecká společnosti airBaltic vyhrála titul nejpřesnější aerolinky za loňský rok, na prvním místě vystřídala Hawaiian Airlines. Pravidelný žebříček sestavovaný společností OAG opanovalo jinak hlavně japonské letectví: dva japonští dopravci skončili na prvním a druhém místě v žebříčku největších aerolinek, Tokio Haneda a Osaka jsou nejpřesnějšími letišti ve svých kategoriích.

airBaltic je jedinou společností, která měla loni přesnost letů přes 90 %, přesně 90,01 %. Jako přesný označuje OAG každý let, který přistál nebo odletěl nejpozději do 14 minut a 59 vteřin po plánovaném příletu/odletu. Na druhém místě se umístily Hong Kong Airlines, třetí Hawaiian Airlines.

OAG letos nově začala hodnotit i žebříček přesnosti u dvaceti největších dopravců podle počtu vypravených letů. V této kategorii vyhrály Japan Airlines s přesností 85.27 %, následované dalším japonským dopravcem All Nippon Airlines s přesností 83,81 %. Následuje Delta a indický rychle rostoucí nízkonákladový dopravce IndiGo.

V žebříčku nejpřesnějších dopravců není žádný český zástupce, chybí v něm i například evropský hráč Ryanair. Ten se přitom chlubí na svých stránkách přesností přes 85%.

OAG ve svém žebříčku zkoumala přesnost i na letištích. V kategorii největších letišť, vyhrálo opět letiště Tokio Haneda, následované Madridem a Atlantou.

Přesnost letů je velmi sledovaný ukazatel, v EU navíc i kvůli povinně nařízeným kompenzacím za zpoždění.