Lidé v Hořicích se téměř po 20 letech dočkali autobusové budovy, inspirace je z Čeladné
Město musí krátce po otevření řešit první případy vandalismu.
Devítitisícové Hořice na Jičínsku tento týden otevřely odbavovací budovu u autobusového nádraží. Stalo se tak téměř po dvaceti letech od dokončení nádraží. Dosud cestující chodili na toaletu do provizorní stavební buňky, ve druhé buňce byla informační kancelář.
Stavba odbavovací haly přišla na 10,5 milionu korun včetně DPH, dalších 2,5 milionu korun stála úprava odjezdových stání a nástupišť. Město na stavbu získalo dotaci 11 milionů korun z evropského programu IROP a 650.000 korun od státu.
„Hořičáci a lidé jezdící do Hořic mají zázemí, které odpovídá 21. století. Dosavadní stav byl ostudou Hořic,“ řekl starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj).
V minulosti město u nádraží plánovalo stavbu haly za několik desítek milionů korun, ale kvůli investici Město bez bariér za 160 milionů korun již nemělo na stavbu haly peníze. „Tehdy ani nebyly na takovou stavbu dotační tituly. Rozsah budovy byl také později přehodnocen a redukován,“ řekl místostarosta Martin Pour (Hořičtí patrioti).
Fasáda z pískovce
V přízemní bezbariérové odbavovací haly je čekárna, informační kancelář, toalety, zázemí pro řidiče autobusů a úschovna kol. Fasáda objektu je z pískovce, který je pro Hořice typický, dalšími materiály jsou dřevo a beton. Podoba budovy je podle Poura inspirována železniční zastávkou v Čeladné v Moravskoslezském kraji postavenou před devíti lety.
Jen krátce po otevření musí ale město řešit první případy vandalismu, jak upozornila radnice na svých stránkách.
Hořice nejsou jediným městem v Královéhradeckém kraji, které investovalo do zlepšení veřejné dopravy. Letos v červenci otevřela Jaroměř na Náchodsku autobusový terminál téměř za 70 milionů korun. Autobusový terminál s odjezdovou halou buduje Nová Paka na Jičínsku, vzniká na místě původního autobusového nádraží. V roce 2018 otevřely nová autobusová nádraží města Hostinné na Trutnovsku a Broumov na Náchodsku.
ČTK