umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Doprava ve městě Vodní doprava

Lodě v Brně přepravily více lidí, přejmenování Dallasu na Moskvu není jisté

Lodě DPMB na Brněnské přehradě. Pramen: DPMB
Lodě DPMB na Brněnské přehradě. Pramen: DPMB

Na Brněnské přehradě dnes skončila 73. plavební sezóna. Podle Dopravního podniku města Brna lodě od půlky dubna do konce srpna přepravily 245 tisíc lidí, což je o 10 tisíc více než v loňském roce. Vzrostl zájem i o privátní plavby. Na hladinu se šestice plavidel vrátí v dubnu 2020.

„S letošní plavební sezónou jsme spokojeni, obliba výletů na lodi je úměrná počasí a kvalitě vody v přehradě, v tomto směru nám letos přálo štěstí,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. „V posledních letech registrujeme zvyšující se zájem o soukromé plavby, za letošní rok jsme jich měli 215, v některých termínech jsme museli objednávky dokonce odmítat,“ dodal. Podnik tyto plavby zajišťuje nejčastěji pro firemní akce, oslavy nebo svatby. Nejvytíženějším měsícem byl letos srpen, kdy si jízdenku na loď zakoupilo 75 tisíc lidí.

Pro příští sezónu připravuje dopravní podnik dvě novinky. Tou hlavní bude návrat zrekonstruované lodi Dallas z roku 1955. Specializovaná firma jí vrací původní podobu od konce února, na hladinu se ve staronovém kabátě pro veřejnost spustí v létě 2020. Aby měla loď kde nocovat, rozšíří do jejího návratu dopravní podnik plovoucí molo pro stání lodí.

Podnik přitom nedávno oznámil, že se lodi vrátí jméno Moskva. Jeden Dallas už totiž na přehradě je. Podle Havránka ale návrat k původnímu jméno vzbudil „rozporuplné emoce“, takže podnik ještě k přejmenování spustí diskusi.

Druhou připravovanou novinkou je výstavba nové bezbariérové zastávky, jejíž pracovní název je zatím Nová osada. V provozu nahradí stávající zastávky Osada a Sokolské koupaliště. Jízdní doba lodí zůstane zachovaná.

33 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Stepan

Ano tehdejší Gottwaldov se taky přejmenoval zpět na Zlín ale není to tradice tak proč nezůstat u původního názvu-Moskva

Stepan

Náhodou Moskva je dobrý název

Železničář z venkova

Jo měli by ji pojmenovat „Brusel“ , to našim eurobolševikům vadit jistě nebude…
Eventuálně „Loď pravdy,lásky a demokrrrrracie Vaška Havla“

Nedbal

Ty jsi opravdu chudák.

Poudy

Viděl bych to na Prahu, ale jelikož jde o loď brněnskou, tak bych čekal ještě horší reakce brněnské veřejnosti, než v případě Moskvy 😀

Martin V.

Praha (kupodivu 🙂 ) nikomu nevadila https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha_(lo%C4%8F,_1953) , ale ex-Moskvu tak nemůžete pojmenovat, to by byl zmatek. Ovšem kdyby ji chtěl dnes někdo pojmenovat Hradčany, tak to by mi vadilo (z důvodů popsaných mnohými níže). A neuspokojilo by mne ani možné vysvětlení, že jsou to přeci ty mezi Tišnovem a Čebínem, pár kilometrů proti proudu Svratky. 🙂

liposh

Moskva je město. Historicky významné město. Nevidím důvod, proč by se tak ta loď nemohla jmenovat.

Tealc.EU

Opravdu nevidíte důvod? Co třeba okupace naší republiky sovětským svazem? 🤨

liposh

Hele, okupovali nás římani, němci, tataři, maďaři, sověti, byli jsme stovky let pod útlakem rakušáků, vládne nám zkorumpovanej slovák. Máme my vůbec někoho rádi? Resp. konkrétně Vy. Máte někoho rád? …jméno „Vítězný únor“ by se mi nelíbilo, ale Moskva…navíc loď Moskva byla postavená v roce 1955, to je sice po 48, ale rozhodně před 68. Taky to lze brát tak, že je Moskva oslavou osvobození Brna maršálem Malinovským v roce 1945. Dyť je to jedno… jen Vy jste úzkoprsá husa, co kejhá (chtěl jsem pro Vás najít smířlivější příměr, ale nejde to, protože Vy jste úzkoprsá husa).

Most

Musí uběhnout nějakých 50-100let a po tuto dobu musí Rusové oficiálně uznávat události 68 za okupaci bez nějakých dvojsmyslů a nesmí nám průběžně vyhrožovat proměnou v jaderný prach. Po v klidu prožitých cca 50-100letech můžeme ty jejich současné řeči a okupaci z 68 přenechat historikům, podobně jako ty tatary a římany.

Martin Toman

Hitler byl Rakušák. Takže by měla vadit i třeba taková ulice Vídeňská, ne???

Dáda

Byl a nebyl. Považuji Rakušáky za nejgeniálnější národ Evropy, protože se jim (z hlediska historie) podařilo z Mózarta (napůl Němce) udělat Rakušáka a z Hiltera (coby Rakušáka) Němce.

Dáda

Hluboce se mýlíte, to přeci byla Bratrská pomoc v třídním boji proti imperiální buržoazií živenými reakčním nekalým silám!!!

Supidio

Ano, i Pyongyang je město, dokonce i Damašek a Kábul jsou města a přesto po nich nic pojmenovávat nebudeme…Město, kde sídlí jeden z nejzločinečtějších režimů světa by rozhodně nemělo mít tu „čest“ aby po něm byla pojmenovaná loď…

Jiří Kocurek

Jelikož Laibach je německý název, mohlo by se zdát, že jsou to náckové, ale oni jsou to monarchisté, jelikož Laibach je oficiální označení Lublaně z doby Rakousko − Uherska. A národní obrozence by to tak mělo urážet.

Luděk

Jakož to kulturní památku je návrat k původnímu jménu jediný možný.
Ještě by to mohlo dopadnout jako u EVO2 a byl by v Brně další drak a to vážně ne

Most

Vzhledem k dobe vzniku byl ten nazev zrejmy. To ale neznamena, ze ten nazev musi vydrzet nastalo. Nuslak se take uz nemusi jmenovat most K. Gottwalda.

Ludvík

Jaké rozporupné emoce mohl záměr vzbudit? Pojmenování lodí názvy měst má v Brně velkou tradici. Nyní tam jsou Brno, Lipsko, Utrecht, Dallas, Vídeň, Stuttgart. V minulosti též Praha a Bratislava. Že by neměly být na jedné přehradě dvě lodě stejného jména je pochopitelné. To zase někteří vytahují politiku a za názvem města existujícího nejpozději od 12. století a dnes světového velkoměsta vidí kdovíco.

Kubrt

Ve mě tedy nazev lodě podle města, v němž sídlí režim,který se snaží poškodit „náš svet“ a šířit v něm své pořádky a hodnoty, pozitivní pocity nevyvolává.

Martin V.

Nově bych tu loď takto nepojmenoval, ale jako návrat k historickému názvu mi zeměpisné pojmenování připadá i přes uvedené politické souvislosti v pořádku. S takto úzkostlivým přístupem by někdo mohl protestovat i proti stanici metra Hradčanská. 🙂

Jiří Kocurek

To by pak mohla vadit i Paříž, kvůli Napolenovi, který teda vlastně byl korsičan, původem z Neapole.
Až se dívím, že už není zakázaný saxofon (vynálezce: Adolf Sax).

Dushan

Peníze z exportu traktorů do Ruska, brněnským pokrytcům zřejmě ale nesmrdí;)

Most

Proc by jim mely smrdet? Nedostali je za nic, dali za ne zbozi. Klasicky obchod.

Dushan

Brňáci mají zjevně pokřivené hodnoty, když čile obchodují s režimem, který se údajně „snaží poškodit „náš svet““

Jiří Kocurek

Jaroslav Strnad (* 10. června 1972 Chrudim)
Brňák jak poleno. Jinak teda majitel Zetoru. No a to vaše házení všech do jednoho pytle…

Kubrt

Ty sis nevšim, jak se snažej Evropu rozes**t a určovat ve své domnělé sféře vlivu, včetně ČR, svá pravidla hry?

Dáda

rozesíračů jsou celý zástupy, rusko je jen jejich člen. Bych to tak nehrotil. Venkoncem soudruh prezident v tom má jasno a on je přímo volený vůlí lidu…Soudruh Předseda vlády taktéž… Takže vpravo hleď! BUDOVÁNÍ A OBRANĚ VLASTI ZDAR! — NAZDAR… Hurááááááááá…

cejchan

„oni“ jsou největší země Evropy, naopak některé západní státy měly velkou snahu vytvářet konflikty mezi Ruskem a přímými sousedy

KraKen

oni ? Kdo? Rusko je většinou území v Asii

mgr.pavel

Mně osobně třeba vadí obrovské porušování diských práv v Číně, ale jak NEkupovat zboží z Číny..?

Nemíchejte lidská práva a obchod, prosím.

KraKen

Mi je to jedno, protože ve finále stejně vždy zvítězí ekonomický zájem…

Kubrt

Akce Zetory do Ruska má více aspektů. 1. Ty traktory kupují (po montáži v ruské továrně ze Zetorem dodaných sad) ruští zemědělci, nikoliv Putin. 2. Celá věc byla zejména osobní předvolební kampaň Mlhoše, který se chtěl prezentovat jako zachránce českého průmyslu. Vykládal (konec 2017, před druhou volbou) o 6000 kusech do roku 2022, za rok 2018 bylo realizováno 180 kusů (tak třeba se to rozběhne..). 3. Zetor se nadále potácí v těžkých potížích, tato zakázka ho, jak říká i jejich ředitel, nezachrání. Polsko a Slovensko jsou pro zetor daleko důležitější exportní trhy. 4. Úplně nejlepší by bylo, kdyby Zetor měl… Číst vice »

Dalibor

to by bylo zakázanejch měst…

Partneři


Czechtoll

pst
podcast